• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz 15 haberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

17 Ağustos 2021 Salı1 Türk askerinin Afganistan’dan dönmesinin önünde engel kalmadı Türkiye ile Amerika haziran ayından beri, Afganistan’daki Türk birliklerinin Kabil Havaalanı’nda güvenliği üstlenip üstlenmemesini pazarlık ediyordu. Bu müzakerelerde, Afganistan’daki yönetimin yerinde kalacağı ve havaalanının da Kabil’deki başta ABD olmak üzere açık kalacak diplomatik temsilciliklerin acil müdahalesi ihtimalinde kullanılacağı varsayımı yatıyordu. Ama Türkiye dahil Batılı işgal güçlerinin kurdurduğu hükümet ve yönetimin çökmesi, Taliban’ın ise ülkenin tek hakimi haline gelmesiyle bu plan anlamsız hale geldi; ABD elçiliğini boşalttı bile, Türk askeri halen Kabil Havaalanında ama iki gündür yaşanan kaostan anlaşılan, kendi barakalarından dışarı çıkmıyor, havaalanındaki olaylara müdahale etmiyor. Yani aslında Türkiye’nin Afganistan’daki askeri varlığının çok anlamı kalmadı, onların geri dönmesinin önünde de bir engel yok. Nitekim dün Reuters haber ajansı, iki Türk güvenlik kaynağına dayandırdığı haberinde Türkiye’nin Afganistan’daki Kabil Havalimanı’nı kontrol etme planını durdurduğunu duyurdu. Habere göre Türkiye, Taliban’ın talep etmesi halinde teknik ve güvenlik desteği sağlamaya hazır.


2 Afganistan’da en çok kadınlar tehdit altında Afganistan’da Taliban’ın yeniden yönetime gelmesi sonrası ülkedeki kadınlar, yaklaşık 20 yıllık mücadelelerle kazanılan özgürlükleri kaybetmekten korkuyor. BBC’ye konuşan Afganistan Eğitim Bakanı Rangina Hamidi, “Şoktayım ve yaşananlara inanmıyorum” dedi ve ekledi: “Afganistan’da yaşayan her annenin, her kadının yaşadığı korkuyu hissediyorum.” Mülteciler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nden Zakira Hekmat’a göre Afganistan’da kadınlar Taliban tarafından öldürülmektense kendilerini balkonlardan atıyor. DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Hekmat Afganistan’da kadınların “Bizi Taliban götürmesin, bu ölüm daha şereflidir” diyerek intihar ettiğini öne sürdü. Kadınların tedirginliği başka hiçbir şeye benzemiyor.

3 Milyonlarca öğrenci ve velisi bekliyor ama Kabine bu hafta da toplanmadı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı bu hafta da yapılamadı. Toplantının iptal edildiği son dakikada açıklandı ve bir gerekçe de gösterilmedi. Oysa bu toplantıda okulların eylül ayı başında yüz yüze eğitime başlayıp başlamayacağı karara bağlanacak ve karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacaktı. Milyonlarca öğrenci ve onların anne babalarının merakla beklediği kararın bu toplantıda alınacağının daha birkaç gün önce bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı. Toplantının ertelenmesi eleştirilere neden oldu.


4 Erdoğan: Ekonomimiz şahlanış döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 26 fabrika ve altyapı tesisinin açılışını yaptı. “Bu üretim tesisleri, salgının başından beri ‘yandık, bittik, battık’ diyerek millete karamsarlık pompalayan felaket tellallarına en güzel cevaptır” dedi. Erdoğan, “Haziran ayı işsizlik rakamlarında işsizlik rekor düşüşle yüzde 10.6’ya geriledi. Türk ekonomisi toparlanma sürecini geride bırakarak atılım ve şahlanış dönemine girdiğini ispatlamış oldu. Dünya ekonomisinin yüzde 3 küçüldüğü, küresel ticaretin yüzde 10’a yakın daraldığı 2020’de biz yüzde 1.8 büyüme kaydettik” diye konuştu.


5 Akşener: Salakça bir göçmen politikası izleniyor İYİ Parti lideri Meral Akşener, Gümüşhane ve Bayburt’ta esnafı ziyaret etti. Esnafın gündeminde ekonomik zorluklar ve mülteci akını vardı. Akşener, Afgan göçmenler için ABD yönetimiyle yapılan görüşmeye dair Cumhurbaşkanı’na çağrı yaptı. İktidarın göçmen politikası olmadığını söyleyen Akşener “Gariban insanlar üzerinden salakça bir politika izleniyor. Türkiye bir göçmen hendeği olmuştur. Bu iktidarın bilerek yaptığı bir iştir. Durdurulmalıdır” dedi. Akşener sosyal medya paylaşımında ise “ABD’ye şirinlik peşinde abuk sabuk konuşmayı bırakın, askerimizi derhal o bataklıktan çekin” dedi.


6 Ebrar’a destek çığ gibi Kadınlar voleybol milli takımının önde gelen oyuncuların Ebrar Karakurt birkaç gün önce sosyal medya hesabından kız arkadaşıyla birlikte bir fotoğrafını paylaştı. Bu paylaşım sonrası büyük bir homofobik linç kampanyasının hedefi haline gelen Karakurt’a yine aynı mecradan, sosyal medyadan destek yağdı. Sadece sosyal medya da değil, Voleybol Federasyonu da oyuncusuna sahip çıktı, “Özel hayatı ve tercihleri kimseyi ilgilendirmez” dedi.

7 ÖTV düştü ama piyasada otomobil bulunamıyor ÖTV matrahında yapılan düzenleme otomobil kıtlığı yüzünden vatandaşa yansımadı. Fiyatı indirimli otomobiller bayilerin liste fiyatlarında yer alıyor ancak indirimli fiyattan araç almak isteyenlere 25-30 bin liralık aşırı şişirilmiş ek koruma paketleri satılmaya çalışılıyor. Paketin parasını ödeyenlere araç hemen bulunuyor. Ödemek istemeyenlere ise zamlı fiyatlara katlanması şartıyla 4-5 ay sonrasına gün veriliyor.

8 Yurt dışına çıkacaklara dördüncü doz aşı imkanı Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısıyla ilgili güncelleme yaptı. Aşıda yaş sınırı değiştirildi. 15 yaş üstüne ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstüne aşı hakkı geldi. PCR pozitifliği sonrası aşı uygulaması 3 aydan 1 aya çekildi. Yeni uygulamada 4’üncü doz aşı da tanımlandı. Sağlık çalışanları, öncelikli gruplar ve 2 doz Sinovac üzerine 1 doz BioNTech yaptıranlara tercihen dördüncü doz aşı hakkı verildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Bazı ülkelere girişte sadece belirli aşı türleri kabul edilmektedir. İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır. Özel seyahat için talep edilmesi dışında ek bir aşı gerekliliği yoktur” dedi.


9 Galatasaray 2-0 kazandı, Marcao takım arkadaşı Kerem’e yumruk attı Süper Lig’i geçen sezon averajla ikinci bitiren Galatasaray, ilk maçını Giresunspor deplasmanında oynadı. Maçı 2-0 kazanarak lige 3 puanla başladı. Ancak maça 62. dakikadaki pozisyon damga vurdu. Marcao, pozisyon sonrasında tartıştığı Kerem’e saldırdı. Önce kafa, ardından yumruk attı. VAR incelemesi sonrasında Hakem Erkan Özdamar, Marcao’yu kırmızı kartla oyundan attı. Maç sonrası açıklama yapan Fatih Terim, Marcao’nun Kerem’den ve bütün takım arkadaşlarından özür dilemesi gerektiğini belirtti, “Ondan sonra bakacağız ne olmuş, asıp kesmesi kolay, önemli olan insan kazanmak ve sorun çözmek” dedi


10 Selde can kaybı 77, kayıp sayısı 47 oldu Selin vurduğu Batı Karadeniz’deki 3 ilde yaralar sarılıyor. Kastamonu, Sinop ve Bartın’da arama-kurtarma ve temizlik çalışmalarında 6’ncı gün geride kaldı. AFAD vefat sayılarını güncelledi. Kastamonu’da 62, Sinop’ta 14, Bartın’da da 1 olmak üzere can kaybı 77’ye yükseldi. 8 yaralının tedavisi sürüyor. Sinop ve Kastamonu’da toplam kayıp ihbarı sayısı ise 47. Sel bölgesindeki vatandaşların fatura ödemeleri 3 ay ertelendi.


11 Bozkurt’taki felaketin 7 nedeni Kastamonu’daki soruşturmada şu ana kadar yıkılan Ölçer Apartmanı’nın müteahaddi gözaltına alındı. DW Türkçe’ye konuşan eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk, soruşturmada kamu görevlilerinin sorumluluğunun ortaya çıkarılmasını istedi. Haberde felaketin 7 nedeni sıralandı. Buna göre Ezine Çayı’nın yatağının daraltılması, dere yatağına konut yapılması, tomruk deposunun varlığı, çayın üzerindeki köprülerin yetersiz kalması, bölgedeki HES’in zarar görmesi ve sel öncesinde halkın yeterince bilgilendirilmemesi can kaybını artıran nedenler oldu.

12 Kuzey Irak’taki şehit sayısı 4’e yükseldi Pençe-Şimşek Operasyonu bölgesinde PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada 5 ay önce sözleşmeli er olarak göreve başlayan Muhammed Öztürk şehit düşmüştü. 12 saat sonra 3 şehit haberi daha geldi. Operasyonda PKK’lı teröristlerin el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu Teğmen İsmail Can Softa, Astsubay Çavuş Yılmaz Tuncer ve Uzman Onbaşı Cengizhan Kaplan şehit düştü. Şehit Kaplan’ın cenazesine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MHP lideri Devlet Bahçeli ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.


13 İstanbul Havalimanı’nda 4.3 ton uyuşturucu ham maddesi ele geçirildi Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Ekipleri, İstanbul Havalimanı’nda uyuşturucu operasyonu düzenledi. Baskında Hong-Kong’dan havayoluyla gelerek Türkiye üzerinden karayoluyla Hollanda’ya götürülecek 4.3 ton uyuşturucu yapımında kullanılan ‘Amfetamin’ ve ‘Metamfetamin’ cinsi madde ele geçirildi. Gözaltına alınan 16 şüpheliden 3’ü cezaevine gönderildi.


14 THY’nin kabin memurları Kanada’ya iltica ediyor iddiası Son dönemde gündeme gelen gri pasaport skandalının bir benzeri bugünlerde THY’de yaşanıyor. İddialara göre Kanada’ya uçan THY uçaklarının kabin ekiplerinden bazıları, kimlik ve pasaportlarını otel odasında bırakarak bu ülkeye iltica başvurusunda bulunuyorlar. İlk olarak Airporthaber’de yayınlanan iltica iddialarını havacılık sektörü de doğruluyor. THY personelinin iltica dışında ücretsiz izin alarak ABD’de şoförlük, kasiyerlik ve garsonluk gibi işler yaptığı da anlatılıyor.

15

541 milyon TL’ye bir cezaevi daha yapılıyor Avrupa Konseyi üyesi 47 ülke içinde cezaevlerinde en fazla kişinin bulunduğu Türkiye, bir büyük cezaevi projesi için daha düğmeye bastı. ‘Konya Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü Yapım İşi İhalesi’nin sonucu açıklandı. 712 milyon 986 bin TL maliyet hesaplanan cezaevi projesi ihalesi açık usülde yapıldı. 16 firmanın teklif verdiği ihaleyi rekabet sonunda 541 milyon 142 bin liraya İntaş Taahhüt-Bahadır Mühendislik İş Ortaklığı aldı. Sözleşmeye göre 12 Ağustos’ta başlayan inşaat bin gün sürecek ve 8 Mayıs 2024’te tamamlanacak. Ak Parti döneminde 16 yılda 227 cezaevi yapıldı.

52 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör