• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

21 Aralık 2021 Salı1 Dolar 18 lirayı aşınca Erdoğan modelden döndü, faiz bu kez dolara endekslendi Türkiye para piyasaları dün gündüz ve gece çok anormal bir gün yaşadı. Bir gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizi düşürmekte ısrarlı olduğu, pazartesi günü piyasalarda ne yaşanırsa yaşansın bu görüşünde direneceğine ilişkin sözleri üzerine dolar dün sabah hızla yükselmeye başladı ve önce 17 lirayı aştı, ardından 18 liranın da üzerine çıkarak 18,36’yı gördü. Euro da 20 liranın üzerine çıkıp 21 lira sınırına geldi. Bu gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı ve toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, günlerdir sözü edilen “Dövize talebi azaltacak” adımı açıkladı. Buna göre bankalardaki vadeli TL mevduatların faiz getirisi döviz kuruna endekslenecek ve alınan faiz veya döviz kurundaki yükselmeden hangisi daha büyükse o kazanç mevduat sahibine TL olarak verilecekti. Cumhurbaşkanı’nın söylediğine göre döviz kuru artışı faizden yüksek olursa bankaların uğradığı zararı devlet karşılayacaktı; yani vatandaşın faiz kazancı doğrudan devlet bütçesinden ödenecekti. Erdoğan’ın açıkladığı bir başka önlem, döviz kurundaki sürekli oynaklık nedeniyle yurt dışına fiyat vermekte zorlanan ihracatçılara Merkez Bankası’nın ileri vadeli döviz kuru garantisi vermesiydi. Bu iki önlemin açıklanmasının ardından kapalı olmasına rağmen piyasalar hareketlendi, dolar kuru bir ara 13 liranın altına kadar geriledi ama bu sabah 13.50 civarından işlem görüyor. İç piyasa tamamen açıldığında tepki daha net belli olacak. Uygulama hakkında bilgi veren Ziraat Bankası Genel Müdürü Alparslan Çakar’ın iddiasına göre akşam saatlerinde vatandaşlar 1 milyar dolar dolayında döviz bozdurdu.


2 Durmuş Yılmaz: Yeni ekonomik modelin tabutuna çivi çakıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası çok sayıda iktisatçı ve piyasa uzmanı, getirilen bu yeni uygulamanın düşük faiz politikasından dolaylı olarak vazgeçmek olduğu yorumunu yaptı. en çarpıcı yorumu yapanlardan biri eski Merkez Bankası Başkanı ve İyi Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz dile getirdi. HalkTV yayınına katılan Yılmaz, “Yeni ekonomik modelin tabutuna çivi çakıldı. Geri döndük demeden geri döndüler, ortodoks politikalara geri döndüler” dedi. Yılmaz’a göre bu yeni politika da amaca hizmet etmeyecek, dolar kuru düşmeyecek. BBC Türkçe, dün gece boyunca dile getirilen ekonomist görüşlerini en kapsamlı biçimde derleyen haber kuruluşu olmuş. Mahfi Eğilmez’den Kerin Rota’ya kadar pek çok isim yapılanın “örtülü faiz artışı” olduğunda hem fikir. İktisatçılara göre bu girilen yol da çıkmaz sokak. Halen Gelecek Partisi’nde siyaset yapan eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turan’a göre bu kararı özel bankalar uygulamayacak, çünkü uygularlarsa oluşacak zararı onlara kimin ödeyeceği belirsiz. T24’e yazan Uğur Gürses’e göreyse bu atılan yeni adım vatandaşın dolarizasyonunu daha da arttırmaktan başka bir işe yaramayacak. Bir başka önemli iktisatçı Ercan Uygur da Erdoğan iktidarının son ekonomi politikalarını değerlendiren bir yazı yazdı.


3 Erdoğan’ın öfkesinden TÜSİAD kadar TOBB Başkanı da payını aldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam birkaç hafta önce ilan ettiği ekonomi programından vaz geçip yeni bir yöntem açıkladığı konuşmasında TÜSİAD başta olmak üzere ekonomiyle ilgili eleştiri getirenlere de kızdı. Erdoğan’ın kızdıkları arasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da vardı, Erdoğan onun için “safını şaşıran” dedi. Erdoğan, “Geçmişte gazete ilanlarıyla hükümet devirip, hükümet kurmayı alışkanlık haline getirenlerin ‘genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmeli’ diyerek sergilediği karın ağrısının sebebini gayet iyi biliyoruz. Aynı şekilde ülkenin içinden geçtiği tarihi dönüşüm sürecine destek vermesi gerekirken ‘piyasaların ivedilikle istikrara kavuşmasını sağlayacak acil önlemler alınması’ çağrısıyla olumsuzluğu körükleyerek safını şaşıranları da yakından takip ediyoruz” diye konuştu. Erdoğan konuşmasının değişik yerlerinde “Ey TÜSİAD” diye seslendi.


4 Ziraat’in Demirören kredisi “yakın izlemede”ymiş, Demirören’in şirketi eksi sermayeye düşmüş, banka hacizler koymaya başlamış Kamuoyu uzunca bir zamandan beri, Demirören Grubu’nun eski Doğan Yayın Holding’in gazete ve televizyonlarını satın almak için Ziraat Bankası’ndan kullandığı krediyi merak ediyor. “Ticari sır” denerek hakkında bilgi verilmeyen bu kredilerle ilgili olarak Sayıştay’ın bir rapor yazdığı ve raporun da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildiği ortaya çıktı. BirGün gazetesinden Nurcan Gökdemir’in haberine göre Ziraat Bankası 800 milyon doları aşan krediyi “yakın izleme”ye, yani sorunlu alacak kategorisine almış. Kredinin teminatları artık kredinin yarısını bile karşılayamaz hale gelmiş; Demirören’in kredi açılan şirketleri sermayelerini kaybedip eksi 6,5 milyar liraya düşmüş, banka Demirören’in çok sayıda gayrımenkulünü şimdiden hacz etmiş. Durum son derece vahim.


5 Beyoğlu’nun genelev sokağı, kültür sanat merkezi olacakmış Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu’ndaki Zürafa, Alageyik ve Kadem sokaklarının eski fonksiyonlarından bambaşka bir fonksiyonla kültür sanat merkezi noktası olarak hizmet edeceklerini açıkladı. Her üç sokak uzun dönem İstanbul’da genel evlerin merkezi konumundaydı. Salgın nedeniyle bu sokaklar iki yıldır kapalıydı. Üç sokaktaki 42 evin 37’si Manukyan Ailesi’ne ait. 5 ev ise başka bir ailenin. Belediye Başkanı Yıldız, Manukyan Ailesi’nin varislerinin bu dönüşüme rıza gösterdiklerini açıkladı. Başkan Yıldız bu açıklamayı aralarında Ertuğrul Özkök’ün de olduğu 15 gazeteciyi Zürafa Sokağa götürerek yaptı. Özkök burada İstanbul’un “kerhaneler” tarihine de girerek izlenimlerini yazmış.


6 Stephen Hawking bir kez daha haklı çıktı Kara delikler, Albert Einstein’ın genel görelilik teorisinin dolaylı olarak öngördüğü bir fenomen. Teoriye göre çok büyük kütleler uzay zamanı büküyor; bazı çok büyük kütleler söz konusu olduğunda uzay zaman öyle bükülüyor ki, dışarıya ışık hızında hareket eden elektro manyetik radyasyon bile çıkamıyor. 60’lı yıllarda büyük fizikçi Stephen Hawking bu henüz teoırik olan kara deliklerin varlığını matematiksel olarak kanıtladı. Daha sonraki yıllarda ise kara deliklerden dışarı hiçbir şeyin çıkamadığı şeklindeki görüşünü değiştirdi; artık “Hawking radyasyonu” adıyla anılan bir ışımanın kara deliğin sınırında yaşanması gerektiğini ortaya koydu. Bilim, önce kara deliklerin gerçekten var olduğunu gözleyerek Hawking’i ve Einstein’ı doğruladı. Şimdi son olarak “Hawking Radyasyonu” da resmen gözlendi ve böylece büyük fizikçi bir kez daha haklı çıktı. Yapılan gözleme göre Samanyolu galaksisinin merkezinde yer alan ve bizim güneşimizin 4,1 milyon katı kütleye sahip devasa kara delik “sızdırıyor.” Bu sızıntı teleskoplar tarafından gözlendi.

7 Türk SİHA’lar Etyopya’da savaşın seyrini değiştirdi Etyopya’da devam eden iç savaşta hükümet güçleri bu ay başında elde ettikleri bir zaferle başkente doğru yürümekte olan ayrılıkçıları durdurmayı başardı. Hükümetin bu zaferinde Türkiye’de alınan TB2 Bayraktar SİHA2ların önemli rolü var. Etyopya hükümeti sadece Türkiye’den değil, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran’dan da bu silahları aldı. The New York Times Etyopya’daki savaşı değerlendirmiş.

8 Fenerbahçe’de ikinci Pereira dönemi 17 haftada bitti Beşiktaş derbisinden sahasında 2-2 beraberlikle ayrılan Fenerbahçe, Portekizli teknik direktör Vitor Pereira’nın görevine son verdi. Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörlüğü için en büyük aday A Milli Takım Teknik Direktörü Kuntz’un yardımcısı Kenan Koçak. Fenerbahçe Pereira ile 2021-2022 sezonunda çıktığı 25 maçta 11 galibiyet, 7’şer beraberlik ile mağlubiyet aldı. Sarı-lacivertliler UEFA Avrupa Ligi’nde de grubunu 3. sırada tamamlayıp, UEFA Konferans Ligi’ne gitmişti! Pereira’nın görevine son verilmesiyle 2018 yılında göreve gelen Ali Koç döneminde 8. teknik direktör de gitmiş oldu. Rıdvan Dilmen, sportif direktör olarak kulübün başına geleceği iddialarını reddetti.


9 “Kaju”nun tanesi 50 kuruş! Türk lirasının değer kaybı, her şeyin fiyatının da artmasına neden oluyor. Yılbaşı yaklaşırken pek çok kişinin gözü kuruyemiş fiyatlarına döndü. Kuruyemiş fiyatları da çok ciddi artmış durumda. Böyle fiyatı çok artan ürünlerden biri, ithal edilen kaju adlı yemiş. Kilosu artık 245 lira 90 kuruştan satılmaya başlanan bu yemişi bir sosyal medya kullanıcısı tartmayı denedi. Tek bir tane kaju 2 gram ağırlığındaydı ve fiyatı da 49 kuruştu.

10 Bolu’da ülkücü grup Demirtaş’ın kitabı satılıyor diye fuarı bastı Karabük’ün Safranbolu ilçesinde belediye tarafından düzenlenen kitap fuarı, 5 yıldan fazla süredir Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kitaplarının satıldığı gerekçesiyle bir grubun saldırısına uğradı. Saldırganlar “‘Burada Selahattin Demirtaş kitabı satamazsınız” diyerek kitapları stantta bulunan yazar ve tiyatro oyuncusu H.A.’ya fırlattı. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse “Ülkü Ocakları’ndaki arkadaşlar, bu kitabın buradaki varlığından rahatsız olarak buraya bir baskın yapmışlar. Maalesef bir arbede yaşandı burada, yani kitap fuarında yaşanmaması gereken bir şeydi, hiç yakışmadı tabii ki. Ben herkesi sağduyuya davet ediyorum” dedi.

Kaynak: 10haber.net

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör