top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz 10 HaberBugün 21 Mart. Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber


1

O hesap doğru çıktı: TOKİ deprem evini 3 milyon 200 bine mal etmeyi ‘başarmış’ İklim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, deprem konutlarını bir yıla yetiştirmek için pazarlık usulü ihalelere hız verirken ortaya çıkan maliyet tartışma konusu. İhale rakamlarından hesaplandığında TOKİ deprem konutu başına müteahhitlere 3 milyon 200 bin liraya varan rakamlar ödüyor


2

Erdoğan bakanlık önerdi, Şimşek kabul etmedi mi? Kendisine ekonomi bakanlığı teklif edileceği söylenen Mehmet Şimşek gece Erdoğan'la görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapılması için AK Parti Genel Merkezi'nde kürsü kurulduğu söylendi ama bu olmadı. AK Parti sözcüsü Çelik'ten "Kendisi aktif siyasette yer almayı düşünmüyor" açıklaması geldi.


3

Türkiye’de sansür hortladı: 9 yıllık romana toplatma kararı 2023'ün ilk üç ayında mahkemelerden altı kitapla ilgili sansür kararı çıktı. Son olarak Yavuz Ekinci'nin dokuz yıl önce yayımlanan 'Rüyası Bölünenler' kitabının toplatılmasına karar verildi. Ekinci "Türkiye'nin düşünce ve fikir özgürlüğü konusundaki kötü sansür mazisi hatırlatılıyor" diyor.


4

İkinci 128 milyar dolar vakası… Merkez, son 14 ayda bir 128 milyar dolar daha satmış Aralık 2021'den bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kurlardaki artışın önüne geçmek için “arka kapı” müdahaleleriyle 128 milyar dolar daha sattığı hesaplanıyor.


5

CHP ve HDP’den ortak mesaj: Kürt sorununun çözüm adresi Meclis Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan açıklamalarda, Kürt sorununun çözüm adresinin Meclis olduğu vurgulandı. İYİ Parti ise görüşmeyi “olağan” buldu.


6

Borsada moraller bozuk: 5 bin puanın altına indi Küresel bankacılık piyasalarındaki endişeler nedeniyle Borsa İstanbul 100 endeksi, haftaya yüzde 0,33 azalışla 5 bin 119 puandan başlarken, akşam saatlerinde düşüş hızlandı ve 15 işlem günü sonra yeniden 5000 puanın altına geriledi. Bankacılık endeksinde ise kayıp yüzde 3'ü aştı.


7

Ramazan pidesi 10 lira: Zam yüzde 83,3 Türkiye Fırıncılar Federasyonu, geçen yıl 6 liraya satılan 300 gramlık pidenin fiyatını 10 lira olarak açıklarken, Halk Ekmek fiyatı 5 lira olarak duyurdu. Böylece fırıncılar 300 gramlık pideye yüzde 83,3, Halk Ekmek ise yüzde 82,6 zam yapmış oldu.


8

Bugün baharın, yeni başlangıçların ilk günü Bugün 21 Mart 2023. Kuzey Yarımküre'de baharın ilk günü. Yeni başlangıçlar anlamına gelen bugünü kutlarken, yitirdiğimiz canlar da hatırımızda. Orhan Veli'nin de dediği gibi, biz her bahar biraz daha aşığız ama derdimiz başka.


9

Dünya Mutluluk Endeksi’nde 6 sıra yükseldik ama Ukrayna’dan daha mutsuzuz Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Çözümler Ağı, bu seneki Dünya Mutluluk Raporu'nu yayımladı. Türkiye, dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında 6 sıra yükselerek 106. sıraya yerleşirken, Finlandiya art arda altıncı kez dünyanın en mutlu ülkesi oldu. İşgal altındaki Ukrayna ise 92. sırada yer aldı.


10

Yüksek kolestrol demansa yol açabiliyor Kötü kolesterolün kan-beyin bariyerini geçen ve bunamaya yol açabilen nöronlar arasında tau adı verilen bir proteini biriktirdiği ortaya çıktı. Yani kolesterol sadece kalp damar sağlığı için değil beynimiz için de kötü.

Kaynak: www.10haber.net

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page