• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

01 Mart 2022 Salı1 Muhalefet tarihi imzaları attı Muhalefetteki 6 siyasi partinin (CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet, DEVA ve Gelecek) genel başkanı, parlamenter sistemi anlatmak üzere Ankara’da bir araya gelip ortak deklarasyon açıkladı. Liderler tarafından “Yarının Türkiye’sini inşa edeceğiz” denilerek bir metin hazırlandı. Uzlaşılan metin muhalefet partilerinin genel başkan yardımcıları tarafından 8’er sayfa okundu. Ardından parti liderleri kendileri için hazırlanan masada ciltlenen 48 sayfalık mutabakat metnine imza attı. HDP kendisine davet gelmediğini açıkladı. Metinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin verdiği zararlar ve bunlara çözüm önerileri sıralandı. Metnin öne çıkan bazı konular ise şöyle: Cumhurbaşkanı tarafsız ve partiler üstü olacak, ayrıca sadece 1 dönem seçilecek. Seçim barajı, yüzde 3 olacak. Seçim harcamaları, kamuoyuna açıklanacak. OHAL KHK’larına yer verilmeyecek. Mülakat kaldırılacak. MB’nin bağımsızlığı sağlanacak. HSK, hakimler ve savcılar diye ikiye ayrılacak. Çoklu baro kalkacak. Liderlerin üzer,inde uzlaştığı metnin tamamını buradan indirebilirsiniz.


2 Türkiye ekonomisi 2021’de yıllar sonra ilk kez dolar bazında da büyüdü ama çalışanlar daha da fakirleşti Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 11 büyüdüğünü hesapladı. Ülke ekonomisi enflasyon katkısıyla büyürken ücretlilerin milli gelirden aldığı pay 6.2 puan gibi olağanüstü düzeyde geriledi. Veriler, artan hayat pahalılığıyla derin yoksulluğun içine düşen geniş halk kitlelerinin büyümeden yeterince yararlanamadığını gösterdi. Cari fiyatlardaki büyüme yüzde 42.8 oldu. Böylece GSYH cari fiyatlarla 7 trilyon 209 milyar liraya yükselirken dolar bazında da yüzde 9.2 artışla 802.7 milyar dolara çıktı. 2021 yılında ortalama dolar kuru 8.98 TL alındığı için ülke ekonomisi dolar bazında da yüzde 12’ye yakın büyümüş oldu. Düşük dolar, 2013 yılından bu yana sürekli aşağı giden kişi başına gelirin de ilk kez yükselerek 9 bin 539 dolara çıkmasını sağladı. Ekonomi büyürken iş gücü ödemelerinin milli gelirden aldığı payın 2019’dan bu yana 6.2 puan birden azalarak yüzde 32’den yüzde 25.8’e düşmesi çalışanların büyümeden hiç yararlanmadığını ortaya koydu. Ağır pandeminin ardından 2021’de yaşanan talep artışıyla sanayi yüzde 16.6, imalat sanayi de yüzde 17.2 büyüdü. Hizmetler sektöründeki büyüme de yüzde 20.1’ye çıktı. Gıdadaki ciddi fiyat artışlarının arkasında yatan nedeni de işaret eden tarımda yüzde 2.2’lik küçülme yaşandı. Bu dönemde inşaat sektörü yüzde 0.9 küçüldü. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati Türkiye’nin büyüme performansıyla G-20, OECD ve AB ülkeleri arasında en yüksek büyüme sağlayan ülke olduğunu belirtti.


3 Rusya, Harkov’da yasaklı silahı mı kullandı? Ukrayna ordusunun ve sivillerin şiddetli direnişi nedeniyle ilerlemesi durma noktasına gelen Rus ordusunun Harkov’da Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanmış olan “vakum bombası” adlı silahı kullandığı öne sürülüyor. Rus ordusunun “alev fırlatıcı” olarak adlandırdığı silah füzeyle atılıyor ve yere düşmeden gökyüzünde misket bombası gibi havada dağılarak aynı anda çok sayıda patlama yaratıyor. Bu patlamaların etkisiyle gökyüzünde yangın oluyor ve çevredeki oksijen tükeniyor, insanlar nefessiz kalarak ölüyor. Bu silahın Ukrayna’nın ikinci büyük kenti olan ve günlerdir kuşatma altındaki Harkov’a doğru gidişini daha önce CNN televizyonu görüntülemişti. Dün Harkov’da bu silahın kullanıldığına dair yaygın bir şüphe oluştu, en az 4 sivil bu silah yüzünden öldü. The New York Times gazetesi iki ayrı haberinde bu silahın kullanıldığına dair şüpheleri yazdı. Silahın Rusya lideri Vladimir Putin’in savaşta sabırsızlık göstermeye başlaması nedeniyle kullanılmış olabileceği öne sürülüyor. Rus ordusu daha önce de Çeçenistan ve Suriye’de sivillere karşı çok acımasız bir savaş yürütmüş, buna benzer silahlar kullanmıştı.


4 Ukrayna ile Rusya temsilcileri masada 6 saat görüştü, Putin Kırım’ı resmen istedi Dünyanın gözü kulağı Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerindeydi. İki ülke temsilcileri öğle saatlerinde Belarus’un Ukrayna ile sınırında yer alan Gomel kentinde bir araya geldi. Toplantıya Ukrayna heyeti güvenlik nedeniyle Polonya üzerinden gitti. Ukrayna heyetinin masaya koyduğu teklif, derhal ateşkes ve ayrılıkçıların kontrolündeki Donbas dahil olmak üzere Ukrayna topraklarında bulunan tüm Rus askerlerinin geri çekilmesi oldu. Rus tarafının ise doğudaki Donbas bölgesinin güvenliğine ilişkin garantiler talep ettiği öne sürüldü. Moskova’nın savaşın ilk günlerinde masaya oturmak için şart koştuğu “Kiev yönetiminin teslim olması” önerisini gündeme getirip getirmediği ise açıklanmadı. İki ülke temsilcileri bir kez daha bir araya gelecek. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda görüşen Putin ise çözümün Kırım üzerinde ülkesinin kontrolünün resmen tanınması durumunda mümkün olabileceğini söyledi.


5 Çavuşoğlu: Tüm ülkeleri Karadeniz’den savaş gemisi geçirmemeleri için uyardık Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Montrö Sözleşmesi’nin hükümlerini uygulamaya başladığını resmen duyurdu. Çavuşoğlu “Çatışma ortamında kıyıdaş olan, olmayan bütün ülkeleri Karadeniz’den savaş gemisi geçirmemesi konusunda uyardık. Şu ana kadar böyle bir geçiş olmadı, biz Montrö hükümlerini uyguluyoruz” dedi. 86 yıllık Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin kritik maddeleri burada. Öte yandan Reuters haber ajansının iddiasına göre bir Rus fırkateyni ile bir destroyeri Boğazlardan geçiş için izin bekliyor.


6 Elektrik zammının bir bölümü KDV yoluyla geri alındı; zararı devlet ödeyecek Sokakta protesto gösterilerine neden olan yüksek elektrik faturalarıyla ilgili yeni düzenleme yapıldı. Kabine toplantısı sonrası düzenlemeyi açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’sini yüzde 18’den yüzde 8’e düşürdüklerini açıkladı. Ayrıca meskenlerdeki düşük tarife sınırı da aylık 240 kilovatsaate yükseltildi. İki yeni düzenlemeyle faturalarda yüzde 14’lük bir indirim öngörülüyor. Esnafa da yüzde 25 indirim yapılacak. Gece geç saatlerde de EPDK bir açıklama yaparak yeni fatura düzeni ile ilgili daha geniş bilgi verdi.


7 ‘Nuh Boğuldu’nun çekimleri Assos’ta başladı Netflix Türkiye’nin yapımcılığını Ay Yapım’ın üstlendiği yeni filmi “Nuh Boğuldu”nun çekimleri Çanakkale Assos’ta başladı. Yönetmenliğini Onur Saylak’ın üstlendiği filmin başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ ile Funda Eryiğit yer alıyor. Filmin senaryosu yazar Hakan Günday tarafından kaleme alındı. Görüntü yönetmenliğini ise Feza Çaldıran üstleniyor.


8 BM raporu: İklim değişikliği nedeniyle milyarlarca insanın hayatı tehlikede Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Hükümetler Arasındaki İklim Değişikliği Paneli (IPCC) “İklim Değişikliği 2022: Etkileri, Uyum ve Kırılganlık” başlıklı raporu yayımlandı. Rapora göre, iklim değişikliğine uyum alanındaki yatırımlar ve gelişmeler artan riskleri önlemeye yeterli değil. Atılan ve ihtiyaç duyulan adımlar arasındaki boşluk giderek açılıyor ve bu boşluk özellikle düşük gelirli toplumlarda daha fazla hissediliyor. Bu kapsamda, bozulmuş ekosistemleri adil ve etkin bir şekilde iyileştirmek için iklim uyum yatırımlarının hızlandırılması gerekiyor. Küresel sıcaklık artışının gelecek 20 yılda 1,5 dereceyi bulmasıyla, dünya birçok kaçınılmaz iklim tehlikesiyle karşı karşıya ve 1,5 derece limitinin kısa süreli aşılması bile geri dönülemez sonuçlar ortaya çıkarma riski taşıyor.


9 Fenerbahçe, Kasımpaşa karşısında 2-1 kazandı, üçte üç yaptı Süper Lig’in 27. haftasında Fenerbahçe, deplasmanda Kasımpaşa ile oynadı. Maçın 6. dakikasında Zajc’ın golüyle öne geçti. Sonrasında Altay kalesinde devleşerek 6 kurtarış yaptı. Muleka’nın kafa golü 67’de skoru eşitledi. Szalai’nin 90 artı 1’deki karambolde attığı gol, rakip oyuncuların faul itirazlarına karşı geçerli sayıldı. Fenerbahçe puanını 46’ya çıkardı.10 Rusya futbol ve basketbolda Avrupa şampiyonalarından men edildi Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ve Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle Rus milli takımı ve futbol kulüplerini bir sonraki duyuruya kadar tüm müsabakalardan men etme kararı aldı. Ardından basketbolda da benzer bir gelişme yaşandı, Rus takımları hem EuroLig’den hem de Avrupa Kupası’ndan men edildi. Ayrıca UEFA Rus enerji şirketi Gazprom ile iş birliğini de sonlandırdığını duyurdu.

Kaynak: www.10haber.net

39 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör