• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberBilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

26 Temmuz 2021 Pazartesi1 Hatay’daki kuş cenneti, bir doğasever sayesinde kurtuldu 379 kuş türüne ev sahipliği yapan ve bu sayı ile Türkiye’de en fazla kuş türü kaydedilen ikinci il olan Hatay’da, göç yolu üzerinde bulunan Milleyha Kuş Cenneti’ne su kanalı açıldı ve moloz döküldü. Twitter’da @birddetective kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan Emin Yoğurtçuoğlu, kuş cennetinin etrafına kazılan hendekleri ve bu hendeklere su alındığını görüntüledi, alınan bu suyun gölü kurutup aynen geçen haftalarda Tuz Gölü’nde yaşandığı gibi kuş ölümlerine yol açacağını yazdı. Bu tweet binlerce kez paylaşıldı, nihayet Hatay Belediyesi harekete geçti, sorumlulara ceza kesileceğini duyurdu.


2 Vaka sayısı 14 bin 230’a çıktı, 23 milyon kişi henüz aşı olmadı Koronavirüste 4. dalga korkusu her geçen gün büyüyor. 21 Mayıs’tan bu yana düşen vaka sayıları 12 bini geçti. Sağlık Bakanlığı’nın 25 Temmuz verilerine göre son 24 saatte 223 bin 837 test yapıldı. 14 bin 230 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Şu anki sorun tedbirlerin esnetilmesidir. Kontrolü ele alalım” uyarısında bulundu. Koca, yaptığı paylaşımda Türkiye’de aşıya karşı ciddi bir direnç olduğunu söyledi. Koca’nın verdiği bilgiye göre Türkiye’de hâlâ 23 milyon kişi hiç aşı olmadı. İkinci doz aşısını olmayanların sayısı ise 17 milyon. Çift doz aşı olup üçüncü doz aşıya gelmeyenlerin sayısı ise 9 milyon.


3 Tunus’ta Cumhurbaşkanı “sivil darbe” yaptı; Meclis Başkanı halka “Direnin” dedi “Arap Baharı”nı demokrasiye ulaştırma konusunda yegane başarılı ülke olan Tunus’ta işler fena karıştı. Dün ordu konutanlarıyla da konuşan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, “ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle” meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını bildirdi. Bunu “Sivil darbe” olarak niteleyen ülkenin en büyük siyasi partisi Nahda Hareketinin lideri ve Tunus Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi, halkı sokağa çıkıp bu darbeye barışçıl yollarla direnmeye çağırdı. İlerleyen saatlerde Cumhurbaşkanı Kays, Cumhurbaşkanlığı’nın Facebook sayfası üzerinden önlemlerin 30 gün boyunca yürürlükte kalacağını duyurdu. Tunus dünden beri diken üzerinde.


4 FETÖ devlete işte böyle sızdı Gülen yapılanması, yıllar boyunca sınav sorularını çaldı ve kendisine yakın isimlerin hakkı olmayan okullara, kadrolara girmesini sağladı. Cemaatin; başta yargı, mülki idare ve emniyet olmak üzere devletteki kadrolaşmasının temeline döşenen yollardan birinin ‘soru çalma düzeni’ olduğu anlaşıldı. T24 haber sitesinde Gökçer Tahincioğlu, “Çalıntı Soru” dosyasını açtı ve yeni bir yazı dizisine başladı.


5 10 startup daha 1 milyar dolarlık şirket olma yolunda Türkiye, bu yılın ilk yarısında startup yatırımlarında bir rekora imza attı. Türk girişimlerin bu dönemde aldığı yatırımların toplam tutarı 1,3 milyar dolara ulaşarak, son 10 yılın tamamındaki rakamın iki katına yaklaştı. Böylece bu alanda milyar dolar ligine çıkan Türkiye, birçok Avrupa ülkesini de geride bıraktı. Startup yatırımlarında altın çağını yaşayan İstanbul, ikinci çeyrekte de 49 şirketle ilk sıradaki yerini pekiştirdi. Dünya gazetesinin haberine göre son olarak 1 milyar dolarlık değerlemenin üzerine çıkan Getir ve Dream Games’in ardından ekosistemde 10 unicorn adayı daha bulunuyor.


6 Kuzey Marmara Otoyolu’nun maliyeti 2.1 milyar dolar arttı Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kurtköy-Akyazı ile Kınalı-Odayeri kesimlerinde toplam 2 milyar 186 milyon dolarlık ek maliyet ortaya çıktı. Güncel kurla bu tutar 18.8 milyar liraya ulaşıyor. Limak-Cengiz ortaklığı tarafından yapılan Kurtköy-Akyazı kesiminde yüzde 65.5, Kolin-Kalyon ortaklığı tarafından yapılan Kınalı-Odayeri kesiminde ise yüzde 55.3 oranında ek maliyet artışı yaşandı. Ek maliyet için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı herhangi bir yanıt vermedi ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı artışı doğruladı.


7 Filenin Sultanlar’ı Çin’e set vermeden kazandı, bütün Türkiye sevindi Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda, A Milli Kadın Voleybol takımı ilk maçında son Olimpiyat şampiyonu Çin’i 3-0 yendi. Türkiye’yi takım sporlarında temsil eden tek ekip olan Filenin Sultanları 80 dakika süren maçta 1. seti 21-25, 2. seti 14-25, 3. seti 14-25 kazandı. Sultanlar’ın ikinci maçı yarın İtalya ile. Maç Türkiye saatiyle 10.25’te başlayacak. B Grubu’nda Türkiye; Çin, ABD, İtalya, Rusya ve Arjantin ile mücadele ediyor.


8 Nobelli fizikçi Steven Weinberg öldü Evreni yöneten temel güçlerden ikisinin, elektro manyetik güç ve atomun içinde etkili olan “zayıf güç”ün aslında tek bir güç olduğunu kanıtlayan Nobel ödüllü fizikçi Steven Weinberg 88 yaşında hayatını kaybetti. Weinberg uzun akademik kariyerinde çok sayıda önemli buluşa ve gelişmeye imza attı, bunlar arasında atomların oluşumunu ve bu oluşum sırasındaki temel ilişkileri konu alan Standart Model’in geliştirilmesi de var. Weinberg bilim insanlığının yanısına karmaşık bilimsel konuları basit bir dille anlatmasıyla da meşhurdu. Evrenin ortaya çıktığı büyük patlama sonrasını anlatan “İlk Üç Dakika” adlı kitabı Türkiye’de de çok satarlar arasında.


9 9 günlük tatilden sonra piyasaların gözü Delta varyantında Kurban Bayramı tatilinden sonra piyasalar bugün açılıyor. Bayram boyunca Türkiye’de Delta varyantı nedeniyle vakaların hızla yükselmesi piyasaların da yönünü belirleyecek. Siyasi gelişmeler de yakın takipte. Bayramdan hemen önce gündeme gelen kabine revizyonu kulislerinin piyasalar tarafından dikkatle izleneceği belirtiliyor. Bayram haftası boyunca özellikle Delta varyantı ve ekonomilerin yeniden kapanma ihtimaline karşı ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaların olası bir türbülansı önlediği ve bu yüzden piyasalarda sükünetin hakim olacağı ifade ediliyor…


10 Dönüş çilesi tatilin son gününde de sürdü 9 günlük bayram tatilinin son gününde de otoyollarda, havalimanlarında ve feribot iskelelerinde kuyruklar vardı. TEM Otoyolu Kocaeli geçisinde 15 kilometre kuyruk oluştu. Bolu Tüneli’nde de kaza nedeniyle sürücüler saatlerce bekledi. Çanakkale’de ek sefer konulmasına rağmen feribot iskelesi ana baba günüydü.

Kaynak: www.10haber.net

39 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör