• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz önemli 25 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğinizen önemli 25 Haber

27 Temmuz 2021 Salı1 Esnaftan çözüm önerisi: Aşı olmayan lokantaya, kafeye giremesin Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) 4. dalgaya karşı yeni bir kısıtlama olmaması için harekete geçti. Hükümetten 1 Eylül’den itibaren iki doz aşısını yaptırmamış kişilerin yeme içme mekanları ile kapalı alanlara girişinin yasaklanmasını ve aşı olmayı reddeden çalışanlar için de ücretsiz izne gönderme hakkı istedi. Resmi makamlara bu talebi ilettiklerini belirten dernek başkanı Kaya Demirer “Pandeminin birinci ve ikinci dalgasında mecburen kapanmalara peki diyen biz kapanma da kısıtlama da değil, ruhsatımızda yazan çalışma şartlarına geri dönülmesini istiyoruz. Saat 24 kısıtlamasının da kalkmasını istiyoruz” dedi. İş dünyası da yeniden kapanma tehlikesine karşı tedirgin, dün bir dizi açıklama yapıldı, aşılamanın arttırılması istendi.


2 Günlük vaka sayısı 17 bine dayandı Sağlık Bakanlığı’nın 26 Temmuz koronavirüs tablosuna göre son 24 saatte 16 bin 809 yeni vaka tespit edildi. 63 kişi hayatını kaybetti. 5 bin 585 kişi sağlığına kavuştu. Güncel tabloyu sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Vaka sayılarındaki artış hızı salgını kontrol altında tutmayı güçleştiriyor. Aşı ile bağışıklık kazanmadan tedbirlerden taviz vermenin telafisi acı tecrübelere sebep olabilir. Tedbirlere uyun, aşınızı olun” dedi. Güncel verilerde, aşılamada ise son durum şöyle: Birinci doz Türkiye ortalaması yüzde 64.00, ikinci doz ortalaması yüzde 38.21, birinci, ikinci ve üçüncü doz toplamı ise 67 milyon 466 bin 786.


3 Belediye eliyle açık ayrımcılık: Bolu’da yabancılardan 10 kat fazla su parası alınacak Mültecilere belediye bütçesinden ayni ve nakdi yardımı kesen Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan, son günlerde yeniden alevlenen mülteci tartışmasına bir yeni ayrımcı adımla katıldı. Başkan Özcan, Bolu’da yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapacaklarını açıkladı. Özcan “Bunu niye yapıyoruz? Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı. Benim elimde yetki yok ki zorla, zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara sınırlar açıldığında biz otobüsleri ücretsiz yapıp insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Gönderelim gitsin” dedi. CHP ve HDP’li siyasiler; Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, “Yabancı uyrukluların su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacak” şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.

4 Moody’s’ten bankalara batık kredi riski uyarısı Türk bankacılık sektörünün batık kredi sorununun ciddi boyutlara ulaştığı biliniyor ancak henüz bilançolarda görünmüyor. BDDK’nın salgınla birlikte devreye aldığı düzenlemelerle kredilerin batması önlenirken, geri ödenemeyecek kredilerin bankaların bilançolarında yüzdürülmesini sağlanıyor. Bu nedenle takibe düşmüş alacaklar son 1.5 yıldır 150-151 milyar TL seviyesinde. Ancak ikinci grup olarak sınıflandırılan yakın izlemedeki kredi tutarı mart sonu itibarıyla 420 milyar lira seviyelerine çıktı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, gelişen ülke bankalarının varlık risklerine ilişkin rapor yayınladı. Rapora göre bankalarında varlık risklerinin en fazla artması beklenen gelişmekte olan ülke Nijerya. Bu ülkeyi Türkiye ve Kolombiya izliyor. Öte yandan T24’te yer alan bir kulis habere göre Türkiye’deki yabancı sermayeli bankalar da BBDK’ya baş vurarak “normal dönem uygulamalarına ve Batılı standartlara geri dönülmesi”ni istemiş.


5 Bu dört gün çok sıcak olacak Meteoroloıji Genel Müdürlüğü, Marmara, Ege ve Akdeniz için sıcak hava uyarısında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce 27- 31 Temmuz arasında Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde seyredeceği belirtilerek, sıcak çarpmasına karşı tedbirli olunması istendi.


6 Emniyet müdürü sosyal medyadan Mansur Yavaş paylaşımı yaptı diye ihraç edilmiş T24 yazarı Tolga Şardan, Temmuz 2020’de yaşanan çok ilginç bir olayı haberleştirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 Nisan 2020 gecesi salgın döneminde sokağa çıkma yasağı açıklamasından sonra yaşanan rezalet sonrası istifa etmişti. Soylu’nun istifasından 7 dakika sonra bir emniyet müdürü “Binlerce kez şükürler olsun” paylaşımında bulundu. Daha sonra görevinde kalan Soylu, polis müdürü hakkında soruşturma başlattı. Emniyet müdürü açığa alındı. Emniyet müdürü paylaşımının Soylu’nun istifasıyla ilgili olmadığını, kurban adağının tamamlanması nedeniyle bu paylaşımı yaptığını öne sürdü. Sonrasında da yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek için sildiğini anlattı. Daha sonra polis müdürünün geriye dönük paylaşımları incelendi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bir faaliyetini yorumladığı “Parselci müteahhitler belediyeden kovuldu. Anfa canlı yayınla ihale yaptı ve milletin 1 kuruşu bile zayi edilmedi. Son dakika yapılan ihaleler iptal edildi. İthal çiçek alımından vazgeçildi. Üretici ve TL korundu. Kovulan 22 idareci de zaten birilerinin kovulması sonucu gelmişlerdi” paylaşımı tespit edildi. Ve meslekten çıkarılmasına karar verildi.


7 Bir gölet daha kuruyor, flamingolar zorda Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Yalıntaş köyündeki Yalıntaş Göleti’nde sudan eser kalmadı. Kurumaya terk edilen gölette yer yer kuru ve çatlamış toprak görülürken buradan beslenen başta flamingolar olmak üzere canlıların da kalan az bir suyla hayatta kalmaya çalıştığı görüldü.


8 Bezos-Musk uzay rekabeti kızıştı; Bezos kesenin ağzını açtı Daha iki hafta önce bir başka milyarder iş insanı Richard Brunson’la “uzaya önce ben gideceğim” yarışına giren dünyanın en zengin insanı, Amazon kurucusu Jeff Bezos, şimdi de uzay yarışında en büyük rakibi Elon Musk’ın Space X şirketine karşı çok ilginç bir hamle yaptı. NASA, 2023’te Ay’a insanlı uçuş yapmak istiyor ve bu amaçla düzenlenen ihaleyi 2.9 milyar dolar fiyat veren Musk’ın şirketi Space X kazanmıştı. Ancak Amerikan Kongresi NASA’ya bu kadar para vermedi, onun yerine bu uçuşun bütçesini 850 milyon dolara düşürdü. Bunun üzerine devreye giren Jeff Bezos, özetle “İhaleyi bana verin, 2 milyar doları biz cebimizden karşılayalım” diyen bir teklifte bulundu. Teklif herhalde Elon Musk’ı çok kızdıracak.


9 Sultanlar’ın bu sabah maçı var A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki ikinci maçında bu sabah İtalya ile karşı karşıya gelecek. Ariake Arena’da oynanacak müsabaka, TSİ 10.25’te başlayacak.


10 Vatikan tarihinin en önemli yolsuzluk davası başlıyor Vatikan’da ilk kez bir kardinalin de yargılanacağı tarihi yolsuzluk davası bugün başlıyor. 350 milyon euroluk yatırımda yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla 10 kişinin yargılandığı davaya İtalyan basını Vatikan’ın Temiz Eller’i benzetmesi yaptı.


11 Dışişleri’nden Avusturya’ya tepki: Türkiye yeni bir göç dalgasını üstlenmeyecek Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz Alman Bild Gazetesi’ne konuştu. Kurz “Taliban’ın fanatizmini Avrupa’ya ithal etmek istemiyorum. 2015’teki gibi, çok sayıda insanı alarak sorunu çözemeyiz. Eğer insanlar kaçmak zorundalarsa, herkesin Avusturya, Almanya ya da İsveç’e gelmesindense, komşu ülkeleri, Türkiye’yi ya da Afganistan’ın güvenli bölgelerini kesinlikle daha doğru yer olarak görüyorum” dedi. Bu ifadelere Ankara tepki gösterdi. Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç “Türkiye, bölgeden kaynaklanan kitlesel bir göç krizinin sonuçlarına katlanmayacak ve yeni bir göç dalgasını da üstlenmeyecektir. Bu tutumumuzu her vesileyle ve her düzeyde muhataplarımıza iletiyor, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı olmayacağını vurguluyoruz” diye konuştu. CHP Sözcüsü Faik Öztrak da Kurz’a tepki gösterdi. “Kendinize gelin. Türkiye, Avrupa’nın göçmen gettosu değildir, olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

12 CHP’li başkan: Suriyeliler bazı ilçelerde aday olsa başkan seçilir Suriye’ye komşu olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kentteki göçe ve doğum oranlarına dikkat çekti. Savaş “Böyle giderse belli ilçelerimizde belediye başkanlığına aday olsalar rahatça kazanırlar. Seçimden önce bir çadıra gittim. Suriyeli kadın ve erkek 26 yaşında. 6 yıl önce Hatay’a gelmişler. Her yıl bir çocuk doğurmuşlar. Bu durum normal değil ama savaş psikolojisi her yıl çocuk yapmalarına sebep olmuş. Şu anda Türkiye’de 1 milyon 660 bin Hataylı nüfus var. 500 bin üstünde 600 bine yakın da Suriyeli nüfusu var” diye konuştu.


13 Ak Partili Aktay: Suriyeliler giderse ülke ekonomisi çöker Ak Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay mültecilerle ilgili tartışmalara katıldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Hepsini ülkelerine göndereceğim” sözlerinin pratikte mümkün olmadığını söyledi. “Uluslararası göçmen hukukuna göre bu insanlar gerekçesiz bir biçimde herhangi bir suç işlememişlerse gönderemezsiniz” dedi. Aktay çok önemli bazı yerlerden Suriyeliler’in çekilmesi halinde ülke ekonomisinin çökeceğini de savundu.


14

Bayramı ülkelerinde kutlayan 23 bin Suriyeli döndü Kurban Bayramı için 6-18 Temmuz günleri arasında ülkelerine giden Suriyeliler dönüşe geçti. Bayramı ülkelerinde geçirmek için Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’ndeki sınır kapısından Suriye’ye giden 23 bin kişi Türkiye’ye giriş yaptı. Suriyelilerin dönüşü nedeniyle Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı’nda da yoğunluk vardı.


15 Fatih Altaylı ile Nagehan Alçı Suriyeliler yüzünden polemikte Son olarak Afganlı akının başlamasıyla Türkiye yeniden göçmen tartışmasına başladı. Bu tartışmanın bir uzantısı da, her ikisi de HaberTürk haber portalında yazı yazan ve Habertürk TV’de program yapan iki ismin, Fatih Altaylı ile Nagehan Alçı’nın arasında yaşanıyor. Altaylı son olarak Alçı’ya “Yalakalık yapayım derken bana faşist diyemezsin” dedi.


16 28 Şubat davasında infaz süreci başladı 28 Şubat Davası’nda mahkemenin verdiği onama kararlarına başsavcılığın itiraz etmemesi üzerine infaz süreci resmen başladı. Yargıtay’ın 14 sanık için verdiği müebbet hapis cezası kararı, mahkemeye ulaştı. Sanıklar arasında dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, Genelkurmay Harekat Başkanı Çetin Doğan, Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri ve İlhan Kılıç da var. İnfaz Savcılığı şimdi bu 14 isim için yakalama kararı çıkarak. Çetin Doğan ile Fevzi Türkeri’nin avukatları Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunarak yaş ve sağlık durumları nedeniyle infazın durdurulmasını istedi.


17 Adli Tıp: Pudra şekeri değil uyuşturucu madde Lüks araç içinde uyuşturucu madde kullanırken görüntüleri ortaya çıkan ve kamuoyunda büyük tartışma yaratan Ak Parti Genel Merkez çalışanı Kürşat Ayvatoğlu, ifadesinde “Kokain değil, pudra şekeriydi” demiş, adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı. Ayvatoğlu’ndan alınan kan, kıl ve idrar örnekleriyle ilgili inceleme raporu soruşturma dosyasına ulaştı. Adli Tıp’ın gönderdiği rapora göre, Ayvatoğlu’ndan alınan numunelerden “uyuşturucu maddesi” çıktı. Savcılık, Ayvatoğlu hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlıyor.


18 Akar ve komutanlar uçakta tehlike atlattı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Suriye’nin kuzeyindeki birliklerin sevk ve idare edildiği 2’nci Ordu Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı’nda incelemelerde bulundu. Daha sonra Gaziantep’ten ayrılan Akar ve Komutanları taşıyan uçağın camı, kalkıştan kısa süre sonra kuş çarpması sonucu çatladı. Bunun üzerine uçak, Adana’daki 10.Tanker Üs Komutanlığı’na acil iniş yaptı. Bakan Akar ve komutanlarla ilgili herhangi bir olumsuz durum yok.

19

PKK’nın lojistik sorumlusu öldürüldü Terör örgütü PKK’ya bir darbe daha. MİT, örgütün Hakurk eyaleti lojistik alan sorumlusu ‘Serdar Pir Avesta’ kod adlı Hakan Ateş’in faaliyetleri adım adım takip etti. 22 Haziran’da operasyon için düğmeye basıldı. Terörist etkisiz hale getirildi.


20 El Bab’dan sonra Kuzey Irak’tan şehit haberi geldi Suriye’nin El Bab bölgesinde iki askerin şehit olmasından 48 saat sonra acı haber Kuzey Irak’tan geldi. Hakurk bölgesinde teröristlerin açtığı taciz ateşi sonrasında Piyade uzman Çavuş Halil Çelebi şehit oldu. Hakkari Otluca Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda görevli 27 yaşındaki Çelebi, Kırıkkale doğumluydu.


21 Düzce, Rize ve Artvin afet bölgesi ilan edildi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından açıklama yaptı. 6 kişinin sel felaketinde öldüğü Rize ile selden etkilenen Artvin ve Düzce’nin ilçe ve köylerinin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edileceğini açıkladı. Söz konusu bölgelerde vergi, SGK prim ve esnaf kredi geri ödemeleri ertelenecek. Eşya, işyeri ve araçları zarar görenlere destek sağlanacak.


22 Belediye ile taksiciler anlaştı, sorun çözüldü İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 397 taksinin güzergâh kullanım izin belgelerinin askıya alınması ile ilgili olarak taraflarla bir araya geldi. Taksimetre entegrasyonu konusunda uzlaşmanın sağlandığı toplantıda, havalimanında çalışan taksilerin geçici çalışma belgeleri entegrasyon sağlanana kadar tekrar aktif edildi.

23 Alaçatı’da gece kulübüne alınmayanlar kurşun yağdırdı, 23 yaşında genç öldü İzmir’in Çeşme ilçesinde, Alaçatı’da bir gece kulübüne alınmayan şüpheli ya da şüpheliler tabancayla mekana kurşun yağdırdı. Olayda müşteri 23 yaşındaki Baran Parlak ölürken, kulüpte çalışan 24 yaşındaki A.B. ise hafif yaralandı. Olayla ilgili 1 şüpheli gözaltına alındı.


24 337 mal sahibi Maraş bölgesi için başvuru yaptı KKTC Başbakanı Ersan Saner, Kapalı Maraş’ın askeri bölge olmaktan çıkarılan bölümünü ziyaret etti. Saner “Maraş bölgemizin yüzde 3.5’lik bir bölümünün açılımını sağlamış olduk” dedi. Maraş’la ilgili toplam 337 mal sahibinin Taşınmaz Mal Komisyonu’na takas, tazminat veya iade koşullarıyla başvuruda bulunduğunu, askeri bölge kapsamından çıkarılan yüzde 3.5’lik alanla ilgili ise 36 başvuru yapıldığını belirtti.


25 Bahçeli: Kıbrıs Türk Devleti ufukta görünmüştür Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a KKTC gezisinde eşlik eden MHP lideri Bahçeli Twitter hesabından açıklama yaptı. “1974 Barış Harekatı’nın siyasi ve stratejik sonucu 47 yıl sonra vasat bulmuş, Kıbrıs Türk devleti ufukta görünmüştür. Ok yaydan çıkmış, artık geriye dönüş yolu kapanmıştır” dedi. Bahçeli, ABD, BM ve Avrupa Birilği’nin açılımı reddeden açıklamalarının Türk milleti nezdinde yok hükmünde olduğunu da savundu.

Kaynak: www.10haber.net

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör