• HaberciGazete

Baraj su tutmadan Yusufeli taşınıyor; sorun büyük"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, baraj inşası için boşaltılan Yusufeli İlçesi'ndeki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajında sona gelindi. Yusufeli'nde yaşayan vatandaşların yeni Yusufeli ilçesine taşınma süreci hâlâ devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan ve Yusufeli'nde birçok sorunun ortaya çıktığını belirten Başkan Biber; "Bizim kanayan bir diğer yaramız da Yusufeli. Yusufelin'de şu an sıkıntı büyük. Baraj yapıldı, su tutulması gerek. Ama yeni Yusufeli yerleşim yeri tam bitmiş değil. Sadece bitmesi de önelli değil. Eski Yusufeli'ndeki esnafı alıp, yukarıya taşıdığınızda sığmıyor. Birçok esnafla konuştuk. Onlar bize diyor ki benim eski Yusufeli'nde dükkanım güzel yerdeydi. Ama yukarı Yusufeli'nde esnaflara öyle yerler çıkmış ki esnaf müşteri Erzurum'a alışverişe gitse, bana gelmese haklıdır diyor. Kimilerinde de eski Yusufeli'den dükkan var ama yeni Yusufeli'nde dükkan çıkmamış. Bu nasıl bir planlama. Hiç sorun olmaz demiyorum. Tabii ki olacak. Koskoca Yusufeli başka yere taşınıyor ama bu şekilde sorunlar yaşanmamalı.


"BÜYÜK PLANSIZLIK VAR"


Birçok insanın evi yok. Kiralık evlerde kiralar fahiş. Şu an 2 bin TL'nin üzerinde. Bu Yusufeli için fazla bir rakam. Halk kirayı nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Bunlardan ziyade büyük bir plansızlık var. Devlet kurumlarının birçoğu yukarıya taşınmış fakat daha vatandaş aşağıda. Memurlar toplu taşımayla gidiyor bu da fahiş bir fiyat hesabını ortaya çıkıyor. Çocuğu okulda olanlar için de sorun büyük. Kısacası büyük bir belirsizlik mevcut. Aldığımız bilgilere göre yetkililer sorunları çözmek yerine baskı politikası uyguluyormuş. Bir an önce taşının, burayı boşaltın vb. söylemler konuşuluyor. Yusufeli'nin çok verimli toprakları var. Ama yeni Yusufeli halkı sıkıntıya sokacak. Tarımda sorunlar yaşanacak. Çünkü eski Yusufeli'nde ciddi anlamda üretim iyiydi. Şimdi halk tabiri caizse yeni Yusufeli'nde sudan çıkmış balığa dönecek. Ben her zaman Yusufeli halkının yanında ve destekçisiyim. Bu sorunların akılcıl yoldan çözüme kavuşması için elimden geleni yapacağım." şeklinde konuştu.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör