• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz 16 haberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 16 Haber

17 Eylül 2021 Cuma1 Erdoğan: Enflasyonun yarattığı sıkıntıyı biliyoruz, en kısa sürede etiketlerdeki artışın önüne geçeceğiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehir’de Ahi Evran Anma Yılı sebebiyle düzenlenen esnaf buluşmasına katıldı, burada bir konuşma yaptı. Erdoğan, “Aldığımız tedbirler ve hayata geçirdiğimiz uygulamalar sayesinde, dünyanın en yüksek büyüme rakamlarına biz ulaştık. İhracatta, rekor üstüne rekor kırıyoruz. İstihdam, salgın dönemi öncesinin dahi üstüne çıktı. Yatırımcılarımız, üretimi artırmak için makine bulmakta, hammadde temininde, lojistik kanallarını genişletmekte zorlanıyor” dedi ve ekledi: “Enflasyonun yol açtığı hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıyı biliyoruz. Maliyetleri düşürmek ve fırsatçılarla mücadele etmek suretiyle en kısa sürede enflasyonu kontrol altına alarak raflardaki, etiketlerdeki fahiş artışların önüne geçeceğiz” dedi. Erdoğan’ın bu konuşmayı yaptığı saatlerde Ticaret Bakanlığı ekipleri de yurdun çeşitli yerlerinde zincir marketlerde kameralar eşliğinde fiyat denetimleri yapmaya başlamıştı. Müfettişler, denetim yaparken ürün üzerindeki fiyatla kasadaki fiyatın aynı olup olmadığı, ürün fiyatının fahiş biçimde artıp artmadığı gibi şeylere bakıyor.


2 Diyanet Erdoğan’dan mesajı aldı, fahiş zam hutbesi hazırladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Fahiş zamlar önlenecek” demesinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan dikkat çeken bir adım geldi. Diyanet, bu haftaki ‘Ticaret hayatında helal haram bilinci’ başlıklı cuma hutbesinde “Allah’a ve ahiret gününe inanan bir mümin fahiş fiyatlarla insanları mağdur etmez. Alışverişte fiyatları kızıştırmaz, başkasının pazarlığını bozmaz” mesajı verilecek.


3 Çorlu Deresi simsiyah akıyor, devlet bakıyor Trakya’da kirli suyuyla sık sık gündeme gelen Ergene Nehri’nin kollarından Çorlu Deresi, simsiyah akmaya devam ediyor. Günlerdir süren bu duruma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyeler seyirci.


4 Konya Ovası’nda susuzluktan dev yarılma Konya’nın Emirgazi ilçesinde yer altı sularının çekilmesine bağlı olarak, ilk tespitlere göre yaklaşık 1500 metre uzunluğunda yüzey yarığı oluştu. Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nalbantçılar, “Su kullanımına bağlı olarak tehlikenin şekli ve boyutu değişmektedir. Çok hassasiyet gösterilmesi ve sürecin izlenmesi gerekmektedir” dedi.

5 Üzerinde “Geçersizdir” yazan sahte dolarlarla 20 ton mal aldı İstanbul’da, Nijerya uyruklu bir kişi, üzerinde “geçersizdir” yazan 80 bin dolarlık sahte banknot ile Türk iş insanından 20 bin ton ekmek mayası satın aldı. Malı satan, A.D. adlı bir Türk iş insanı. Anlaşma 100 bin dolarlıkmış, önce 20 bin dolar kaparo almış; paranın geri kalanı için bir kafede buluşmuşlar, Nijeryalı orada sahte 80 bin doları çantaya koymuş, A.D. de paraların sahte mi gerçek mi olduğuna bakmamış bile.


6 İzmir Belediyesi: Dans gösterisiydi, sema ayini değildi İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi’nde (UCLG) sunulan ve “çıplak semazen” diye nitelenipo eleştirilen gösteriye ilişkin açıklama yaptı. Belediyenin yazılı açıklamasında dans sanatçısı Ziya Azazi’nin yaptığı gösterinin bir sema ayini değil dans gösterisi olduğu söylendi, “Kültür Bakanlığı nezdinde ülkemizi defalarca yurt dışında temsil eden sanatçının eserlerinin dini değerlere saygısızlık olarak değerlendirilmesi söz konusu olamayacağı gibi kurumumuzun da böyle bir girişime asla müsaade etmeyeceği bilinmelidir” dendi.

7 ABD ve İngiltere, Avustralya’ya denizaltı sattı, Fransa çok kızdı Güney Pasifik ülkesi Avustralya, Çin’in de deniz komşusu. Bu sebeple uzun yıllardır Amerika’nın Çin’i askeri olarak da çevreleme stratejisine mesafeli duruyor, ABD ile Çin arasında bir denge tutturmaya çalışıyordu. Ama dün itibarıyla bu bölgedeki jeo-stratejik denge değişti, Avustralya, ABD ve İngiltere ile stratejik bir savunma işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma uyarınca ABD bu ülkeye nükleer denizaltılar satacak. Bu satış anlaşmasına Çin’in ne tepki vereceği henüz belli değil ama, daha önce Avustralya ile denizaltı satışı anlaşması imzalamış olan Fransa’nın çok kızdığı kesin; çünkü Avustralya şimdi 50 milyar Avustralya doları tutarındaki Fransa anlaşmasını iptal edecek. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, üç ülkenin imzaladığı anlaşmaya çok sert sözlerle karşı çıktı, hatta ABD Başkanı Joe Biden’ı Donald Trump gibi davranmakla, müttefiklerine danışmadan “Önce Amerika” demekle suçladı, “Sırtımızdan bıçaklandık” dedi. Washington’da düzenlenecek Fransa-ABD dostluk galası iptal edildi. Bu gelişmeler üzerine Amerikan Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Fransa’yı öven açıklamalar yapmak zorunda kaldı.


8 Ezhel, Hrant Dink için söyledi: Mayrig Uluslararası Hrant Dink Ödülleri’nin sürprizi, artık Almanya’da yaşayan hip hop sanatçısı Ezhel’in Hrant Dink için yaptığı “Mayrig” (annem) adlı şarkıydı. Törende çok sayıda sanatçı performans sergiledi. Pervin Chakar, Ezhel, Vahagn Hayrapetyan, Gohar Hovhannisyan, Kamarama, Nazan Öncel, Ayta Sözeri, Ertan Tekin, Arto Tunçboyacıyan, Tmbata Kharberd Özel Gereksinimli Çocuklar Evi Etnik Müzik Grubu Tsakhruk, Yerevan Saxophone Quartet, Wood Winds Project performansları şuradan izlenebilir. Ezhel’in şarkısı ise burada.

9 Fenerbahçe galibiyeti VAR kararıyla kaçırdı Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi D Grubu ilk maçında Almanya temsilcisi Eintracht Frankfurt ile 1-1 berabere kaldı. Sarı Lacivertliler 90+2’de kazandıkları penaltı VAR kararıyla iptal edilince galibiyeti kaçırdı. Vitor Pereira, E. Frankfurt maçının ardından, “Tribünde bir taraftar olsaydım takımımla gurur duyardım” dedi.

10 Galatasaray iyi başladı: 1-0 Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi E Grubu ilk maçında konuk ettiği İtalya’nın Lazio takımını 1-0 yendi. Galatasaray’ın golünde yeni transfer Morutan büyük rol oynadı.

11 Meral Akşener: Cumhurbaşkanı seçimine ortak adayla gidilmeli Sözcü’den Deniz Zeyrek’e konuşan İyi Parti lideri Akşener, Cumhurbaşkanı seçimlerine ilişkin olarak, “Ben tek adayla (Erdoğan ve HDP adayının karşısında tek muhalefet adayı) gidilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum ve o adayın belirlenmesi sürecini ben tıkamayacağımı söyledim” dedi.


12 Kılıçdaroğlu: Satacak şey kalmadı, hayal satıyorlar CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu kez Kırklareli’de muhtarlar ve yerel kanaat önderleri ile bir araya geldi, onlara konuştu. Kılıçdaroğlu, “Satacak bir şey kalmadı, hayal satıyorlar. Kardeşim sen dün gelmedin 3 yıl olmadı 5 yıl olmadı 10 yıl olmadı 15 yıl olmadı 20 yıldır ya 20 yıldır. Şimdi sıra geldi hayale. Türkiye’yi buradan çıkarmamız lazım. Türkiye’yi büyütmemiz lazım. Türkiye’yi hem bu badireden çıkaracağız hem büyüteceğiz, bunun için hiç kimsenin en ufak bir endişesi olmasın” dedi.

13 Babacan: Erdoğan hayal aleminde DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ‘Erdoğan artık hayal aleminden konuşuyor’ dedi ve ekledi: “Baktığınız ufukta acaba hiç demokratik, adil ve özgür bir Türkiye silüeti de görüyor musunuz? Yani öyle bir hedefiniz var mı? Üzülerek söylüyorum göremez…” Babacan bu sözleri partisinin Trabzon Yomra’daki ilçe kongresinde söyledi. Ali Babacan ayrıca Habertürk yazarı Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı, burada da Türk ekonomisinin en büyük sorununun hukuk olduğunu söyledi.

14 Türkiye böyle eylem görmedi… Tıbbi cihaz sektörü alacaklarını istiyor İçlerinde üretici firmaların veya temsilci firmaların da yer aldığı, çoğu KOBİ sahibi iş insanlarından oluşan oldukça kalabalık bir grup dün Ankara’da eylem yaptı. Sağlık Bakanlığı’nı ve SGK’yı protesto eden grup, Türkiye’nin tıbbi cihaz üreticileri. Söylediklerine göre kamu hastanelerinden 18 aydır, üniversite hastanelerinden ise 20 aydır alacaklarını tahsil edemiyorlar, yani ürünleri teslim etmişler, ama paralarını alamamışlar. Aynı grup daha önce de eylem yapmıştı, dünkü eylem daha kalabalıktı.

15 Yabancılar devlet iç borçlanma senedi almaya başladı Türkiye, mart ayındaki ani Merkez Bankası Başkanı değişikliğinden beri yabancı yatırımcıların pek dönüp baktığı bir piyasa değil. Ancak bu durum geçen hafta ilk kez değişme belirtisi gösterdi, yabancı alıcılar 325 milyon dolarlık devlet iç borçlanma senedi aldılar.


16 Net rezerv eksi 39,2 milyar dolar Merkez Bankası’nın (MB) toplam rezervleri 10 Eylül haftasında 120 milyar doları aştı. Swap hariç net rezerv ise eksi 39,2 milyar dolar. MB’nin toplam rezervleri 135,96 milyar dolarla tüm zamanların zirvesini 2013 yılının aralık ayında görmüştü. Rezerv artışı büyük oranda swap anlaşmaları, zorunlu karşılık düzenlemeleri, IMF kaynağı, reeskont dönüşleri ve cevherden altın alımıyla meydana geldi. Şimdi zorunlu karşılıkların arttırılmasıyla haftaya rezerv biraz daha artacak.

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör