• HaberciGazete

Bayraktutan Artvin'deki ağaç kesimini Meclis'e taşıdı
CHP YDK BAŞKANI ARTVİN MİLLETVEKİLİ UĞUR BAYRAKTUTAN ARTVİN GENELİNDEKİ AĞAÇ KESİMLERİ VE YASAK ORMANLARA GİRİLMESİ HUSUSLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI.


"BATIDA ORMANLARI YAKIYORLAR, BİZDE KESİYORLAR..."Hayati Akbaş


ARTVİN-Artvin Merkez ve İlçelerinde ara vermeden devam eden Ormanlardaki ağaç kesimleri vatandaşları ciddi anlamda rahatsız ediyordu. Bu konuda vatandaşlardan Şikâyetler alan CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan konuyu meclis gündemine taşıdı.


Bayraktutan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemi ile bir soru önergesi verdi.


Bayraktutan tarafından TBMM Başkanlığına verilen soru önergesinde şu ifadelere yer verildi: "Ülkemizin her köşesinde olduğu gibi Artvin ilinde de Orman Bakanlığı tarafından neredeyse tüm orman alanlarında adeta orman kesim seferberliği ilan edilmiş durumda olduğu gözlemlenmektedir. Bu kesimler yıllar itibarıyla azalış eğilimde olması gerekirken; aksi şekilde Orman katliamına dönüşmekte, azami derecede artış göstermektedir.

Artvin halkı yaşam alanlarında bu şekilde kesim yapılmasına, doğa tahribatına razı gelmemekte, bir an önce ormanları katleden Taşeron firmaların denetimden, bilimsel verilerden uzak ağaç kesimlerine son vermelerini talep etmektedir.


Ayrıca Artvin için büyük önem taşıyan Yasak Ormanlarımıza yönelik girişimler olmuş; son yıllarda maalesef Bölgede Yasak Ormanların da içine girilmiş, gençleştirme adı altında kesim çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Son olarak Zeytinlik Köyü (Sirya) Yasak ormanına kesim için karar verildiği vatandaşlarımız tarafından dile getirilmektedir. Artvin Halkı yaşam alanlarında yapılacak Orman katliamları hususundaki çekincelerini tarafımıza iletmişlerdir. Bu iddiaların doğru olup olmadığının tespiti, ağaç kesimlerinin ne ölçüde, hangi gerekçe ile hangi bölgede yapılacağının açıklanması, ortaya çıkacak mağduriyetlerin önlenmesi gerekmektedir.


İlgili konularda hazırlamış olduğumuz yazılı soru önergelerini TBMM Başkanlığı'na sunduk. Konuların aydınlatılması ve Artvin Halkının mağduriyetinin önüne geçilmesi adına gerekli önlemlerin alınması için yakinen takipçisi olmaya devam edeceğiz." ifadeleri kullandı.


16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör