top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

15 Aralık 2022 Perşembe1 Bir mahkeme kararı Türkiye’de siyasetin akışını değiştirdi, Ekrem İmamoğlu muhalefetin fiili adayı oldu Türkiye, bir kez daha yargı eliyle siyasete nizam verilmek istenmesi girişimine tanık oldu; İstanbul’un CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “ahmak” kelimesini hakaret olarak kabul eden mahkeme tarafından 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına ve siyaset yasağına çarptırıldı. Bu kararın açıklanmasına saatler kala Ekrem İmamoğlu sosyal medyadan taraftarlarını Saraçhane’deki belediye binasının önünde toplanmaya çağırdı. Oturumlarına iki kez ara veren mahkeme kararını açıkladığında Saraçhane’de büyük bir kalabalık toplanmıştı. İmamoğlu’nun çağrısına sadece CHP’liler değil, 6’lı muhalefet masasında oturan bütün partiler karşılık verdi, ayrıca bu masada olmayan TİP ve Memleket Partisi ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu da Saraçhane’ye gitmeye karar verdi. İlk gelen lider Meral Akşener oldu. Kararın belli olmasının ardından Saraçhane Meydanı’nda konuşmalar yapıldı. Meral Akşener, 1998’de Tayyip Erdoğan’ın mahkemeden aldığı mahkumiyet sonrası bu meydanda bir mitingle yeni siyasi serüvenine başladığını hatırlattı, Erdoğan’ın o zaman kullandığı slogan olan “Bu şarkı burada bitmez”i söyledi. Ekrem İmamoğlu da konuşmasında toplanan büyük kalabalığa moral verdi, “Her şey güzel olacak” dedi. Sosyal medya ve TV programlarında yapılan bütün yorumların ortak noktası, Ekrem İmamoğlu’nun 6’lı muhalefetin ortak adayı olduğu yönündeydi. İmamoğlu hakkında verilen cezanın kesinleşmesi için istinaf ve Yargıtay aşamalarında da onanması gerekiyor. Normal şartlarda bu yıllara yayılan bir süreç ama iktidar geçmişte Selahattin Demirtaş’ın aldığı böyle bir cezayı binlerce başka dosyanın önüne geçirerek birkaç ay içinde kesinleşmesini sağlamıştı. İmamoğlu hakkındaki ceza kesinleşirse aday olamaz.


2 Kılıçdaroğlu apar topar Berlin’den döndü, 6’lı muhalefet bugün Saraçhane’de yine miting yapacak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün sabah erken saatlerde tarifeli uçakla daha önce bir kez ertelediği Almanya gezisine gitmişti. Ekrem İmamoğlu için karar duruşması olacağını biliyordu, sabah saatlerinde sosyal medya üzerinden beraat kararı beklediğini, beraat dışında bütün kararların iktidarın yargıya talimatıyla olacağını söyleyen bir mesaj paylaştı. Ancak akşam üzeri ceza kararı çıkınca bir paylaşım daha yaparak kararı eleştirdi ve bu arada alel acele kiralanan bir özel uçakla İstanbul’a geri dönüp doğrudan Saraçhane’deki belediye binasına gitti. Belediye binası, İmamoğlu’na destek vermek isteyen başta Mansur Yavaş olmak üzere CHP’li büyükşehir belediye başkanlarıyla doluydu. Kılıçdaroğlu burada İmamoğlu’na moral veren kısa bir konuşma yaptı. Gündüz İmamoğlu’nun çağrısı üzerine İstanbul’a gelen Meral Akşener ve Ahmet Davutoğlu’na bugün Temel Karamollaoğlu, Ali Babacan ve Gültekin uysal da katılacak ve 6’lı muhalefet hem İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirecek hem de saat 16.00’da Saraçhane Meydanı’nda bir miting daha yapacak.

3 ABD’den de tepki geldi: Özgürlüklere saygı duymaya davet ediyoruz ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price “Ekrem İmamoğlu’nun ifade özgürlüğünü kısıtlamayı amaçlayan ‘hakaret yasalarına’ dayanarak 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmasından derin bir rahatsızlık ve hayal kırıklığı yaşıyor” dedi. ABD’li Sözcü “Bu haksız ceza insan haklarına, temel özgürlüklere ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır. Türkiye’deki sivil toplum, medya, siyaset ve iş dünyası liderlerine yönelik devam eden suçlamalar ve uzun süreli tutukluluk hallerinden ciddi endişe duyuyoruz. İfade özgürlüğü, barışçıl toplanma ve örgütlenme hakkı, sağlıklı bir demokrasinin temelidir. Türkiye’yi bu temel özgürlüklere saygı duymaya ve bu davayı hızlı ve adil bir çözüme ulaştırmaya davet etmeye devam ediyoruz” dedi. Almanya Dışişleri Bakanlığı da “Bugün verilen karar demokrasi adına büyük bir gerilemedir” açıklaması yaptı. İmamoğlu’nun mahkumiyeti dünya basınında da manşetlere çıktı. Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en büyük rakibinin İmamoğlu olduğu vurgusu öne çıktı. Yabancı basın haberi hep “Erdoğan’ın rakibine yasak geldi” başlığıyla duyurdu. Pek çok yabancı belediye başkanı ve siyasetçi Ekrem İmamoğlu ile dayanışma açıklamaları yaptı.


4 TÜİK, Asgari Ücret Komisyonu’na asgari geçim tutarını “Sorumluluk alamayız” diyerek bildirmedi Milyonlarca işçinin merakla beklediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısından da rakam çıkmadı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında Türk-İş ve TİSK temsilcilerinin katılımıyla yapılan dünkü toplantıda TÜİK’ten bir işçinin hayatını idame ettirebilmesi için gereken aylık geçim tutarını komisyona sunması bekleniyordu. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı da güncel ekonomik ve sosyal duruma ilişkin bilgi sunacaktı. Bakanlıklar Orta Vadeli Programda yer alan bir dizi bilindik veriyi komisyona anlattı. Ancak sıra TÜİK’e gelince, geçen yıl yaşanan sorun yine patlak verdi. TÜİK temsilcisi, kurumsal sorumluluk alınamayacağı gerekçesiyle komisyona asgari geçim tutarını veremeyeceğini bildirdi. TÜİK’e tepki gösteren Türk-İş, Anayasa’nın 55. Maddesi gereği bu verinin komisyona sunulması gerektiğini söyledi ancak sonuç alınamadı. TÜİK, 2020 yılına kadar düzenli olarak komisyona bekar bir işçinin asgari geçim tutarını ağır, orta ve hafif işte çalışan işçilere göre ayrı ayrı hesaplayıp komisyona veriyor, ağır iş için hesaplanan tutar da genellikle asgari ücret hesabında dikkate alınıyordu.


5 TÜSİAD: Bu politikalarla üretim ve ithalat yapamayız Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) geleneksel Yüksek İstişare Kurulu toplantısı Ankara’da düzenlendi. YİK Başkanı Tuncay Özilhan hukukun üstünlüğü, demokrasi, güçler ayrılığı başta olmak üzere bir çok sorunun Türkiye’nin ikinci yüzyılında aşılmasını beklediklerini belirterek seçimleri üstü kapalı işaret etti. Uygulanan ekonominin bu şekilde devam etmesi halinde üretim ve ithalat yapamayacaklarını, büyümeye katkı sağlayamayacaklarını söyleyen Özilhan “Yoksulluğu azaltmaya ve gelir dağılımını iyileştirmeye özel bir önem verilmemesinin sonuçlarını çok yakından gözlemleyebiliyoruz. Makroekonomik istikrarın bozulması ve enflasyonun hızlanması, yoksulluk ve gelir dağılımı üzerinde tahribat yaratıyor. 2017’den bu yana ortaya çıkan bozulma, enflasyondaki yükselmenin etkisiyle önümüzdeki yıllarda derlenecek verilerde daha net olarak görülebilecek. Belki kısa süreler için başarılı sonuçlar alınıyormuş gibi görülebilir ama bozulan dengeler zamanla daha büyük bedellerin ödenmesiyle sonuçlanır” uyarısında bulundu. TÜSİAD Başkanı Orhan Turan da Cumhuriyet’in ilk 100 yıllık dönemine işaret ederek iktidarı üstü kapalı eleştirdi, ikinci 100 yıl için umutlu konuştu. Turan ilk 100 yılda kayırmacılığa, yolsuzluklara, ahbap-çavuş kapitalizmine, kaynakların verimli alanlar yerine kişisel ilişkiler üzerinden aktarılmasına şahit olduklarını belirtirken, bu anlayıştan uzak olunduğu dönemlerde kişi başına gelir artışının hızlandığını söyledi. TÜSİAD’ın dünkü YİK toplantısını yorumlayan gazeteci Murat Sabuncu, iş insanı derneğinin “tek adam rejimine karşı itirazlarını yükselttiği” kanısında.


6 Büyük başarı: Bayraktar Kızılelma ilk uçuşunu gerçekleştirdi Baykar’ın öz sermayesiyle milli ve özgün olarak geliştirdiği Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Tekirdağ Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde ilk uçuş öncesi gerekli testlerin tamamlanmasıyla birlikte saat 14.59’da havalanan Bayraktar Kızılelma, 15.17’de ilk uçuşunu başarıyla tamamlayarak iniş yaptı. Bayraktar Kızılelma’nın 18 dakika süren ilk uçuşu Türk havacılık tarihinde yeni bir dönemin perdesini açtı. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar Kızılelma’nın uçuşunu kaydettiği videoyu sosyal medya hesabından paylaşarak “Daha fazla yerde tutamadık uçtu! Rabbimize şükürler olsun…” dedi.


7 H.K.G.’ye istismar davasında iki isme iki yıl sonra tutuklama çıktı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında kızı H.K.G.’yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği iddialarına ilişkin iddianamede İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istenmişti. İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında tutuklanmalarına yönelik yakalama kararı verdi. İki isim hakkında savcılık iki kez tutuklama kararı istemesine rağmen mahkeme bunu kabul etmemişti. Gözaltı kararı verilen Kadir İstekli İstanbul Pendik’teki bir evde yakalandı.


8 FED faiz oranlarını 50 baz puan daha artırdı, artış sürecek işareti verdi 2022 yılının son politika toplantısını dün tamamlayan ABD Merkez Bankası (FED), faiz oranlarını 50 baz puan arttırdı. Toplantılar, enflasyondaki sürpriz düşüş, faiz artış hızının yavaşlatılması konusundaki görüş birliği ve parasal sıkılaştırmanın duracağı beklentisinin arttığı bir dönemde yapıldı. FED yetkilileri son haftalarda, gecelik faiz oranını 50 baz puan arttıracakları yönünde sinyaller vermişti. Bu sinyaller, faiz oranlarının ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu düşürmek için gereken seviyeye yaklaştığının, faizleri dört kez art arda 75’er baz puan arttıran FED’in daha yumuşak adımlar atacağının işareti olarak algılanmıştı. 50 baz puanlık faiz artışıyla birlikte federal fon oranı yüzde 4,25 ila yüzde 4,50 aralığına yükseldi. Federal fon oranına bağlı sözleşmeleri olan yatırımcılar, FED’in Şubat ve Mart aylarında çeyrek puanlık artışlara geri döneceğini ve politika oranını yüzde 5’in hemen altında bırakacağını öngörüyordu. Bu arada karar sonrası açıklama yapan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyonda gerilemeye ilişkin daha net kanıtlar görülmesi gerektiğini ifade etti.


9 Sanat pazarında daralma mı var? Sotheby’in satışları 6,5 milyar dolara düşmüş Uluslararası sanat pazarı, salgın ve ertesinde büyük bir patlama yaşamış, 2021 yılı bu alanda en çok paranın döndüğü yıl olmuştu ama 2022’de bir yavaşlama var. Ünlü müzayede evi Sotheby’nin bu yılki satışları geçen yıla göre yüzde 11 oranında azalmış ve 6,5 miluar dolar olarak gerçekleşmiş. Çoğu uzmana göre bu tek bir firmayla sınırlı bir daralma değil, genel olarak satışlarda 2021’e göre bir azalma var.


10 Fransa, Fas’ı 2-0 yendi finalde Arjantin’in rakibi oldu Katar’daki Dünya Kupası’nda finalin adı Arjantin-Fransa oldu. Yarı final maçında Fas’ı 2-0’lık skorla mağlup eden son şampiyon Fransa, üst üste ikinci kez finale yükseldi. Yarı finaldeki karşılaşmada perdeyi 5. dakikada Theo Hernandez açtı. İkinci golü ise 80. dakikada Kolo Muani ile buldu. 2018’de Hırvatistan’ı yenerek kupaya uzanan Fransa, bu kez Messi’nin kaptanlığını yaptığı Arjantin ile kozlarını paylaşacak. Yarı finale yükselerek tarihi bir başarı elde eden Fas, Fransa maçına kadar yalnızca bir gol yemişti. 2022 Dünya Kupası final tarihi 18 Aralık Pazar. Karşılaşma saat 18.00’de başlayacak. Cumartesi günü ise yarı finalde havlu atan iki takım Fas ile Hırvatistan üçüncülük maçına çıkacak. Karşılaşma 18.00’de başlayacak. Maçlar TRT1’den yayınlanıyor.

Kaynak: www.10haber.net


22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page