top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Battal İlgezdi: "Ataşehir Türkiye'nin aynasıdır"

Güncelleme tarihi: 2 Eyl 2023İSTANBUL - Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, 2021 yılını değerlendirmek üzere yaptığı basın toplantısında, yapılacak seçimlerle ilgili düşüncesi sorulması üzerine, "Ataşehir Türkiye'nin aynasıdır; buradaki sonuçlar Türkiye'de alınan, alınacak sonuçları yansıtır" dedi. İlgezdi, 2009'dan beri yakındığı "imar planları tamamlanamayan Ataşehir" olgusunu, bu kez "İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ve İBB İmar Komisyonu'nda çoğunluğun hâlâ iktidar partisinde bulunmasına" dayandırdı. İlgezdi ayrıca, Ataşehir'deki mahallelerde "belediyeye ait 1 m2'lik arsa bulunmadığından hizmet götürmede, yatırım yapmada sıkıntılar yaşadıklarını" vurguladı.


2009 yılında ilçe statüsüne kavuşan ve o yıldan beri CHP'li Battal İlgezdi'nin yönetimindeki Ataşehir'de dün belediye yöneticileri gazeteci ve yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. "2021 yılını değerlendirmek" üzere yapılan toplantıya, Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Başkan Yardımcıları Sadık Kayhan, Abdullah Der, Orhan Çerkez ve Ekrem Köse katıldı. İlgezdi, "dünya, ülkemiz ve ilçemiz bakımından pekçok olumsuzlukla geçen 2021'in bu son basın toplantısında 12 yıl önceye dönerek Ataşehir'e baktığımızda neler gördüğümüzü anlatmak istiyorum" diyerek başladığı toplantıda Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye ve Sancaktepe'den bağlanan mahallelerle oluşturulan Ataşehir İlçesinde "belediye başkanlığına seçildiğinde bir kulübede hizmet vermeye başladığını", "şimdi Atatürk Mahallesi adını alan bölgenin dışında hiçbir yerde altyapının tamamlanmadığını", "mahallelerin eski bağlı oldukları belediyeler döneminde 15 günde bir çöplerinin alındığını", "bir yerin kent hüviyeti taşıyabilmesi için imar planlarının yapılmış olmasının gerektiğini; ama Ataşehir'de pekçok mahallenin imar planlarının bulunmadığını" dile getirdi.İlgezdi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yenisahra-Barbaros mahalleleriyle İçerenköy Mahallesi İBB'nin geçmiş döneminde imar planlarına kavuştu. Yeni seçim sürecinde 'İmamoğlu seçilirse 6 ayda planlar çıkar' dedim; ama hem İBB Meclisi'nde, hem de İBB İmar Komisyonu'nda çoğunluğu sağlayamadık, buralarda Ak Parti çoğunluğu sürüyor. Bu yüzden imar planları istediğimiz hızda çıkamıyor. Ama arkadaşlar gayret ediyor."

Fetih, Örnek ve Esatpaşa'da TOKİ'nin hazırladığı organizasyonla 5 bin 400 kişiye tapularını verebildiklerini, şimdi Çevre Bakanlığı'nın yetkisine geçen bu işlem için Bakanlıktan yetki beklediklerini dile getiren İlgezdi, "Tapu verme işi bana devredilsin, bütün işlemleri yapayım, isterse Ak Parti İlçe Başkanı vatandaşlara tapularını dağıtsın, ödemesini devletle konuşur anlaşırız" dedi.


Yeniçamlıca'daki imar sorununun da eski Çevre Bakanı döneminde "çözüme kavuşturulma sözü verildiğini", belediyenin üç ay çalışarak bütün belgeleri hazırladığını ve bakanlığa ulaştırdığını, ancak bakanlıktan "bunu biz çözemiyoruz, siz çözeceksiniz" yanıtı alındığını ileri süren Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, "şimdi konu üzerinde çalışılıyormuş, kim çözecekse, kim iş yapacaksa yardımcı oluruz" diyerek, "İstanbul'un deprem gerçeğine" dikkat çekti ve "imar planları bir an önce çıkmalı ve kentsel dönüşüm gerçekleştirilmeli, imarın, depremin ve kentsel dönüşümün siyaseti olmaz, İstanbul'da kentsel dönüşüm çok acil yapılmalı" dedi.


İlgezdi, 2021 yılını değerlendirmek amacıyla gazeteci ve basın çalışanlarıyla bir araya geldiği basın toplantısında İstanbul'un öteki ilçelerinde "öteden beri pek çok yatırımın çoğunlukla devlet tarafından, merkezi hükümet tarafından yapıldığını/yaptırıldığını, bu anlamda Ataşehir'in yalnızca belediye binasının bulunduğu arsayı devletten alabildiğini" belirtti. İlgezdi, "en çok denetlenen belediye olduklarını", "limit üstü % 7 oranında fazla personel çalıştırdıklarını, bunun bir sosyal hizmet olduğuna inandıklarını", Atatürk Mahallesi'ndeki Fıskiyeli Park'ta cami ve kültür merkezinin birarada planlanmasından doğan sorunu "bir yolunu bularak" çözdükten sonra konuyu değerlendireceklerini, Kayışdağı Yolu üzerinde 7 bin m2'lik bir alana Türkiye'nin en büyük ve prestijli Atatürk Kütüphanesi yaptırmakta olduklarını dile getirdi.


Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi, toplantının sonunda basın çalışanlarının sorularını yanıtladı. "İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile uyum içinde çalıştıklarını, İmamoğlu'nun 3 kez Ataşehir'e geldiğini" belirten İlgezdi, "yeniden bir yerel seçim olduğunda kendisinin adaylığının söz konusu olup olmayacağına" ilişkin soruya da, "daha seçime çok var, bu pandemi sürecinde yarına çıkıp çıkmayacağımız bile belli değil" yanıtını verdi.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin BAHÇEKAPILI43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page