top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

29 Kasım 2022 Salı1 İddia: Suriye’ye yönelik 5. harekatın eli kulağında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin birkaç gün içinde Suriye’nin kuzeyine kara harekatı düzenlemeye hazır olduğu duyuruldu. Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin neredeyse tamamen hazır olmak için birkaç güne ihtiyacı var” dedi. Kaynak, Türkiye destekli muhalif grupların Taksim saldırısından sonra harekata hazır hale geldiğini ifade etti. Yetkili “Operasyonun başlamasına çok zaman yok. Sadece Cumhurbaşkanı’nın emrini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. İsminin paylaşılmasını istemeyen bir başka yetkili de, “Bütün hazırlıklar tamam. Bu artık siyasi bir karar” dedi. Kara harekatında Münbiç, Tel Rıfat ve Kobani’nin hedef alınacağını belirten ilk yetkili “2016’dan bu yana yapılan harekatlarla Türkiye ve Suriyeli müttefikleri tarafından kontrolü sağlanan bölgelerin birleştirilmesi kaçınılmaz” dedi. Ankara’nın, Moskova ve Washington’la temas halinde olduğunu belirtti. Türkiye 2016’dan bu yana Suriye’nin kuzeyine 4 kapsamlı operasyon düzenledi. Bu harekatlar 2016’da Cerablus, El-Bab ve Halep’e yapılan Fırat Kalkanı, 2018’de Afrin ve Halep’e yapılan Zeytin Dalı, 2019’da Rasulayn ve Tel Abyad’a yapılan Barış Pınarı, 2020’de İdlib’e yapılan Bahar Kalkanı harekatları.


2 6’lı masadan 84 maddelik yeni Anayasa çıktı Altı siyasi partinin liderlerinden oluşan Altılı Masa, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için ‘Şimdi Demokrasi Zamanı’ sloganıyla yol haritasını açıkladı. Bilkent Otel’de bir araya gelen liderlerin açıkladığı yeni Anayasa taslağında 84 maddede değişiklik öngörülüyor. Yeni Anayasa’nın özü “’İnsan haklarına saygılı, demokratik, lâik, sosyal hukuk devleti” olarak belirlendi. Düzenleme ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine son verilirken, Başbakan ve Bakanlar Kurulu oluşturulacak. Hayvan hakları Anayasa’ya girecek. Kadına şiddetten suçlu bulunanlar milletvekili olamayacak. Seçim barajı da yüzde 7’den yüzde 3’e düşürülecek. Metinde anadilde eğitim ve vatandaşlık tanımı gibi konular yer almadı. CHP, DEVA Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi liderleri Kemal Kılıçdaroğlu, Ali Babacan, Gültekin Uysal, Ahmet Davutoğlu, Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu toplantı sonrası yeni anayasa taslağı ile poz verdi.


3 Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı Ocak veya Şubata kaldı Altılı Masa, dokuzuncu toplantısını yaptı. Bu kez seçim beyannamesi olarak da değerlendirilen temel politikalar masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için ise Ocak veya Şubat aylarına işaret ediliyor. BBC Türkçeden Ayşe Sayın’ın haberi.


4 Ne oldu da süt ve peynir lüks tüketim maddesine dönüştü? Türkiye temel gıda maddelerinden süt ve sütten üretilen ürünlerde hiç de alışık olmadığı bir krizi yaşıyor. Süt fiyatları çok arttı, peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinin fiyatları da orta halli aileler açısından ulaşılamaz noktalara gelmek üzere. Bu aşırı pahalılığın arka planında hükümetin süt ürünlerine zammı engellemek için çiğ süt fiyatlarını arttırmamakta direnmesi yatıyor. Çiğ sütlerini ucuza satmaya zorlanan üreticiler bir noktadan itibaren ineklerini besleyemez hale geldiler ve geçen aylarda çok sayıda sür ineği kesime gönderildi. Bunun sonucunda ise ciddi bi arz açığı ortaya çıktı, süt üretimi azalınca da sütten yapılan ürünlerin fiyatları etle yarışır, hatta et fiyatını geçer duruma geldi. BBC Türkçe’nin bu konudaki haberi aydınlatıcı.


5 Bulgaristan mahkemesi “Türkiye’de adil yargılanmaz” dedi, Levent Göktaş’ı vermedi Bulgaristan’da Hasköy Bölge Mahkemesi, kırmızı bültenle aranan ve ülkede yakalanan Necip Hablemitoğlu suikastı zanlısı Levent Göktaş’ın Türkiye’ye iadesini reddetti. Hakim Milena Peteva insan haklarına uygun ve adil biçimde yargılanmayabileceği gerekçesiyle Göktaş’ın Türkiye’ye iadesinin kabul edilmediğini açıkladı. Mahkeme ayrıca Göktaş hakkında suç örgütüne üye olmak suçlamasıyla açılan davada zaman aşımına karar verdi.


6 Webster sözlüğüne göre bu yılın İngilizce kelimesi “Gaslighting…” Türkçeye çevirmesi zor ama kelimenin anlamı bizim için de tanıdık… Amerika merkezli ünlü İngilizce sözlük şirketi Merriam-Webster, bu yılın İngilizce kelimesinin “Gaslightning” olduğunu açıkladı. Bu kelime, yine aynı sözlüğe göre, “Bir kendi lehine avantaj sağlayacak şekilde bir başkasını yanlış yönlendirme eylemi” anlamına geliyor. Sözlüğün Genel Yayın Yönetmeni Peter Sokolowski’ye göre kelimenin anlamı yıllar içinde değişti. Kelime 1938 tarihli bir tiyatro oyunu ve onu izleyen filmin adından, “Gas Light”tan (Gaz Lambası) geliyor. Kelimenin orijinal anlamı, “Bir kişinin diğeri üzerinde uzun süre psikolojik manipülasyon yapması sonucu kurban pozisyonundaki kişinin kendi düşüncelerinin geçerliğini sorgular hale gelmesi”. Kelimeye isim babalığı yapan oyunda, bir kocanın karısını evdeki gaz lambalarının ışığının gerçekte kısıldığı halde bir türlü kısılmadığına inandırmaya çalışmasının öyküsü anlatılıyordu. Oyunun sonunda kadın kendi gözlerine değil kocasına inanır hale geliyor, yani kendi gözüyle gördüğünden bile şüpheye düşüyordu. Türkiye’de bu çeşit şeylere “algı operasyonu” deniyor ama aslında bu “Gaslightning”le aynı anlama gelmiyor. Türkiye’de çok tekrar edildiği için insanların kendi gözüyle gördüğünden şüpheye düşüp söylenene inanmaya başladığı çok sayıda örnek var.


7 Ekimde Antalya’da 41,2 derece ile sıcaklık rekoru Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sıcaklık raporuna göre, Türkiye’de son 52 yılın en sıcak 12’nci ekim ayı yaşanırken, Antalya ise 41,2 dereceyle en yüksek sıcaklığın görüldüğü il oldu. Antalya ile birlikte 18 noktada ekstrem sıcaklık gerçekleşti. Uzun yıllar ekim ayı ortalama sıcaklığı 15,6 derece iken, 2022 Ekim ayı sıcaklığı 16,3 derece olarak gerçekleşti. Ekim ayında en düşük sıcaklık eksi 8,8 dereceyle Erzurum’da, en yüksek sıcaklık ise 41,2 dereceyle Antalya’da gözlendi.


8 İddia: Demirören’in Kanal D’si parasını ödeyemedi, Arka Sokaklar kanal değiştiriyor Kanal D ekranlarında Cuma günlerinin vazgeçilmezi Arka Sokaklar’ın yapımcısı ile Demirören Medya’nın bir süredir ödeme konusunda sorun yaşadığı ortaya çıktı. Artan maliyetler ve Kanal D’den verilen uzun vadeli çekler yapımcı Erler Filmi zor durumda bıraktı. Nakit akışı sebebiyle teknik ekibe ve bazı oyunculara ödemelerin sürekli aksaması zaman zaman sorunlara neden oldu. Başrollerini Zafer Ergin, Özgür Ozan, İlker İnanoğlu, Oya Okar ve Ozan Çolakoğlu gibi isimlerin paylaştığı Arka Sokaklar dizisinin 17. sezonunda yayına ara verildi. MedyaRadar’ın haberine göre, sevilen dizi artık başka kanalda izleyiciyle buluşacak. Arka Sokaklar’ın ekran macerasına ATV’de devam edeceği iddia edildi.

9 Brezilya İsviçre’yi tek golle geçti, gruptan çıktı Brezilya 2022 FIFA Dünya Kupası G Grubu 2’nci maçında İsviçre’yi 1-0 mağlup etti. İlk yarısı 0-0 sona eren maçta Brezilya’ya galibiyeti getiren golü 83. dakikada Casemiro attı. Bu sonucun ardından puanını 6’ya yükselten Brezilya, son maçlar öncesinde gruptan çıkmayı garantiledi. İsviçre ise 3 puanda kaldı. G Grubu’nda 2 Aralık Cuma günü Kamerun-Brezilya ve Sırbistan-İsviçre karşılaşmaları oynanacak.

10 DEAŞ ve PKK Anıtkabir, Forum AVM ve Harem’de eylem planlamış İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2020-2022 yılları arasında Türkiye’de yapılmak üzere Suriye’de planlanan 81 terör saldırısı girişimi engellendiğini açıkladı. İstanbul Bayrampaşa’daki bir terör saldırısının engellendiğini anlatan Soylu “Eğer biz saldırganı yakalamamış olsaydık Bayrampaşa Forum AVM’de tarihin en büyük patlamalarından birisi gerçekleşmiş olacaktı” dedi. Harem’de düzenlenmesi planlanan bir terör saldırısının da engellendiğini anlatan Soylu “PKK terör örgütünün koordine ettiği İbrahim Zala, Ramazan Aslan ve Yaşar Samur isimli 3 örgüt mensubu 29 Nisan 2021’de İstanbul’da yakalandı Sigara paketlerine gizlenmiş 5 kg ağırlığında telefon düzenekli patlayıcı ele geçirildi. Ve bunu Harem’de patlatacaklardı” diye konuştu. Soylu ayrıca geçmiş yıllarda Anıtkabir’de keşif yapan bir teröristin de yakalandığını belirtti. “Ankara’da 2,5 yıl önce Anıtkabir’i patlatacaklardı. Saldırgan DEAŞ mensubuydu. Bunu keşif aşamasından beri takip ettik, saldırıyı önledik” ifadelerini kullandı.


Kaynak: www.10haber.net


GEÇEN YIL BUGÜNÜN GÜNDEMİNİ ANIMSAMAK İSTER MİSİNİZ?


Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

29 Kasım 2021 Pazartesi1 Koruma altındaki İşkencedere 7 ayda bu hale getirildi Rize İyidere’deki lojistik liman inşaatında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan taş ocağı için Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle geçtiğimiz Mart ayında İşkencedere Vadisi’nde acele kamulaştırma kararı alınmıştı. Cengiz İnşaat’ın İkizdere’deki vadide taş ocağı açmak için çalışma başlatması üzerine bölge halkı ayaklanmıştı. Ancak şirket 22 Nisan’da iş makineleriyle vadiye girerek taş ocağı çalışmalarını başlattı. Rize İdare Mahkemesi açılan yürütmeyi durdurma davası için inceleme yapan bilirkişi heyeti, raporunu tamamladı. Raporda, İşkencedere Vadisi’ne yapımı devam eden taş ocağının projenin usulüne uygun yapılmadığını belirtti. İkizdere Dernekler Federasyonu da, vadideki katliamı sosyal medya hesabından yayınladığı fotoğraflarla gözler önüne serdi. Koruma altındaki 200 vadiden biri olan İşkencedere’nin 7 ay içinde çorak bir bölge haline getirildiği görüldü.


2 Kılıçdaroğlu: Bürokrasiden dosya yağıyor, özel ekip kurduk CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü’ye konuştu. Kılıçdaroğlu “Bürokrasiye yaptığım çağrıdan sonra, hukuka uyan bürokratlar, kendilerini daha güvende hissettiler, yasadışı biçimde gelen baskıya da direndiler. İmza atmamaya özen gösteriyorlar. Geçmişte yapılan yolsuzluklara ilişkin çok sayıda dosya ve belge bize akmaya başladı. Bunların sayıları fazla olduğu için bir ekip kurduk” dedi. CHP lideri “İYİ Parti ile aramızdaki ilişkiler önemli. Türkiye’nin aydınlığa çıkması açısından güç birliği yaptık. Ben helalleşme dedim ama hesaplaşma ayrı. Yolsuzluk yapandan, kul hakkı yiyenden, hukuk içinde elbette hesap sorulacak. Helalleşme derken ‘Yolsuzlukları görmeyeceğiz, devleti soymuşlar görmeyeceğiz’ öyle bir şey yok. Yokuş aşağı son sürat gidiyoruz. Faturayı ödeyen milyonlar, kazanan ise bir avuç kişi oluyor” diye konuştu.


3 Osman Kavala nedeniyle Avrupa Konseyi’nde yaptırım süreci başlıyor İş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönündeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının uygulanması için Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi’nin Türkiye’ye verdiği süre bugün doluyor. AK Bakanlar Komitesi’nin yarın başlayacak olan üç günlük toplantısında, AİHM kararının uygulanmaması nedeniyle Türkiye’ye yönelik yaptırım sürecinin başlatılması ele alınacak.


4 Mevcut aşılar omikron’a karşı etkili mi? Bilim dünyası yarışta İlk olarak Botswana’da ortaya çıkan ve bir çeşit “Frankeştayn karışımı” olarak da nitelenen yeni korona virüs varyantı omikronu tam tanımlayabilmek için dünya çapında bir yarış devam ediyor. Omikron’a karşı eldeki mevcut aşıların etkili olup olmadığı en büyük merak konusu. Eğer aşılar yeterli değilse, en büyük şans elde BioNTech ve Moderna şirketlerinin mRNA aşılarının olması. Bu aşılar bir çeşit gen mühendisliği ile üretildiği için virüsün yeni haline karşı aynı mühendislik tekrar edilebilir ve yeni aşı hemen ortaya çıkabilir. Nitekim BioNTech kurucusu Uğur Şahin bunu açıkladı zaten. Bilim dünyası, üzerinde 30’dan fazla protein çıkıntısı olduğu için daha kolay bulaşabilen omikron varyantının DNA’sını çözmeye ve onun bulaşma mekanizmasını tam bulup aşıların etkinliğini ölçmeye çalışıyor.


5 TOKİ, taksidini ödeyemeyenlerden evlerini geri istedi iddiası Samsun Canik ilçesinde yeni yapılan evlerin taksitlerini ve gecikme faizlerini ödemedikleri gerekçesiyle yurttaşlardan 15 gün içinde evlerinin anahtarlarını TOKİ’ye teslim etmeleri istendi.


6 Marmara Bölgesi için kuvvetli fırtına uyarısı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesi için fırtına uyarısında bulundu. İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da bugünden itibaren fırtına etkili olacak. Şiddetli lodos İstanbul’da etkili olmaya başlarken, yetkililer çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmelere karşı tedbirli olunmasını istedi. Trakya üzerinden gelecek soğuk hava dalgasıyla, tüm yurtta hava sıcaklıklarının 10 derece civarında düşmesi bekleniyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da “Dikkatli olalım” uyarısı yaptı.


7 Hüseyin Çelik: Atatürk de dini kullandı AK Partili eski Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘insanların kendisine biat etmesi amacıyla dini kullandığını’ öne sürdü. Hüseyin Çelik, Karar TV’de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un sorularını yanıtladı. Çelik, “Atatürk’ün dini bir hassasiyeti var mıydı?” sorusuna Elif Çakır’dan “Yok” yanıtını aldıktan sonra bu cevabı onaylayıp şu ifadeleri kullandı: “Olmadığını ben de, sen de biliyoruz. Zaman zaman böyle dindar bir Atatürk oluşturma çabasındayız ama Atatürk’ün kendisi böyle bir şey istemez aslında…” Bu kez “Atatürk Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurarken, neye göre kurdu?” sorusunu yönelten Hüseyin Çelik, ardından şu açıklamayı yaptı: “Sünni İslam akidesine göre kurdu. Atatürk şöyle dedi, ‘Herkes Müslüman olacak, herkes Hanefi olacak, hatta herkes Mâtürîdî olacak, fakat herkes Alevi gibi yaşayacak. İtikatta Sünni, amelde Alevi olacağız, niye? Niye itikatta Sünni olsun, çünkü Atatürk de dini kullanarak insanların kendisine biat etmesini istiyordu. Halifeler, padişahlar, şahlar, melikler, sultanlar, emirler, monarşinin adının ne olduğu önemli değil hatta cumhurbaşkanları… Kendi dünyevi saltanatlarını meşrulaştırmak için dini kullandılar, buna Atatürk de dahildir.” Çelik’in açıklamaları sosyal medyada tepkilere neden oldu.


8 Trabzonspor üst üste 7. maçını kazandı: 2-0 Süper Lig’de açık ara lider durumda bulunan Trabzonspor İstanbul’da Fatih Karagümrük ile karşı karşıya geldi. Sahadan 2-0 galip ayrılan Bordo Mavili takım üst üste 7. maçını da kazandı. Konyaspor ve Hatayspor’un haftayı puansız kapatmasının ardından en yakın takipçileriyle puan farkını 10’a çıkardı.


9 Galatasaray deplasmanda Malatyaspor ile 0-0 berabere kaldı Avrupa Ligi’nde Marsilya’yı 4-2 yenerek bir üst tura çıkmayı garantileyen Galatasaray, Süper Lig’de üç haftadır galip gelemiyor. Sarı kırmızılı takım Yeni Malatyaspor deplasmanında golsüz berabere kaldı. 22 puana ulaşan Galatasaray, 8. sırada kaldı. 6 maç ceza alan Fatih Terim maçı tribünde izledi.


10 Tony Bennett, 95 yaşında muhteşem bir konserle sahneye veda etti Amerikan müzik efsanesi, şarkıcı Tony Bennett, New York’taki Radio City Music Hall’de Lady Gaga ile birlikte verdiği son bir konserle sahnelere veda etti. Bennett, kariyerin son döneminde çeşitli büyük şarkıcılarla düet kayıtları yaptığı albümler çıkarmıştı. Birlikte düet yaptığı isimlerden biri de Lady Gaga idi. Lady Gaga daha sonra Bennett ile başka düetler de yaptı, ikili birbirine yakınlaştı. Bennett’e son olarak alzheimer teşhisi de konunca büyük şarkıcı yaşının da etkisiyle müziği bırakmaya karar verdi. İşte New York’taki bu son konser o büyük kapanıştı. Konserin kaydı pazar akşamı Amerikan CBS televizyonundan da yayınlandı.

37 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page