top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Balıkesir'de Şehit Köse Süleyman Makam Anıtı açılışı yapıldı
Türkiye Çepnileri Balıkesir'de Köse Süleyman Makam Anıtı'nın açılışında bir araya geldi. Balıkesir Bahçedere, Kavakbaşı mahallesinde dün yapılan Şehit Köse Süleyman Hz. Makam Anıtı açılışına Türkiye'nin her yerinde yaşayan Oğuz Çepni Boyu temsilcileri katılım sağladı.
Balıkesir'de yaşayan 40'ın üzerinde Çepni köyü temsilcilerinin yanı sıra Türkiye'nin farklı illerinden, İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Gaziantep, Urfa, Diyarbakır, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Sakarya, Denizli, İzmit, Erzurum, Balıkesir, Çanakkale, Amasya ve Balkanlar'dan Çepni Boyu temsilcileri açılışa katıldılar.


Bergama Köse Süleyman Çepni Derneği Başkanı Ferdi Kılınç'ın programı sunmasından sonra Atatürk ve silah arkadaşları ile vatan için şehit düşmüş bütün şehitlerimize bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Açılışın organizasyon sorumlusu Sırrı Oğuz ve Bahçedere, Kavakbaşı mahalle Muhtarı Mücahit Yüksel'in konuşmaları ve tarihçi Akademisyen yazar Aydın Ayhan'ın Köse Süleyman Hz'lerinin tarihsel süreçini sunum konuşmasından sonra Balıkesir merkez 6 Eylül İlçe Belediye Başkanı Hasan Avcı halka selamlama konuşması yaptı.Sonrasında Köse Süleyman Makam Anıtı Dede Mustafa Oğuz, Dede Seyfi Oğuz, Dede Musa Kılın 'ın yakın tarihte rahmetli olan İzmir Çepni Derneği Başkanı Gökhan Kutal için ve Ecdadımız , Ulusumuzun birliği adına dualarla Köse Süleyman Makam Anıtı açılışı gerçekleşti.


Açılıştan sonra bütün katılımcılara yemek ve Aşura ikramı yapıldı.

Öğleden sonra Türkiye nin farklı İl ve bölgelerden gelen Oğuz Çepni Boyu temsilcileri ile birlikte sağlık, Pandemi kurallarına uygun olarak açık havada 5. Oğuz Çepni Boyu Birliği çalıştay toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıyı yönetmesi için Hüseyin Koca divan başkanı seçildi. Toplantıda bütün katılımcılara sırayla söz verildi. Katılımcıların çoğunluğu birliğin Federasyon çatısı altında kurulmasını, kurulum ve tüzük hazırlığı için komisyon kurulmasını ve kurulum sürecinin resmiyete kavuşturulması yönünde görüş bildirince divan başkanı komisyon teşekkülü için isim önerisi istedi. Bunun üzerine ortak isimler ve farklı İl'lerden komisyon oluşturuldu. Hazirunun onayına sunulan isimlerden oybirliği ile komisyon oluşturuldu.Tüzük komisyonunun çalışmalara hemen başlamasına ancak 18 Eylül de İzmir de yapılacak çalıştaydan sonra resmi olarak harekete geçilmesi benimsendi. Tüzük çalışması ve Çepni Federasyonu kurulması için Oluşan komisyon aşağıdaki isimlerden oluşturuldu.1: Harun Özdemir, Trabzon, İstanbul

2: Ferdi Kılınç, İzmir

3: Mesut Altunbaş, Gaziantep

4: Mustafa Oğuz, Balıkesir

5: Yaşar Saka, Sakarya

6: Hüseyin Koca, Ordu, İstanbul

7: Yolcu Bilgiç, İzmir

8: Bilal Yücebaş, Van

9: Mehmet Yaşar Büyükbayrak, Urfa

10: Cihat Uygun, Sinop, İstanbul

11: Metin Demirbaş, Giresun, İstanbul

12: Muharrem Dalgıç, Ordu, İstanbul

13: Sırrı Oğuz, Balıkesir, Ankara

14: Fikret Poyrazoğl, Balkanlar, İstanbul.

15: Hürriyet Cemal Özkaynak, Niğde, Ankara.

Toplantı toplu resim çektirildikten sonra sone erdi.

62 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page