• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli haberlerGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

13 Eylül 2021 Pazartesi1 Son 50 yılın en sıcak Ağustosu ve büyük kuraklık: Neredeyse Kızılırmak kurudu Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 2021 yılı Ağustos ayı sıcaklık analiz raporuna göre, son 50 yılın en sıcak altıncı ağustosu kayıtlara geçti. En yüksek sıcaklık, 47,5 dereceyle Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşandı. Büyük yangınların yaşandığı Ege ve Akdeniz’de 22 noktada yeni ekstrem (maksimum) sıcaklık oluştu. Ağustos ayının bu sıcağına bir de uzun yıllardır görülmediği kadar büyük kuraklık eşlik etti, Türkiye’nin önemli bölümü kurudu. Bu kuruyan yerlerden biri de, ülkemizin en uzun nehri olan Kızılırmak. Nehrin Sivas’tan geçen bölümü neredeyse kurumuş, nehir üzerinde inşa edilmiş olan baraj ve göletlerde su seviyesi ise minimuma inmiş durumda. Yağmur mevsiminin yaklaşması bir ümit yaratıyor ama bu kış ciddi kar yağmadıkça nehrin sularının azalmaya devam etmesi kaçınılmaz.


2 Ve Erdoğan da Ali Erbaş’a sahip çıktı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş son günlerde ağır eleştiri altında. Adlı Yıl açılışında dua etmesi ve sonra da Cumhur İttifakı’nın getirmek istediği sosyal medya düzenlemesini bir anlamda “Dinin emri” olarak niteleyip buna destek vermesi muhalefet tarafından sert bir dille eleştirilmişti. Bu eleştiriler sonrası önce MHP lideri Devlet Bahçeli Erbaş’ı savunan açıklamalar yapmış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise sessiz kalmıştı. Dün Ali Erbaş Diyarbakır’da bir toplantıdaydı, o sırada Erdoğan telefonla onu aradı, Diyanet İşleri Başkanı Erdoğan’ın sesini mikrofona yansıttı. Erdoğan telefonda, “Özellikle son dönemlerde, Diyanet camiamız üzerinde bazı spekülatif olaylar cereyan ediyor. Tabii ki bu olaylar beni de ciddi manada üzüyor. Fakat sizlerin birlik, beraberlik, dayanışma, kardeşlik içerisinde duruşunuz inanıyorum ki o grupların, arzuları istikametinde devamına inşallah fırsat vermeyecektir. Burada hep beraber sizin sergileyeceğiniz duruş birliktir, beraberliktir, kardeşliktir. Ve bir de tabii Allah’ın ipine toptan sımsıkı sarılışımızın bir ifadesidir” dedi.


3 Akşener: İttifakta en ufak sorun yok Siyasetin son haftalardaki başlıca tartışma konularından biri, Millet ittifakı içinde sorun yaşanıp yaşanmadığı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bazı seçim vaadlerinde bulunmasına İyi Parti’den “Tekil konuşuyor, böyle konulara ittifak içinde karar verilmesi” tepkisinin gelmesi üzerine başlayan tartışmada önce Kılıçdaroğlu çıktı, “Meral Akşener’le aramızda sorun yok” dedi. dün de Meral Akşener, HalkTV’den Fikret Bila’nın sorularını yanıtladı ve “Millet İttifakı’nda en küçük bir sorun yok. Uyumlu bir biçimde çalışıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu ile benim aramda da herhangi bir sorun yok. Millet İttifakı olarak yerel seçimlerde İstanbul’u, Ankara’yı nasıl kazandıysak, aynı modelle cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacağız. Sık sık söylüyorum Millet İttifakı’nın adayı Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanı olacak” diye konuştu. İki liderin geçen hafta uzun bir baş başa görüşme yaptığı da gelen bilgiler arasında.


4 Yoksulla zenginin enflasyonu bile farklı… Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından yayınlanan “Yoksul ile zenginlere özgü enflasyonun karmaşık evreni” başlıklı araştırmaya göre son 18 yılda yoksulun enflasyonu yüzde 600’ü aştı. 18 yıllık süreçte toplumun en zengin yüzde 20’lik dilimi ile en yoksul yüzde 20’lik dilimi arasındaki enflasyon farkı 40 puana ulaştı. Gıda, alkolsüz içecekler ve konut harcamaları en yoksul kesimin tüketim sepetinde 2019’da yüzde 35.5’lik ve yüzde 40.1’lik bir paya sahipken en zenginin sepetinde bu paylar yüzde 11.8 ve 14.6 oldu.


5 Kuzey Irak ve İdlib’ten acı haber: 2 şehit Kuzey Irak’ta Pençe Şimşek Harekatı bölgesine PKK’lı teröristlerce açılan taciz ateşinde Sözleşmeli Er Ömer Faruk Erdem şehit oldu. 23 yaşındaki şehidin acı haberi memleketi Konya’da yaşayan babaannesi Döndü Erdem’e verildi. Oğlu ve gelini öldükten sonra torunlarına bakan 85 yaşındaki yaşlı kadın gözyaşlarına boğuldu. Şehidin cenazesi bugün toprağa verilecek. İdlib’de iki askerin şehit olduğu saldırıda ağır yaralanan Sözleşmeli Er Turgay Abacı da tedavi gördüğü hastanede şehit oldu. 21 yaşındaki şehidin cenazesi memleketi Hatay’da gözyaşlarıyla toprağa verildi.


6 Almanya, sosyal demokrat başbakana doğru Almanya’da iki hafta sonra seçim var. 12 yıldır ülkeyi yöneten Hristiyan Demokrat Angela Merkel’in siyaseti bırakması sonrası ülkeyi önemli bir değişim de bekliyor. Merkel’in yerine Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) başbakan adayı olan Armin Laschet bekleneni veremedi. Son olarak önceki akşam CDU adayı Laschet, Sosyal Demokrat aday Olaf Scholz ve Yeşiller’in adayı Annalena Baerbock bir TV tartışmasında karşı karşıya geldi ve tartışma sonrası yapılan araştırmalar SDP adayı Scholz’un tartışmanın galibi olarak görüldüğünü söylüyor. Sosyal Demokratlar, 12 yıllık Merkel iktidarının ortağı aslında ve Scholz da halen Maliye Bakanı olarak görev yapıyor. Seçim sonrası SPD-Yeşiller koalisyonu kurulabileceği gibi SPD ile CDU’nun yeniden “Büyük koalisyon” yapması ama başbakanlığın SPD’ye geçmesi de mümkün olabilir.


7 Kahramanmaraş’ta Erdoğan’ın açtığı yerler arasında istinat duvarı bile var Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kahramanmaraş’ta düzenlenen törenle 106 tesisin açılışını yaptı. Bu 106 tesis arasında, özel şirketlere ait atölye ve fabrika alanları ile özel hastane de vardı. En şaşırtıcı olan ise tarihi Kahramanmaraş Kalesi de açılış listesinde bulunuyordu. CHP’li Ali Öztunç “Tek tek bu açılışları incelediğimizde ortadan bir komedi var. İstinat duvarı yapılmış bunu bile tesis olarak yazmışlar. K.Maraş Kalesi ile ilgili bir ifade var, tarihi kaleyi, yüzyıllardır olan kaleyi açılış yapılmış gibi gösteriyorlar. Peyzaj düzenlemesini açılış diye yazmak nasıl bir mantıktır” diye sordu.


8 Hande Subaşı şarkı da söyledi Şarkı söyleyen ve müzik kaydı yapan sinema-dizi oyuncuları kervanına Hande Subaşı da katıldı. Geçen yılın sonunda “Unutamadım” adlı bir tekli kaydı yayınlanan Hande Subaşı, Cumhuriyet gazetesinden elif Tokbay’ın sorularını yanıtlamış, şarkılardan aşka ve yaş almaya kadar her konuda görüşlerini anlatmış.


9 Trabzon’dan evinde Galatasaray karşısında muhteşem geri dönüş Ligin zirvesini yakından ilgilendiren maçta Trabzonspor sahasında Galatasaray’ı ağırladı. Galatasaray Emre Kılınç’ın golleriyle 2 farklı öne geçtiği maçta üstünlüğünü koruyamadı. Trabzon’a Carnelius ve Nwakaeme’nin golleri beraberliği getirdi. Trabzonspor 10 puana yükseldi, Galatasaray’ın ise 8 puanı var. Trabzonspor’un yediği goller sonrası oyundan alınan Abdülkadir Ömür ile İsmail Köybaşı yuhalandı. Ömür gözyaşlarını tutamadı.


10 Sırbistan’a 3-2 yenilen Efeler veda etti Türkiye A Milli Erkek Voleybol Takımı, Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda son 16 turunda Sırbistan’a 3-2 yenilerek turnuvaya veda etti.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör