• HaberciGazete

Batı Karadeniz sele teslim: Kastamonu'nun 8 ilçesi sular altındaSon dakika gelişmesi... Batı Karadeniz'de sel felaketi yaşanıyor. Kastamonu'nun 8 ilçesi sular altında kaldı. Bozkurt'tan gelen görüntüler sel dehşetini gözler önüne sererken, sel sularının yüksekliğinin 2 metreyi bulduğu ifade edildi. Bozkurt Belediye Başkanı, katıldığı televizyon programında, "4 - 5 can kaybımız olduğu kesin" açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanlığı akşam saatlerinde bir uyarı yayımlayarak "mahsur kalanların bulunduğu yerden ayrılmamasını, sel bölgesindeki yolların kullanılmamasını" istedi.


Kastamonu'da bugün saat 07.00 sıralarında başlayan şiddetli yağış, Azdavay, Bozkurt, Cide, Şenpazar, Daday, Küre, Ağlı ve İnebolu ilçelerinde sele neden oldu. 5 bin nüfuslu Azdavay'da dereler taştı, ilçe merkezi sular altında kaldı. Bazı köprüler yıkılırken, belediyenin boş halk otobüsü suya gömüldü, birçok araç da sürüklendi. Çok sayıda ev ve iş yeri ise sular altında kaldı.

40 KİŞİ MAHSUR KALDI Binaların bodrum katlarında mahsur kalan 40 kişi, belediye ekiplerince kurtarıldı. Elektrik direklerinin devrildiği ilçede tarım arazileri de zarar gördü. Azdavay- Kastamonu yolu ise tedbir amacıyla trafiğe kapatıldı. BOZKURT FELAKETİ YAŞIYOR Yağışın etkili olduğu bir diğer ilçe Bozkurt'ta ise felaket görüntüleri kaydedilirken; İhlas Haber Ajansı'nın duyurduğu "HES kanalı patladı" iddiasına Kastamonu Valiliği'nden açıklama geldi. Valilik açıklamasında iddia yalanlandı. Ajans, ilçede bir kişinin sel nedeniyle yaşamını yitirdiğini de duyurdu. Bozkurt'ta şiddetli yağmur etkisini sürdürürken, derelerin taştığı ilçe sele teslim oldu. Ağaçlar devrildi, çok sayıda araç sel suları ile sürüklendi. Devrilen LPG tankerinin suda sürüklendiği anlar, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

SU SEVİYESİ 2 METREYİ BULDU Bozkurt'ta bağlı bazı mahalle aralarında su seviyesinin yüksekliği 2 metreyi buldu. Sel sularına kapılan kişinin ise yüzerek iş yerinin tabelasına tutunduğu görüldü. Bazı kişiler de bulundukları binaların çatısına çıktı. Bölgede arama- kurtarma çalışması başlatıldı.

BOZKURT BELEDİYE BAŞKANI'NDAN ACI SÖZLER NTV canlı yayınına katılan Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık, "İlçemiz tarihte böyle felaket görmedi. Tarifsiz bir şekilde ilçemizin yok oluşunu seyrediyoruz. İş makineleriyle bir şey yapma şansı sıfır. Hız kesmeden yağışlar devam ediyor. Vatandaşlarımız çatılarda kurtarılmayı bekliyor" ifadelerini kullandı. Yanık, can kaybı ile ilgili soruya "4 - 5 can kaybımız olduğu kesin" yanıtını verdi. SELDE ÖLÜM KALIM SAVAŞI! HAYATTA KALMAK İÇİN BÖYLE KULAÇ ATTI

İNEBOLU'DA KÖY SULAR ALTINDA İnebolu'da da sel meydana geldi. İlçeye bağlı Özlüce köyünde Zarbana Çayı taştı. Köy sular altında kalırken, halk da evlerini terk etti. Bazı köylüler ise evlerinde mahsur kaldı. Araçlar, sel ile birlikte Karadeniz'e sürüklendi. Elektrik ve telefon şebekesinin çekmediği köyde büyük hasar oluştu. Zarbana Çayı'nın kenarındaki diğer köylerde de aynı manzara oluştu.

MSB HELİKOPTER GÖNDERDİ Milli Savunma Bakanlığı da sel felaketi nedeniyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait AS-532 tipi helikopteri arama- kurtarma çalışmalarına destek amacıyla bölgeye sevk ettiğini duyurdu. Öte yandan Cide, Daday, Küre ve Ağlı ilçelerinde de yağış nedeniyle sel meydana gelirken, cadde ve yolların göle döndüğü, büyük çapta hasar oluştuğu belirtildi.


Öte yandan İçişleri Bakanlığı akşam saatlerinde bir uyarı yayımlayarak "mahsur kalanların bulunduğu yerden ayrılmamasını, sel bölgesindeki yolların kullanılmamasını" istedi.

68 görüntüleme0 yorum