• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 10 Haber

21 Haziran 2021 Pazartesi1 Sezgin Baran Korkmaz olayı: Amerika bir haftada yakalattı, Türkiye aylardır bekliyor Sezgin Baran Korkmaz’ın cumartesi günü Amerikan yargısının talebiyle Avusturya’da yakalanması ve gözaltına alınması, Türkiye ve ABD yargısı arasında, suçluların ve suç şüphelilerin yakalanmak istenmesi arasındaki çarpıcı farkı ortaya koydu. Amerika’da Utah eyaletinde bir yargıç 10 Haziran 2021 günü, savcılığa yazı yazarak, orada Mart ayında sonuçlanan davada Türkiye’ye gittiği belirlenen 134 milyon doların kimlere nasıl gittiğini ve nasıl geri alınacağını savcılığa sordu. Utah’daki Federal Savcılık 17 Haziran 2021 günü bir yazı yazıp Sezgin Baran Korkmaz başta olmak üzere bazı isimlerin mal varlıklarına tedbiren el konmasını istedi. Korkmaz, bunun sonucunda 19 Haziran günü Avusturya’da yakalandı. Buna karşılık Türkiye, 29 Aralık 2020’de başlayan bir soruşturma ve Ocak ayında açılan bir davada Sezgin Baran Korkmaz’ı “firari sanık” olarak arıyor ama Türkiye’de TV canlı yayınlarına katılacak kadar fütursuzlaşan Korkmaz için yakalama ve iade talebi ancak Sezgin Baran Korkmaz Avusturya’da yakalandıktan sonra çıkarıldı. Amerikan Hazine’sinden dolandırılan 511 milyon doların 134 milyon dolarlık bölümünün gönderildiği Sezgin Baran Korkmaz ve onunla bağlantılı şirketlerin mal varlıkları arasında Bodrum’daki eski Kervansaray Oteli (şimdi Duja) ve Boğaz’daki bazı yalılar bile var. ABD’deki daha 2019 yılında başlamış, Sezgin Baran Korkmaz’ın iş ilişkisi içinde olduğu, hatta “Patronlarım” diye hitab ettiği Mormon tarikatının çok eşliliği savunan “The Order” adlı koluna mensup Kingston ailesi ve hem SBK’nın hem de onların Los Angeles’li ortağı Levon Termendzhyan, Amerikan Hazinesini 511 milyon dolar dolandırmaktan bu yılın Mart ayında mahkum edilmişlerdi.


2 Türkiye’de mahkeme, Korkmaz’ın mal varlığına tedbiri, olmayan MASAK raporuyla kaldırmıştı ABD’nin Utah eyaletinde 2019’da başlayan davada Sezgin Baran Korkmaz’ın adı daha ilk günden geçiyordu. Amerikan makamları, dolandırıcılıkla elde edilen 511 milyon doların 134 milyon dolarının ABD’den Sezgin Baran Korkmaz’a ve onun şirketlerine gönderildiğini saptamış, ilgili listeyi Türkiye’ye çoktan yollamıştı. Türkiye’de Korkmaz’la ilgili soruşturma Eylül 2020’de başlatıldı, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı mahkemeden Korkmaz’ın mal varlığına tedbir kararı da aldırdı. Ancak aynı savcılık 5 Kasımda mahkemeye yine bir yazı yazarak bu tedbirlerin kaldırılmasını istedi, 6 Kasım 2020’de İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği, SBK’nın mali ilişkilerinde bir suç bulunmadığına dair bir “MASAK raporundan söz ederek tedbirleri kaldırdı. Bunun sonucunda 5 Aralık 2020 günü Sezgin Baran Korkmaz yurt dışına kaçtı. Ama Aralık 2020 sonlarında MASAK’dan kara para aklama suçu işlendiği şüphesine dair bir rapor gelince eski soruşturma yeniden başladı, hatta dava açıldı, Sezgin Baran Korkmaz “firari sanık” olarak aranmaya başlandı. Haziran 2021’de, Sedat Peker’in açıklamaları sonrası başlayan tartışmada anlaşıldı ki, MASAK’ın 5 Kasımda SBK için verdiği “Suç tespit edilemedi” şeklinde bir raporu yoktu. Mahkeme, Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili yurt dışına çıkış yasağı dahil tedbirleri olmayan bir MASAK kararıyla vermişti.


3 Kılıçdaroğlu çok sert: İçişleri Bakanı yeraltı çetelerinin üyesi mi? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sezgin Baran Korkmaz’ın Avusturya’da tutuklanmasıyla ilgili iktidara üç soru yöneltti. “Korkmaz’ın yurtdışına çıkışına kim izin verdi? Malvarlıkları üzerindeki hacizleri kim kaldırdı? İvedi kararlarıyla hacizleri kaldıran dönemin Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Adalet Bakanlığı’na Bakan Yardımcısı olarak nasıl gitti” diye sordu. Korkmaz’ın arkasında ciddi bir siyasi gücün olduğunu savunan Kılıçdaroğlu “Böyle bir çürümeye hiç tanık olmadık. Hırsızların, yolsuzluk yapanların, kul hakkı yiyenlerin baştacı edildiği bir Türkiye’yi ne zaman gördük. En tepedeki konuşmuyor. Neymiş. “Yeraltı dünyasının çeteleri konuşur biz muhatap olmayız.” Güzel. Peki kardeşim, İçişleri Bakanı yeraltı çetelerinin üyesi mi? Türkiye’ye bu rezaletten çıkaracağız” diye konuştu.


4 Sedat Peker’den 10. video: Ölmedim, cezaevinde değilim, yaptığımız akti tamamlayacağım Organize suç örgütü lideri Sedat Peker Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu hedef aldı. “Özel günlere değer veren bir kişilik olduğum için seninle ilgili paylaşım yapmayacağım ama şunu unutma. Seni mahvedeceğim. Bütün çaldığın çırptığın ne varsa hepsinin dosyası önümde. Bu azap bitsin diye Yüce Allah’a yalvaracaksın ama bitirmeyeceğim” dedi. Daha sonra Peker kafa karışıklıklarını gidermek için 7-8 dakikalık bir video yayınlayacağını açıkladı. O video 22:34’te yayınlandı. 5 dakika 59 saniyelik video bu sabaha kadar 3.5 milyon kişi tarafından izlenmiş durumda. Peker video için “Bazı arkadaşlarımız benim öldüğüm ya da cezaevinde olduğum yönünde şeyler söylemişler. Bu paylaşımları da başkalarının benim adıma yaptığını söylemişler. Bu vesileyle bu kısa videoyu çekme zorunluluğu hissettim” dedi. Yeni videoda dekor olarak Paulo Coelho’nun Işığın Savaşçısının El Kitabı vardı. Masada ayrıca tripoda takılı bir dürbün yer aldı. Peker bulunduğu ülke yetkilileri ile 15 gün içerisinde yeni bir değerlendirme yapacaklarını, video yayınlamasının mümkün olmaması halinde başka bir ülkeye geçeceğini söyledi. Videonun başlığı için “Zaferin büyüklüğü mücadelenin zorluğuyla ölçülürmüş” cümlesini kullandı.


5 Pazarları sokağa çıkma yasağı ve saat kısıtlaması kabine gündeminde Türkiye aşılamada hızını artırırken pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içi 22:00-05:00 arasında sokağa çıkma yasağı ve restoranların 22:00’den sonra kapanmasına yönelik uygulamaları bir süre daha devam ettirme kararı almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise temmuz başına kadar yeni vaka sayılarına bakacaklarını, olumlu gelişmeler görülmesi halinde 22 Haziran’da yeni karar alacaklarını açıklamıştı. Bugünkü Kabine toplantısında pazar yasağının kaldırılması, sokağa çıkma yasağı saatlerinin 24:00’e kadar uzatılması ve restoranların bu saate kadar açık kalması öngörülüyor. Açık havada maske yasağının kaldırılması da gündemde ancak Bilim Kurulu buna sıcak yaklaşmıyor.


6 Pazar günü İstiklal Caddesi: Sanki yasak yok gibi, sanki salgın yok gibi… Pazar günü İstanbul’un İstiklal Caddesi deyim yerindeyse tıklık tıklım doluydu. Oysa sokağa çıkma yasağı vardı, normal şartlarda caddede sadece turistlerin bulunması gerekirdi. Sadece kalabalık da değildi cadde, çoğu insan maskelerini de takmamıştı, sosyal mesafeye uyan yok gibiydi.


7 İzmir’de bebek fil sevinci İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda yaşamını sürdüren Begümcan ve Winner isimli fillerin üçüncü yavruları doğdu. Bebek fil, 110 kilogram ağırlığında ve sağlıklı. Henüz isim verilmeyen yavrunun “İzmir” ve “Deniz” adlı iki büyük kardeşi daha var.


8 A Milli Erkek Voleybol Takımı CEV Avrupa Altın Ligi şampiyonu oldu Ukrayna’yı 3-1 mağlup eden A Milli Erkek Voleybol Takımımız, CEV Avrupa Altın Liginde üst üste ikinci kez şampiyon oldu. Üstelik yenilgi yüzü görmediler.


9 A Milli Takım Euro 2020’de sıfır çekti Türkiye Euro 2020 elemelerinde İtalya ve Galler’den sonra İsviçre’ye de kaybetti. Bakü’deki maçta 3-1 yenilen A Milli Takım sonuncu olarak elendi. Sahada ayakta kalan tek isim Mert Müldür oldu. Turnuva tarihinin en kötü performansına imza atan Türkiye’nin teknik direktörü Şenol Güneş “Gruptan çıkmayı hayal ederken bir golü bile zor bulduk. Maçtan önce turnuvaya getirdin deniliyordu, şimdi istifa diyorlar. Şu anki düşüncem istifa edip etmemek değil. Bunun hesabı yönetime veya kamuoyuna verilir” diye konuştu. Grubun diğer maçında ise İtalya, Galler’i 1-0 yendi. 4 puanda kalan Galler, averajla aynı puandaki İsviçre’nin önünde yer aldı.
10 ODTÜ’den sevindiren salya açıklaması: Derin Marmara’ya etki etmeye başlamadı ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün araştırma gemisi Bilim-2’nin Marmara Denizi’nde yürüttüğü çalışmalarla ilgili ilk veriler açıklandı. Enstitü Müdür Yardımcısı Mustafa Yücel, müsilajın henüz derin sulara inmediğini ve hidrojen sülfür oranının da hassas ölçüm limitlerinin altında olduğunu duyurdu. “Marmara Eylem Planı çok önemli. Evsel ve sanayi atıkları kontrol altına alınmalı. Marmara’nın derinliklerinin önemli bir bölümünün Akdeniz’den gelen taze suyun etkisi ile yeniden oksijenlenmeye başlayacağını öngörüyoruz” dedi.

Kaynak: www.10haber.net

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör