• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

25 Haziran 2021 Cuma1 İddia: Soylu, SBK’nın uçağını hava taksi gibi kullandı Cumhuriyet gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, halen Avusturya’da ABD’ye iade edilmek üzere tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ın holdingi SBK’ya ait özel uçağın seçim döneminde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yoğun biçimde kullanıldığını yazdı.

2 Salgın önlemleri bitti, zam yağmuru geldi Salgında kapalı kalınan dönemde birçok sektörde yaşanan ciro kaybı ve artan hammadde fiyatları 1 Haziran’da başlayan açılmalar ile birlikte tüketiciye zam olarak yansımaya başladı. Aralıklarla 6 ay süren kapanma dönemi sonrası restorana, mağazaya ya da bir teknoloji marketine giren tüketiciler yüksek fiyatlarla karşılaştı. Yeme içme sektöründe yüzde 30’a kadar çıkan zam oranı hazır giyimde yüzde 20, konaklamada ise yüzde 40’ı aştı. Salgın öncesi restoranlarda 90 lira olan serpme kahvaltı 130 liraya yükselirken, spor ayakkabısının fiyatı da bin TL’yi aştı.


3 BioNTech’in kanser aşısında sona yaklaşıldı Uğur Şahin ile Özlem Türeci’nin kurduğu BioNTech’in aslında kansere karşı aşı geliştirmek istediği bilinen bir şeydi; korona salgını bu çalışmaları ikinci plana atmıştı. Ama Türkiye kökenli iki bilim insanı çalışmalarını ilerletti ve şimdilik adı BNT111 olan kanser aşısından Faz-2 denemelerine başlandı. Cilt kanserine karşı geliştirilen aşı, ileri cilt kanserine yakalanan bir hastaya tedavi amaçlı uyguladı. Deneye toplam 120 hasta katılıyor. Bunlar kanserleri ameliyatla alınamayan ileri dönem hastalar.


4 İmamoğlu: Kanal İstanbul’un değil çok önceden planlanmış bir yolun temelini atacaklar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kanal İstanbul’un ilk adımı olarak duyurduğu Sazlıdere Barajı üzerindeki köprü inşaatınının temeli yarın atılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kanalın temelinin atılmayacağını söyledi. “Bu temel atma töreni, Kuzey Marmara Otoyolu’nun TEM Hasdal Kavşağı-Nakkaş Kavşağı arasındaki bağlantı yolu için. Çok daha önceden planlanmış bir köprünün ayaklarını buraya dikip, ‘Kanal temeli attım’ demek, sadece siyaseten günü kurtarma gayretidir. Bugün Türkiye’nin gündeminde Kanal İstanbul diye garabet bir gündem olmasaydı dahi, bu köprü yapılacaktı. İşte illüzyon budur” diye konuştu.


5 Akşener: Erdoğan, 5 maaşlı danışmanlarının emrine girmiş İYİ Parti lideri Meral Akşener, memleket gezilerine Trabzon’da devam etti. Yomra’da silahlı saldırıya uğrayan partisinin Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ı ziyaret etti. Gezileri sırasında çok sayıda acı hikayeyle karşılaştığını söyleyen Akşener “Biz öyle bir nesiliz ki, Tayyip Erdoğan da onlardan birisidir; bizim ailelerimiz, bazı zamanlar çocuklarını doyurup kendileri o gece yemek yemeden yattılar. Ben hiç unutmadım ama görülüyor ki, Erdoğan 5 maaşlı danışmanlarının tesiriyle unutmuş. Derdini söyleyen garibanları yalancılıkla itham edip onları rezil rüsva eden danışmanlarının emrine girmiş” diye konuştu.


6 Açık Hava’da konser hasreti bitiyor İstanbul’un en önemli konser mekânlarından Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda konserlerin 3 Temmuz’da başlayacağı belirtildi. Tiyatrodaki ilk konserin Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’nın ‘Büyük Bir Gece Müziği’ olacağı kaydedildi.


7 İki kardeş 3.6 milyar dolarlık Bitcoin’le kaçtı Kripto para vurgununa bir yenisi daha eklendi. 17 ve 20 yaşındaki iki kardeş Güney Afrika’da 3,6 milyar dolarlık Bitcoin ile ortadan kayboldu. Bu yılın nisan ayı sonuna kadar kripto para hırsızlıkları, hackleri ve benzeri dolandırıcılıkların toplam maliyeti 432 milyar dolara ulaştı.


8 Kanada tarihinin en büyük çocuk katliamı: 751 çocuğun iskeleti bulundu Kanada’nın 1880’den 1996’ya kadar uyguladığı Amerikan yerlilerini ve çocuklarını zorla hristiyanlaştırma kampanyasının vahim sonuçları ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak yine bir yatılı kilise okulunun bahçesinde tam 751 cansız beden kalıntısının olduğu yeni çocuk mezarları bulundu. Yetkililer, bölgede bulunan toplu mezarların bugüne kadar bulunanların en büyüğü olacağını belirtti. Kanada tarihinin en büyük çocuk istismarı olarak kabul edilen Yatılı Kilise okullarının ilki 1880’lerin başında açıldı ve sonuncusu da 1996 yılında kapatıldı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun, “Kanada tarihinin en karanlık bölümlerinden biri” olarak nitelendirdiği eski yatılı kilise okulları uygulaması, son dönemde bahçelerinde bulunan toplu mezarlarla uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti. İlki 1840’ta Katolik Kilisesi tarafından Kanada hükümeti adına açılan ve sonuncusu 1996’da kapatılan toplam 139 yatılı kilise okulu, faaliyette olduğu yıllarda 150 binden fazla yerli çocuğun ailelerinden zorla koparılarak alıkonulduğu yerler oldu.9 Aziz Yıldırım üç yıl sonra konuştu: Ali Koç, seni bu seyirciyle göndereceğim, bunu bil! Fenerbahçe’nin eski başkanı Aziz Yıldırım, Ali Koç’a karşı tarihi farkla kaybettiği 3 Haziran 2018’deki kongre sonrası ilk kez basın toplantısı düzenledi. Fenerbahçe’nin hafta sonu yapılacak kongresinde Ali Koç’a karşı aday olmayacağını söyledi. Ancak Koç’a karşı çok sert ifadeler kullandı. Yıldırım “Fenerbahçe Anadolu kulübü haline geldi. Küme düşüyordu. Tarihi tersten yazıyorlar. Seni affetmem bunu bil Ali Koç. Seni bu seyirciyle göndereceğim” dedi. Koç’un enkaz edebiyatı yaptığını savundu. Basketbol Şubesi’nin anonim şirket yapılarak kendisine bırakılması halinde Obradoviç’i yeniden takımın başına getireceğini söyledi. “Ben olsam Emre Belözoğlu ile devam ederdim” dedi. Ali Koç için “Pamuk Prenses” ifadesini kullandı.


10 Sultanlar yarı finali kaybetti, üçüncülük için oynayacak 2021 FIVB Voleybol Milletler Ligi Dörtlü Finali’nde Avrupa kıtasını temsil eden tek takım olan A Milli Kadın Voleybol Takımı, yarı finalde Amerika Birleşik Devletleri’ne 3-0 mağlup oldu. Ay-yıldızlılar, Milletler Ligi’nde bugün TSİ 17.00’de Japonya ile bronz madalya maçına çıkacak. Maç TRT Spor’da yayınlanacak.

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör