top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 haber


Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

29 Ocak 2023 Pazar1 Erdoğan: 2018 seçimlerinde kronometre sıfırlandı, aklınız neredeydi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’de katıldığı toplu açılışta Altılı Masa’nın “14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değil” açıklamasına tepki gösterdi. Erdoğan “Masayı kurdular ama ‘Masa’dan bir türlü aday çıkartamadılar. Baktılar kendileri Masa’dan aday çıkartamıyor bu defa bizim adaylığımıza çamur atmaya başladılar. 4.5 yıldır Cumhurbaşkanıyım, öncesi var. Aklınız neredeydi? Niye şimdiye kadar bunları söylemediniz” diye konuştu. 2017 yılında kabul edilen Anayasa değişikliğinin en küçük tartışmaya mahal vermeyecek kadar açık olduğunu savunan Erdoğan “Türkiye 2018 seçimleri ile birlikte yeni bir yönetim sistemine geçti yani bu bakımdan kronometreyi sıfırladı. Aklen de, hukuken de, fiilen de 2018’de seçilen Cumhurbaşkanı yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanıdır. Yeni sistemdeki devlet başkanının sıfatını Cumhurbaşkanı olarak muhafaza ettik. 3-5 medya şovmeni hariç yeni sisteme hiçbir itiraz yapamadılar. Altılı Masa’dakiler bir yıl sonra nasıl olduysa aydınlanma yaşadı. Şimdi de seçim günüyle ilgili kaos senaryolarına sarılmaları kaybetme korkusunun yüreklerini sardığını görüyorum” dedi. Erdoğan 14 Mayıs’ta ‘Masa’ vesayetini sandığa gömeceklerini savundu. Partisinin il danışma meclisinde de konuşan Erdoğan “Bizimle siyaset sahnesinde mücadeleye cesaret edemedikleri için 15 yıl önceki 367vari hukuk skandallarıyla önümüzü kesmeye gayret ediyorlar” diye konuştu. Dün iktidara yakın 4 gazete de Sabih Kanadoğlu’nun 367 çıkışını hatırlatan manşetlerle çıkmıştı.


2 Kılıçdaroğlu: Devletteki çürümeye son vereceğiz CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Konya Akşehir’de Baba Ocağı olarak adlandırdığı Seyyid Mahmud Hayrani Türbesi’ni ziyaret etti, dua etti. Ardından ‘Yörük Türkmen Büyük Buluşması’na katıldı. Yanında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de vardı. Kürsüye Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu tezahüratıyla çıktı. CHP lideri “Adalet arıyoruz. Sadece kendimiz için değil herkes için adalet arıyoruz. Asla ve asla insanları ötekileştirmeyelim, insanların kimliği, yaşam tarzı başımızın üstüne. Devlette çürüme olduğunu biliyorum, çürümeye son vereceğiz. Devlet dediğimiz kurum liyakatle yönetilir. İşi ehline vermeyince devlette çürüme başlar. Rüşvet alanı büyükelçi atadılar. Bu Türkiye cumhuriyetine ihanettir. Herkesim birbirine saygı duyduğu bir iklimi yaratacağız. Güzel Türkiye’mizde herkes kucaklaşacak. Boşuna helalleşelim demedim. Yetmedi mi kavga, birleşmeliyiz. Türkiye’yi yeniden bütün kurumlarıyla inşa etmek zorundayız. Bir siyasetçinin zengin olma şansı yoktur. Biri zenginleştiyse kul hakkı yemiştir” diye konuştu.3

Akşener: Bedavadan başbakanlık istemiyorum, birinci parti olacağız İYİ Parti lideri Meral Akşener partisinin Samsun kongresinde konuştu. İYİ Parti lideri “Ben bedavadan başbakanlık istemiyorum. Kimseyle de pazarlık etmedim, etmem. Biz bunu hak edeceğiz. İYİ Parti birinci parti çıkacak. Eğer Sinan Ateş gibi gençlerimiz katledildikten sonra tek adam rejiminde hala failleri bulunamıyorsa, Sinan Ateşler bir daha katledilmesin diye birinci parti olma mecburiyetimiz var. Allah şahittir olacağız” dedi. Başörtüsüne yönelik Anayasa değişikliği teklifine değinen Akşener, Erdoğan’ın “Gollük pas” çıkışına tepki göstererek “Acı çeken kadınların, onların annelerinin, babalarının, eşlerinin, ağabeylerinin o acısı, haksızlığa uğramanın getirdiği ruh dünyası, seni bu ülkede 20 yıl iktidar etti. Sana ‘milletin adamı’ dendi. Hey gibi Erdoğan hey! Meğer bütün bunlar pasmış ve gole çevrilmesi gerekirmiş. Yazıklar olsun sana, yazıklar olsun” ifadesini kullandı.

4 Kılıçdaroğlu: Bu ateş en tepedeki suçluları da yakacak Ankara’da öldürülen Ülkü Ocakları eski Başkanı Sinan Ateş’in annesi Saniye Ateş, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun taziye ziyaretinde “Eğer adalet yoksa niye yaşayalım? Adalet tecelli etmeli. Ne koltuk kavgası ne koltuk sevdası vardı ne de böyle hevesi vardı. Çünkü rahattı kafası, emindi. Kimsenin ne koltuğunda kavgası vardı. Herkes kendi kendine gelin güvey oldu. Ben içime taş basarak oğlumun toprağıyla duruyorum. Benim oğlum güzel insanları yetiştirmek için insanları güzel yerlere çekmek için uğraştı. Bu mu olmalıydı sonucu” demişti. CHP lideri Kılıçdaroğlu bu sözler sonrası sosyal medya hesabından arka arkaya paylaşımlarda bulundu. Acılı anneye seslenen Kılıçdaroğlu “Oğlunuz Sinan Ateş için adalet tecelli edecek. Bu iş torbacılarla kalmaz. Bu ateş en tepedeki suçluları da yakacak. Şimdi istedikleri kadar polise-savcıya baskı yapsınlar, dua okunmasını yasaklasınlar, 4 ay sonra görüşeceğiz. O çetenin yakasına yapışıp ailenin acısını bir nebze olsun dindireceğiz” dedi.

5 İmamoğlu: Bir kişi gidecek, milletin hükümeti gelecek Yurt gezilerini sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Bursa’dan Bilecik’e geçti. İstanbul’da kendisiyle ilgili saçma sapan bir terör soruşturması yapıldığını söyleyen İmamoğlu “İstanbul’daki seçimi kaybettiğinde hüngür hüngür ağlayan akılla mücadele etmek için yola çıktım. Vatandaş Ekrem İmamoğlu olarak Türkiye’yi şehir şehir gezeceğim. Hukuksuzluk varsa, Diyarbakır’daysa ona da karşı duracağız. Herkesi sürecin neferi ve kahramanı olmaya davet ediyorum. Aksi takdirde gerçekten kara leke olarak tarihe geçeriz. Cumhuriyet, yöneticilerin hadlerini bildiği rejimdir. Burada milletin kararını değiştirecek tek makam var. O da yine milletin kendisi. Başka hiç kimse değiştiremez. Kendini milletin üstünde görenlerin, milli iradeyi gasp etmeye kalkanların sonu hep hüsran olmuştur. İnanın ki yine hüsran olacak. Bir kişi gidecek, milletin hükümeti gelecek” dedi.

6 Karamollaoğlu: Aday şubat ayı içinde mutlaka netleşecek Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, TV5’te yayınlanan ‘Gündem Türkiye’ programına konuk oldu. 6’lı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı için “Buradaki mesele şimdi seçilebilecek, toplumun teveccühünü kazanacak ve 6 partinin desteklediği bir adayın önümüzdeki günlerde, haftalar içinde kararlaştırılması, kesinleştirilmesi icap ediyor. Biz şu ana kadar gündemimize bu konuyu hiç almadık. Bizim mutlaka önümüzdeki günlerde cumhurbaşkanı adayını belirlememiz ve deklere etmemiz icap eder. Takvim dediğimiz zaman; şubat ayına girdik sayılır. Şubat ayı içinde bu konu mutlaka netleşecek” ifadelerini kullandı. Karamollaoğlu, 12’nci toplantıda adayın belirlenip kamuoyuna açıklanacağı iddialarına ilişkin “O zamana kadar istişareler yapılır. Bu istişareler neticesinde herkesin mutabık kaldığı bir isim belirlenirse; orada da yapılabilir. Ama şubat ayı içerisinde yapılması şart. Çünkü artık seçim tarihi beş aşağı, beş yukarı belli ve zaman daralmaya başladı” diye konuştu.

7 Uysal: Erdoğan duvardan atlarken yakaladık Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın DP’nin 1950 yılındaki “Yeter, söz milletindir” sloganını sahiplenmesini eleştirdi. Uysal “Sizi taklit eden falan yok; Erdoğan o sözü bizden çalmaya kalktı, duvardan atlarken yakaladık. Yani çalamadı. Yeter, söz milletindir” açıklamasını yaptı. Erdoğan, 18 Ocak’ta seçimin 14 Mayıs’ta yapılacağını açıklarken aynı sloganı kullanmış, Bilecik’teki son konuşmasında da ” CHP çıkmış bizi taklit ediyor” demişti.

8 Fakıbaba: HDP kapatılırsa seçmeni Millet İttifakı’na yönelir Ak Parti’den ve milletvekilliğinden istifa ederek İYİ Parti’ye katılan Meral Akşener’in başdanışmanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Medyascope’ta HDP’ye açılan kapatma davasını yorumladı. Fakıbaba “Partilerin kapatılmasına karşıyım. En azından bu dava seçim sonrasına ertelenmeliydi. HDP’lilere şunu söylüyorum, ben kötü olabilirim ama seçmenin amacı kötünün iyisini bulmaktır, demokratik açıdan önümüzü açacak iki ittifak var. Cumhur ve Millet İttifakı. Beni bu çıkmazken kim çıkaracak? HDP’lilerin doğru karar vereceklerine inanıyorum. Millet ittifakı adalet ve bağımsız yargı için geliyor, HDP’ye oy veren seçmenin -inşallah partileri kapanmaz ama- kapandığı takdirde Millet İttifakı’na yöneleceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.9 Konyalı 22 yaşındaki ‘Richie Rich’ lakaplı genç, 23 bin kişinin 60 milyon lirasını çalmış Cep telefonunuza bir bankadan mesaj geliyor, ‘Hesabınıza para geldi’ diyen. Açıp mesajı mesajdaki linki tıklıyorsunuz ve yandınız. O andan itibaren soyguncular sizin banka hesap bilgilerinizi, şifrelerinizi ve başka pek çok şeyinizi ele geçiriyor. İşte böyle bir şebeke Konya’da Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6 aylık çalışması sonrası çökertildi. Tam 23 bin kişiye böyle mesaj gönderip tuzağa düşürmüş olan bu şebekenin beyni, 22 yaşında genç bir adam. Çevresinde ünlü çizgi roman karakteri ‘Richie Rich’ adıyla da anılan bu genç adamın yönettiği çetenin 60 milyon liralık vurgun yaptığı tahmin ediliyor. 4 Şehit tim komutanı korucunun katili PKK’lı yeğeni çıktı Şırnak’ın Bestler-Dereler bölgesinde tim komutanı korucu Nimet Encü’nün şehit olduğu çatışmada ölü ele geçirilen 6 teröristin kimlikleri belirlendi. Bu teröristlerden gri listede aranan Evin Encü’nün aynı çatışmada şehit olan Nimet Encü’nün yeğeni olduğu ortaya çıktı. Şehit korucu için Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyündeki taziye devam ettiği için taziyenin bitiminden sonra aynı köyde bu kez terörist Encü’nün ailesinin taziye kuracağı ve bu nedenle cenazenin halen Şırnak Devlet Hastanesi morgunda bekletildiği öğrenildi.
10 Borsa bir haftada yüzde 5.44 kaybetti Sert dalgalanmalar ve değer kayıpları yaşayan Borsa İstanbul bir türlü toparlanamıyor. Haftaya 5.514 puandan başlayan BIST 100 endeksi, 5 işlem gününde de düşüş yaşadı ve haftalık kaybı yüzde 5.44 oldu. Daha önceki düşüşler de dikkate alındığında endeks üst üste 5 günlük düşüş serisini en son Haziran 2021’de yaşamıştı. 2022’de yüzde 197 oranında rekor yükseliş gösteren BIST 100, 2023’ün ilk ayında en çok kaybeden endeks olarak dünya piyasalarından negatif ayrıştı. Endeksin yılbaşından bu yana kaybı yüzde 5.76 olurken, bankaların kaybı ise yüzde 16.8’e çıktı. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 5.44 değer kayberken, altının gram satış fiyatı yüzde 0.09, Euro yüzde 0.42, dolar yüzde 0.05 değer kazandı. Gram altın 1.165 liraya, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da 7.805 liraya yükseldi. Geçen hafta sonu 1.909 lira olan çeyrek altının satış fiyatı 1.910 liraya çıktı. Doları 18.8140 liraya, Euro da 20.4450 liraya yükseldi.

11 Galatasaray 4-0 yendi, Okan Buruk tarihe geçti Süper Lig’in 21. haftasında Giresunspor evinde Galatasaray’ı konuk etti. Icardi 45. dakikadaki penaltıda kaleci Onurcan’a takıldı. 3 dakika sonra Onurcan ile savunmanın hatasını iyi değerlendiren Mertens, sarı-kırmızılı takımı 1-0 öne geçirdi. 60’ta ise Dubois’nın ceza sahası dışından çektiği enfes şutta top filelere gitti ve sarı-kırmızılılar iyice rahatladı. 88’de Dubois’nın ardından Rashica da Galatasaray formasıyla ilk golünü atarak galibiyete katkıda bulundu. Oyuna sonradan giren bir başka isim olan Yunus da 90+5’te sahneye çıkıp maçın skorunu da 4-0 olarak ilan etti. Lider Galatasaray galibiyet serisini 10 maça çıkarıp puanını da 48’e yükseltti. Giresunspor ise 21 puanla 13. sırada kaldı. Galatasaray Süper Lig tarihinde ilk kez bir sezonda art arda 10. galibiyete ulaştı. Galatasaray’da Mustafa Denizli ve Fatih Terim’le üst üste 9 galibiyet elde etmişti. 12

Ünsal Ban dosyası 4 yıl sonra açıldı, 242 tapu mahkemelik oldu Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in paylaşımlarından sonra tutuklanan THK Üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban’la ilgili 2018’de hazırlanan yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili iddianame için YÖK’ün 4 yıl sonra yargılama izni verdiği ortaya çıktı. T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre Ankara’da THK’ye ait olan arazi üzerine güncel değeri 1 milyar TL’yi bulan Wings Plaza yapılmıştı. 23 dükkan ve en değerli 143 ofis müteahhide verilirken, THK Üniversitesi’nin payına sadece 79 bağımsız ofis düştü. 2013’te bu 79 bağımsız ofisin değeri 20 milyon TL idi. THK kendisine kalan bölümü iki yıl sonra 7 milyon TL’ye satmıştı. Şimdi THK’yı yöneten kayyımlar üniversitenin en az 35 milyon TL zarara uğratıldığı iddiasıyla dava açtı. Ban bir numaralı şüpheli. Üniversitenin başvurusu üzerine mahkeme plazadaki 242 bağımsız bölümün tapularını iptal etti. Üzerindeki ipotek ve şerhlerden arındırılmış biçimde THK Üniversitesi adına tesciline karar verdi. Üstelik itiraz yolunu da kapattı. Ancak bu kez de yolsuzlukla ilgisi olmayan ve parasını ödeyip tapusunu alan 242 kişi, HSK’ya kararı veren mahkeme hakimini şikayet etti. Ankara 18. Asliye Hukuk Mahkemesi ise tapuların işleminin yürütmesini durdurdu. 13 SODEV ödülü Gezi tutuklularına verildi Sosyal Demokrasi Vakfı’nın (SODEV) 2001 yılından beri düzenli olarak verdiği İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü bu yıl Gezi Parkı tutuklularına verildi. Törene CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı. 1 Kasım 2017’den bu yana tutuklu olan ve Gezide ağırlaştırılmış müebbete çarptırılan iş insanı Osman Kavala’nın eşi Ayşe Buğra törende konuştu. Buğra “Büyük bir adaletsizliğie, büyük bir gaddarlığa maruz kalan insanlar için, bu adaletsizliğin ve bu gaddarlığın farkında olanların varlığı son derece önemli. Adaletin, bağımsız bir yargı sisteminin varlığı, birlikte yaşamanın bir ön koşuludur. Osman’a bu ödül töreni için zamanında haber veremedik. Onun için bir mesajı yok ama eminim ödül gerekçesini okuduğu zaman o da çok duygulanacaktır” dedi, gözyaşlarına hakim olamadı. Törende diğer Gezi tutuklularının aileleri de birer konuşma yaptı.

14 Bozdağ uyardı: Hiç kimse sizden TC kimlik numaranızı alamaz Adalet Bakanı Bekir Bozdağ sanal ortamlarda dolandırıcılık suçunda ciddi bir artış olduğunu söyledi. Vatandaşları uyaran Bozdağ “Bir kişinin kişisel verisi iki şekilde alabilir kurumlar. Ya kanunda açıkça yazılı olacak ya da kişi açık rıza verecek. Sizin rızanız yoksa hiç kimse TC kimlik numaranızı da telefonunuzu da sizden alamaz. Ya da kanun açıkça yazmamışsa o zaman da alamaz. Kanun yazmışsa, diyelim ki eğitim kurumlarında vereceksiniz, askere gideceksiniz vereceksiniz. Kanunda yazıyor. Diyelim bir AVM’ye gittiniz, TC kimlik numaranızı vermek zorunda değilsiniz. Kanun ‘ver’ demiyor. Sizin rızanıza bağlı” diye konuştu.

15 Türkiye’de ikamet izni olan 1.3 milyon yabancı var İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı verilerine göre, 19 Ocak 2023 itibariyle Türkiye’de 1 milyon 335 bin 153 yabancı resmi izinle ikamet ediyor. 2005 yılında bu sayı 179 bindi. İlk sırada 154 bin ile Rus vatandaşları yer alıyor. Rusları 131 bin ile Irak, 115 bin ile Türkmenistan vatandaşları takip ediyor. Resmi ikamet izni ile yaşayan Suriyeli sayısı ise 99 bin 663. İkamet izni bulunan yabancıların 705 bini İstanbul’da yaşıyor. İkinci sırada ise 157 bin ile Antalya var. Üçüncü ise 86 bin ile Ankara. Kaynak: www.10haber.net

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page