• Alâettin Bahçekapılı

Bütün dünya için Nâzımsız 59 yıl “hasretle” geçti…

Güncelleme tarihi: 5 HazTürk şiirinin evrensel ismi, dünya şairi Nâzım Hikmet Ran, yaşama veda edişinin 59. yıldönümünde, gözlerini yaşama yumduğu Moskova’da mezarı başında yapılan törenle anılırken, yurtta da yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği etkinliklerle büyük şaire olan “hasret” dile getirildi.

Yurt dışında ve yurtta yapılan etkinliklerde “Nâzım’ın siyasal inançları doğrultusunda savaşımdan geri durmayan büyük bir şair olduğu, ilkelerini kararlılıkla savunduğu için dünyanın her yerinde özgürlüklerden, bağımsızlıktan ve sömürüye karşı olmaktan yana duruş sergileyen insanların sevgisini kazandığı” vurgulandı.


arşiv

Şair Nazım Hikmet'in ölümünün 59'uncu yılı dolayısıyla Rusya'nın başkenti Moskova'daki mezarı başında anma etkinliği düzenlendi.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği himayesinde Moskova Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) ve Moskova Nazım Hikmet Kütüphanesi'nin iş birliğinde Novodeviçye Mezarlığı'nda tören yapıldı. Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı törende, çok sayıda Türk ve Rus vatandaşı da hazır bulundu. Büyükelçi Samsar ve vatandaşlar, Nazım Hikmet’in mezarına çelenk ve karanfiller bıraktı. Aşırı yağmur nedeniyle mezarlıktaki törende konuşma programı iptal edildi. Moskova Nazım Hikmet Vakfı da Şair Nazım Hikmet’i anmak üzere çeşitli etkinlikler organize etti. Rusya Bilimler Akademisi ve Rusya Beşeri Bilimler Üniversitesi'nin vakıf ile organize ettiği konferansta, Nazım Hikmet’in yaşamı ve eserleri ele alınacak. Ertesi gün de vakfın organizasyonuyla Moskova’daki Puşkin Tiyatrosu’nda konser ve diğer etkinliklerin gerçekleşeceği programda, ‘Nazım Hikmet Dostluk Ödülü’ sahibine verilecek.


arşiv/2013

50. ölüm yıldönümünde Alâettin Bahçekapılı, Ahmet Özer ve Ruhi Türkyılmaz mezarı başında
50. ölüm yıldönümünde Alâettin Bahçekapılı, Ahmet Özer ve Ruhi Türkyılmaz mezarı başında

TÜRKİYE’DEKİ ANMALAR…

Dünyaca ünlü şairimiz Nâzım Hikmet Ran, aramızdan ayrılışının 59. yıl dönümünde Ataşehir Belediyesi tarafından üç güne yayılan etkinlik programıyla anıldı. Edebiyat dünyamız için önemli isimler arasında yer alan Nâzım Hikmet Ran, ölümünün 59. yıl dönümünde yine unutulmadı. Ataşehir Belediyesi, Nâzım’ın ölüm yıl dönümünde kendisini anmak için bir dizi önemli etkinlik gerçekleştirdi. Dünyaca ünlü şair Nâzım Hikmet, 59’uncu ölüm yıl dönümünde Ataşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen özel bir programla anıldı. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri”nin Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen gala programına Türkiye’den ve yurt dışından birçok şair ve sanatsever katıldı. Şiir ve müzik dolu geceye ilgi büyük oldu.


Usta şair Nâzım Hikmet

, 59'uncu ölüm yıl dönümünde Ataşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsüsü düzenlenen “Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri” ile anıldı. Sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği gala programının biletleri günler öncesinden tükendi.Gala gecesine Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, onur konuğu akademisyen, şair ve yazar Cevat Çapan, Festival Direktörü Haydar Ergülen, Belediye Meclis Başkan Vekili Kudret Arslan, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, yurtdışından Kristian Blomberg, Riitta Cankoçak, Erkka Filander, Olli-Pekka Tennilä, Sini Silveri ve Helmi Solimeis ile birçok sanatçı, edebiyatçı ve sanatseverler katıldı.

Gecede Ataşehir Belediyesi Gençlik Orkestrası eşliğinde; Feryal Öney, Hakely Nakao, Hüseyin Turan, Metin & Kemal Kahraman, Hüsnü Arkan ve İlkay Akkaya sahne aldı. Gecenin sonunda tüm sanatçılar ve katılımcılar hep bir ağızdan, Zülfü Livaneli’nin, Nazım Hikmet’in dizeleriyle bestelediği “Karlı Kayın Ormanında” şarkısını seslendirdi. Sanatçıların performansı, seyircilertarafından ayakta alkışlandı.
Gecede sahne alan bir başka isim ise Kübalı müzisyen Hakely Nakao oldu. “Jose Marti Küba Dostluk Derneği”nin katkılarıyla etkinlikte yer alan Nakao, Nâzım Hikmet’in “Bulut mu Olsam” şiirinin İspanyolca çevirisi olan “Neo Caminos” adlı eserini Ataşehir Belediyesi Gençlik Orkestrası ile birlikte seslendirdi.“Ölümsüz Eserleriyle Hep Var Olacak”


Galada konuşma yapan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan şunları söyledi: "Dünya edebiyatında çığır açan ve unutulmaz bir yere sahip olan büyük şairimiz Nâzım Hikmet’i anmak üzere böyle anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz bu etkinliğe katılan tüm sanatçılarımıza da sevgilerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Nazım Hikmet, insana ve insanlığa duyduğu büyük sevgiyle, fikirleriyle bu topraklarda her zaman var olmaya ve sevdasını haykırmaya devam edecek. Memleket hasretiyle yanıp tutuşan, tüm kavgası insanlık ve sevgi olan şairimizi bir kez daha saygı, sevgi ve özlemle anıyorum.”


“Şiir Günleri’nin” onur konuğu akademisyen, şair ve yazar Cevat Çapan ise konuşmasında şunları söyledi: “Ataşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri’nde aranızda olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Dünyanın birçok yerinde savaşlar, yıkımlar, açlık ve yoksulluk yaşanırken, bu olumsuz olayları yaşayanların acılarının bilinciyle ve onların direncine katılarak yaşadığımız buruk bir mutluluk bu. Böyle felaketlere karşı şiirin bir panzehir olduğu inancından kaynaklanan bir mutluluk. Genel olarak edebiyatın, özel olarak da şiirin yaygın bir önyargıyla küçümsendiği ve önemsizleştirildiği bir dünyada, bu yaygın anlayışsızlığa karşı ondan hiç etkilenmeyen ve durmadan kendini yenileyen bir güç kaynağı olarak şiirin hemen hemen dünyanın bütün dillerinde varlığını sürdürdüğünü görmenin yarattığı bir mutluluk. İnsan doğanın bir parçası olduğu için doğanın bütün zenginlikleri ayrıntılarıyla ele alınmış, insanlar başka insanlarla ilişki kurarak insanlaştığı için insanla ilgili her konu şiirin esin kaynağı olmuştur. Bu arada birlikte yaşamanın erdemini ve güzelliğini herkesten önce şairler anlamış ve çoğu zaman başarılı birer dünya vatandaşı olmayı başarmışlardır. Eskiden olduğu gibi, bugün de şairlerin değişen koşulları anlamaya çalışarak, yaşadıklarını kendi özgün sesleriyle dile getirmeleri ve yılmadan barışın, kardeşliğin ve dayanışmanın sözcülüğünü etmeleri bizim bir araya gelmemizi anlamlı ve değerli kılıyor. Bu yüzden bu çok sesli şenliğe katıldığınız için hepinizi sevgiyle selamlıyorum.”Şiir Günleri Direktörü Haydar Ergülen ise yaptığı konuşmada, “Şiir Günleri Direktörü Haydar Ergülen ise yaptığı konuşmada, “Evinize hoş geldiniz! Şiir evden çıkınca başlar, eve dönünce tamamlanır. İşçiler, öğrenciler, kadınlar, erkekler, yaşlılar, gençler, çocuklar, engelliler, hastalar, umutsuzlar, marjinaller, âşıklar, ayrılanlar, şairler, öykücüler... Şiir hepimizin evidir. Evinize hoş geldiniz” dedi.Anma etkinliği öncesinde, anlamlı bir serginin de açılışı yapıldı. Gazeteci-yazar Alâettin Bahçekapılı’nın, Nâzım’ın ardından dostlarının, arkadaşlarının ve okurlarının kaleme aldığı mektuplardan derlediği sergi seyircilerin beğenisine sunuldu.


5 Haziran’a kadar çeşitli etkinliklerle sürecek Şiir Günleri kapsamında, 4 Haziran’da Şehir Hatları vapuru bir günlüğüne “Şiiriçi Hatları Vapuru”na dönüştü. İstanbul Büyükada’ya doğru yapılan bu keyifli yolculuğa Boğaz’ın eşsiz güzelliği, şiir ve müzik eşlik etti. Son durak ise Adalar Belediyesi oldu. Şairler, Büyükada’da Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ada halkıyla bir araya gelip şiirlerini okudu.


Büyükada'da gerçekleştirilen Nâzım Hikmet'i anma etkinliğinde Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, 4. Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri'nin onur konuğu Cevat Çapan konuşmalarında seyircileri etkileyen sözleri dile getirirken, başta Fillandiyalı konuk şairler olmak üzere şiir okuyan Nâzımseverler duygu seli yarattı. Aralarında Kristian Blomberg, Ahmet Bozkurt, Riitta Cankoçak, Nalan Çelik, Deniz Durukan, Ayça Erdura, Erkka Filander, Günseli İnal, Ayşe Şafak Kanca, İbrahim Karaca, Mustafa Köz, Altay Öktem, Pelin Özer, Hakan Savlı, Sini Silveri, Helmi Solimeis, Olli-Pekka Tennilâ olan şairlerin okuduğu şiirler beğenildi ve alkış topladı.


BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Gazeteci-Yazar, programda olmamasına karşın, mikrofona çağrılınca, Cevat Çapan'ın Paris'te karşılaştığı Nâzım'ın eliyle boğazını gösterip "memleket hasreti burama kadar geldi" anısından ve "yıllardır mektuplarla yaşıyorum" dizesinden hareketle Nâzım'ın aramızdan ayrılışının 50. yıldönümü nedeniyle hazırladığı Nâzım Sen Gittin Gideli kitabı hakkında bilgi verdi. Bahçekapılı şöyle dedi: "Nâzım gurbet elde, yurt hasretiyle yana yana tükendi, o denli ki Varna'da Boğaz'a doğru giden vapura değen elleri yandı. Nâzım toplumdan alacaklı gidenlerdendir. Hasretin insanıdır. Ol nedenle biz de şimdi Nâzım'ın -Ahmet Arif'in söylediği gibi- 'hasretinden prangalar eskitiyoruz'."

Bahçekapılı, Nâzım Sen Gittin Gideli kitabının önümüzdeki yıl Nâzım'ın aramızdan ayrılışının 60. yılı olacağından genişletilmiş 2. baskısının -olanak ve destek bulunabilirse- yapılmasını da diledi. .


Şiir Günleri’nin üçüncü ve son gününde ise saat 11.00’de Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde konuk şairlerin katılımıyla şiir ve müzik dinletisi yapılacak. Aynı günkü etkinliklerin devamında Ataşehir Amfili Park’ta sanatseverleri renkli bir program bekliyor olacak. Onur konuğu Cevat Çapan ve Haydar Ergülen söyleşisi ile şiir paneli gerçekleşecek. Ardından İsmail Tunçbilek ve Şenay Lambaoğlu’nun “Sazla Caz Buluşuyor” isimli konseriyle “Ataşehir Belediyesi 4. Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri” son bulacak.

Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı


54 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör