top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Atatürk Havalimanı’nda İsrail’in saldırıları lanetlendi


İSTANBUL -İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, İstanbul’da düzenlenen geniş katılımlı mitingle lanetlendi. Atatürk Havalimanı’ndaki mitinge Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Mitingde, Gazze’ye destek sloganları atılırken, saldırıların bir an önce sonlandırılması istendi. İsrail saldırısı altındaki Gazze’ye destek için Atatürk Havalimanı’nda geniş katılımlı bir miting gerçekleşti.

Atatürk Havalimanı’ndaki mitinge katılmak için kentin dört bir yanından gelen çok sayıda vatandaş, oluşturulan kontrol noktalarından geçerek alanı doldurdu.

Genç yaşlı binlerce kişi, miting alanına kurulan dev sahnenin önünde toplandı. Sivil toplum kuruluşları üyeleri de gruplar halinde miting alanına geldi. Bazı vatandaşların çocuklarıyla katıldığı mitinge, engellilerin de tekerlekli sandalyeleriyle geldiği görüldü. “KATLİAM BİTSİN, ÇOCUKLAR ÖLMESİN” Katılımcılardan bazıları “Hepimiz Filistinliyiz” yazılı bantları kafalarına takarken, kimi vatandaşlar da çeşitli dillerde “Katliam bitsin, çocuklar ölmesin” ve “Filistinli çocukların sesi ol” yazılı dövizler taşıdı. Miting alanında bekleyen bazı vatandaşlar, öğle namazını burada kıldı. Alanda, engelliler için de özel bir bölüm oluşturuldu.İSRAİL ALEYHİNE SLOGANLAR ATILDI Sabahtan itibaren alanda yerlerini alan katılımcılar, yanlarında getirdikleri büyüklü küçüklü Türk ve Filistin bayraklarını sallarken, zaman zaman da İsrail aleyhine slogan attı. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA ALANDA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Büyük Filistin Mitingi”ne katılmak üzere Atatürk Havalimanı’na geldi. Mitingin başlamasına dakikalar kala helikopter ile miting alanına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, alana inmeden önce bir süre havadan kalabalığa baktı. Erdoğan’ı taşıyan helikopter bir süre kalabalık üzerinde tur attıktan sonra miting alanına iniş yaptı. Erdoğan daha sonra kurulan sahneye gelerek alandaki vatandaşları selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada mitinge 1,5 milyon İstanbullunun katıldığını söyledi.

Erdoğan, hem İsrail'i ve Batı'yı hem de muhalefeti eleştirdi Cumhurbaşkanı Erdoğan mitingde yaptığı konuşmada hem Batı ülkeleri ve İsrail hem de Türkiye’deki muhalefeti eleştirdi. Erdoğan, bazı muhalefet partilerine yönelik, “Maalesef ülkemin siyasileri içerisinde Hamas'ı Netanyahu'ya bırakan talihsizler var, Netanyahu nasıl teröristse Hamas da teröristmiş, yazıklar olsun” sözlerini sarf etti. Batı ülkelerini eleştirirken “Dün Ukrayna-Rusya savaşında katledilen siviller için timsah gözyaşları dökenler, bugün binlerce masum çocuğun ölümünü sessizce seyrediyor” diyen Erdoğan, “Batı dünyası Gazze'deki çocuk, kadın, masum katliamını meşrulaştırmak için siyasetçisinden medyasına seferber oldu, İsrail açıkça savaş suçu işliyor” diye konuştu. Erdoğan, İsrail’i ise “1947'de Gazze, Filistin neydi, bugün ne? İsrail sen buralara nasıl geldin? Nasıl girdin? Sen bir işgalcisin, sen bir örgütsün” sözleriyle eleştirdi. Cumhurbaşkanı, “İsrail biz de seni savaş suçlusu olarak dünyaya ilan edeceğiz, bunun hazırlığı içerisindeyiz ve savaş suçlusu olarak İsrail'i dünyaya tanıtacağız” dedi. Erdoğan, sahnede, mitinge 1,5 milyon kişinin katıldığını söyledi.
4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page