top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz önemli 25 HaberBilmek isteyeceğiniz en önemli 25 Haber

30 Temmuz 2021 Cuma1 Türkiye yanıyor: 17 ilde orman yangını çıktı, 4 kişi hayatını kaybetti Antalya Manavgat’ta 48 saattir süren yangın hala kontrol altına alınamazken Türkiye’nin 17 kentinden daha yangın haberi geldi. Adana, Osmaniye, Kayseri, Mersin, Marmaris ve Bodrum dehşeti yaşadı. Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 17 ilde toplam 58 yangının çıktığını açıkladı. En büyük yangın Manavgat’ta. Boşaltılan mahalle sayısı 5’e çıktı. 3 kişi hayatını kaybetti. Manavgat’taki yangın kontrol altına alındı. Bodrum Güvercinlik’teki yangında iki oteldeki yerli ve yabancı turistler botlarla tahliye edildi. Toplam 4500 turist ve otel çalışanı bot ve sahil güvenlik botları tarafından karaya taşındı. Buradaki asırlık Suriye fıstık çamları yandı ama yangın söndürüldü. Marmaris’teki orman yangınında da yangın söndürmeye gönüllü olarak katılan 25 yaşındaki Şahin Akdemir hayatını kaybetti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Türkiye genelindeki yangınlarla ilgili başsavcılıklar tarafından soruşturma başlatıldığını duyurdu. İzmir ve Balıkesir’de ormanlara girişler yasaklandı.


2 Türkiye Şahin için ağlıyor Marmaris’te çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarına katılan Şahin Akdemir’in hayatını kaybetmeden önce yangında çektiği son görüntüler ortaya çıktı. Şahin’in gönüllü olarak yangın söndürme çalışmalarına katılan personele su taşıdığını söylediği görüntüler herkesi duygulandırdı.

3 Yangın uçağı tartışması… Uçak var mı yok mu? Orman yangınları herkesin yüreğini burkarken yangın söndürmede kullanılan uçaklar konusu da tartışılmaya başlandı. Tartışmaların odağında Orman Bakanlığı’nın yangın söndürme uçak ve helikopterlerini Türk Hava Kurumu yerine Rusya’dan kiraladığı iddiaları vardı. THK bu iddiaya bir açıklamayla cevap verdi, 20 hava aracının Manavgat’taki dahil ülkenin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunduğunu bildirdi. Kurumdan yapılan açıklamaya göre 3 adet Beriev BE -200 10 bin litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı, 15 adet Mi-8 2 bin 500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri, 2 adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7 bin 500 litre kapasiteli helikopterlerle yangınlara müdahale ediliyor. Ancak öte yandan Türk Hava Kurumu eski yöneticisi Bayram Duman, orman yangınları yaşanırken THK’nın uçaklarının bekletildiğini ifade ederek, “Bizim uçaklarımız kişisel hırslar yüzünden hangarlardan çıkarılmıyor oysa bu yangınları biz bir saatte söndürürdük” dedi. Duman, THK uçaklarının 4 bin 900 litre kapasiteli olduğunu ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ihaleyi 5 bin litre üzerinden yaptığını belirterek, “İhaleye Türk Hava Kurumu giriyor ancak başka uçaklarla giriyor” dedi. Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise yangınlara müdahalede 3 uçak ve 38 helikopterin kullanıldığını söyledi.


4 Merkez Bankası: Enflasyonla mücadelede yalnız bırakıldık Merkez Bankası yılın üçüncü enflasyon raporunda 2021 yıl sonu enflasyon beklentisini yukarı yönlü revize etti. Buna göre önceki raporda yüzde 12,2 olan enflasyon tahminini yüzde 14,1’e yükseltildi, 2022 tahmini de yüzde 7,5’ten yüzde 7,8’e yükseltildi. Başkan Kavcıoğlu’nun “Enflasyonu düşürmek için tek başına para politikasının yeterli olmayacağı görüldü. Düşürmekle kalıcı enflasyona ulaşmak için toplumsal mutabakat ortak çaba önem taşıyor” dedi. Şirketlerin yüksek oranda zam yapmasından şikayet eden Kavcıoğlu’nun “Enflasyonla mücadelede yalnız bırakıldık” açıklaması da dikkat çekti. Katar ve Çin merkez bankaları ile toplamda 20 milyar dolarlık swap anlaşması bulunan Merkez Bankası’nın yeni swap anlaşmaları için girişimlerde bulunduğunu açıklayan Kavcıoğlu “Tüm dünya merkez bankaları ile görüşüyoruz, özellikle ticaret açığı verdiğimiz ülkelerle swap anlaşması yapmaya öncelik veriyoruz” dedi. Kavcıoğlu brüt döviz rezervinin 105 milyar dolara geldiğini söyledi. 05 İstanbul’da okul servisi ve toplu taşımaya yüzde 15 zam geldi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, toplu ulaşımda kullanılan elektronik bilet fiyatlarına yüzde 15 zam yapıldı. Aynı toplantıda okul servis ücretlerine yüzde 15 zam yapılması teklifi kabul edildi.


06 Ruslar roketi ateşledi, Uluslararası Uzay İstasyonu uzayda yön değiştirdi Uzayda, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda dün çok ciddi bir durumun eşiğinden dönüldü. İstasyona yeni bağlanan Rus modülünde bağlantı sağlandıktan sonra yanlışlıkla roketler kısa süreliğine ateşlenince istasyon yörüngesinde eğrildi. Bu durum ciddi bir tehlikeydi, çünkü istasyon yörüngesinden kayabilirdi. 45 dakika boyunca ecel terleri döküldü ama istasyon sonunda yeniden eski düzlüğüne getirildi.

07 Büyük tartışma: Aşılılar salgını yayıyor mu? Amerika’da Salgın Hastalıklarla Mücadele kurumu CDC’nin aşılılar için de kapalı alanlarda maske takılmasını tavsiye etmesi ciddi bir tartışmaya neden oldu. The Washington Post gazetesi CDC’nin bir iç dokümanına ulaştı ve bu dokümanda aşılı kişilerin salgını yaymaya devam ettikleri yazılıydı. Daha sonra CNN de bu dokümanı doğrulattı. Ancak galiba nihai haber The New York Times gazetesinden geldi. Gazetenin edindiği bilgiye göre aşılı insanlar enfekte olmasalar bile ağız ve burunlarında ciddi miktarda virüs taşıyabiliyor ve bunu yayabiliyor.


08 Kim der 56 yaşında diye? Eski süper model Paulina Porizkova, bir süreden beri kendi Instagram hesabında fırtınalar estiriyor. Halen, senarist ve yönetmen Aaron Sorkin’le “çıkan” 56 yaşındaki Porizkova, yukarıdaki fotoğrafını Instagram’da yayınladı ve altına da, “Yaşlanmakla mücadele edin. Yaşlanmayı tersine çevirin” diye yazdı.


09 Filenin Sultanları üçüncü maçında ABD’ye yenildi Tokyo Olimpiyatları’na Çin zaferiyle başlayan A Milli Kadın Voleybol Takımı ikinci maçında İtalya’ya 3-1 yenilmişti. Filenin Sultanları 2-0 geriye düştüğü maçta iki set üst üste kazanarak beraberliği yakalasa da maçı 3-2 kaybetti. Türkiye ABD’den set alan ilk takım oldu. ABD ise gruplarda 3’te 3 yaptı. Grupta İtalya zirvede, ABD ikinci, Rusya üçüncü, Türkiye dördüncü, Çin beşinci, Arjantin altıncı. İlk 4 sıradaki takımlar gruptan çıkacak.


10 Yangın söndürme uçakları nerede? CHP Orman Bakanı’nı istifaya çağırdı Orman yangınlarına müdahalede gecikilmesi ihmal iddialarını da beraberinde getirdi. Bunun en önemli nedeni Orman Bakanlığı’nın yıllardır Türk Hava Kurumu’nu ihalelerde devre dışı bırakarak Rusya’dan helikopter kiralaması. THK’nın halen 6 yangın söndürme uçağı hangarda bekliyor. Buna karşılık Ege ve Akdeniz bölgelerindeki yangınlara Rusya’dan 153 gün için kiralanan 3 yangın söndürme helikopteriyle müdahale edilebiliyor. Bu da yetersiz kalıyor. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de bu duruma tepki gösterdi. “Yangın söndürme uçakları nerede” diye soran Girgin, Orman Bakanı Pakdemirli’yi istifaya çağırdı. THK eski Başkanı Erdoğan Karakuş “Dağlık arazilerde çıkan yangınlarda küçük uçaklar kullanılır, büyük uçak kullanılmaz. Ormanlarımız yanlış politikaların kurbanı. Çok üzgünüm” dedi.

11 Kılıçdaroğlu yangınların sabotaj olup olmadığını sordu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından açıklama yaptı. “Manavgat’tan sonra Marmaris’ten yangın haberleri geliyor. Bu bir sabotaj mı, devlet bunu mutlaka tespit edecektir. Bu konuda hepimiz biriz, tek yüreğiz. Bu böyle bilinsin” dedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü belirterek “Orman yangınlarının bir sabotaj sonucu çıktığına dair istihbarat bilgisine henüz ulaşamadığını söyledi” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yangınların söndürülmesi için devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini söyledi.


16 RTÜK hemen devreye girdi: Abartılı görüntülere yer vermeyin RTÜK orman yangınlarıyla ilgili televizyon kanallarına uyarı yazısı gönderdi. “Yayıncı kuruluşlarımız haberlerinde halkı yanlış yönlendirebilecek üsluptan sakınmalı ve abartılı ses ve görüntülere yer vermemeli” dedi. Aksi halde yaptırım uyarısında bulundu.

17

Atina’dan yangınlar için yardım teklifi geldi Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradı. Türkiye’nin farklı yerlerinde devam eden yangınlar için geçmiş olsun dileklerini iletti. Dendias “İhtiyaç olması halinde yardıma hazırız” dedi. Çavuşoğlu teşekkür etti.


17 Sendika krizi Cumhuriyet’in Yayın Yönetmeni’ni istifa ettirdi Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, gazetedeki görevini Twitter hesabından yaptığı açıklamayla bıraktığını duyurdu. 7 Eylül 2018’den bu yana yayın yönetmeni olan Küçükkaya, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’la yaptıkları görüşmede Türkiye Gazeteciler Sendikası’yla toplu iş sözleşmesi öncesinde sendika üyesi gazetecilerin TGS’den istifa ettirilmesini istediğini söyledi. “Ya çalışma arkadaşların sendikadan istifa edecekler ya da sen genel yayın yönetmenliğini bırakacaksın” dendiğini aktardı, istifasını duyurdu. Küçükkaya’nın istifası sonrası Cumhuriyet gazetesi de bir açıklama yaptı ve sadece Küçükkaya’dan sendikadan istifa etmesini istediklerini, çünkü Genel Yayın Yönetmeni’nin işveren temsilcisi olarak sendika üyeliğinden ayrılmasının yasa gereği olduğunu bildirdi, “Küçükkaya’nın sendikadan istifa etmek yerine gazetedeki görevinden istifa etmesi tamamen şahsi kararıdır” dedi.


18 Beklenen oldu, YÖK’te Saraç gitti, Özvar geldi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK Başkanlığına Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar’ı atadı. Bu atamayı yapabilmek için de önce Özvar’ı YÖK Üyesi yaptı, sonra da başkanı. Görev süresi uzatılmayan eskiYÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına atandı.

19

Gezi-Çarşı davalarına skandal birleştirme Sanıkları arasında işadamı Osman Kavala ve tiyatrocu Mehmet Ali Alabora’nın da yer aldığı Gezi Parkı Davası beraatla bitmesine rağmen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Yine beraatle sonuçlanan Çarşı Davası kararı da Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozularak iki yargılamanın birleştirilmesi istenmişti. Gezi Parkı Davası’nı yeniden görmeye başlayan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Çarşı Davası’na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne “Davanın mahkemeniz dosyasında birleştirilmesi muvafakat (razı olma) edilip edilmeyeceği” soruldu. Bu soruyu soran mahkemenin başkanı Mahmut Başbuğ, geçen sürede İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına getirildi. Başbuğ ve yeni heyeti “Dosyanın birleştirilmesini muvafakat vermiştir” diye karar verdi. Yani kendi sordu, kendi cevapladı.


20 MSB: ‘Sarıklı amiral’ Mehmet Sarı görevden alındı TSK’da atamaların yapılacağı Yüksek Askeri Şura Toplantısı 4 Ağustos’ta gerçekleşecek. Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in bir yıl daha görev süresinin uzatılması bekleniyor. Ancak en çok merak edilen konulardan birisi tarikat evinde cübbe ve takkeli fotoğrafları ortaya çıkan Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın durumuydu. Milli Savunma Bakanlığı, Sarı’nın hakkında soruşturma başlatıldıktan sonra görevden alındığını ve Yüksek Disiplin Kurulu işlemlerinin devam ettiğini açıkladı.

19

TTB: Hipokrat yeminini değiştirmek istiyorlar Önce Sakarya Üniversitesi’nde tıp fakültesi mezunlarına okutulan Hipokrat Yemini’nden “cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı yapılamayacağına” yönelik bölümün çıkarılmasına karar verildi. Ardından İnönü Üniversitesi benzer bir adım attı. Türk Tabipler Birliği (TTB) iki olaya tepki gösterdi. “Hekimlik Andı’ndan, hekimin görevi ile hastası arasına girmesine izin vermeyeceği özellikler içinde yer alan etnik köken, cinsiyet ve cinsel yönelimin çıkartılmak istenmesinin, insan hakkı ihlallerinin arttığı, İstanbul Sözleşmesi’nin yok sayıldığı bir siyasi iklimde yaşanıyor olmasının rastlantı olarak kabul edilemeyeceği açıktır. Hekimler şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da kişilerin var olan farklılıklarını dikkate almaksızın, herhangi bir ayrım yapmadan hastalarının ve toplumun acılarını dindirmeye devam edecektir” dedi.

20

MİT, PKK’lı teröristi Irak’ta bulup getirdi Terör örgütü PKK/KCK üyesi Cimşit Demir, MİT’in başarılı operasyonu ile Kuzey Irak’ta yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan “Piro Karker” kod adlı Demir’in Avrupa’ya kaçma hazırlığı yaptığı belirlendi. 2009’da Ağrı’da örgüte katılan teröristin bir süre Tendürek Dağı kırsalında faaliyet yürüttükten sonra İran üzerinden Irak’ın kuzeyine geçtiği öğrenildi. Hakurk, Gare ve Kandil’de faaliyet yürüten teröristin 2014’te Suriye’ye geçerek 1 yıl süreyle PYD/YPG terör örgütü saflarında faaliyet gösterdiği, son olarak Kandil’de bölük komutanı olarak görev yaptığı tespit edildi.

21 İstanbul’a bin minibüs ve dolmuş taksiye dönüşecek İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetiminin bin adet yeni taksi kazandırılması teklifi hükümet temsilcilerinin çoğunlukta olduğu İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından bir kez daha reddedildi. 39 belediyenin temsilcilerinin de katıldığı oylamada, Ak Partili belediyelerin temsilcileri ret oyu kullandı. 750 minibüs, 250 dolmuş olmak üzere bin aracın taksiye dönüştürülmesi teklifi ise kabul edildi. Toplantıyı yöneten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bin taksi teklifinin reddedilmesine tepki göstererek “Sokağa çıkın sorun. Bu neyin inadı, ısrarı? Tek dert ‘İmamoğlu bunu yapmasın, İmamoğlu güzel bir şey göstermesin’. Kalitesiz hizmete mahkum bırakılan halk, bu kararın siyasi bir şekilde alınmasının kahramanlarına gereken ve hak ettiği cevabı verecek” dedi.


21 Kanuni’nin doğduğu eve elektrikli kepenk Trabzon’un Ortahisar İlçesi’nde Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu evin girişine elektrik motorlu kepenk takıldı. Valiliğe ait olan ve Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Kültür Evi olarak kullanılan eve takılan kepenk tepki çekti. Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı Onursal Başkanı Prof. Ali Baki “Tarihe saygısızlık. Hemen kaldırılması gerekir” dedi.


22

İstanbullu’nun yüzde 62.7’si Kanal İstanbul için “İsraf” diyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Planlama Ajansı, İstanbullu’nun nabzını tuttuğu İstanbul Barometresi 2021 Haziran Raporu’nu yayınladı. 26 Haziran-9 Temmuz 2021 tarihleri arasında 670 İstanbul sakinine, kentin gündeminde yer alan sorunlar ve duygu durumlarına ilişkin sorular yöneltildi. Katılımcıların yüzde 39.2’si Marmara Denizi kıyılarında görülen deniz salyasının, yüzde 30.8’i Kanal İstanbul tartışmalarının İstanbul’un gündemi olduğunu belirtti. Kanal İstanbul’a ilişkin olarak yüzde 71.1’i İstanbulluların karar vermesi gerektiğini, yüzde 62.7’si maddi israf olduğunu, yüzde 76.6’sı daha öncelikli sorunların bulunduğunu ve yüzde 65’i de doğayı tahrip edeceğini düşündüğünü söyledi.


23 Ak Partili Aktay: Aç olan ‘açım’ diye bağırmaz Ak Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Habertürk’te mülteci konusunun tartışıldığı programda tepki çeken ifadeler kulandı. “Ben rızka inanırım. Misafir bereketiyle birlikte gelir” diyen Aktay, tartışma başlatan şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de ne yapıldıysa Suriye politikasında doğrudur. Evet, ekonomi konusunda benim kendi kişisel paradigmam biraz daha manevi boyutla çok irtibatlıdır. Ben rızka inanırım, rızkın Allah’tan olduğuna inanırım. Biz genellikle öyle inanırız, bizim toplumumuz da böyle inanır. Zannetmeyin bugün böyle ‘Açız’ falan diyen insanların hiçbiri aç değil. Zaten aç olan ‘Açım’ diye bağırmaz. ‘Açım’ diyen insan bugün bu işin sömürüsünü yapan insandır, işi politize etmeye çalışan insanlardır.”

24

Özhaseki: ‘Suriyeliler sanayiyi ayakta tutuyor’ sözünde ısrarlıyım! ‘Bazı şehirlerde Suriyeliler sanayiyi ayakta tutuyor’ açıklamasıylaTürkiye gündemine oturan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki kendisini savundu. Sözlerinin arkasında olduğunu söyleyen Özhaseki “Bugün aynı şeyleri söyleyeceğim, çünkü fikrim değişmedi, aynı sözleri söyleyeceğim, ısrarcıyım. CHP’nin trolleri ayağa kalksa da ben içimdeki insan sevgisini söylemeye devam edeceğim. Bundan hiç geri adım atmam” diye konuştu. Özhaseki konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğüne de söyledi.


25

Erdoğan: Ülkemizin başarısı 2021 yılında da sürüyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Anadolu Ajansı’nın ‘Global İletişim Ortağı’ olduğu 12. Kazan Summit 2021 Zirvesi’ne mesaj gönderdi. “Olumsuz ekonomik iklime rağmen Türkiye 2020 yılını yüzde 1.8 büyümeyle kapattı. Kısa süre önce açıklanan ihracat ve ilk çeyreğe ait büyüme rakamları, ülkemizin başarısının 2021 yılında da sürdüğünü göstermektedir” dedi.

Kaynak: www.10Haber.net

40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page