top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bahçekapılı sülalesi bir büyüğünü daha yitirdi

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2023Yurdun özellikle Trabzon, Ankara, Sakarya ve İstanbul kentlerine yayılmış kalabalık bir sülale olan Bahçekapılı'lar bugün bir büyüklerini daha yitirdiler. 5 ay önce sülalenin büyüklerinden Müzeffer Bahçekapılı'yı 96 yaşında yitiren sülale bugün de Alaattin Bahçekapılı'nın ölümüyle yasa boğuldu. Trabzon'un Maçka ilçesinde yaşayan ve Türkiye'nin ilk uluslararası taşımacılık yapan kişilerinden biri olan Alaattin Bahçekapılı bu sabaha karşı yaşama gözlerini yumdu. 97 yaşında yaşama veda eden Alaattin Bahçekapılı, yarın öğleyin Hamsiköy'de aile mezarlığında toprağa verilecek.Sülaleyi yasa boğan Alaattin Bahçekapılı 1927 tarihinde doğdu. Babası Ömer Bahçekapılı askerde vefat edince dedesinin yanında büyüdü. İlkokulu bitirdikten sonra bir süre Maçka'da ayakkabı tamirciliği çıraklığı yaptı. Askerliğini Erzurum'da yaparken şoförlük kursuna katıldı ve ehliyet aldı. Askerlik sonrası işi nakliyecilik oldu. Uluslararası taşımacılık yapan bir firmada (1955-1970) yılları arasında çalıştı. Hollanda'dan yüklediği malları Türkiye, İran üzerinden Pakistan'a kadar taşıyordu.

Bahçekapılı Soyağacı kitabının yazarı öğretmen Enver Bahçekapılı, kitapta şöyle der: "O zamanın yol koşulları, arabaların teknik yapıları düşünülürse, karda kışta, yaz sıcağında klimasız kocaman TIRlarla on binlerce kilometre yollarda neler yaşamış olabileceğini hayal edin. O, iyi bir gözlemci idi. Pratik çözüm bulma kapasitesi ile mesleğinde büyük sorunlar yaşamamıştır. Sonraki yıllarda çocukları ile özel nakliye işleri yaparak emekli olmuştur. Halen Yazları Hamsiköy'de kışları Maçka'da ikamet etmektedir."

Alaattin Bahçekapılı'nın oğlu, öğretmen Fahrettin Bahçekapılı, bu sabah babasının ölümünü sosyal medyadaki hesabından şu duygu dolu paylaşımla duyurdu:

"Evet sevgili dostlarım;

Bu sayfalara çok paylaşımlar yaptım, fakat şimdi ne yazacağımı bilemiyorum.

Anne ölünce öksüz, baba ölünce yetim kalınıyormuş. Ben öksüzdüm artık yetim kaldım.

Koca çınarımız sevgili babam; Hacı Alaattin Bahçekapılı hakkın rahmetine kavuştu.

Bence yaş sadece rakamlardan ibarettir, çünkü rakamların 97 yaşında gösterdiği sevgili babam zekâ, hafıza ve gönül olarak hep genç yaşlardaydı.

Mekanı cennet olsun.

Cenazemiz 26 Şubat Pazar günü öğle namazına müteakip Hamsiköy'deki hanemizde aile mezarlığına defnedilecek."


BRT Yayın Grubu olarak, sülalenin büyüğü Alaattin Bahçekapılı'ya Tanrı'dan rahmet, geride bıraktığı sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.


658 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page