top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

22 Aralık 2022 Perşembe1 Sahte doktor, gözüne Ankara Şehir Hastanesi’ni kestirmiş Sahte doktor Ayşe Özkiraz’ın hastane ortamında çekilmiş yeni fotoğrafları ortaya çıktı. Özkiraz’ın yeni hedefinin Ankara Şehir Hastanesi olduğu öğrenildi. Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde görev yapan 21 yaşındaki sahte doktor Ayşe Özkiraz’ın ameliyatlarda yer aldığı ve ameliyata girmeden önce hastane personeli tarafından giydirildiği fotoğraflar ortaya çıktı. Özkiraz’a hastanedeki personel tarafından doğum günü kutlaması düzenlendiği, boynunda yaka kartı ile hastane acili önünde gece nöbetlerine kaldığını ima eden fotoğraflar ortaya çıktı. Özkiraz’ın, gitmeyi planladığı Ankara Şehir Hastanesi’nde inandırıcılığını artırmak için, gitmeden önce Çerkezköy’de sahte kaşe, kimlik kartları yaptırdığı ve ameliyat başında video hazırlatmaya çalıştığı öğrenildi.


2 Evdeki akıllı süpürge tuvaletteki genç kadının resmini çekti, fotoğraf internete sızdı Türkiye’de de, dünyada da pek çok evde yapay zeka da kullanan akıllı süpürgeler var. Bunların en ünlü markası, artık Amazon’a ait olan iRobot’un Roomba J7 serisi. Bu serideki süpürgeler, Amazon’un yapay zekası Alexa ile de iletişim halinde, çalıştığı evlerde eşyanın ve odaların yerlerini yapay zeka yardımıyla “öğreniyor” ve bu sayede de “daha etkili” temizlik yapıyor. Roomba J7, süpürgelerin yapay zeka öğrenmesini arttırmak için şartları kabul eden bazı tüketicilerle anlaşmış, o tüketiciler de Roomba’nın ev içinde video ve fotoğraf çekmesine izin vermiş. Bu fotoğraflar aslında yapay zekanın evlerdeki vazo, sehpa, kapı vs gibi bazı nesneleri kolayca öğrenmesi için çekiliyor ve dışarı sızmaları gerekmiyordu. Ama Amerika’daki ünlü bilim teknoloji dergisi MIT Technology Review, bu cihazlar tarafından evlerin içinde çekilmiş bir dizi fotoğrafın bazı kapalı sosyal medya gruplarında paylaşıldığını öğrendi ve bu resimleri edindi. Resimler içinde en çarpıcı olanı, genç bir kadını tuvalette otururken göstereni. Bir yandan evimizin içindeki eşya yerleşimine kadar her şeyi bilen yapay zeka, öbür yanda evde çekilen resimlerin internette elden ele dolaşması tehlikesi yeni bir tartışmayı da başlattı.


3 Asgari ücret bugün açıklanacak, Erdoğan Türk-İş’e tepkili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’le görüşüp bugün açıklama yapacağını söyledi. Türk-İş’in 9 bin TL talebi icin “Herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok. Çünkü bizim sırtımızda küfe var. Sırtında küfe olmayanlar rahat konuşuyor ama bizim sırtımızdaki küfe 85 milyonun taşındığı bir küfe. Bunların hepsini düşüneceğiz; eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaşımdan bütün altyapı üstyapı sorunlarına kadar bunlar bir şeyle yapılacak değil mi? Tabii sırtında küfe olmayanlar bol bol atıp tutuyor” dedi. Enflasyonun tepetaklak aşağıya ineceğini savunan Erdoğan “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı 2023’ü diğer sevinçler yanında hayat pahalılığı belasından kurtuluşumuzun da dönüm noktası haline getirelim istiyoruz. Türkiye yıl sonu itibarıyla inanıyorum ki 4-5 gibi bir büyüme ile bu yılı kapatacak” ifadelerini kullandı. Erdoğan akşam 21.40’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Beştepe’de görüştü.


4 Nebati: Enflasyonun boynunu kırdık Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “yüksek enflasyon hepimizin canını yakmış olsa da aldığımız önlemlerle onun da boynunu aşağı doğru kırmış durumdayız” dedi. Nebati, Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi tanıtımında konuştu. Nebati, enflasyonla ilgili, “Her ne kadar yüksek enflasyon hepimizin canını yakmış olsa da aldığımız önlemlerle onun da boynunu aşağı doğru kırmış durumdayız. Enflasyonun önümüzdeki aylarda çok daha belirgin şekilde düşeceğini hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.


5 İmamoğlu: Bizim adayımız Kılıçdaroğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarihi Haliç Tersanesi’nin 567’nci kuruluş yıldönümünde 5 elektrikli deniz taksiyi suya indirdi. Kılıçdaroğlu’nun ilişkilerini baba-oğul olarak nitelemesinin ‘muhteşem bir duygu’ olduğunu söyleyen İmamoğlu “Bunu bir tek babam kıskanır diye düşündüm. Hani babam der ki, ‘Ya nasıl böyle bir şey der benim oğluma.’ Ama babam da kıskanmaz. Babam da gurur duyar oğluna böyle bir duygu besleyen genel başkanı olmasından. Fakat görüyorum ki, kıskançlık duygusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’da yüksek” dedi. İmamoğlu “Ben bir Kasımpaşalı olarak mertçe mücadeleye davet ediyorum Cumhurbaşkanı’nı. Yani bizim bu büyük ailemizden, bu büyük takımımızdan, bu büyük muhalefet cephesinin oluşumundan insan eksiltmeye çalışmasın. İnsan eksiltmeye değil, mertçe mücadeleye davet ediyorum. Bu elinizdeki devlet gücünü kullanarak, insanları sindirme kavramından uzaklaşsınlar. Bunu da bir tek kendileri yapabilir. Lütfen yapsın. Bu işin yanlış olduğunu, bu işin doğru bir karar olmadığını çıkıp açıklamasını bekliyorum. Bunu yaparsa, kendine yakışanı yapmış olur. Bıraksın bizim baba-oğul ilişkimizi. Kıskandığının farkındayım. Kıskanmaya devam etsin. Biz daha çok sarılacağız birbirimize. Ama bu mertliği bekliyorum ben” diye konuştu. Ayrıca “Ben CHP’liyim. Her CHP’linin adayı Kılıçdaroğlu’dur” ifadelerini kullandı. Bu süreçte tutuklu Selahattin Demirtaş’ın da ailesine kavuşmasını diledi. TİP Genel Başkanı Erkan Baş da İmamoğlu’nu ziyarete gitti. İmamoğlu ayrıca Cumhuriyet gazetesine önemli bazı açıklamalarda bulundu.


6 Kış, bu sabah bilimsel olarak da geldi artık Dün gece, Kuzey Yarım Küresi’nde yaşayanlar için en uzun geceydi; çünkü güneşin etrafındaki eliptik yörüngesinde dönen dünyanın kuzey kutbu, dünyanın güneşe göre açısından da kaynaklanan bir sebeple dün gece güneşe en uzak noktadaydı. Bu yüzden dün Kuzey Kutbu’nda gece tam 24 saat sürdü. Artık bugünden itibaren gündüzler uzayacak, geceler kısalacak ama bu arada Kuzey Yarım Küre de kış mevsimine girmiş olacak. Kış, bilimsel olarak gece ile gündüzün eşit yaşanacağı 21 Mart’a kadar devam edecek. Tarih boyunca bu gün dönümlerine insanlar özel önem atfettiler, çoğu zaman da bugünleri çeşitli festivallerle kutladılar.


7 Birleşmiş Milletler’de Türkiye ile Çin’in sert Suriye atışması Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Türkiye’nin Suriye’de terör örgütü PKK/YPG’yle mücadelesi konusunda ithamlarda bulunan Çin temsilcisine sert tepki gösterdi. BM Güvenlik Konseyinde konuşan Sinirlioğlu, Türkiye’yi, “Suriye’nin kuzeyini defalarca hava saldırıları ve top atışlarıyla vurmak ve kara harekatı başlatma tehdidinde bulunmakla” suçlayarak, bu “saldırılara derhal son vermesi” çağrısı yapan Çin’in BM Daimi Temsilcisi Yardımcısı Geng Shuang’a yanıt verdi. Sinirlioğlu, “Hiçbir ülkenin terörle mücadelemiz konusunda bize ders vermeye hakkı yok. Bugün duyduğumuz ve sınırlarımızı savunurken, halkımızı korurken ne yapıp ne yapmamamız gerektiğini söylemeyi kendinde hak gören açıklamaları reddediyoruz.” dedi. Türkiye’nin, terörle mücadele kararlılığının “sarsılmaz” olduğunu, halkını korumak ve sınır güvenliğini sağlamak için gerekli her adımı atmaya devam edeceğini belirten Sinirlioğlu, son iki yılda Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG saldırılarında 500’den fazla Suriyelinin hayatını kaybettiğini söyledi. Türkiye, ayrıca Batılı ülkeler ve Birleşmiş Milletler (BM), Cilvegözü Sınır Kapısı üzerinden Suriye’ye uluslararası insani yardımların gönderildiği mekanizmanın yenilenmesi çağrısında bulundu.

8 Japonya’da araştırma: Libidosu düşük erkek daha erken ölüyor Japonya’da yapılan bir araştırma, erkeklerde cinsel dürtü eksikliği ve erken ölüm riski arasında bir bağlantı tespit etti. Diğer bir deyişle, libidosu düşük erkeklerin çeşitli sağlık sorunları nedeniyle erken ölme riski daha yüksek olabilir. Yaklaşık 21 bin kişinin son 10 yıl içindeki tıbbi kayıtlarını inceleyen araştırmacılar, libidosu düşük 40 yaş üstü erkeklerin kanserden ölme olasılığının neredeyse iki kat, kalp hastalığından ölme ihtimalinin de 1,5 kat fazla olduğunu tespit etti.


9 Türkiye, ABD’den mikro nükleer santral almak için temastaymış Türk hükümeti ve özel sektörünün ABD ile küçük ölçekli nükleer reaktör alımı görüşmeleri yürüttüğü öne sürüldü. Bloomberg HT’deki haber, bu görüşmeleri kimin kiminle yürüttüğü konusunda bir bilgi vermiyor. Amerika’da çok sayıda yeni “mikro nükleer santral” tasarımı var. Bu santralların hem kurulması kolay hem de modüler, yani istenirse birkaç tane modül yan yana da konabiliyor. Özel sektörün ürettiği bu santralların yurt dışına satışına Amerikan Enerji Bakanlığı izin veriyor veya vermiyor. Son olarak Romanya ABD’deki bir firmadan böyle mikro nükleer santral alımı için anlaşma yaptı. Bu santralların kaza riski de, atık malzemesi de, kurulum maliyeti de büyük nükleer santrallardan çok daha düşük. Bazı versiyonları bir kamyon üzerinde taşınabilecek kadar ufak.


10 Beşiktaş, 2-0 geriden gelip kazandı: 4-2 Ziraat Türkiye Kupası 5. Eleme Turu’nda Beşiktaş, Şanlıurfaspor’u 4-2 mağlup ederek son 16 turuna yükseldi. Maçın ilk yarısını 2-0 yenik kapatan Siyah Beyazlılar, ikinci yarıda Cenk Tosun’un iki, N’Koudu’nun ve Weghorst’un birer golüyle kazandı.

11 11 doktor ölen general için ‘Cezaevinde kalabilir’ raporu vermiş 28 Şubat davası sanığı olan ve 85 yaşında cezaevinde hayatını kaybeden Korgeneral Vural Avar hakkında verilen sağlık raporu ortaya çıktı. 22 Kasım 2022 tarihli, 11 doktorun imzasını taşıyan raporda, cezanın ertelenmesinin gerekmediği, cezanın cezaevinde infazının hayati bakımdan bir tehlike arz etmeyeceği belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi’nden verilen raporda, Kurul Başkanı Prof Özcan Erel, Başhekim Prof. Ercan Yeni ile Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Mehmet Arıkan, Prof Mehmet Keşkek, Prof. Ali Sami Berçin, Prof. Nur İrem Uçkun, Doçent Şule Bilen, Doçent Ali Utkan, Doçent Hasan Kaya, Doçent Güneş Arık ve Doçent Cemile Sevgi Polat’ın imzası yer aldı. Avar’ın cenazesi bugün Ankara’da.

12 Hablemitoğlu davası terör mahkemesinde görülecek Ankara Başsavcılığı Necip Hablemitoğlu suikastı davasında 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘Bu terör suçudur’ diyerek verdiği görevsizlik kararına itiraz etmişti. Başsavcılık ‘adli suç’ görüşünü tekrarlarken asıl itiraz nedeninin ‘FETÖ’nün terör örgütü ilan edilmesinin miladının değişecek olması’ olduğu öne sürülmüştü. Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesi davanın terör suçlarına bakmakla görevli mahkemede görülmesi kararına savcılıkça yapılan itirazı reddetti. Buna göre dosya terör mahkemesine gönderilecek ve sanıklar burada yargılanacak.

13 İddia: 1 milyar TL’lik SGK yolsuzluğu bakan yardımcısına uzandı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 1 milyar TL’lik ilaç-tıbbi cihaz yolsuzluğu iddiasıyla ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) kamuyu zarara uğratan işlemleri gerçekleştiren sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Geçen yıl başlatılan soruşturmanın ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yeğeni Mehmet Soylu ortağı olduğu firmadan istifa etmişti. Şimdi CHP Milletvekili Burhanettin Bulut, soruşturma kapsamında Çalışma Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’in yeğeni SGK Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Erdem’in memuriyetten uzaklaştırıldığını açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “İsimlerini vermiyorum çünkü yargıya intikal ettirdim onları. İşten de attım. Onların işlerine de son verdim” demişti. Bilgin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bulut “Tıbbi Cihaz Daire Başkanı Mehmet Akif Erdem, Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Dair Başkanı Dilek Yılmaz ve Genel Sağlık Sigortası Müdürü Mustafa Özderyol’un yolsuzluğa karıştığı iddiaları doğru mudur? Söz konusu isimler ne zaman hangi gerekçeyle görevden alınmıştır? Görevden alınan bu isimler memuriyetten atılmış mıdır? Mehmet Akif Erdem’in dönemin Çalışma Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem ile yakınlığı bulunmakta mıdır” diye sordu. Yeniçağ yazarı Murat Ağırel de dosyadan yeni bilgiler paylaştı.

14 RTÜK’ten üç kanala ceza yağdı Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Halk TV’de yayınlanan Medya Mahallesi programı için 3 ayrı ceza verdi. Yayında “Terörün övüldüğü” savunuldu ve 3 kez durdurulmasına, bir önceki ay reklam gelirinin yüzde 3’ü oranında da para cezası uygulanmasına karar verdi. Aynı programın farklı tarihlerdeki 2 ayrı yayınına da yüzde 3 para cezası verildi. Emre Kongar ile Merdan Yanardağ’ın İmamoğlu’na verilen hapis cezasını “Halkın iradesine darbe” olarak nitelemeleri nedeniyle TELE 1’e bir ay önceki reklam gelirinin yüzde 3’ü oranında para cezası verildi. TELE 1’e ayrıca ‘’Açıkça programı nedeniyle yüzde 3 para cezası kararı çıktı. İlker Karagöz İle Çalar Saat programında TİP Milletvekili Kadıgil’in Erdoğan’ın ekonomiye dönük sözlerine ilişkin “Bir tek gün pazara gitse cümle kurmaya utanır” sözleri nedeniyle Fox TV’ye de yüzde 3 oranında para cezası verildi. 15 Müdür okulda referandum yapıp sınıfları ayırmış Bingöl’ün Genç ilçesinde bulunan Genç Anadolu Lisesi’nde bazı sınıflarda karma eğitime son verilerek kız ve erkek öğrencilerinin sınıfları ayırıldı. Hatta okul yönetimi, uygulamayla ilgili öğrenciler arasında referandum düzenledi. Yeni eğitim yılının başından itibaren bazı sınıflarda hayata geçirildiği ortaya çıkan uygulamaya, Eğitim Sen tepki gösterdi. Okul müdürü Abdurrahman Yılmaz uygulamayı velilerin istediğini öne sürdü.GEÇEN YIL BUGÜN GÜNDEMİMİZDE NELER VARDI...

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

22 Aralık 2021 Çarşamba1 Sadece TL yetmedi, dövizini bozdurana da tek seferliğine kur korumalı faiz geldi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki akşam açıklanan kur korumalı faizin nasıl uygulanacağına ilişkin açıklama dün Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapıldı. Açıklama sadece bankada 3, 6, 9 veya 12 ay vadede mevduat hesabı tutmak isteyenleri kapsıyordu. Ancak bir süre sonra bankalarda mevcut 1,1 trilyon liralık vadeli mevduat hesaplarının sadece yüzde 6,9’unun 3 aydan uzun vadede durduğu anlaşıldı; hesapların yüzde 93,1’i bir-üç ay arası vadelerde duruyordu. Bunun üzerine akşam saatlerinde bu kez Merkez Bankası bir açıklama yaptı, dövizini bozdurup 3 aydan kısa olmayan vadeli hesaba geçenlere bir kereye mahsus benzer bir koruma sağlanacağını duyurdu. TL hesaplarda faizle döviz kuru arasında vade sonunda döviz lehine oluşacak değer artışını Hazine karşılayacak; döviz bozdurarak açılacak hesaplardaki farkı ise Merkez Bankası üstlenecek. Merkez Bankası’nın uygulaması 20 Aralık öncesi açılmış döviz tevdiat hesaplarını kapsayacak.


2 Döviz salıncak gibi, dolar aynı gün içinde 12 liranın altını da gördü, 14 liranın üstünü de Pazartesi akşam saatlerinde 18.3633 ile tarihi yüksek seviyeye çıkan kur, dün sabah saatlerinde yüzde 14’ten fazla düşüşle 11.0990 seviyesini test etti. Yeniden yükselişe geçerek 14.3729 ile gün içi zirvesini gören dolar kuru sonrasında yeniden gerileyerek 12.7000 liranın altına indi. Ancak bu seviyelerde de tutunamayan dolar, günü 13.7500 liradan tamamladı. Aynı oynaklıkla hareket eden Euro ise 13.7330 liradan başladığı günü 15.4000 liradan tamamladı. Gram altın ise dövizdeki düşüşe paralel 1039 liradan 793 liraya kadar geriledi.


3 Kılıçdaroğlu: Devletin hazinesi ile kumar oynanmaz CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında iktidarın dövize endeksli mevduat faizi uygulamasına sert eleştiriler getirdi. CHP lideri “Bu ülkeye yapılan kötülükler yetmedi. 128 milyara el uzattılar, şimdi de Beytülmal (devlet hazinesi) ile kumar oynuyorlar. Hazine‘de olmayan bir para ile garanti verdiler. Nass bunun neresinde? Garibanın sırtından faizi teşvik ettiler. Bir organize kötülükle karşı karşıyayız. Devletin hazinesi ile kumar oynanmaz. O hazinede 84 milyonun alın teri vardır. Edirne’yi ve Kars’ı korumak neyse TL’nin itibarını korumak da aynı şeydir. Eğer TL yerlerde sürünüyorsa sorun vardır” dedi. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanın Millet İttifakı’ndan seçildiği takdirde yapacakları 7 işi sıraladı: “İlk yapacağımız iş güveni tesis etmek. Ekonomik Sosyal Konseyi toplayacağız. Fiyat İstikrar Komitesi lağvedilecek. Herkes malı götürüyor. Bir gün bile toplanmış değiller. İsrafla mücadele genelgesi yayınlayacak. Ticari sır kavramı kaldırılacak. Döviz garantili ihaleler olmayacak. Stratejik Planlama Teşkilatı kurulacağız. Nitelikli kadrolar atayacağız.”


4 Diyanet: Vadeli mevduat faizi caiz değil Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, vadeli mevduat hesaplarına para yatırmanın dini hükmünü açıkladı. Başkanlığın internet sitesindeki “Soru Sor” bölümüne konuyla ilgili gelen bir soruya “Faizli mevduat hesaplarına bilerek ve isteyerek para yatırmamalı” yanıtı verildi. Diyanet’in fetvasında “Bu tür mevduat hesaplarına tahakkuk ettirilen fazlalıklar faiz olup dinen haramdır. Söz konusu faiz oranlarının enflasyonun altında ya da üstünde olması, bu işlemi faiz olmaktan çıkarmaz. Bu itibarla bankaların vadeli mevduat hesaplarına para yatırmak caiz değildir” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca faizden gelen fazla paranın ihtiyacı olanlara verilmesi gerektiği vurgulandı.


5 Otomobilde fiyat indirimleri başladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla döviz kurunda başlayan sert düşüşün ardından bazı otomobil markaları fiyatlarını düşürürken, sektör temsilcileri, tablonun 2-3 gün içerisinde daha da netleşeceğini belirtiyor. Renault, yüzde 20’ye yakın indirim yapacağını açıkladı. Hyundai, Aralık ayı başındaki fiyat listesine geri döndü, yani son zamları geri aldı. Citroen yüzde 10 indirdi.


6 Rekor boşanma tazminatı: Dubai Emiri Maktum, eski eşi Prenses Haya’ya 9,3 milyar lira ödeyecek Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum’un altıncı eşi Prenses Haya ile olan davası karara bağlandı. Prenses Haya’nın, 2019’da kaçtığı İngiltere’deki mahkeme, Şeyh Maktum’un toplam 554 milyon sterlin (yaklaşık 9 milyar 310 milyon TL) boşanma tazminatı ödemesine hükmetti. Bu miktarın yarısına yakını “Maktum’un yarattığı tehdit” nedeniyle Prenses ve 14 ile 9 yaşlarındaki iki çocuğunun güvenliği için harcanacak. Maktum, bir korumasıyla aşk yaşadığı iddia edilen Haya’yı 2019’da “şeriat kurallarına göre” boşamıştı. Prenses Haya (47) ile Şeyh Maktum (72), 2004’te evlenmişti.


7 Özgürlükler Ligi’nde Ruanda ve Mali’nin ardında kalarak 139’uncu olduk Kanada merkezli düşünce kuruluşu Fraser Institute tarafından hazırlanan Global Özgürlükler Raporu’nun 2021 sonuçlarına göre Türkiye; ekonomisinin ve vatandaşlarının özgürlükleri bakımından 165 ülke arasında 139’unculuğa geriledi. Sadece son bir yılda 6 sıra birden gerileyen Türkiye, Venezuela’dan sonra söz konusu ligde 2008’den beri en hızlı düşüşü gerçekleştiren ülke oldu. Listenin ilk sırasında 9.11 olan özgürlük notuyla İsviçre var. Onu Yeni Zelanda ve Danimarka izliyor. 53. sırada Botsvana, 70. sırada Gana, 86. sırada Honduras, 104. sırada Mozambik, 120. sırada Ruanda, 124. sırada Mali 124, 125. sırada Nikaragua, 131. sırada Birleşik Arap Emirlikleri, 132. sırada Etiyopya, 134. sırada Vietnam, 137. sırada Cibuti ve 138. sırada Gine yer aldı. Türkiye tüm bu ülkelerin gerisinde, 5.79’a gerileyen özgürlük notuyla ancak 139. olabildi. Türkiye ekonomik özgürlükler bakımından 6.54’lük notuyla 165 ülke arasında 114’üncü sırada yer aldı. Türkiye’nin ekonomik özgürlük notunun da son 10 yılda sürekli azaldığı dikkat çekiyor. 2008 yılında hazırlanan ilk endekste Türkiye’nin ekonomik özgürlük notu 6.99 idi.


8 İskoçya cadı avı kurbanlarından resmen özür dileyecek İskoçya’da 200 yıl yürürlükte kalan Cadılık Yasası uyarınca 3 bin 837 kişi büyücülükle suçlandı. 1563-1736 arasında yüzlerce kişi idam edildi. Şimdi İskoç Parlamentosu yüzyıllar önce büyücülük suçundan yargılanıp idam edilen çoğu kadın olmak üzere binlerce insanın affını değerlendirecek. Af talebi, avukat Claire Mitchell liderliğindeki “İskoçya’nın Cadıları” adlı bir grup tarafından yürütülen iki yıllık kampanyanın sonucu olarak İskoçya Parlamentosu’na geldi. Bir parlamento komitesi de konuyu hükümete iletti. Tasarının kabulüyle “içki sersemliğine neden olmak, baykuşa dönüşmek, şeytanla buluşmak veya Kral 6. James’in gemilerini batırmak için fırtına çıkarmaktan suçlu bulunan” kişiler, ölümlerinden yüzyıllar sonra affedilmiş olacak.


9 Trabzonspor hız kesmiyor, İzmir’de Altay’ı 2-1 geçti Süper Lig’in 18. haftasında Bordo Mavili ekip 1-0 geriye düştüğü maçı Cornelius’un iki golüyle kazanmayı başardı. Puanını 45’e çıkardı. En yakın rakibi Konyaspor ile arasındaki puan farkını 12’ye çıkardı. Mustafa Denizli’nin takımı Altay ise galibiyet hasretini 11 maça çıkardı. Fransız haber ajansı AFP “Ligi kazanamayacağı düşünülen Trabzonspor Türk futbolunu kasıp kavuruyor” manşetiyle Karadeniz ekibinin müthiş performansını haberleştirdi.


10 Jüpiter’in uydusu Ganymede’nin “sesi” Amerikan Uzay ve Havacılık Dairewsi NASA’nun Juno adlı bir uzay aracı var. Jüpiter’i ve uydularını incelemek üzere gönderilen bu araç, Jüpiter’in uydularından Ganymede’nin etrafında dolanırken aslında bir gezegen büyüklüğünde olan uydunun manyetik alanını da hesaplamaya çalıştı ve bu amaçla kayıtlar yaptı. Daha önce benzer bir şeyi Mars gezegeni için yapan NASA mühendisleri, Ganymede’nin bu manyetik alan kayıtlarını ses frekanslarına çevirdi ve ortaya “gezegenin sesi” çıktı.

Kaynak: 10haber.net

15 görüntüleme0 yorum
bottom of page