top of page
  • HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

13 Şubat 2022 Pazar1 YÖK, üniversite sınavının ilk aşamasından barajı kaldırdı, herkesin kafası karıştı, kalite endişeleri arttı Yüksek Öğretim Kurulu, bu yıl Haziran ayında yapılacak olan üniversite sınavının ilk aşamasında öteden beri uygulanan barajı kaldırdı. Bunun anlamı, sınavın ilk aşaması olan Temel Yeterlik Testi’nde (TYT) sınava katılması beklenen 2.5 milyon öğrenci 0,5 doğru yanıt verse bile onun ikinci sınav olan Alan Yeterlik Testi AYT’deki puanları hesaplanacak. YÖK daha sonra üniversitelere giriş için gereken taban puanları, yani öğrencilerin alması gereken en az puanları açıklayacak. Yani aslında sonunda yine TYT’den alınan puanın önemi olacak; çünkü bu puan nihai puanı da etkiliyor; aynen orta öğretim başarı puanı gibi. YÖK Başkanı Prof. Erol Özvar, Hürriyet’in tecrübeli eğitim muhabiri Nuran Çakmakçı ile yeni sistemi konuşmuş ve anlatmış. Prof. Özvar’a göre “değişen bir şey olmayacak, öğrenciler yine aldıkları puana göre sıralanacak ve kontenjanlara yerleşecek.” Prof. Özvar, benzer şekilde Sabah gazetesiyle de konuşmuş, orada da benzer şeyleri anlatıyor. Sabah gazetesi, Hürriyet’ten farklı olarak daha rehber tarzı bir haber hazırlamış. Ancak yeni sisteme eleştiriler de yok değil. Bir başka eğitim yazarı Pervin Kaplan’a göre, kararın temel sebebi, yıllardır kontenjanları boş kalan vakıf üniversitelerini doldurmak. Paralı ailelerin çocukları, sınavda başarılı olamasalar bile Türkiye ve Kıbrıs’taki vakıf üniversitelerine bu sayede kayıt yaptırabilecekler. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Cem Say da kararı eleştirdi. “Bir matematik sorusunu doğru yapan öğrenciler üniversitelere yerleşebilecek. Öyle üniversiteler var ki bu karara muhtaç” dedi. Diken haber portalına konuşan eğitim uzmanları da YÖK’ün bu kararını ağır bir dille eleştiriyor. Benzer şekilde Karar gazetesi de bu son kararı “Eğitime son darbe” manşetiyle ve hayli eleştirel bir haberle okurlarına duyurmuş.


2 Cinayet ve işkence köşkü: Polisler bir BMW araba almak için Murat Kartal’ı Baybaşin’lere teslim etmiş, Kartal bu evde işkenceye uğrayıp öldürülmüş Murat Kartal’ın, Baybaşin Ailesi mensupları tarafından ‘intikam’ amacıyla öldürülmesine ilişkin soruşturmada tutuklanan polisler itirafçı oldu. Olayın ayrıntılarını anlatan şüpheliler, bu işi BMW araç karşılığında yaptıklarını söyledi. Ayrıca Kartal’a İstanbul Beylikdüzü’nde tenha bir bölgedeki ‘Köşk’ denilen villada işkence yapıldığı da ortaya çıktı. Murat Kartal’ın 2015 yılında uyuşturucu kaçakçılığı ile meşhur Baybaşin ailesinden bir kişiyi öldürdüğü öne sürülüyordu. İki polis memuru, Kartal’ı resmen gözaltına alıyormuş gibi yapıp daha sonra Baybaşin ailesine teslim etmiş, aile de Kartal’ı bu köşkte işkence ettikten sonra öldürmüş, Büyükçekmece’de bir boş alana cesedini gömmüştü.


3 Temel gıdada KDV yüzde 8’den 1’e indi, ucuzluk beklentisi var Hayat pahalılığı ve enflasyona karşı önlem arayışındaki hükümet, temel gıda ürünlerindeki yüzde 8’lik Katma Değer Vergisi oranını yüzde 1’e düşürdü. Bu konudaki açıklama, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin dün yeni ekonomik paket açıklama üzere düzenlediği toplantıya video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. KDV’yi yüzde 1’e indiren karar bugünkü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kararla birlikte enflasyon sepetinde yüzde 30’un üzerinde ağırlığı bulunan ürünlerde yüzde 7’e yakın indirim bekleniyor. Bu açıklama ve uygulama iş dünyasında da ciddi destek gördü. Bakan Nurettin Nebati bu KDV indirimlerine ek olarak marketlere denetim ekipleri gönderileceğini, ayrıca bir de mobil uygulama hazırlandığını, vatandaşın bu uygulamaya bakıp en uygun fiyatı görebileceğini de söyledi.


4 Vatandaş kolundaki bileziği isterse kuyumcuya “yatırabilecek” sonra çekmek isterse eş değer yeni bilezik alabilecek Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Kongre Merkezi’ndeki toplantıda yeni finansal destek paketini açıkladı. Nebati fahiş fiyat uygulayanlar için Enflasyonla Mücadele Timi kurulacağını söyledi. Yatırım destek paketi (25 milyar TL), ihracat destek paketi (25 milyar TL) ve işletme harcamaları destek paketi (10 milyar TL) olmak üzere 60 milyar liralık Kredi Garanti Fonu (KGF) paketini devreye koyduklarını söyledi. İki yıl önce dağıtılan KGF kredilerinin bir miktarının tüketime harcandığına dikkati çeken Bakan Nebati, bu kez buna izin verilmeyeceğini söyledi. Bugüne kadar yastık altı altının ekonomiye kazandırılmasına yönelik yol alınamadığını belirten Nebati “1 Mart’tan itibaren 81 ilde en az bir adet olmak üzere 2022 yılında da 1500’ün üzerinde kuyumcunun dahil olacağı çalışmaları başlatıyoruz” dedi. Uygulama ile fiziki altın kuyumcular ve bankalar aracılığı ile sisteme sokulacak. Yatırılan altınlar fiziki olarak geri çekilebilecek. Nebati, elektrik faturalarındaki fahiş fiyatlara ilişkin “Doğalgaz fiyatları ile aynı şekilde reel olarak Türkiye’de hala negatif. Elektrik fiyatlarındaki yükselişten serzenişte bulunanlar şunu çok iyi bilsinler. Türkiye’de fiyatlar reel fiyatların da altındadır” diye konuştu.


5 6 muhalefet lideri ilk kez yuvarlak masa etrafından bir araya geldi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine 6 muhalefet partisinin lideri ilk kez bir araya geldi. Ankara’da Çankaya Belediyesi’ne ait Ahlatlıbel tesislerinde yuvarlak masa etrafında buluşan Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi lideri Ali Babacan güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda uzlaştı. Ekonomi, bağımsız yargı, siyasi etik konularında çalışmaların başlatılması benimsendi. Toplantıda Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı konusu ise ele alınmadı. Meral Akşener’in basın danışmanı Murat İde “Bu akşamdan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedi. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan “Türk siyasi hayatında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Geliyor gelmekte olan” paylaşımında bulundu. Ekrem İmamoğlu da yaptığı bir paylaşımla bu buluşmadan ötürü mutlu olduğunu duyurdu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’e özellikle teşekkür etti. T24’te Gökçer Tahincioğlu dün akşamki buluşmayı kapsamlı bir haber analizle anlattı.


6 Savaş tamtamları: Biden-Putin görüştü, Amerika ve İngiltere Ukrayna’daki askeri danışmanlarını geri çekti Ukrayna krizi beklenmedik ölçüde sertleşti. Amerikan Başkanı Joe Biden dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 1 saatlik bir telefon görüşmesi yaptı ama görüşme sonrası iki taraftan da yumuşama mesajı gelmedi, Biden bir kez daha Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin sonuçlarının çok ağır olacağını hatırlatan bir konuşma yaptı. dün Putin’le uzun bir telefon konuşması yapan liderlerden biri de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’du, iki lider 2 saat konuştu. Amerikan the New York Times gazetesine göre Amerika bu kez Rusya’ya karşı 2014’tekinden hayli farklı bir taktik izliyor ve elindeki istihbari bilgileri sürekli dünyayla paylaşarak Putin’in bir sonraki hamlesi konusunda bilgi yayıyor. Bu arada Amerika ve İngiltere başta olmak üzere çoğu Batı ülkesi savaşın yaklaştığı gerekçesiyle hem kendi vatandaşlarını Ukrayna’ya gitmemeleri konusunda uyardı hem de oradaki vatandaşlarına ülkeyi terk etme çağrıları yaptı. Amerika ve İngiltere ilave olarak Ukrayna’daki diplomatlarını çekmeyi hızlandırdı, ayrıca bu ülkedeki askeri danışmanalarının tamamını da geri çekme kararı aldı.


7 Eskişehir OMM’da müthiş bir sergi var Eskişehir’deki Odunpazarı Modern Müze’de iki aydır müthiş bir sergi devam ediyor ve bu sergi sayesinde şehir bir çekim merkezine dönüşmüş durumda. “Maziye Bakma Mevzu Derin” adını taşıyan karma sergide 31 sanatçının işleri var. Sergi, “Toplumsal normlara dayanan alışkanlıklara ve ‘öteki’yi tanımlama biçimlerine odaklanırken tabu, özgürlük ve ifade alanları gibi kavramları sosyal düzen ve bu düzenin ritüelleri üzerinden sorguluyor.” Cumhuriyet gazetesi için Emrah Kolukısa sergiyi gezmiş ve oldukça ayrıntılı biçimde yazmış. Yolunuz Eskişehir’e düşerse kaçırmayın, hatta Eskişehir’e yolunuzu düşürün.


8 NASA’nın Webb teleskopu ‘selfie’ gönderdi Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) iki ay önce uzaya gönderdiği, en güçlü ve en büyük teleskobu James Webb ‘selfie’ gönderdi. 25 Ocak´ta hedefine ulaşan ve açılma işlemi tamamlanan Webb Teleskobu, özel lensini kullanarak birincil aynanın `içe dönük´ görüntüsünü yakaladı. Webb´in selfie´siyle ilgili açıklama yapan NASA, “Gördüğünüz şey, mühendislik hedefi olan parlak bir yıldızı gözlemleyen Webb’in gerçek birincil aynasıdır. Tüm ayna bölümleri yıldız ışığını görüyor, ancak parlak bölüm parlak çünkü NIRCam’ın (yakın kızılötesi kamera) görüş açısına göre bölüm doğrudan yıldızla hizalı” dedi.


9 Akdeniz’in “Kaplumbağa gönüllüleri” Akdeniz’in deniz kaplumbağaları çok sayıda sebeple tehdit altında. en büyük tehdit, kıyılardaki insan yerleşimlerinden ve varlığından, denizdeki plastik atıklardan, termik santralların yarattığı deniz suyu ısınmasından kaynaklanıyor. Kaplumbağaları yaşatmak için Türkiye’den çok sayıda gönüllü kuruluş devrede. Muğla, Hatay, Adana, Antalya, İstanbul ve Rize’de ayrı ayrı çevresel araştırmalar yürüten Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER), Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği (SAÇEVKO) ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) gibi kuruluşların son iki yıldaki çalışmalarıyla ilgili olarak Anadolu Ajansı olağanüstü fotoğraflarla süslü çok güzel bir haber hazırlamış. Bu kuruluşlarda Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönüllü gençler gece gündüz çalışıyor.


10 Galatasaray sahasında Kayseri’den bir puanı zor kurtardı Süper Lig’de 6 haftadır kazanamayan Galatasaray evinde Kayserispor ile oynadı. Maçın başından sonuna kadar oyuncular ıslıklandı, yönetim istifaya çağrıldı. 69. dakikada 1-0 geriye düşen sarı kırmızılı takım beraberliği 85’te Mısırlı yıldızı Muhammed’in golüyle kurtardı. Puanını 29’a çıkardı, Kayserispor ise 35 puana ulaştı. Domenec Torrent, Lig tarihinde Galatasaray’ın başında çıktığı ilk beş maçta galibiyet alamayan ilk teknik direktör olarak tarihe geçti. Kayserisporlu İbrahim Akdağ’ın oyundan çıkarken yaptığı 6 işareti taraftarları çılgına çevirdi. Komedyen Şahan Gökbakar, Başkan Burak Elmas’ın istifasını istedi.

Kaynak: www.10haber.net

20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page