• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz 20 HaberBilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

01 Ağustos 2021 Pazar1 Bu kez Bodrum cehennemi yaşıyor, helikopterler nerede? Bodrum’da öğle saatlerinde çıkan iki ayrı orman yangını inanılmaz bir hızla büyüdü ve farklı noktalara sıçradı. Yangınlardan biri Bodrum ilçe merkezinde, Kumbahçe’de başladı. İki noktada çıkan küçük yangın yangın kimse müdahale etmeyince büyük bir hızla İçmeler Mahallesi’ni etkisi altına aldı, tersaneler bölgesine kadar neredeyse engelsiz ilerledi. Oteller ve evler boşaltıldı. Ancak yangın durdurulamadı. İkinci yangın görece uzakta, Milas civarında başladı ama ona da müdahale edilmedi. Rüzgarın etkisiyle yangın bir tarafta Yukarı Mazı köyüne, öteki tarafta ise Çökertme Koyu’na kadar ulaştı. Yukarı Mazı’nın tahliye edilmesi kararlaştırıldı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, vatandaşların Aşağı Mazı’ya gönderileceğini duyurdu. “Bodrum’dan teknelerimizi organize ettik, halkımızı tahliye etmek istiyoruz” dedi. Bodrum yangınlarında dikkat çekici olan, geçmişte daha çok küçükken havadan müdahale ile söndürülen bu yangınlara hiçbir hava aracının müdahale etmemesiydi. İddiaya göre bütün hava araçları Manavgat’a sevk edildiği için Bodrum korumasız kaldı.


2 Orman yangınlarının iki büyük kahraman işçisi Orman işçisi Cihan Toşur, alevlere karşı mücadele eden isimsiz kahramanlardan sadece birisi. Orman Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından onun bir fotoğrafını paylaştı. “Yaralanan kolunu kendi sarıp, bir ağaç daha kurtarabilmek için görevine koşan kahramanımız Cihan Toyşur. Aynı gayretle dur durak bilmeden Yeşil Vatan’ımızı savunam tüm kahramanlarımızla gurur duyuyoruz. Elinize, emeğinize sağlık” diye yazdı. Bu fotoğraf sosyal medyanın gündemine oturdu. Toşur ise sadece görevini yaptığını söyledi. Bir başka kahraman ise dün hayatını kaybeden 53 yaşındaki Yaşar Cinbaş’tı. Oğlu Mahmut Cinbaş, babasının işini çok seven biri olduğunu belirterek, “Sadece insanlar değil canlılar da yanarak öldü. Allah bunu bilerek yapanlara cezasını versin” dedi.


3 Yanan araziler yapılaşmaya mı açılacak? Türkiye gün boyu bunu konuştu

Türkiye’de ormanlar 1936 yılından beri Anayasa koruması altında ve devlete ait. Mevcut Anayasanın 169. maddesi de, ormanların hiçbir biçimde orman vasfını kaybetmeyeceğini kayda alıyor. Ancak bu Anayasa Maddesinin çeşitli istisnaları var. Bu istisnalardan biri, 1982 Anayasası hazırlanmazdan önce yapılan ve kamuoyunda 2B diye bilinen “Orman niteliğini kaybetmiş yerler” konusu. İkinci büyük istisna ise yine 80’li yıllarda büyük tartışmalarla Turgut Özal tarafından Türk hukukuna sokulan orman arazilerinin turizmi geliştirmek amacıyla Turizm Bakanlığına kiraya verilmesi, bakanlığın da buralara oteller inşa ettirmesi. Bu istisnadan yararlanan çok sayıda otel oldu bugüne kadar. Bodrum’da önceki gün yanan Güvercinlik’teki bölge, 2007’de geçirdiği bir yangından sonra otellere tahsis edilmişti. Sedat Peker sayesinde meşhur olan Paramount Hotel de böyle ormandan tahsisli bir alanda. İşin ilginci, Türkiye Büyük Millet Meclisi çok kısa bir süre önce bu kanunu yeniledi. Dün gazeteci Murat Yetkin bu yasanın yeniden düzenlenip yürürlüğe girmesini hatırlattı ve “Yanan yerler otel olmasın” dedi. Yazı gün boyu tartışıldı. Tartışmaya bir noktada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından “Çok açık söylüyorum. Tek bir tuğla dahi koymaya kalkarsanız, önce ekskavatörle beni çiğnemeniz gerekecek. Ormanlarımıza dokunumayacaksınız. Hadsizler” dedi.


4 Erdoğan “Yanan bölgeler başka amaçla kullanılmayacak” dedi, Marmaris’te halka çay dağıttı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından yangın bölgesine gitti. Acil ihtiyaçları karşılamak için bölgeye 50 milyon TL gönderildiğini belirtti. Yanan ve hasar gören evlere kira yardımı yapılacağını belirtti. Bir yıl içinde evlerin yapılacağı sözünü verdi. “Yanan bölgeler başka amaçla kullanılmayacak. Anayasamızın 169. Maddesi’ne göre yanan alanlar başka amaçla kullanılamaz ve tekrar ağaçlandırılır. Yangınlarla ilgili şimdiden bazı emarelere ulaşıldı. Sonu nereye giderse gitsin takip edecek, gereğini yapacağız. Bir kişi gözaltına alındı. Ormanlarımızı yakanları bulup ciğerlerini yakmak boynumuzun borcudur” dedi. Erdoğan’ın sel bölgelerinde olduğu gibi konuşmasının ardından halka çay fırlatması tepki çekti. Erdoğan’ın Marmaris’e geldiği konvoyun görüntüleri de çok tartışıldı. CHP’li Tuncay Özkan sosyal medyadan fotoğrafları paylaştı. “13 uçağa, koruma ordusuna para var. Bir tek yangın söndürme uçağı almaya para yok” dedi. Erdoğan’ın çay dağıtmasına bir tepki de Ali Babacan’dan geldi. Babacan “Ayıp denen bir şey var, yeter artık” dedi.


5 Konya’da 7 kişinin öldüğü katliamda 13 gözaltı Meram’da Kürt kökenli 7 kişilik Dedeoğlu Ailesi’nin katledilmesiyle ilgili soruşturmada, saldırıya karışan 10 kişi gözaltına alındı. Ailenin tamamının başlarından vurulduğu ve toplam 19 kurşunla öldürüldükleri açıklandı. Olayı gerçekleştiren şüpheli ise halen firari. Başsavcılık “Eylemin ırkçı nefret saikiyle işlendiğine dair iddialar gerçeği yansıtmıyor” açıklaması yaptı. İki aile arasında 2010 yılından yavru kedilerin çalınması nedeniyle başlayan bir husumet olduğu belirtildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “Kürt-Türk meselesiyle ilgili bir tarafı yok” dedi. Barolar Birliği kamuoyunun bilgilendirilmesini istedi. Ailenin avukatı ise “Bu saldırının geleceği belliydi, uyardık” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da saldırıya tepki gösterdi. “Kendini derin devlet olarak görme gafletine düşen çetelere sesleniyorum. Halkımızın kardeşliğini bozma çabanızı kesinlikle izin vermeyeceğiz” dedi.

6 Cumhur İttifakı’nda göçmen çatlağı mı? Bahçeli, “Düzensiz göç, demografik yapımıza kumpastır!” dedi MHP lideri Devlet Bahçeli Türkgün Gazetesi’ne yaptığı açıklamayla göçmen tartışmasına katıldı, sert ifadeler kullandı. Bahçeli “Düzensiz göç adı konmamış bir istiladır, demografik yapımıza kumpastır. Küresel ve bölgesel güçlerin bu düzensiz göçteki parmak izlerini iyi araştırmak gerekir. Tehlike alarm verici düzeydedir” dedi. Suriyeli mültecilerin bayramda ülkelerine gidip geri dönmesine işaret eden MHP lideri “Bayram münasebetiyle kendi ülkelerine gidebilenlerin, geri dönüşlerine de lüzum yoktur. Suriyeliler’in ilanihaye burada kalmaları mümkün değil. Sığınmacıların kontrol ve denetimden uzak şekilde istediklere yerlere gidip yerleşmelerine de bir sınır getirmeliyiz” diye konuştu. Bu sözlerden sonra Cumhur İttifakı’nda göçmen çatlağı oluşup oluşmadığı siyaset kulislerinde tartışılmaya başlandı.


7 The Crown’ın kraliçesi yine değişti Birleşik Krallık Kraliçesi 2. Elizabeth’in hayatını konu alan The Crown dizisi, zamanda ilerledikçe kraliçe rolüne farklı isimleri getiriyor. Dizinin yeni sezonundan ilk fotoğraflar paylaşıldı, kraliçe rolüne Imelda Staunton geldi. 65 yaşındaki Staunton’dan önce Kraliçe 2. Elizabeth’i Claire Foy ve Olivia Colman canlandırmıştı. Colman, üçüncü sezonunda Kraliçe 2. Elizabeth rolü ile Altın Küre’de en iyi kadın oyuncu ödülünü almıştı.


8 Meteor yağmuruna hazır mısınız? İzmir ilk örneği gördü bile… Sosyal medyada paylaşılan ve İzmir’e bir meteor düştüğünü gösteren video küçük çaplı bir heyecana neden oldu. Ama aslında meteor düşmemiş, İzmir’den de görülece şekilde atmosfere girişte yanarak parçalanmıştı. Tam bugünlerde dünyamız uzayda kuyruklu yıldız kalıntılarının civarından geçiyor ve meteor yağmurları sıkça beklenmeli. Meteor yağmuru 24 Ağustosa kadar devam edecek.


9 Olimpiyatlar tarihinde okçuluktaki ilk altın madalyamız Mete Gazoz’dan geldi 22 yaşındaki sporcumuz art arda Avustralyalı, ABD’li ve Japon rakiplerini yenerek finale çıktı. Finalde de İtalyan Mauro Nespoli’ye 6-4 üstünlük sağlayan Mete Gazoz tarihe geçti. Türkiye; güreş, halter, tekvando ve judodan sonra okçulukta ilk kez olimpiyat şampiyonu çıkardı. Gazoz, Rio 2016’da 17. olduktan sonra “Daha çok çalışıp 2020’de Tokyo’dan altın madalya döneceğim” diye tweet atmıştı. Olimpiyat oyunları bir yıl ertelendiği için milli okçumuz sözünü 5 yıl sonra tutmuş oldu. Mete, en önemli karakteristik özelliğini şöyle tanımlıyor: “Güleryüzlü olmam.” Altın madalya Türk heyetinin bulunduğu Olimpiyat Köyü’ne İzmir Marşı’yla kutlandı.


10 Kadınlar boksta bir madalya daha garanti Kadın sporcularımız boksta tarih yazıyor. Busenaz Sürmeneli’nin ardından 51 kilo boksörümüz Buse Naz Çakıroğlu da çeyrek finale yükseldi ve en azından bronz madalyayı garantiledi. Her iki boksörümüzün de final şansları da oldukça yüksek. Türkiye kadınlar boksta ilk kez olimpiyat madalyası alacak. 11 Manavgat yangınında ölü sayısı 5’e çıktı, 5 yer afet bölgesi oldu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Türkiye genelindeki 98 yangından 88’inin kontrol altına alındığını açıkladı. Yangının sürdüğü Antalya Manavgat’ta ise iki orman işçisinin cansız bedeni bulundu, ölü sayısı 5’e yükseldi. İzmir Bergama Orman İşletme Müdürlüğü’ne görevli Erdal Tovka ile Manisa Akhisar Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli Yaşar Cinbaş’ın ölümü Türkiye’yi yasa boğdu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek “Bizim yangınımızı söndürün, biz yanıyoruz. Yanmak istemiyoruz daha fazla. 5 canımızdan olduk. Ormanda binlerce canlar yanıyor şu anda. Bizi kurtarın, Antalya’yı, Manavgat’ı kurtarın” çağrısı yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yangından etkilenen Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye’nin ‘Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi‘ ilan edildiğini duyurdu.


12 Uçak tartışmasına Erdoğan da girdi, THK’yı suçladı Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, orman yangınlarının sürdüğü ve 5 kişinin hayatını kaybettiği Antalya’da yaptığı açıklamada, yangın uçakları konusunda yaşanan sıkıntıların ana sebebinin, Türk Hava Kurumu’nun filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasından kaynaklandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi, uzun yıllardır bu görevi yürüten Türk Hava Kurumunun filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır” dedi. Bu arada Tarım ve Orman Bakanlığı da, orman yangınlarıyla mücadele konusunda bir soru-cevap yayınlayarak THK’nın elindeki uçakların kullandığı yakıtın havaalanlarında bulunmadığı için bu uçaklarla ilgili ikmal sıkıntısı yaşandığını öne sürdü.


13 Yangın söndürme ihalesini kazanan firmanın yangın tecrübesi yok Tarım ve Orman Bakanlığı’nın iki yıldır Türk Hava Kurumu’nun (THK) uçaklarını sokmadığı, yangın söndürme uçağı kiralama ihalelerini verdiği CMC Savunma’yı Sözcü gazetesi mercek altına aldı. İsmail Şahin’in haberine göre Türk Hava Kurumu ile birlikte yangın söndürme hava aracı ihalesini kazanan ve uçakları işleten şirketin aslında hiç yangın söndürme tecrübesi yok. Şirketin sahibi de sık sık değişmiş.

14 Provokatörler sahnede: Yol kesip kimlik soruyor, ateş açıyorlar Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen sosyal medya hesabından açıklama yaptı. İlçede ‘kundakçı’ ve ‘şüpheli’ yakalama iddiasıyla yol kesip kimlik kontrolü yapan hatta havaya ateş açan kişilerin dolaştığını söyledi. “Bu zorlu süreçten faydalanmak isteyen provokatörlere dikkat edelim. Bu tarz hareketler, mevcut acımızı daha çok artırdığı gibi hiç kimseye de bir şey kazandırmaz. Toplumsal birlikteliğimizi sergilememiz gereken bu zorlu dönemde, hepimizin duygularımıza sahip çıkıp kontrollü olmamız gerekmektedir” dedi.

15 Rusya’dan 11 hava aracı daha istedik Moskova yönetimi, Erdoğan-Putin görüşmesinden sonra Türkiye’ye orman yangınlarıyla mücadele için 11 araçlık hava filosunun gönderileceğini duyurdu. Erdoğan, Putin’e Rusya’nın beş 40 ton su kapasiteli İl-76 tipi yangın söndürme uçağı ve üç Mi-8 tipi yangın söndürme helikopteri daha tahsis etmesi dolayısıyla teşekkür etti. Türkiye’ye Ukrayna ve İran’dan da yangın söndürme uçakları geldi.

16 Azerbaycan’dan büyük dayanışma Türkiye’nin yangınla mücadelesinde Azerbaycan önce 100 özel itfaiyeci asker ve bir de yangın söndürme uçağı gönderdi. Bu askerler halen Marmaris’te yangınla mücadelede. Dün de Azerbaycan’dan 53 itfaiye aracı ile 220 personel, kara yoluyla Türkiye’ye doğru yola çıktı.


17 Eski THK Başkanı: Dönemimde 19 yangın söndürme uçağı vardı Türkiye’nin yangın söndürme filosunun yetersizliği tartışma konusu. Türk Hava Kurumu uçakları hangarda beklerken, milyonlarca liraya yurt dışından uçak kiralanması ve bunların da yetersiz kalması tepkilere neden oluyor. Yetkililerin “Yangın söndürme uçağımız yok” açıklamasına karşı vatandaşlar Akdeniz ülkelerindeki uçak filolarını gösterip isyan ederken, THK’nın eski başkanı emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş’tan çarpıcı açıklamalar geldi. THK’nın başkanlığını yaptığı 2002 yılında kuruma ait 19 yangın söndürme uçağı olduğunu ifade eden Karakuş “Bu uçaklar dörderli olarak İstanbul, İzmir, Çanakkale ve Edremit’te konumlandırılmıştı. Üç uçak ise sürekli devriye gezerdi. Sabotaj veya başka bir nedenle yangın çıkarsa anında müdahale ederlerdi” dedi. Karakaş kiralanan Rus uçaklarının geniş gövdeli olduğunu, Türkiye’nin dağlık arazilerde küçük ve çevik uçaklara ihtiyacı olduğunu söyledi. Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise “Eskimiş, miadı dolmuş, herhangi bir uçağı kullanma lüksümüz yok” diyerek THK iddialarına karşı duruşunu sürdürdü.


18 Datça’nın fedakar kadınları Türkiye’nin birçok noktası alevlere teslim olurken, özellikle yangın söndürme çalışmaları sırasında ortaya çıkan görüntüler her şeye rağmen yürekleri ısıtıyor. Yangına karşı sürdürülen mücadeleyi Datça Belediyesi, yaptığı anlamlı paylaşım ile bir kez daha kamuoyunun gözleri önüne serdi.


19 Yangın burnunun dibine kadar gelen Datça sabaha kadar sallandı Çevrede yeterince doğal felaket yokmuş gibi, Datça bir de deprem tedirginliği yaşadı. Dün gece önce 4.5, sonra 3.8 ve 4.2 büyüklüğünde depremlerle sarsılan Datça, sabah 07.31’de de 5.5 bir depremi yaşadı. Depremlerin merkez üssü Akdeniz’de, Datça yarım adasının ucuyla Rodos Adasının arasında.

20 İtalya da alev alev, tam 800 yangın birden İtalya’nın Sicilya adası başta olmak üzere güney bölgeleri, orman ve kırsal alanlarda çıkan 800’ü aşkın yangınla mücadele ediyor. Yangınların 250’si Sicilya’da, 130’u Puglia ve Kalabriya’da, 90’ı Lazio’da, 70’i de Kampanya bölgesinde.

28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör