• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberBilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

04 Ağustos 2021 Çarşamba1 Amerika’ya 1 milyon Afgan’ı alma sözü mü verdik? İddia CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ait. Onun kaynağı da, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı bir açıklama. ABD, Afganistan’dan ayrılırken burada bulunduğu 20 yıl boyunca işbirliği yaptığı Afganları da güvenli yerlere yerleştirmek istiyor. Bunların 53 bini doğrudan ABD’ye gidecek ama ABD Dışişleri Bakanlığı kalan 1 milyon kişi için Türkiye dahil bazı ülkeleri hedef gösterdi. Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’nin bu açıklamasına sosyal medya hesabından çok sert tepki gösterdi, bu 1 milyon kişilik anlaşmanın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında Haziran ayındaki görüşmede kararlaştırıldığını öne sürdü ve “ABD’ye sesleniyorum: Erdoğan ile yaptığınız bu anlaşmaları, geleceğin iktidar üyesi ve ülkeyi yönetecek ittifak olarak asla kabul etmiyoruz. Kendisine ne dediyseniz, neler söylediyseniz, bunlar Erdoğan’ı bağlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni bağlamaz” dedi. Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarından birkaç saat sonra Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç bu kez bir açıklama yaptı ve ABD’nin açıkladığı “ABD İçin Çalışan Afganlar ve Ailelerine Yönelik Göçmen Kabul Programı”na ilişkin, “Türkiye olarak ABD’nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz” dedi.


2 TIR dorsesinden 300 Afgan çıktı Van’ın Çaldıran ilçesinde jandarma ekiplerince durdurulan tırın dorsesinde 300 düzensiz göçmen yakalandı, 4 şüpheli gözaltına alındı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenlerin 264’ü Afganistan, 30’u Pakistan ve 6’sı İran uyruklu. Havasızlıktan ve açlıktan bitkin düşen düzensiz göçmenler, olay yerine çağrılan 112 Acil Servis ekipleri tarafından sağlık kontrolünden geçirildi.


3 Türkiye ünlüsü ünsüzüyle tek yürek oldu, alevlere savaş açtı Yangın bölgelerinde itfaiyenin çalışmalarına, vatandaşlar da olağanüstü destek veriyor. Antalya, Muğla, Denizli ve Manisa’daki yangın alanlarında, kadını, erkeği, genci, yaşlısı herkes alevleri söndürmek için çaba harcıyor. Vardiyalı olarak alevlere su tutan vatandaşlar, kazma ve kürekleriyle de yangının yayılmasını engellemeye çalışıyor. Kimi traktörleriyle kimi de bidonlarla su taşırken, kimi de soğutma çalışmalarına yardım ediyor. Orman yangınlarına müdahalede kadınlar ön cephede yer aldı. Yangın söndürme hortumlarını taşıyan, alevlere 5 kiloluk su bidonlarıyla, buldukları çalı çırpılarla müdahale eden kadınlar, birçok noktada yangınların söndürülmesinde büyük rol oynadı. Yangınla mücadelede çok sayıda ünlü isim de ön saflarda rol alıyor. Örneğin oyuncu İbrahim Çelikkol dün gece yangın Ören’deki termik santrala ulaşmasın diye itfaiye hortumundan ateşe su sıkıyordu. Başka ünlüler de, yangın alanında ön saftan çok takipçili sosyal medya hesaplarıyla yayın yapıyor, hem yetkilileri müdahale konusunda uyarıyor hem de bilgi veriyor.


4 RTÜK, televizyonlarda sadece yangına karşı başarı haberlerini görmek istiyor, kötü haber vereni cezalandıracak Radyo Televizyon Üst Kurulu, yangınlarla ilgili ilk uyarısında gazete ve televizyonları halkı paniğe sevk edecek yayın yapmamaları konusunda uyarmıştı. RTÜK’ten ikinci açıklama geldi. Açıklamada Türkiye’nin farklı noktada çıkan yüzün üzerinde yangının acil müdahale ekipleri tarafından başarıyla söndürüldüğüne dikkat çekilerek “Buraları hiç görmeksizin sadece yanan alanların ısrarla ekranlara taşınması, kaos havası beklentisinde olan çevrelerin istediği yönde bir yayıncılıktır” denildi. RTÜK’ün açıklamasına çok sayıda tepki geldi, başta Türkiye Gazeteciler Sendikası olmak üzere meslek kuruluşları yapılanı “sansür” olarak niteledi. Ama RTÜK bu duruma hiç alınmadı, “Sadece başarılı şeyleri gösterin yoksa en ağır ceza alırsınız” anlamındaki açıklamasının sansür olarak nitelenmesini “ilginç” buldu.


5 Asker yangına neden müdahale etmiyor? Etmiyor mu? Orman yangınlarında Azerbaycan’dan gönderilen 100 kişilik grup askeri üniformalarıyla dikkat çekerken, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin söndürme çalışmalarında hiç gözükmemesi tartışılmaya başlandı, hatta ardı ardına bazı komplo teorileri konuşulur oldu. Anlaşılan bu söylentiler ve “Asker niye yok” sorusu Ankara’ya kadar ulaştı, dün Milli Savunma Bakanlığı art arda açıklamalar yaparak TSK’nın yangın söndürme çalışmalarına katıldığını göstermeye çalıştı. Benzer şekilde Jandarma Genel Komutanlığı da bir jandarma TOMA’sının orman yangınına su sıktığı görüntüleri paylaşarak, yangınlara müdahalede rol aldıklarını duyurdu.


6 Eyyam-ı Bahur sıcaklıkları milyonları nefes alamaz hale getirdi, Aydın 46 dereceyi gördü Türkiye sıcaktan kavruluyor. İstanbul’da sıcaklık 40 dereceyi aştı. Aydın’da uzun yılların sıcaklık rekoru kırıldı. Şehirde 46 derece görüldü. Sadece sıcaklık değil insanı zorlayan, esas hava çok kuru. Deniz kenarı bölgelerde bile nem oranı gün içinde yüzde 20’nin altına düşebiliyor. Nefes almak bile neredeyse imkansız. Meteoroloji de Eyyam-ı Bahur sıcaklıkları için alarm verdi. Eyyam-ı Bahur, Afrika’dan gelen çok sıcak hava kütleleri ile Basra alçak basıncının, kuvvetli rüzgarla ülkemize taşınması sonucu ortaya çıkan çok etkili sıcaklıklara verilen isim. Eyyam-ı Bahur sıcaklıklarının en çok hissedildiği dönem ise ağustos ayının ilk iki haftası. Meteoroloji özellikle yaşlı ve çocuklarla kronik hastalıkları olanların çok dikkat etmesi gerektiği uyarısı yaptı. Uzmanların önerileri ise şöyle: Güneşe karşı mutlaka şapka ve gözlük kullanın. Açık renk ve bol giysi giyin. Sabah 10:00 ile akşam 16:00 arasında mecbur olmadıkça sokaya çıkmayın. Fırsat buldukça duş alın. Günde 2.5 litre su tüketin. Kahve, çay, gazlı içecekler ile alkolden kaçının. Ağır yemeyin. Meyve ve sebze tüketin. Ağır sporlar yapmayın.


7 Enflasyon yüzde 18.95’le son 18 yılın rekorunu kırdı Temmuz ayında enflasyon yüzde 18.95 ile 2003 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı, yıllık bazdaki gıda zamları enflasyonu zirveye taşıdı. Yüzde 24.92 ile enflasyonun üstünde artış gösteren gıda ve alkolsüz içecekler temmuz ayının zam şampiyonu oldu. Aylık bazda konut fiyatlarındaki artık yüzde 5.07 oldu. Yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14.1’e yükselten Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun “Tüm zamlar yüzde 30’un üstünde” dediği dönemde gelen yüzde 18.95’lik tüketici fiyat endeksi (TÜFE) son 26 ayın zirvesine çıktı. Bu oran yüzde 19’luk politika faizine de dayandı. Üretici fiyat endeksi (ÜFE) ise yüzde 44.92’yi gördü. Fiyatı en çok artan ürünlerin zirvesinde tur paketleri yer aldı. Öte yandan bir grup akademisyenin oluşturduğu ve TÜİK’in enflasyon sepetinde yer alan ürün ve hizmetlerin fiyatını takip eden ENAGrup, Temmuz enflasyonunun gerçekte yüzde 4.89 olduğunu iddia etti.

8 Kavcıoğlu göreve geldiğinde yüzde 2.8 olan reel faiz enflasyonla buhar oldu Türkiye’de geçen ay yüzde 18.95 ile beklenenden daha hızlı tırmanan enflasyon neredeyse Merkez Bankası’nın gösterge faiz oranıyla (yüzde 19) eşitlendi. Bu da enflasyonun düşmesinden önce bir faiz indirimi olasılığını ortadan kaldırdı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu göreve geldiğinden beri faizleri sabit tuttu. Ancak gelinen noktada Kavcıoğlu’nun “politika faizini enflasyonun üzerinde tutma” sözü ve enflasyonun politika faizi üzerine çıkma riski Merkez Bankası’nı faiz artırımına zorluyor. Kavcıoğlu göreve geldiğinde yüzde 2.8 seviyelerinde olan reel faiz son açıklanan enflasyon oranıyla birlikte yüzde 0.05’e indi. Mevduat üzerinden değerlendirildiğinde ise reel faiz ekside.


9 Sultanlar’dan buraya kadar: Teşekkürler A Milli Kadın Voleybol Takımı, çeyrek final maçında Güney Kore’ye yenilerek 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na veda etti. İlk kez Olimpiyatlar’da son sekiz takım arasına kalan A Milli Kadın Voleybol Takımı, yarı finale yükselemediği için çok üzgündü. Voleybolcu Eda Erdem Dündar, maçtan sonra yaptığı açıklamada, “Şu anda duygularımı tarif edecek bir şey bulamıyorum. Sadece çok çok üzgünüm. Çünkü kaçırdığımız şey çok büyük, gerçekten ilk dört olabilirdi” dedi.


10 Ferhat Arıcan Türkiye’ye cimnastikte ilk olimpiyat madalyasını kazandırdı Avrupa şampiyonalarında 4 kez kürsüye çıkan ancak dünya şampiyonası madalyası olmayan 28 yaşındaki Arıcan, olimpiyat oyunlarının 124 yıllık tarihinde Türkiye’ye cimnastikte madalya kazandıran ilk sporcu olarak tarihe geçti. Paralel barda harika bir yarışma çıkaran Ferhat Arıcan, 15.633 puanla bronz alırken Alman Lukas Dauser’in çok az gerisinde kaldı.

23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör