top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bahçekapılı'nın "keyifli" Bizim FM konukluğu...İstanbul Şile-Ağva bölgesine 87,9 frekansından yayın yapan Bizim FM radyosunun "Atılay Erge ile Şile'den Şiirler" programının konuğu olan BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni, Gazeteci-Yazar Alâettin Bahçekapılı "toplumun yarınını bilinçli, huzurlu, mutlu yaşayabilmesi için dünü, dünde yaşananları ve yaşayanları unutmaması, her gün Amerika'yı yeniden keşfetmemesi gerekir" dedi.

Bahçekapılı, Şileli Şair Atılay Erge'nin yapımcılığını-sunuculuğunu, Aylin Ayyıldız'ın teknik yapımcılığını yürüttüğü Şile'den Şiirler programında soruları yanıtlarken, dinleyenlere önemli mesajlar verdi. Bizim FM'de dün saat 15.00-17.00 arasında yayımlanan programda, çocukluk yıllarından, okul dönemlerinden ve 27 yıl çalıştığı TRT'deki günlerinden söz eden Alâettin Bahçekapılı, "yayımlamakta olduğu Ataşehir Kültür dergisi, Haberci Gazete ve www.habercigazete.net sitesinde her gün tarihsel süreç içinde o gün yitirdiğimiz değerleri anımsatmayı görev edindiğini" belirterek şöyle dedi: "Bizden önce yaşamış, yaptıkları-ettikleriyle toplumda iz bırakmış kişileri, değerleri unutmamamız, unutturmamamız gerekiyor. Öyle yapmazsak, onların taşıdığı ve belirli bir yere getirdiği bayrağı teslim alıp yarına taşımazsak, Amerika'yı yeniden keşfetmekle vakit kaybına uğrarız, beyhude kürek çekeriz. Çağdaş uygarlığı yakalamak hatta 'üstüne çıkmak' azmindeki kişiler, toplumlar yarınını bilinçli, huzurlu, mutlu yaşayabilmek için dünü, dünde yaşananları ve yaşayanları unutmaması, her gün Amerika'yı yeniden keşfetmemesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Programın yapımcı-sunucusu Atılay Erge'nın sorularını içtenlikle yanıtlayan Bahçekapılı, programın dinleyicilerine sürpriz yaparak dün 39. ölüm yıldönümü olan Prof. Dr. Abdulbaki Gölpınarlı'nın sesini dinletti. Bahçekapılı, gerek TRT'deki görevi, gerekse dergi-gazete yayımladığı dönemdeki çalışmaları sırasında yaptığı söyleşileri, yazdığı metinleri kalıcı olması için kitaplaştırdığını, şimdiye kadar 25 kitap yayımladığını belirterek, yazmayı düşündüğü 3-4 kitap daha bulunduğunu açıkladı.


Programa telefonla bağlanan TRT İstanbul Radyosu'nun efsane efektörlerinden Korkmaz Çakar'ın "Alâettin Bahçekapılı, TRT'nin en çalışkan arısıydı, çok güzel programlara imza atan yapımcılardandı" sözlerine teşekkür ederken duygulu anlar yaşadı. Aynı duygululuğu dostları, kardeşleri için yazdığı ağıt-şiirleri okurken de yaşayan Bahçekapılı'nın seslendirdiği "Eren Bülbül Ağıdı"nın bestelenmesi için çalışıldığını da açıkladı.


Bahçekapılı, "burada da, yurt dışında da muhalif olan ve hep gurbette yaşayan" Nâzım Hikmet'e ve dünya görüşünden dolayı mapusdamlarında çile çeken Ruhi Su'ya "toplumsal borcumuzu ödemek için" iki kitap ortaya koyduğunu belirterek, bu yöndeki çalışmalarını sürdüreceğini de vurguladı.

Programda hem kendi şiirlerini, hem de Şile bezi için şiir yazan Nâzım'ın, Özlem Çetin'in şiirlerini okuyan Bahçekapılı, program yapımcısı Atılay Erge'nin bestekâr, sanatçı Nihat İncekara, Özge Doğru, Dursun Karaca, Aydın Tekindor, Benal Özçelik, Canan Karadeniz'i telefonla arayarak programını renklendirmesinin "çok profesyonel bir yayıncılık" olduğunu da belirtti.

Erge, programın sonunda konuğu Bahçekapılı'ya özel iki armağan verdi.


Her hafta çarşamba günleri saat 15.00-17.00 arasında yayımlanan "Atılay Erge ile Şile'den Şiirler" programı, geniş bir dinleyici kitlesini kendine bağlamayı ve ilgi çekmeyi sürdürüyor.

81 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page