top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilge şair Süreyya Berfe'yi yitirdikŞiirleri 18 dile çevrilen şair ve yazar Süreyya Berfe yaşamını yitirdi

Yarım asrı aşan yazı yaşamında birçok yapıt kaleme alan şair ve yazar Süreyya Berfe, 80 yaşında yaşamını yitirdi.


Türk edebiyatının usta isimlerinden Süreyya Berfe yaşamını yitirdi. Usta edebiyatçının ölümünü yazar Metin Celal, sosyal medya hesabından "Değerli ağabeyimiz usta şair Süreyya Berfe vefat etmiş. Ailesine, dostlarına, okurlarına başsağlığı diliyorum" ifadeleriyle duyurdu.

İzmir'de bir bakım evinde yaşadığı bilinen ve asıl adı Hikmet Süreyya Kanıpak olan usta edebiyatçı, dün ikindi vaktinde Urla Zeytinalanı Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zeytinalanı Mezarlığı'na defnedildi.

Berfe, Meydan Larousse, Cumhuriyet Ansiklopedisi, Yirminci Yüzyıl Tarihi gibi ansiklopedik yayınların hazırlanmasına katkı­da bulundu.SÜREYYA BERFE KİMDİR?

27 Ocak 1943'te Fransızca öğretmeni Metin Kanıpak ve Nermin Hanım'ın oğlu olarak İstanbul'da doğan Süreyya Berfe, 1976'da Can Yayınevi'nde çalıştı. Daha sonra reklam şirketlerinde metin yazarlığı yaptı.

İlk şiiri 1962'de Yön dergisinde okurla buluşan Berfe, daha sonra şiirlerini Süreyya Kanıpak imzasıyla 1965'e kadar Düzlem, Zeren, Yelken, Şiir Sanatı, Türk Dili, Somut gibi dergilerde, daha sonraki şiir ve yazılarını Papirüs, Yeni Dergi, Yazı, Forum, Oluşum, Soyut, Somut, Ant, Yeni Edebiyat, Yeni a, Birikim, Milliyet Sanat, Defter, Kitap-lık, Gösteri, Yeni Gazete ile Ulus dergi ve gazetelerinde yayımladı.

Şiirleri 18 dile çevrilen Süreyya Berfe, yazı hayatı boyunca birçok ödüle de değer görüldü.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page