top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

18 Ağustos 2021 Çarşamba1 Sedat Peker’in iddiası: Ak Parti, “Derin FETÖ” ile gizli müzakere halinde Suç örgütü lideri Sedat Peker dün yine Twitter üzerinden bir dizi iddia paylaştı. Kendisi hakkında “analiz” videoları yayınlayan FETÖ’cü gazeteci Cevheri Güven’e cevap veren Peker, Ak Parti iktidarındaki bazı isimlerin bir süreden beri FETÖ’cülerle ilgili olumsuz açıklama yapmadığını öne sürdü ve “Ak Parti’nin kara kutusu olarak bilinen Ankara milletvekili Mücahit Aslan’ın üzerinden gizli olarak yürütülen görüşmeler” olduğunu iddia etti. Peker FETÖ’cü olarak bilinen başka pek çok ismi de verdi.


2 Taliban medyanın önüne çıktı: Kapsayıcı hükümet kuracağız Afganistan’da yönetimi ele geçiren ve “İslam Emirliği”ni ilan eden Taliban, alışılmadık bir şey yaptı ve basın toplantısı düzenledi. Taliban sözcüsü olarak uluslararası medyanın karşısına çıkan Zabibullah Mücahit, Afganistan’da tüm tarafları kapsayacak bir hükümet kurmak istediklerini söyledi. Eski askeri yetkililer ve yabancı güçlerle çalışan kişiler dahil kimseden intikam almayı planlamadıklarını, “herkesi affettiklerini” dile getiren Mücahit, Afgan kadınlara haklarını “İslami temelde” sağlamayı taahhüt etti ve kadınlara karşı ayrımcılık yapılmayacağını belirtti. Bu arada bir başka “Taliban sözcüsü” Suheyl Şahin, Afganistan’daki kadınların çalışma ve üniversite dahil eğitim haklarının devam edeceğini söyledi. Öte yandan Taliban’ın kültür komisyonu üyesi Enamullah Samangani, kontrollerine geçen Afgan devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Afganistan’da herkes için “af” ilan ettiklerini belirterek kadınları yönetime katılmaya davet etti.


3 150 kişilik ABD uçağına 640 sivil Afgan bindi Afganistan’da kaos sürüyor. Taliban’ın başkent Kabil’e girmesinin ardından binlerce kişi ülkeden kaçış yolları aramaya başladı. ABD Hava Kuvvetleri’ne ait C-17 kargo uçağı, Amerikalı personeli almak için indiği Kabil Havalimanı’ndan Afgan sivilleri de alarak ayrıldı. 150 kişilik uçağa tam 640 Afgan bindi. Afgan siviller Katar’a ulaştırıldı. ABD’li bir savunma yetkilisi, Afganlar’ın uçağın yarı açık bir bölümünden içeri girmeyi başardığını söyledi. Uçak Katar’a indikten sonra uçağın iniş takımlarında insan cesedi parçaları bulundu. Aynı uçağa havaalanında da insanlar hücum etmiş, kanada tutunan, iniş takımlarının içine girmek isteyenler uçak havalandıktan sonra Kabil şehrine düşmüştü. Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid ise genel af çıkardıklarını ve intikam peşinde olmadıklarını belirtti. Medyaya müdahale etmeyeceklerini; kadınların okula gidebileceğini, okul ve hastanelerde çalışabileceğini söyledi. Ancak bir şart öne sürdü: Şeriata uygun olduğu sürece! DW Türkçe, beş başlıkta Afganistan krizini haberleştirdi. “Bundan sonra ne olacak” diye sordu.


4 Yassıada’da “Her şey dahil” otel keyfi 27 Mayıs’ta Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada, Demokrasi ve Özgürlük Adası olarak açılmıştı. Geçen yıl 27 Mayıs’ın yıldönümünde düzenlenen açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve MHP lideri Bahçeli de katılmıştı. Ada’daki yapılardan biri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Gümrük ve Turizm İşletmeleri’nin sahibi olduğu Katre Island Hotel oldu. Otelde en düşük odanın geceliği 94,50 Euro ödemeli. Tek yatak odalı suit 117 Euro, aile suiti 153 Euro, junior suit 198 euro, kral dairesi ise 6 bin 750 Euro. Eğer kahvaltı da dahil olursa bu rakam 7 bin 500 Euro’ya yükseliyor. Otele Bostancı’da bulunan Mavi Marmara İskelesi’nden deniz taksi ile gidiliyor.


5 Yüz yüze eğitim başlayacak mı, kesin değil ama eğitim zamları şimdiden kesin Okullarda yüz yüze eğitimin eylül ayı başında başlayıp başlamayacağına dair henüz resmi br karar ve açıklama yok ama herkes okullar açılacakmış gibi hazırlıkta. Bu yıl özel okullar yüzde 25, servis ücretleri yüzde 15, kantinler ortalama yüzde 40, kırtasiye ise en az yüzde 10 fiyat artışlarıyla açılıyor. Veliler kadar kapalı dönemlerin sıkıntısını atamayan esnaf da dertli. Daha dün Ankara’da servis ücretlerine yüzde 15 zam geldi.


6 Türkiye’nin ilk “lazer topu” görücüye çıkıyor Türk Savunma Sanayiinin görücüye çıktığı IDEF fuarında, Türkiye açısından çok önemli bir savunma sistemi de tanıtılacak. İlk kez Anadolu Ajansı tarafından görüntülenen ve Meteksan tarafından üretilen bu sistem, eğer gerçekten çalışıyorsa, Türkiye’nin ilk kez “lazer topu”na sahip olduğu anlamına geliyor. Amerikan ordusunun daha birkaç yıl önce envanterine aldığı “lazer topları” kızıl ötesi lazer ışınlarıyla düşman füzelerini önlüyor ve havada vuruyor. Bunu yaparken de, füzenin kızıl ötesi ve optik başlığını takip ediyor. Sisteme “Nazar” adı verilmiş. Sistemin silahlı kuvvetler tarafından test edilip edilmediğini ve satın alınıp alınmadığını henüz bilmiyoruz. Ama sistem 2016’da Savunma Sanayi Başkanlığı ile imzalanan bir sözleşme sonrası geliştirilip üretilmiş.

7 Ak Parti’nin sosyal medya yasası: Yalan haber yayana 5 yıl hapis geliyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyaya yönelik yeni bir çalışma yapılması çağrısı üzerine çalışmalarını hızlandıran AK Parti kurmaylarının düzenlemesine göre, yalan haber paylaşan kullanıcılara 1-5 yıl arası hapis cezası verilebilecek. Öte yandan RTÜK bünyesinde ‘Sosyal Medya Başkanlığı’ kurulacak.


8 Konut fiyatları bir yılda yüzde 29.2 arttı Merkez Bankası Türkiye genelinde konut fiyatlarının haziranda yüzde 2,7, bir önceki yılın aynı dönemine göre de yüzde 29,2 oranında arttığını açıkladı. Konut fiyatları yıllık bazda reel olarak ise yüzde 9,9 artış kaydetti. Yeni konut fiyatlarındaki yıllık nominal artış yüzde 33 olarak belirlendi.

9 Prof Başer: Koronavirüsten ölümlerin sayısı 110 bini aştı Sağlık Bakanlığı verilerine göre 17 Mart 2020’de Türkiye’de ilk koronavirüsten ölüm vakası gerçekleşti. 17 Ağustos 2021 tarihi itibariyle Türkiye’de toplam vefat sayısı 53 bine ulaştı. MEF Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Onur Başer iller arasında son üç yıldaki ölüm sayılarını karşılaştırdı. Prof. Başer’in iddiasına göre 17 Mart 2020-1 Ağustos 2021 tarihleri arasında koronavirüsten ölenlerin sayısı 112 bin 224’e ulaştı.


10 Cimbom’da Marcao krizi, Brezilyalı yıldız özür diledi Galatasaray, Giresun deplasamında 2-0 kazanırken, Marcao’nun Kerem’e saldırması galibiyetin önüne geçti. Teknik Direktör Fatih Terim Marcao’nun hatalı olduğunu söyledi. “Ancak onu da öldürmeyelim” dedi. Saldırı sonrası teknik ekip, futbolcular ve taraftarlar, Brezilyalı oyuncuya cephe aldı. Uçakta herkesten ayrı oturan, İstanbul dönüşünde takım otobüsüne alınmayan sambacı, özel araçla evine gönderildi. Marcao’nun, takım arkadaşına saldırması nedeniyle Napoli ile yapılan pazarlıkların da sekteye uğradığı iddialar arasında. Marcao ise “Özür dilerim. Beni artık istemiyor olmanızı anlayabilirim. Hakkımda verilecek tüm kararla saygı duyuyorum” açıklaması yaptı.11 17 Ağustos’un yıldönümünde İstanbul uyarısı: Çok az zamanımız kaldı Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür olası Marmara depremiyle ilgili konuştu. Görür “17 Ağustos 1999 depremi, Türkiye’ye depremle nasıl yaşanması gerektiğini anlattı, ama gerekli hazırlıklar yapılmadı. İstanbul’daki yapı stoğu depreme karşı güvenli değil. Zamanımız yok. Minimum 7.2 ile 7.6 arasında bir deprem bekliyoruz. Ayakta kalamayız” dedi. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Haluk Özener “Marmara Depremi’nin 7’nin üzerinde olması bekleniyor. Önemli olan depreme ne kadar hazır olduğumuz” diye konuştu. Kuzey Anadolu Fayı´nın kırılmayan 2 segmenti olduğunu, bunun Marmara ile Doğu Anadolu Bölgesi´ni tehdit ettiğini kaydeden Prof. Haluk Selim “İstanbul depremi 2026´ya kadarki süreçte gerçekleşebilir. Avrupa Yakası´ndaki yapılar yüzde 60 ölçeğinde risk taşıyor” dedi.


12 İmamoğlu: İstanbul’da her 3 binadan biri depreme dayanıksız İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zeytinburnu’ndaki KİPTAŞ Loca Mahal Projesi’nde tamamlanan 690 konut ve 64 dükkanın anahtar teslim törenine katıldı. İmamoğlu “Allah bize yardım etti, 22 yıl şans verdi. Dua ediyoruz ki bu şans uzun yıllar devam etsin. Ama bilim öyle söylemiyor. Bilim her an kapımızda olduğunu bize hatırlatıyor. 22 ilçede çalışma tamamlandı. Her 3 binadan 1’i depreme dayanıksız. Ağır hasar alacak bina sayısı 83 bine çıktı. Orta hasarlı bina sayısı da 130 bin civarında. Acil olarak deprem meselesinin İstanbul’un ve Türkiye’nin birinci meselesi haline gelmesini istiyoruz” diye konuştu.

13 Bozkurt’ta çöken apartmanın müteahhidi İstanbul’da yakalandı, kaymakam görevden alındı Kastamonu’daki sel felaketinde yıkılan dere kenarındaki 8 katlı Ölçer Apartmanı’nı üç yıl önce yapan müteahhit Mehmet Özkan hakkında soruşturma başlatılmıştı. Özkan İstanbul Esenyurt’ta yakalandı. Kastamonu, Sinop ve Bartın’daki sel felaketinde ölenlerin sayısı 78’e yükseldi. Bozkurt Kaymakamı Okan Yenidünya da görevden alınarak yerine Dereli Kaymakamı Murat Atıcı getirildi. AFAD ise sel felaketinde ölenlerin sayısının 78’e yükseldiğini açıkladı.


14 Soylu: Fitne tohumu ekilmemeli İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından “Sel bölgesinden hatırlatma” diyerek bir mesaj paylaştı. “Siyaset sorumluluğu alanlar; bölücülük nefret suçu ırkçılık yabancı düşmanlığı üzerinden batının elemanlığını yaparak fitne tohumu ekmemeli Bu hatırlatmanın bir nedeni var” dedi.

15 Eğlenmek için arkadaşına gitti, tüfekle vurularak öldürüldü Kayseri İncesu’da 17 yaşındaki B.A. ile 16 yaşındaki İkra Nur Türksoy eğlenmek için arkadaşlarının evine gitti. Türksoy ile erkek arkadaşı B.A. arasında tartışma çıktı. B.A., evde bulunan pompalı tüfekle Türksoy´u başından vurdu. Genç kız olay yerinde hayatını kaybetti.


Kaynak: www.10haber.net

31 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page