• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

15 Aralık 2021 Çarşamba1 Gökhan Hotamışlıgil sağlıkta devrim yaptı, şeker hastalığına son Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, diyabet tedavisi için devrim yaratabilecek bir bilimsel keşfe imza attı. Hotamışlıgil ve ekibi, ‘fabkin’ adını verdikleri hormonu bloke ederek, hem Tip-1 hem de Tip-2 diyabetli farelerde hastalığı ortadan kaldırmayı başardı. Prof. Hotamışlıgil, hormonun nasıl çalıştığını ve tedavide nasıl kullanılabileceğini anlattı.


2 Kılıçdaroğlu: İttifak kabul ederse cumhurbaşkanı adayı olurum CHP lideri Kılıçdaroğlu Haber Global canlı yayınında Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programının konuğu oldu. “Siyaset tarzınız değişti mi?” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu “Bıçağa boynunuzu uzatırsanız bu olmaz. Haksızlığa karşı direneceksiniz. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. İnsan hata yapabilir. Ben bunu anlayışla karşılarım. Hatta takdir de ederim. Ama bile bile emeklinin, işçinin, memurun hakkıyla uğraşırsanız, onların hak ettiği paraları almaması için oturup da Ali Cengiz oyunları oynarsanız ben ona isyan ederim. Aksi halde görevimi yapmamış olurum” dedi. “Cumhurbaşkanı adayı olmayı ister misiniz?” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu “İttifak kabul ederse bir sorun yok. Bir ittifakımız var. İttifakın liderleri bu konuda hiç bir araya gelmediler ve bu konuyu hiç konuşmadık. Benim ittifak adına konuşma diye bir yetkim yok. İttifak kabul ederse adaylık konusunda bundan onur duyarım. Bu konu hiç konuşulmadı, görüşülmedi. Bir araya gelip konuşmamız, karar vermemiz gerekiyor” dedi.


3 NYT: Enflasyon popülist sağ liderleri sallıyor, en vahim durumda olan Türkiye Ünlü Amerikan gazetesi The New York Times aynı gün içinde Türkiye’yi ekonomik ve siyasi açıdan ele alan iki ayrıntılı haber birden yayınladı. Bunlardan birincisinde Türkiye, Macaristan ve Brezilya ile birlikte anlatılıyordu. Haber, popülist liderler tarafından yönetilen bu ülkelerdeki yönetim zaaflarına ve ekonomik duruma odaklanıyor ve artan enflasyon yüzünden her üç liderin birden “sallantıda” olduğu söyleniyordu. Haberin içinde “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alışılmışın dışında ekonomi politikalarının tam bir döviz krizine yol açtığı Türkiye en vahim durumdaki ülke” deniyor. TL’nin yüzde 45 değer kaybettiği vurgulandı. Haberde “Son haftalarda, esasen Erdoğan’ın kontrolü altındaki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, defalarca faiz oranlarını düşürdü. Çoğu gözlemci, daha fazla faiz indirimi ve kur düşüşlerinin yabancı yatırımcıları paralarını Türkiye’den çekmeye itmesiyle, Erdoğan’ın zor bir durumu daha da kötüleştirdiğini düşünüyor. Aynı zamanda siyasi rüzgarlar da Erdoğan’ın aleyhine esiyor gibi görünüyor. Kötüleşen ekonomik durum, sokak protestolarına yol açtı. Muhalefet politikacıları krizle başa çıkmak için erken seçim çağrısı yaparken, Erdoğan’ı ekonomiyi kötü bir şekilde yönetmekle suçluyorlar” yorumunu yaptı. Gazetenin öteki haberi ise doğrudan Türkiye’deki ekonomik duruma ilişkindi ve Türkiye’nin bugün yaşadığı kur krizine nasıl girdiği ayrıntılarıyla sıralanıyordu.


4 Esenyurt’ta dört kardeş yanarak öldü; arkasında yoksulluk ve büyük bir dram ortaya çıktı İstanbul Esenyurt’tan dün sabah erken saatlerde bir yangın haberi geldi. Bir apartmanın bodrum katındaki dairede yangın çıkmış, yaşları 9 ile 1 arasında değişen dört çocuk ölmüştü. Bu zaten yeterince büyük bir dramdı. Ama gün içinde arka planda çok daha büyük bir dram olduğu ortaya çıktı. Ölenler Suriyeliydi, Besme Hammud (5), Şahin Hammud (9), Ahmet Hammud (9) ve Selva Hammud’un (1) çıkarılan cansız bedenleri, müthiş bir fakirlik ve çaresizliği anlatıyordu. Aile, parası olmadığı için doğal gaz faturasını ödeyemiyordu; o yüzden elektrik sobalarıyla ısınmaya çalışıyordu. Yangın da zaten bu yüzden çıkmıştı. Evin mutfağında bir kutu süt vardı sadece. Çocukların babası hapisteydi, anneleri ise tek başına çalışıp onlara bakmaya çalışıyordu.


5 Doktorlar akın akın Türkiye’den kaçıyor Türk Tabipleri Birliği’nin verilerine göre, özellikle son 3 yılda yurt dışına taşınmak isteyen doktor sayısında büyük artış var. 2012’de sadece 59 doktor yurt dışına taşınma amacıyla başvurdu. 2021’in ilk 11 ayında bu sayı 1200’ü aştı. İngiltere ve Almanya’dan hekimler BBC Türkçe’ye neden yurt dışında çalışmak istediklerini ve göç ettikleri ülkelerdeki çalışma koşullarını anlattı. BBC Türkçe’nin konuştuğu dört hekim, yurt dışına taşınma kararının bir anda alınmadığını, bunun sıkıntılı bir süreç olduğunu ancak Türkiye’de hekim olarak çalışmanın çok zorlaştığını anlatıyor.


6 Kokina’ya bile yüzde 100 zam geldi Yılbaşı çiçeği olarak bilinen “kokina” yüzde 100 zamlandı. Geçen yıl sonunda 20-25 lira olan bir demet Kokina bu yıl 45-50 liradan satılıyor. Ankaralı çiçekçi Can Yılmaz, “Her şeye zam geldi, yılbaşı çiçeğinin de fiyatı arttı. Bugünlerde 45-50 liraya satıyoruz. 31 Aralık yaklaştıkça fiyatı daha da artabilir” dedi.


7 Araştırma: Roket bilimciler ve beyin cerrahları ortalamadan daha akıllı değil Dünyanın her yerinde dile yerleşmiş deyişlerden biri, insanların o kadar da akıllı olmadıklarını anlatmak isterken “Ben roket bilimci değilim” veya “Ben beyin cerrahı değilim” demesi. Tabii tam tersi de geçerli: O kadar büyük zeka gerektirmeyen işler için “Roket bilimci olmak gerekmiyor” da diyoruz. Ama anlaşılan bu sözler o kadar da doğru değil. Çünkü yapılan bir araştırmaya bakılacak olursa roket bilimciler veya beyin cerrahları ortalama insanlardan daha akıllı değiller, sadece işlerini iyi yapabilmek için çok çalışmışlar, yani belki daha çalışkan ve disiplinliler.


8 İşte Anadolu Leoparı Dünyada nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan leopar, Doğu Anadolu’da foto-kapana yakalandı ve görüntülendi. Türkiye’nin komşu ülkelerinden İran ve Gürcistan’da görülen, Trakya haricinde yurdun birçok bölgesinde yaşadığına dair kanıtlar olan leoparın Doğu Anadolu’da da görüntülenmesi, yaban hayatı uzmanları arasında heyecan yarattı.


9 Fenerbahçe Beko, Euroleague’de üst üste üçüncü kez kazandı Ülker Arena’daki maçta Fenerbahçe Beko, İsrail ekibi Maccabi Playtika ile oynadı. Maçı 90-79 kazandı. Fenerbahçe üst üste üçüncü maçını kazandı. Galibiyet sayısını 6 maça çıkardı.

10

İzmir’de polis bir tuhaf koleksiyon yakaladı İzmir Aliağa’da bir ev ve depoya 3 gün arayla düzenlenen operasyonda, farklı dönemlere ait 356 parça tarihi eser ve 18’inci yüzyıla ait 27 yağlı boya tablo ve ikona ele geçirildi. Eserler arasında Peru ve Amazon’un derinliklerinde yaşayan Jivaro yerlilerinin kesip özel işlemlerden geçirerek küçülttükleri, ‘tsantsa’ olarak adlandırılan insan başları da var.

Kaynak: www.10haber.net

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör