• HaberciGazete

Barış Pehlivan ile Murat Ağırel tahliye edildi
Haklarında kesinleşmiş cezaları nedeniyle adliyeye giderek teslim olan gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel serbest bırakıldı. Hülya Kılınç da bu sabah tahliye edildi.

Libya’da görev yaptığı sırada şehit düşen MİT mensubunun kimlik bilgilerinin ifşa edilmesine ilişkin davada aldıkları cezaları onanan ve bugün cezaevine gönderilen Murat Ağırel ile Barış Pehlivan, cezalarını açık cezaevinde yatacakları gerekçesiyle COVID-19 tedbirleri kapsamında izinli sayılarak tahliye edildi. Libya’da görev yaptığı sırada şehit düşen MİT mensubunun kimlik bilgisinin ifşa edilmesine ilişkin dava 9 Eylül 2020 tarihinde karara bağlanmış, Mahkeme heyeti gazeteciler Barış Pehlivan ile Hülya Kılınç’ı ‘istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek’ suçundan 3 yıl 9’ar hapis cezasına Murat Ağırel, Ferhat Çelik ve Aydın Keser’i ise aynı suçtan 4 yıl 8’er ay 7 gün hapse mahkum etmişti. Mahkeme heyeti, sanıklar Aydın Keser, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Eren Ekinci, Hülya Kılınç, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel’in üzerlerine atılı ‘devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklamak’ suçundan haklarında kamu davası açılmış ise de sanıklara yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması sebebiyle beraatlarına karar vermişti. Yapılan itirazların ardından cezaları onandığı için bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek teslim oldu. Adliyedeki işlemlerinin ardından Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderilen Barış Pehlivan ve Murat Ağırel'in cezaları hesaplandı. Ağırel ile Pehlivan'ın cezalarını, infaz yasası kapsamında açık cezaevinde yatacak oldukları tespit edildi. COVID-19 tedbirleri kapsamında açık cezaevinde yatanların izinli sayılması dolayısıyla Ağırel ile Pehlivan da izinli sayılıp tahliye edildi.


Gazeteci Hülya Kılınç tahliye edildi

MİT mensubunun cenaze töreninin haber yapılmasıyla ilgili davada verilen hapis cezası bir üst mahkeme tarafından onanan ve dün yeniden tutuklanan gazeteci Hülya Kılınç da bugün tahliye edildi.Bir MİT mensubunun Libya'da şehit olmasına ilişkin haberleri nedeniyle yargılanan Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılınç, Ferhat Çelik ve Aydın Keser’e verilen hapis cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

Kararın ardından kendileri teslim olan ve cezaevine gönderilen gazeteci Barış Pehlivan ve Murat Ağırel dün gece geç saatlerde serbest bırakılmıştı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi'nin kararıyla Manisa'da E Tipi kapalı Cezaevi'ne gönderilen gazeteci Hülya Kılınç'ın ise cezaevi komisyonun kararının ardından bugün tahliye edildi.

7 görüntüleme0 yorum