top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 haberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

06 Aralık 2022 Salı1 Zincir market tartışması çığrından çıkıyor, marketlere saldırılar başladı Gıda market zinciri BİM’in İcra Kurulu üyesi Galip Aykaç’ın Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı’ndan istifa etmesine rağmen MHP’nin tepkisi sürüyor. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay fahiş fiyat artışı yapan zincir marketlerin tamamen kapatılmasını istedi. Akçay “Para cezaları bunları ıslah etmemiş. Fahiş fiyat uygulayanlara önce geçici kapatma cezası verilmeli, kamuoyuna teşhir edilmeli. Fahiş fiyat uygulaması devam ederse tamamen kapatılmalı. Firma sahibine ceza yediği sektörde faaliyet yasağı getirilmeli” dedi. Galip Aykaç için ‘meczup’ ifadesini kullandı. Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu da Aykaç’ı hedef aldı. Kavuncu “Lan sen kimsin? İki gündür çılgına döndük. Yavrum. Seni o avanelerinde beraber, mağazalarınla beraber alır, aldığın yere sokarız. Tüm BİM mağazalarındaki ekmeğini keserim senin. Kalkıyorsun bize racon kesiyorsun” dedi. Antalya’da da bir BİM mağazası saldırıya uğradı. Bir mağazanın camları kırıldı, bir mağazanın camına ise ‘Devlet Baba’ yazıldı.


2 İki şehir hastanesinin ihalesi yenilendi, maliyet 4’e katlandı 2020’de ihalesi yapılan Trabzon Şehir Hastanesi inşaatı, artan maliyetler sonucu Kalyon İnşaat tarafından sözleşmenin feshedilmesi nedeniyle yarım kalmıştı. Yapılan ikinci ihalede maliyet dörde katlandı. İlk ihale 1 milyar 99 milyon TL’ye özel olarak davet edilen Kalyon İnşaat’a verilmişti. Ancak mart ayında firma, artan maliyetler nedeniyle projeden çekildi. Şimdi yeni ihale yapıldı. En düşük teklifi 3 milyar 873 milyon TL ile YDA İnşaat verdi. İkinci en iyi teklif ise 3 milyar 894 milyon lira ile Ahes ile Shem Ortaklığı’ndan geldi. Gürbağ 4 milyar 100 milyon, Rec 4 milyar 270 milyon, Özyazıcı–Özülke ortaklığı ise 4 milyar 490 milyon lira teklif etti. Son kararı ihale komisyonu verecek. Limak tarafından üstlenilen Diyarbakır Şehir Hastanesi inşaatı da aynı gerekçeyle yarım kalmıştı. Limak’a bir milyar TL’ye verilen projenin ihalesi tekrarlandı. En düşük teklifi 3 milyar 924 milyon lira ile Gürbağ verdi. İkinci en iyi teklif ise 3 milyar 950 milyon lira ile Siyah Kalem ile Zey Ortaklığı’ndan geldi. YDA 3 milyar 975 milyon, İntaş ve Nesma 4 milyar 13 milyon, Ahes ile Shem 4 milyar 41 milyon, Rec İnşaat ise 4 milyar 270 milyon lira teklif etti. Bu ihalede de son kararı komisyon verecek.


3 Bütçe maratonunun ilk gününde Meclis gerildi TBMM’de 12 gün sürecek bütçe maratonu başladı. İktidar adına bütçe sunumunu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptı. 1 saat 40 dakika konuştu. Oktay “Bu bütçe tüm dünyanın gıpta ile izlediği, uğruna marşlar bestelenen milli savunma sanayi ürünlerimizin; milli muharip uçağın, Kızılelma’nın, yeni tip denizaltılarımız Hızır Reis ile Selman Reis’in, uzun menzilli hava savunma sistemimiz Siper’in Türkiye’nin ilk çıkarma gemisi TCG Anadolu’nun, Türksat 6A’nın bütçesidir” dedi. Yıl sonunda enflasyonun yüzde 65, 2025’te kişi başı milli gelirin 44 bin dolar olacağını söyledi. İyi Parti adına konuşan Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu “Bu Ak Parti’ye veda, Erdoğan’a elveda bütçesi” dedi. MHP’li Erkan Akçay ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile istikrar sağlandığını savundu. Parlamenter sisteme dönmek isteyenleri siyasi körlük ve akılsızlıkla suçladı. HDP’li Pervin Buldan ise “Sandıkta çakılacaksınız, kayyumlarınızı tarihin çöplüğüne göndereceğiz” ifadelerini kullandı. CHP lideri Kılıçdaroğlu kürsüye çıktığında Meclis hareketlendi. Kılıçdaroğlu kendisine laf atan Ak Parti milletvekillerine “Ağlamayın arkadaşlar, ağlamayın” diye seslendi. CHP lideri “İki Türkiye var. Biri Saray’da bir elleri yağda bir elleri balda olan, Man adasında çil çil paraları olanlar var. Halkın 481 milyar dolarını hortumladılar. Yandaş medya trol orduları, kullanılan türkücüleri var. İkinci Türkiye de ise hayatta kalma kavgası var, kenar mahallerde yaşam mücadelesi var iş bulamayıp kendini yakanlar var” diye konuştu. Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı konuşmayı eleştirdi. Kurtulmuş “Hakarete varan sözlerle Ak Parti grubunu muhatap aldı. Hiç kimsenin meclise hakaret etmeye hakkı yok. Buyurun er meydanına, adaylığınızı ilan edin. Zaten konuşması bütçe konuşması değil, cumhurbaşkanı adaylığı konuşması” dedi. Kurtulmuş’un konuşması sırasında muhalefet “Zindaşti, Zindaşti, Zindaşti’ diyerek tempo tuttu. Ak Parti ile CHP milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü.


4 Pençe-Kilit Operasyonu’nda bir binbaşı şehit oldu Kuzey Irak’ta PKK’lı teröristlerin tuzakladığı el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu Piyade Komando Binbaşı Mehmet Duman (41) şehit düştü. Duman’ın şehit haberi Adana Ceyhan’da oturan anne ve babası Aysel-Ali Duman ile Çukurova’da oturan eşi Beyhan Duman’a askeri yetkililer tarafından verildi. Bir çocuk babası şehit binbaşının cenazesi bugün Ceyhan’da toprağa verilecek.

5 Ukrayna Rusya’nın derinliklerinde iki hava üssünü vurdu, Rusya füze yağdırdı Ukrayna ordusuna bağlı silahlı insansız hava araçları (SİHA) dün çok çarpıcı bir saldırıya imza attı, biri Moskova yakınlarında olmak üzere Rus ordusunun iki önemli hava üssünü birden vurdu. Ukrayna sınırından 450 kilometreden fazla uzaktaki hava üsleri dün büyük patlamalarla sarsıldı. Ukrayna bazı SİHA’larına 900 kilometreye varan menzil kazandırdığı iddiasında ve savaşın başından beri ilk kez Rusya’nın bu kadar içleri hedef alınıyor. Rusya, saldırıda Sovyet dönemi yapımı jet motorlu SİHA’ların kullanıldığını, saldıran SİHA’ların havada imha edildiğini öne sürdü ama hava üslerine ilişkin uydu görüntüleri bunu doğrulamıyor. Rusya’nın bu saldırılara cevabı da sert oldu. En az 70 füze Ukrayna’ya doğru fırlatıldı, Kiev dahil pek çok kent vuruldu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski füzelerin çoğunun havada imha edildiğini öne sürdü ama kentlerdeki zarar gözle görülür derecede.


6 Güney Afrika’nın Cumhurbaşkanı, bir koltuğun altından çıkan 580 bin dolar nedeniyle görevden alınmakla yüz yüze Güney Afrika’nın milyarder bir iş insanı olan Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa zor günlerden geçiyor. Geçen hafta çarşamba günü parlamentonun özel komisyonu Ramaphosa hakkındaki bir yolsuzluk iddiasını dile getirdi. İki eski yargıç ve bir avukat tarafından hazırlanan rapora göre Ramaphosa’nın sahibi olduğu bir çiftlikte Şubat 2020’de meydana gelen bir gırsızlıkta bu koltuğun altına gizlenmiş olan 580 bin. Amerikan doları çalındı ama Cumhurbaşkanı bu hırsızlığın üstünü örtmek istedi. Ramaphosa ise örtbasın söz konusu olmadığını, çalınan paranın daha önce çiftlikten çalınan 20 manda için ödenen para olduğunu söylüyor. Bu rapor yüzünden Meclis’te Cumhurbaşkanı’nı görevden alma tartışması var.


7 Ertuğrul Özkök, Ezgi Mola’yı dinledikten sonra merak etmiş: “Acaba hangi işaret kazanacak?” Hürriyet gazetesinin Kelebek ilavesinin töreninde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Ezgi Mola’nın ödül kabul konuşmasında İranlı kadınların zaferinden söz etmesi, gazeteci Ertuğrul Özkök’e, “Acaba hangi işaret kazanacak” sorusunu sordurmuş. Özkök’ün kastettiği işaretlerden biri Mısır’da sisi darbesi sonrası yapılan katliamların işareti olan Rabia ile İran’da başı açık diye işkenceyle öldürülen bir genç kadın için düzenlenen ve aylardır devam eden protesto gösterileri sırasında kullanılan zafer işareti. Özkök’ün yazısı burada.


8 ‘Kim Milyoner Olmak İster’de bu soruyu bildi, parayı almayıp 1 milyon liralık soruyu açtırdı ATV televizyonunda yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster adlı yarışmada nadir durumlardan biri yaşandı, Batu Alıcı isimli genç yarışmacı ilk 11 soruyu bilerek 500 bin lira ikramiye barajını aştı. Burada kazandığı parayı alıp gitmek yerine 1 milyon lira değerindeki 12. soruyu da açtırmak istedi. Batu Alıcı’nın doğru cevap verdiği 11. soru, Atatürk’ün boyunu, kilosunu ve ayakkabı numarasını doğru bilmek gerekiyordu. Alıcı bunu bildi. Alıcı’nın 12. sorusu ve onun cevabı bir sonraki yayında belli olacak.


9 Araştırma: Erkeklerin 3’te 1’i çok eşliliğe sıcak ama kadınlar aynı görüşte değil Yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin üçte birinin, birden fazla eşe veya uzun süreli kız arkadaşa sahip olma fikrine açık olduğu; kadınların ise yalnızca yüzde 11’inin birden fazla erkek partnere sahip olmaya istekli olduğu ortaya çıktı. Sözcü’nün aktardığına göre; Galler’deki Swansea Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Birleşik Krallık’taki 393 heteroseksüel erkek ve kadına, partnerlerini başka biriyle paylaştıkları veya kendilerinin dahil olduğu çoklu ilişkiler hakkında ne hissettiklerini sordu. Çıkan sonuçlara göre; kadınların sadece yüzde 5’i çok eşliliğe sıcak bakarken, erkeklerin yüzde 9’u partnerini paylaşabileceğini söyledi. Erkeklerin üçte biri; birden fazla eşe veya uzun süreli kız arkadaşa sahip olma fikrine açıkken, kadınların yalnızca yüzde 11’i birden fazla erkek partnere sahip olmaya istekliydi.

10 İETT otobüsü ile tramvay sinyalizasyon arızası nedeniyle çarpıştı: 34 yaralı İstanbul Alibeyköy’de Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde İETT otobüsü tramvay yolundan geçmeye çalışırken tramvaya çarptı. Tramvay raydan çıkarken otobüs de yoldaki başka bir araca çarptı. Kazada 4’ü ağır 33 kişi yaralandı. İlk incelemelerde, otobüs şoförünün alkol ve uyuşturucu testi temiz çıktı. İlk belirlemelere göre kaza sinyalizasyon arızası nedeniyle yaşandı. Bir görgü tanığı “Buranın böyle olacağı belliydi. Yaklaşık 10 gündür bu ışıklarda problem var, sürekli tamire geliyorlar. İstanbul’un en yoğun trafiğinin olduğu yerde ışıklı sistemle tramvay çalıştırılıyor. Burada tramvay geçiş yapacak, arabalar sıkışıyor. Arabaya yeşil yanıyor, tramvaya yeşil yanıyor. İki, üç günde bir ışıkları tamire geliyorlar. 10 gündür bozuktu sinyalizasyon” dedi.

11 Metin Külünk: Peker’den 10 bin dolar maaş almadım, hareketimize katkı sağladı Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’den 10 bin dolar aylık maaş aldığı ileri sürülen Ak Parti MKYK üyesi Metin Külünk, Oğuzhan Uğur’un Youtube kanalı Babala TV’de katıldığı programda iddiayı reddetti. “1.5 yıllık sessizliğimi burada bozuyorum” ifadesini kullanan Külünk, Sedat Peker’den 10 bin dolar almadığını ve milli bağımsızlıkçı çizgide siyaset yaptığı için kirli bir operasyonun hedefi olduğunu ileri sürdü. Külünk 2015 seçimleri sırasında Sedat Peker’in kendisinin başını çektiği ‘İyilik Engel Tanımaz‘ hareketine katkı sağladığını kabul ederek o sırada Sedat Peker hakkında herhangi bir yakalama kararı olmadığını belirtti. 12 CHP’li Nilüfer Belediyesi’ne LGBT soruşturması İçişleri Bakanlığı dün CHP’li Bursa Nilüfer Belediyesi’nin LGBTİ için özel dayanışma merkezi açtığı iddiaları nedeniyle ön inceleme başlatıldığını duyurdu. Bunun üzerine belediye açıklama yaptı. Açıklamada ‘Nilüfer Belediyesi’nin LGBTİ için özel merkez kurduğuna yönelik haberler gerçeği yansıtmıyor” denildi. Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin Nilüfer Gençlik Evi’nde gençlere yönelik Toplumsal Cinsiyet Atölyesi açtığı, burada gençlere toplumsal cinsiyet eşitliği, temel kavramlar, şiddet ve şiddetle mücadele yöntemlerine yönelik eğitim verdiği savunuldu. “Nilüfer Belediyesi sanki gençleri eşcinselliğe teşvik ediyormuş gibi asılsız, kasıtlı ve siyaset uğruna halkı yanıltarak kamu barışını bozacak yayınlar yapılmaktadır” denilen açıklamada katılımcıların güvenliği nedeniyle atölyenin ertelendiği belirtildi. Bursa Nilüfer belediye Başkanı Turgay Erdem “Bu bir siyasi linç girişimidir ve öyle anlaşılıyor ki asıl hedef CHP” diye konuştu.
13 İBB soruşturması cumaya kadar tamamlanacak İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik yürütülen soruşturmanın cuma gününe kadar tamamlanacağını açıkladı. İçişleri Bakanlığı İBB kadrolarında 1668 kişi hakkında terör örgütleri ile irtibatlı ya da iltisaklı olduklarına dair ilişik kaydı ve adli kayıt bulunduğunu duyurmuştu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bu iddiaya sert tepki göstermişti.

14 Cezaevleri doldu taştı: Fazladan 50 bin kişi hapiste Adalet Bakanlığı verilerine göre toplam 396 cezaevinin kapasitesi 286 bin 797 ancak 1 Aralık 2022 tarihi itibariyle cezaevlerinde 336 bin 315 kişi bulunuyor. 49 bin 518 kapasite fazlası tutuklu ve hükümlü var. Cezaevlerindeki 1 Nisan 2022 tarihinde 314 bin 501 olan kapasite yeni açılanlarla birlikte 1 Aralık 2022’de yüzde 8 artarak 336 bin 315’e ulaştı. Nisan ayında 27 bin 704 olan kapasite fazlası tutuklu ve hükümlü sayısı ise Aralık ayında 49 bin 518’e çıktı. 15 Ormandaki kemik parçası kayıp üniversiteliye aitmiş Yaz dönemi çalışmak için Bodrum’a giden Erzurum Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi Vedat Altun 6 Temmuz’da çalıştığı otelden “Hava almaya çıkıyorum” diyerek ayrıldı, bir daha dönmedi. Bipolar bozukluğu olan Altun’un Mobese kayıtlarında en son Torba kavşağında görüldüğü tespit edildi. Ailesi ve yakınları aynı kavşakta stant açıp, nöbet tutmaya başladı. AFAD ve jandarmanın kurduğu arama ekibi Torba-Kızılağaç bölgesindeki ormanda kemik parçası buldu. İncelemede kemik parçasının Altun’a ait olduğu belirlendi.

Kaynak: www.10haber.net

0 görüntüleme0 yorum
bottom of page