• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

22 Aralık 2021 Çarşamba1 Sadece TL yetmedi, dövizini bozdurana da tek seferliğine kur korumalı faiz geldi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki akşam açıklanan kur korumalı faizin nasıl uygulanacağına ilişkin açıklama dün Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapıldı. Açıklama sadece bankada 3, 6, 9 veya 12 ay vadede mevduat hesabı tutmak isteyenleri kapsıyordu. Ancak bir süre sonra bankalarda mevcut 1,1 trilyon liralık vadeli mevduat hesaplarının sadece yüzde 6,9’unun 3 aydan uzun vadede durduğu anlaşıldı; hesapların yüzde 93,1’i bir-üç ay arası vadelerde duruyordu. Bunun üzerine akşam saatlerinde bu kez Merkez Bankası bir açıklama yaptı, dövizini bozdurup 3 aydan kısa olmayan vadeli hesaba geçenlere bir kereye mahsus benzer bir koruma sağlanacağını duyurdu. TL hesaplarda faizle döviz kuru arasında vade sonunda döviz lehine oluşacak değer artışını Hazine karşılayacak; döviz bozdurarak açılacak hesaplardaki farkı ise Merkez Bankası üstlenecek. Merkez Bankası’nın uygulaması 20 Aralık öncesi açılmış döviz tevdiat hesaplarını kapsayacak.


2 Döviz salıncak gibi, dolar aynı gün içinde 12 liranın altını da gördü, 14 liranın üstünü de Pazartesi akşam saatlerinde 18.3633 ile tarihi yüksek seviyeye çıkan kur, dün sabah saatlerinde yüzde 14’ten fazla düşüşle 11.0990 seviyesini test etti. Yeniden yükselişe geçerek 14.3729 ile gün içi zirvesini gören dolar kuru sonrasında yeniden gerileyerek 12.7000 liranın altına indi. Ancak bu seviyelerde de tutunamayan dolar, günü 13.7500 liradan tamamladı. Aynı oynaklıkla hareket eden Euro ise 13.7330 liradan başladığı günü 15.4000 liradan tamamladı. Gram altın ise dövizdeki düşüşe paralel 1039 liradan 793 liraya kadar geriledi.


3 Kılıçdaroğlu: Devletin hazinesi ile kumar oynanmaz CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında iktidarın dövize endeksli mevduat faizi uygulamasına sert eleştiriler getirdi. CHP lideri “Bu ülkeye yapılan kötülükler yetmedi. 128 milyara el uzattılar, şimdi de Beytülmal (devlet hazinesi) ile kumar oynuyorlar. Hazine‘de olmayan bir para ile garanti verdiler. Nass bunun neresinde? Garibanın sırtından faizi teşvik ettiler. Bir organize kötülükle karşı karşıyayız. Devletin hazinesi ile kumar oynanmaz. O hazinede 84 milyonun alın teri vardır. Edirne’yi ve Kars’ı korumak neyse TL’nin itibarını korumak da aynı şeydir. Eğer TL yerlerde sürünüyorsa sorun vardır” dedi. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanın Millet İttifakı’ndan seçildiği takdirde yapacakları 7 işi sıraladı: “İlk yapacağımız iş güveni tesis etmek. Ekonomik Sosyal Konseyi toplayacağız. Fiyat İstikrar Komitesi lağvedilecek. Herkes malı götürüyor. Bir gün bile toplanmış değiller. İsrafla mücadele genelgesi yayınlayacak. Ticari sır kavramı kaldırılacak. Döviz garantili ihaleler olmayacak. Stratejik Planlama Teşkilatı kurulacağız. Nitelikli kadrolar atayacağız.”


4 Diyanet: Vadeli mevduat faizi caiz değil Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, vadeli mevduat hesaplarına para yatırmanın dini hükmünü açıkladı. Başkanlığın internet sitesindeki “Soru Sor” bölümüne konuyla ilgili gelen bir soruya “Faizli mevduat hesaplarına bilerek ve isteyerek para yatırmamalı” yanıtı verildi. Diyanet’in fetvasında “Bu tür mevduat hesaplarına tahakkuk ettirilen fazlalıklar faiz olup dinen haramdır. Söz konusu faiz oranlarının enflasyonun altında ya da üstünde olması, bu işlemi faiz olmaktan çıkarmaz. Bu itibarla bankaların vadeli mevduat hesaplarına para yatırmak caiz değildir” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca faizden gelen fazla paranın ihtiyacı olanlara verilmesi gerektiği vurgulandı.


5 Otomobilde fiyat indirimleri başladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla döviz kurunda başlayan sert düşüşün ardından bazı otomobil markaları fiyatlarını düşürürken, sektör temsilcileri, tablonun 2-3 gün içerisinde daha da netleşeceğini belirtiyor. Renault, yüzde 20’ye yakın indirim yapacağını açıkladı. Hyundai, Aralık ayı başındaki fiyat listesine geri döndü, yani son zamları geri aldı. Citroen yüzde 10 indirdi.


6 Rekor boşanma tazminatı: Dubai Emiri Maktum, eski eşi Prenses Haya’ya 9,3 milyar lira ödeyecek Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum’un altıncı eşi Prenses Haya ile olan davası karara bağlandı. Prenses Haya’nın, 2019’da kaçtığı İngiltere’deki mahkeme, Şeyh Maktum’un toplam 554 milyon sterlin (yaklaşık 9 milyar 310 milyon TL) boşanma tazminatı ödemesine hükmetti. Bu miktarın yarısına yakını “Maktum’un yarattığı tehdit” nedeniyle Prenses ve 14 ile 9 yaşlarındaki iki çocuğunun güvenliği için harcanacak. Maktum, bir korumasıyla aşk yaşadığı iddia edilen Haya’yı 2019’da “şeriat kurallarına göre” boşamıştı. Prenses Haya (47) ile Şeyh Maktum (72), 2004’te evlenmişti.


7 Özgürlükler Ligi’nde Ruanda ve Mali’nin ardında kalarak 139’uncu olduk Kanada merkezli düşünce kuruluşu Fraser Institute tarafından hazırlanan Global Özgürlükler Raporu’nun 2021 sonuçlarına göre Türkiye; ekonomisinin ve vatandaşlarının özgürlükleri bakımından 165 ülke arasında 139’unculuğa geriledi. Sadece son bir yılda 6 sıra birden gerileyen Türkiye, Venezuela’dan sonra söz konusu ligde 2008’den beri en hızlı düşüşü gerçekleştiren ülke oldu. Listenin ilk sırasında 9.11 olan özgürlük notuyla İsviçre var. Onu Yeni Zelanda ve Danimarka izliyor. 53. sırada Botsvana, 70. sırada Gana, 86. sırada Honduras, 104. sırada Mozambik, 120. sırada Ruanda, 124. sırada Mali 124, 125. sırada Nikaragua, 131. sırada Birleşik Arap Emirlikleri, 132. sırada Etiyopya, 134. sırada Vietnam, 137. sırada Cibuti ve 138. sırada Gine yer aldı. Türkiye tüm bu ülkelerin gerisinde, 5.79’a gerileyen özgürlük notuyla ancak 139. olabildi. Türkiye ekonomik özgürlükler bakımından 6.54’lük notuyla 165 ülke arasında 114’üncü sırada yer aldı. Türkiye’nin ekonomik özgürlük notunun da son 10 yılda sürekli azaldığı dikkat çekiyor. 2008 yılında hazırlanan ilk endekste Türkiye’nin ekonomik özgürlük notu 6.99 idi.


8 İskoçya cadı avı kurbanlarından resmen özür dileyecek İskoçya’da 200 yıl yürürlükte kalan Cadılık Yasası uyarınca 3 bin 837 kişi büyücülükle suçlandı. 1563-1736 arasında yüzlerce kişi idam edildi. Şimdi İskoç Parlamentosu yüzyıllar önce büyücülük suçundan yargılanıp idam edilen çoğu kadın olmak üzere binlerce insanın affını değerlendirecek. Af talebi, avukat Claire Mitchell liderliğindeki “İskoçya’nın Cadıları” adlı bir grup tarafından yürütülen iki yıllık kampanyanın sonucu olarak İskoçya Parlamentosu’na geldi. Bir parlamento komitesi de konuyu hükümete iletti. Tasarının kabulüyle “içki sersemliğine neden olmak, baykuşa dönüşmek, şeytanla buluşmak veya Kral 6. James’in gemilerini batırmak için fırtına çıkarmaktan suçlu bulunan” kişiler, ölümlerinden yüzyıllar sonra affedilmiş olacak.


9 Trabzonspor hız kesmiyor, İzmir’de Altay’ı 2-1 geçti Süper Lig’in 18. haftasında Bordo Mavili ekip 1-0 geriye düştüğü maçı Cornelius’un iki golüyle kazanmayı başardı. Puanını 45’e çıkardı. En yakın rakibi Konyaspor ile arasındaki puan farkını 12’ye çıkardı. Mustafa Denizli’nin takımı Altay ise galibiyet hasretini 11 maça çıkardı. Fransız haber ajansı AFP “Ligi kazanamayacağı düşünülen Trabzonspor Türk futbolunu kasıp kavuruyor” manşetiyle Karadeniz ekibinin müthiş performansını haberleştirdi.


10 Jüpiter’in uydusu Ganymede’nin “sesi” Amerikan Uzay ve Havacılık Dairewsi NASA’nun Juno adlı bir uzay aracı var. Jüpiter’i ve uydularını incelemek üzere gönderilen bu araç, Jüpiter’in uydularından Ganymede’nin etrafında dolanırken aslında bir gezegen büyüklüğünde olan uydunun manyetik alanını da hesaplamaya çalıştı ve bu amaçla kayıtlar yaptı. Daha önce benzer bir şeyi Mars gezegeni için yapan NASA mühendisleri, Ganymede’nin bu manyetik alan kayıtlarını ses frekanslarına çevirdi ve ortaya “gezegenin sesi” çıktı.

Kaynak: 10haber.net

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör