top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

Güncelleme tarihi: 5 Ağu 2023Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

25 Ekim 2021 Pazartesi1 10 büyükelçiyi gönderme krizi: Nutuklar atıldı ama henüz karar uygulanmadı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Osman Kavala’nın serbest bırakılması için bildiri yayınlayan 10 ülke büyükelçisini “istenmeyen adam” ilan etmek üzere talimat verdiğini açıklamasının üzerinden 48 saate yakın süre geçti ama henüz karar uygulanmadı, elçilere gitmeleri gerektiği tebliğ edilmedi. Bugün Karar gazetesinin manşetinde yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan aslında talimatı 21 Ekim günü, yani bundan dört gün önce verdi ama Dışişleri Bakanlığı karara direndi. İşleyişe göre bakanlığın büyükelçileri tek tek çağırarak “Sizinle çalışmak istemiyoruz, kendiniz şu kadar sürede Türkiye’den ayrılın, yoksa biz sizi ‘istenmeyen kişi’ ilan edeceğiz” demesi gerekiyor ama bu tebligatlar henüz yapılmadı. Ankara kulislerine çok sayıda haber üfleniyor. Bunlardan birine göre nihai karar bugün toplanacak kabinede alınacak. Kabine toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bir sunum yapacağı söyleniyor. Ama aslında Anayasal olarak kabinenin hiçbir yetkisi yok, zaten toplu halde karar da almıyor. Kararları sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan alıyor ve duyuruyor. Reuters’a konuşan diplomatik bir kaynak ise Erdoğan’ın 10 büyükelçi talimatıyla ilgili kararın kabine toplantısında alınabileceğini ve tansiyonun düşürülmesinin mümkün olduğunu söyledi. Ak Parti kulislerinde “Büyükelçilerin Türkiye’nin içişlerine karışması büyük hataydı. Yine de süreç idare edilebilir mi, onun üzerinde duruluyor. Yoğun bir müzakere süreci yaşanıyor. Son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek” değerlendirmeleri öne çıkıyor.


2 Erdoğan’a 5 ülke ve Avrupa Parlamentosu ile AB’den ‘Persona Non Grata’ tepkisi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “10 büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmelerini bir an önce halledeceksiniz dedim” ifadelerine ABD, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka gibi ülkelerden yanıt geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Ankara’dan konuya açıklık getirmesini talep ettiklerini belirtti. Norveç Dışişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Trude Maaseide “Büyükelçimiz sınır dışı edilmeyi gerektirecek hiçbir şey yapmadı” dedi. Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod da kendi büyükelçiliklerine resmi bildirimde bulunulmadığını belirtirken, dost ve müttefik ülkelerle temas halinde olduklarını söyledi. Euronews Türkçe’nin aktardığına göre devlet televizyon kanalı YLE’ye açıklamalarda bulunan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, “Bu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sert bir tepki. Bu çok üzüntü verici bir durum. Biz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına saygı gösterilmesini ve uygulanmasını önemli buluyoruz. Bu yüzden bu insan hakları aktivistinin serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz” dedi. Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli sosyal medyadan “10 büyükelçinin sınır dışı edilmesi, Türk hükümetinin otoriter yönetiminin bir işaretidir. Yılmayacağız. Osman Kavala’ya özgürlük” mesajını paylaştı. Bu arada Avrupa Birliği’nin Ankara’daki Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut bildiri imzalayan 10 büyükelçiye destek açıklaması yaptı, “Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi olarak da bütün üye devletlerin olduğu gibi Türkiye’nin de bu konseyin kurumlarına riayet etmesi gerekiyor. Örneğin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) de bu kurumlarından bir tanesi, onun kararlarına uygun hareket etmesi bekleniyor” dedi.


3 Abdullah Gül krizle ilgili konuştu: Çıkışı olmayan noktalara götürmemek lazım Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 10 büyükelçi krizinde uzun süren sessizliğini bozdu. Önce krizde adı geçen isimlerden Finlandiya Büyükelçisi ile görüşmesine dair fotoğrafın yayınlanmasına izin veren Gül bununla da yetinmedi, Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek’in telefonuna çıkıp demeç de verdi. Gül, zamanında Tayyip Erdoğan hapse girdiği diye Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Erdoğan’ın serbest bırakılması için imza toplayıp konuyu Avrupa gündemine getirdiklerini hatırlattı, “Desteği sosyalistlerden almıştık” dedi. “Olay buraya getirilmemeliydi. Bu Türkiye için büyük bir yük” diyen Abdullah Gül, büyükelçilerin Osman Kavala açıklamasında, merkezlerinin talimatını yerine getirdiğini anımsatarak şunları söyledi: “Yapılan kabul edilemez. Ancak, Dışişleri zaten çağırıp gerekli mesajları vermiş. Adı üzerinde elçiye zeval olmaz. Artık bu konuyu çok daha büyük krizlere dönüştürmek ülkenin çıkarına değil. Başka krizlerin önünü açar. Bu işi Dışişleri Bakanlığına bırakmak, yeni problemleri ortaya çıkarmamak, çıkışı olmayan noktalara götürmemek lazım.”


4 Dolar 9.85’i de gördü Türk lirasının değeri üzerindeki mevcut negatif reel faiz ve kötü yönetim yüklerine hafta sonu itibarıyla 10 büyükelçinin istenmeyen kişi ilan edilmesi talimatı da eklenince değer kaybı hızlandı. Türkiye saati ile dün gece saatlerinde Uzak Doğu piyasaları pazartesi gününe girdi ve işlemler başladı. Buradaki ilk işlemlerde dolar/TL kuru 9.85’in üzerine çıktı. Haber yayına hazırlanırken kur halen 9.75 civarında gözüküyordu. Sabah Türkiye piyasaları açılınca fiyat değişebilir. Bu haftanın dolar/TL konusunda hayli hareketli geçmesi muhtemel.

5 İş dünyası yüksek sesle isyanda: Pusulamız kayboldu Merkez Bankası’nın politika faizini iki puan birden indirmesi ve sonrasında TL’de yaşanan büyük değer kaybı, genellikle sessiz duran veya hükümetin uygulamalarını bir yerinden destekleyen iş dünyasının isyanına sebep oldu. Önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB’un başkanı rifat Hisarcıklıoğlu, “Endişeliyiz” diyerek ilk çıkışı yaptı, ona TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski’nin eleştirileri katkıda bulundu. Bugün ise Dünya gazetesi çok sayıda sektörün temsilcisiyle konuşmuş ve onların son faiz kararına ilişkin görüşlerini derlemiş. Örneğin MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran, “Bir iş adamı olarak düşük faiz isterim. Yatırım yapabilmek için önümü görebilmek isterim. Kurda oynaklığı ise hiç istemem” demiş. İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, “Bizim için yüksek değil stabil kur önemli. Biz öngörülebilirlik istiyoruz” diye konuşmuş. Benzer bir isyan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası toplantısında da dile getirilmiş, “Öngörülebilirlik istiyoruz” denmiş.


6 Reuters: Kamu bankaları kredi faizlerini bugün 200 puan indirecek Merkez Bankası’nın politika faizini 200 puan düşürmesinden sonra gözler kamu bankalarına çevrilmişti. Şu ana kadar konut, tüketici ve otomobil kredi faizlerinde bir indirim yaşanmadı. Ancak uluslararası haber ajansı Reuters Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın faiz oranlarını kurumsal ve ticari başta olmak üzere tüm kredilerde 200 puan düşüreceğini duyurdu. Habere göre faiz indirimi bugün gerçekleşecek.


7 Akşener partisinin 4. kuruluş yıl dönümünde gövde gösterisi yaptı: İktidara yürümüyoruz, koşuyoruz İyi Parti’nin İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ndeki 4. kuruluş yıl dönümünde Meral Akşener önce yağmur altında dışarıda toplananlara seslendi. Ardından salona girdi. “Bir kadın olarak söylüyorum. Bu ülkeyi kadınlarla el ele verip yeniden ayağa kaldıracağız. Partili Cumhurbaşkanlığı’ndan kurtulacağız” dedi. Özel Tüketim Vergisi’ni kaldırma sözü verdi. 4 yıl önce ‘başaramaz’ dedikleri hareketinin bugün iktidara yürüdüğünü vurguladı. “Haramiler gidiyor, İYİ’ler geliyor” diye konuştu. Programda Hz. Ömer’in Yolu isimli tanıtım filminin gösterimi de yapıldı. “Hz. Ömer’in adaletli yolunda, Atatürk’ün izinde, milletin iyiliği ve refahı, Türkiye’nin demokrasi ve özgürlüğü için iyi çalışacağımıza söz veriyoruz” ifadelerinin yer aldığı 2.5 dakikalık video sosyal medyada da çok paylaşıldı. T24’te Murat Sabuncu, kongredeki izlenimlerini ve özellikle Hazreti Ömer’in Yolu videosunu yazdı.


8 Bilal Erdoğan’ı Erzurum’da şehir protokolü karşıladı Türkiye Gençlik STK’ları Platformu’nun (TGSP) gerçekleştirdiği Anadolu Buluşmaları’nın sekizincisi Erzurum’da yapıldı. TGSP Yönetim Kurulu üyesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ı kent protokolü karşıladı. Bilal Erdoğan Vali Okay Memiş ile birlikte Tunceli’de şehit olan Uzman Çavuş Burak Tortumlu’nun ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Bilal Erdoğan, ziyarette babası Erdoğan’ı telefonla arayarak şehit babası Süleyman Tortumlu ile görüştürdü. Telefon görüşmesini valilik yayınladı.


9 Picasso’nun 11 eserine 100 milyon dolardan fazla para Ünlü İspanyol ressam Picasso’nun 11 tablosu ve çeşitli çalışmaları, Las Vegas’da düzenlenen bir açık artırmada satışa sunuldu. Eserleri 100 milyon dolardan fazla bir fiyata satıldı. En yüksek satış Picasso’nun 1938 yılında yaptığı, sevgilisi Marie-Therese Walter’ı resmeden “Femme au Beret Rouge” tablosuyla yapıldı. Tablo 40 milyon dolara satıldı.


10 Fenerbahçe Kadıköy’de uzatmalarda yenildi, taraftar Ali Koç’u istifaya çağırdı Süper Lig’de Trabzon’a 3-1 yenildikten sonra Avrupa maçında Antwerp ile 2-2 berabere kalan Fenerbahçe evinde Alanyaspor maçıyla çıkış yapmayı planlıyordu. Ancak sarı lacivertli takım üstün oynadığı maçta; rakibi kalesine iki kez gelmesine rağmen ikisinde de kalesini koruyamadı. Fenerbahçe 19 puanda kalırken, Alanya 20 puana yükseldi. Maçın sonlarına doğru Fenerbahçe taraftarları “Yönetim istifa” tezahüratı yaptı. Maçı izleyen Ali Koç’un gergin görüntüleri ekranlara yansıdı. Ali Koç “Taraftar haklı, 7 senedir şampiyonluk bekliyorlar. Bize düşen bu ekibi toplamak. Köprünün altından çok su akar” diye konuştu.

Kaynak: www.10haber.net

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page