• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz 18 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 18 Haber

11 Ağustos 2021 Çarşamba1 TÜİK Haziran’da mucize yarattı, 602 bin kişiye birden iş buldu Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayı istihdam verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye’de haziran ayında bir mucize yaşandı ve toplam istihdam edilen insan sayısı 602 bin kişi birden artarak 28 milyon 586 bine ulaştı. Daha da ilginci, TÜİK’e göre işsizlerin sayısı 823 bin kişi birden azaldı; 222 bin kişi de iş bulma umudunu kaybettiği için istihdam piyasasından çıktı, yani iş gücünden ayrıldı. TÜİK’e göre Haziran ayında işe giren 602 bin kişinin 296 bini sanayide iş buldu; 163 bini tarımda, 136 bini ise hizmetler sektöründe. İnşaat istihdam yaratmamaya devam etti, sadece 8 bin kişi işe girdi. Böylece Türkiye’de 15-65 yaş arasında, yani çalışma çağında olup çalışanların nüfusa oranı yüzde 44.9’a yükseldi. Yine kurumun açıklamasına göre iş bulma umudunu kaybettiği için işgücüne katılmaktan vaz geçen 222 bin kişiyle birlikte Türkiye’nin toplam iş gücü, 15-65 yaş arası nüfusun sadece yüzde 50.2’sinden oluşmaya başladı. TÜİK’in bu verileri son derece tartışmalı. Tartışmaya ilk girişenlerden biri Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun araştırma birimi oldu. DİSK-Ar’a göre “veriler izaha muhtaç.

2 Bahçeli istedi, Erdoğan üniversiteye girişte barajı düşürdü İlk olarak önceki gün MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından dile getirilen bu yıl YKS tercihlerinde baraj puanların düşürülmesi isteği, dün jet hızıyla hayata geçti. Önce YÖK hazırlık yaptı, baraj puanları düşürmeyi önerdi, ardından Cumhurbaşkanı açıkladı: “Yükseköğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır. Yapılan bu önemli değişiklikle birlikte üniversite tercih sürecinin tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhur İttifakı olarak gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” Eski baraj Temel Yeterlik Testi TYT’de 150, Alan Yeterlik Testi AYT ve Yabancı Dil Testi YDT’de ise 180’di. Her iki testte de tam puan 500; sınava katılanlar sadece yarım puanlık ham puan aldıklarında bile 100 puan kabul ediliyor.

3 Meral Akşener’e Sivas’ta sözlü saldırı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e Sivas’ın Zara ilçesinde sözlü saldırıya uğradı. Akşener’in basın danışmanı Murat İde, İYİ Parti liderinin kendisine “FETÖ’cü” diyen kişiye dava açacağını söyledi. Akşener’e sözlü saldırının ardından polis kalabalığa müdahale etti. Müdahale sonrası alandan uzaklaştırılan aralarında iki küçük çocuğunda bulunduğu gruptaki kadının Akşener için “Sivas gibi bir yere o k*rı gelemez!” demesi dikkatlerden kaçmadı. Sivas’ta yaşanan olayın duyulmasının ardından siyasetçilerden tepki yağdı. Ak Partili Alpay Özalan ise Akşener’e “HDP’ye bastonluk yaptığınız için millet her yerde size tepki veriyor” dedi.


4 Vatandaş Süleyman Soylu’ya hesap sordu: Bayrama giden Suriyelileri neden geri aldık? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir grup esnaf ve yurttaşla yaptığı Suriyeli göçmenler tartışması sosyal medya gündeminde baş köşeye oturdu. Yurttaşlar Soylu’yu bayram nedeniyle ülkelerine giden ve sonra da geri dönen Suriyeliler konusunda sıkıştırıyor, Soylu da “Suriye’de 1 milyon kişi şehit oldu” diye söze başlıyor ama yurttaşlar sürekli onun sözünü kesip Suriyelileri sormaya devam ediyor.


5 Prens Andrew’a tecavüz davası açıldı Sonunda uzun zamandır beklenen oldu, Britanya Kraliyet ailesinin üyesi Prens Andrew’a Amerika’da tecavüz davası açıldı. Prens Andrew, küçük yaşta kızlara cinsel saldırı ve tecavüz suçlamasıyla yargılanmayı beklerken cezaevinde intihar eden iş insanı Jeffrey Epstein’ın seks partilerine katılıyordu. Bu partilerden birinde, Epstein tarafından getirilen 17 yaşındaki Virginia Giuffre ile birlikte oldu. Yukarıdaki fotoğraf, Giuffre’nin tecavüz öncesinde Prensle çektirdiği hatıra fotoğrafı. Arka planda halen Jeffrey Epstein’e “Genç kadın bulduğu” suçlamasıyla ABD’de hapiste yargılanmayı bekleyen Ghislaine Maxwell görülüyor. Şimdi Giuffre prens aleyhinde tecavüz davası açtı. Bu iddialar ilk olarak geçen yıl Netflix’te yayınlanan bir belgeselde ortaya atılmış, o sırada Prens Andrew kraliyet ailesindeki görevlerinden uzaklaşmıştı. Bu dava, kraliyet ailesini çok zorda bırakacak gibi duruyor.


6 Bu temmuz son 50 yılın en sıcak 2. temmuzu oldu Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı raporlar ışığında, Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınlarının yaşandığı temmuz ayı, son 50 yılın en sıcak ikinci ayı olarak kayıtlara geçti.


7 Çin’de fillerin esrarengiz yürüyüşü devam ediyor, güzergahtaki 150 bin kişi tahliye edildi Bundan iki ay kadar önce Güney Çin’deki doğal koruma alanlarını terk eden 14 vahşi filin kimse tarafından izah edilemeyen yürüyüşü devam ediyor. Filler geliyor diye, Çin’in Yunnan eyaletinde fillerin güzergahında kalacağı tahmin edilen toplam 150 bin kişi bulundukları yerlerden tahliye edildi.


8 Batman’ın Robin’i nihayet dolabından çıktı, biseksüelmiş Amerikan pop kültürünün önemli unsurlarından biri olan Batman çizgi romanında Batman’ın yardımcısı Robin’in cinsel tercihi yıllardır tartışılır. Çoğu kişiye göre Robin gizli bir homoseksüel. Ancak çizgi romanın yazar ve çizerleri onyıllardır bu tartışmayı bildikleri halde Robin’in cinsel tercihini bulanık bırakmayı, net bir yönelim göstermemeyi tercih ediyordu. Ta ki bu haftaya kadar. Batman’ın DC Comics tarafından yayınlanan son sayısı salı günü piyasaya çıktı ve bu sayının sonlarında Robin bir “aklında ışık yanması” anı yaşıyor ve erkek arkadaşı Bernard Dowd’a açılıyor, sonunda ikili romantik bir akşam yemeğine çıkmaya karar veriyor. Robin daha önce kadınlarla da böyle romantik buluşmalar yaşamıştı. O yüzden en azından şimdilik onun biseksüel olduğu düşünülüyor.

9 Aşı olmayan maça giremeyecek Bu cuma Süper Lig başlıyor. Futbol Federasyonu, stadyumlara giriş şartlarını değiştirdi. Bu sezon ilk kez uygulanacak kararla aşı olmayanlar stadyumlara alınmayacak.


10 Uzay elbiselerini hazır edemeyen NASA, Ay’a bir yıl gecikmeli gidebilecek Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ABD’li astronotların Ay’a inişinin, uzay elbiselerinin hazır olmaması nedeniyle 2024’te mümkün görünmediğini duyurdu. NASA Teftiş Kurulu’nun (OIG) raporunda, “NASA’nın mevcut takvimi, uçuşlara uygun xEMU’ları (uzay elbisesi) 2024 Kasım ayına kadar hazırlamaktan oluşuyor. Ama ajans, bu hedefe ulaşma konusunda büyük sorunlarla karşı karşıya. Bu takvimde, planlanan uzay elbisesi tasarımı doğrulama ve testler nedeniyle yaklaşık 20 aylık rötar öngörülüyor. Uzay elbiseleri en az 2025 Nisan ayına kadar hazır olmayacak” ifadelerine yer verildi.


11 Milas’ta yangın söndü, Bodrum Gümüşlük sabaha kadar uyumadı Bodrum’un hemen yanıbaşındaki Milas’ta tam 11 gündür devam eden ve çok ciddi hasara neden olan orman yangını dün nihayet söndü. Ama tam bu açıklamanın yapıldığı saatlerde Bodrum’un belki en ünlü mahallerinden biri olan Gümüşlük yakınlarında makilik bir alanda başlayan yangın hızla kontroldan çıkmış ve büyümüştü. Dereköy ile Gümüşlük arasında başlayan yangın her iki yerleşimi de tehdit ediyor. Havadan ve karadan söndürülmeye çalışılan yangın rüzgarın etkisiyle yayılıyordu. Söndürme çalışmaları gece boyunca devam etti, gece görüş yeteneği bulunan helikopterlerin de katılmasıyla ileri saatlerde yangın kontrol altına alınabildi ama Gümüşlük ile Dereköy’de yaşayanlar geceyi sabaha karşı elde su kovaları ve kazma küreklerle geçirdi.


12 Resmi mahkeme kararı: Paramount Otel’e sahiden çökülmüş Suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarıyla Türkiye’nin gündemine gelen “Bodrum’daki Paramount Hotel’e çökme” konusu, bir mahkeme kararıyla neredeyse kesinlik kazandı. Otelin ilk sahibi olan Atilla Uras’ın varislerinin otelin sahibi olan şirketin alımın para ödenmediğine ilişkin olarak açtıkları alacak davasında İstanbul 18. İcra Mahkemesi, otelin şu anki sahibi olan Unico Sigorta’ya haciz uygulama kararı aldı. Halen dolaylı olarak Sezgin Baran Korkmaz’ın SBK Holdingine ait olan Unico sigorta bu haciz işleminin durdurulması için gereken 32.7 milyon liralık teminatı hemen yatırdı. Konuyla ilgili belgeleri gazeteci Bahadır Özgür Twitter hesabı üzerinden yayınladı.


13 Eda Nur’a tecavüzden aranan ikinci saldırgan yakalandı ve ev hapsiyle serbest bırakıldı Ankara’da intihar eden Eda Nur Kaplan’ın ölümüyle ilgili gözaltına alınan Yusuf G., çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesi tarafından konutu terk etmeme adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu arada Eda Nur Kaplan’ı, tecavüze uğradığını söylediği otelden sabaha karşı alıp evine götüren taksinin şöförü bulundu. Taksici Ali Usta o geceye ait izlenimlerini anlattı. Onun anlatımları Eda Nur’u doğrular nitelikte.


14 Bir tuhaf medya tartışması… Cumhuriyet gazetesinin web sayfası dün öğlen saatlerinde bir haber yayınlayarak, Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in Medyascope’un kurucusu gazeteci Ruşen Çakır için “Gazeteci kılıklı çantacı” dediğini öne sürdü. Medyada bir süredir yaşanan fon alma tartışmalarının bir uzantısı gibi duran haberi Yılmaz Özdil’in kendisi birkaç saat sonra yalanladı, “Ben Ruşen için böyle bir şey söylemedim” dedi. Özdil’in yalanlamasını Twitter’da alıntılayan Ruşen Çakır da, “Bir zamanlar benim de çalışmış olduğum Cumhuriyet’in bunu neden yaptığını anlıyorum ama anlam da veremiyorum” diye yazdı.


15 Öztrak’tan yangın tepkisi: Pişkinlikle herkes yerinde oturuyor CHP sözcüsü Faik Öztrak, “Yunanistan’da da yangın oldu. Önce yangına geç müdahale ettikleri için Miçotakis çıktı, özür diledi. Ondan sonra Meclis’ten 500 milyon avroluk bir ek bütçe çıkardılar. O da yetmedi, Yunan Hava Kuvvetleri Komutanı, yangınla ilgili helikopterleri zamanında hazır edemediği için istifa etti. Bir de bizde olup bitene bakın; bizde büyük bir pişkinlikle herkes yerli yerinde oturuyor” dedi.

16 Davutoğlu’ndan Erdoğan’a: Özür dileyin Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin genelinde çıkan orman yangınlarına müdahaleye ilişkin Yunanistan örneğini vererek, “Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum; özür dilemek bazen bir meziyettir. Çıkın ve bütün bu çelişkiler dolayısıyla, bütün bu yanlışlıklar, geç müdahaleler ve bütün bu ihmaller dolayısıyla başında bulunduğunuz iktidar adına özür dileyin” dedi.


17 Muharrem İnce: Keşke 24 Haziran gecesi CHP’den istifa etseydim Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 24 Haziran 2018’de yapılan seçimde Cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Muharrem İnce, seçim gecesi yaşananları ve kendisinin neden bir süre hiçbir açıklama yapmadığını dün akşam bir kez daha anlattı. HabertürkTV’de Fatih Altaylı ile Teke Tek’e konuk olan İnce, o geceyle ilgili olarak CHP Genel Merkezini suçlamayı sürdürdü, “13 bin sandığa sandık görevlisi göndermemişler” dedi, CHP’nin seçimi izlemek için kiraladığı bilgisayar sisteminin de o gece 21.30’da çöktüğünü söyledi. İnce, “Hatam şu. Kameralar eşliğinde CHP Genel Merkezi’ne gitmeliydim. İçeri girmeliydim, sonucu verin bakalım bana. Veremeyeceklerdi, sistem çökmüş. Dışarı çıkıp, “Arkadaşlar oylarıma sahip çıkamadılar, yazıklar olsun bunlara, bilmiyorum kaldı mı kalmadı mı?” demeli, bunu yapmalıydım. O gün istifa etmeliydim. Bunu yapamadım, bugün geriye dönsem bunu kesin yapardım, acımazdım. Bunu bir plan dahilinde yapmışlar, benim seçilmemi istemediler” diye konuştu.


18 Vaka sayısı yeniden 26 bini devirdi Türkiye’de son 24 saatte 26 bin 597 vaka, 124 can kaybı kaydedildi. Bir günde 264 bin 647 Covid-19 testi yapıldı, 14 bin 954 kişi iyileşti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan şu notu düştü: “Vaka sayılarındaki artışı kontrol altında tutmak zorundayız. Aşı ile bağışıklık sağlanmadan tedbirsizlik kısır döngü ile sonuçlanır. Aşı olun. Tedbirlere uyun.”

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör