top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bayram geldi; ama fiyatlar bayramlık değil!


Ramazan Bayramı öncesi halkın vazgeçilmez alışveriş uğraklarından pazarlarda fiyatlar alımgücünü zorlarken, bayram şekeri ya da tatlısı almak için marketlere girenler de yüksek fiyatlarla karşılaştı.Pazar ya da marketlerde yapılan gözlemlerin yanı sıra araştırma şirketleri de Ramazan'da ekonomik sorunların etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırma şirketi İPSOS'un verilerine göre, araştırmaya katılanların yüzde 69'u ekonomik nedenlerle zengin iftar sofrası kuramadıklarını, yüzde 59'u da eve konuk çağıramadıklarını ifade etti. Ramazan Bayramı'nda kıyafet alışverişi yapmayı düşünenlerin oranı %48'de kalırken, Bayram için şeker, çikolata alışverişi yapan ya da yapmayı düşünenlerin oranı ancak % 76'yı buldu.İPSOS Türkiye CEO'su Sidar Gedik, "Her on kişiden üçü Ramazan'a özel alışveriş yapmayacağını belirtiyor. Bu kişilerin Yüzde 65'i, alışveriş yapmamalarındaki temel sebebi ekonomi olarak belirtmiş" dedi.


SOĞAN, FİYATIYLA GÖZ YAŞARTTI Pazar esnafı satış yapamamaktan, vatandaşlar ise fiyatların pahalılığından şikâyet ederken, mutfakların olmazsa olmazı soğan bu kez fiyatıyla gözleri yaşarttı. Vatandaşlar, kilosu 30 TL’den satılan soğanı artık tane ile almaya başladı. Yemeğin yanına salata yapmak da lüks oldu. 1 adet Marulun fiyatının 10 TL, 1 kilo domatesin fiyatının 25 TL ve 1 kilo salatalığın fiyatının ise 20 TL olmasıyla birlikte, vatandaş salata yapmaktan da vazgeçti. Pazar tezgâhlarında en çok tercih edilen ürünlerden biri olan mantara ise vatandaşlar uzaktan bakmakla yetindi. Kilosu 70-80 TL’ye satılan mantar, alıcısıyla buluşamadı. Pazar tezgâhının en ‘lüks’ ürünü asma yaprağı ise kilosu 300 TL’den alıcısını bekliyor.


MEYVE FİYATLARI DA BİRBİRİYLE YARIŞIYOR Pazar tezgâhlarında bu haftanın en yüksek fiyatlı meyvesi çilek oldu. Kilosu 60 TL’yi bulan çilek şampiyonluğunu koruyor. Muz, kivi ve armut kilosu 35 TL’den, nar kilosu 30 TL’den, elma ve ayva ise kilosu 25 TL’den tezgâhlarda yerini aldı.


“SEBZE ALSAK MEYVE ALAMIYORUZ, MEYVE ALSAK SEBZE ALAMIYORUZ” En temel gıda ihtiyaçlarını bile diğer ihtiyaçlardan kısarak satın alabildiğini söyleyen vatandaşlar, fahiş fiyatlardan dolayı istedikleri ürünleri alamadığını vurgulayarak, “Sebze alsak meyve alamıyoruz, meyve alsak sebze alamıyoruz” sözleriyle isyan etti. Vatandaş, sebze ve meyve fiyatlarına her hafta zam geldiğini belirterek, ülkedeki denetim eksikliğinden yakındı.ESNAF DA ŞİKÂYETÇİ! Sattıkları ürünler tezgâhta kalan ve zarar eden Pazar esnafı da dertli. Vatandaşın alım gücünün kalmadığını söyleyen pazar esnafı satışlarının iyi gitmediğini belirtti ve “vatandaş kilo ile değil tane ile almaya başladı” dedi. Esnaf da denetim istiyor; Kendi giderlerinin de arttığını kaydeden pazarcılar, ülkedeki denetim eksikliğinin herkesi etkilediğini vurguladı.


Denizlerde av yasaklarının başlamasıyla balıkçı tezgâhları da eski çeşitliliğini ve fiyatlarını yitirdi.Deniz çuprası ve deniz levreğinin tanesi pazar balıkçılarında 50 TL'den satılıyor.


18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page