• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

04 Mart 2022 Cuma


1 Bomba iddia: SBK’nın dağıttığı ses kaydına göre Veyis Ateş 10 milyon Euro’yu Süleyman Soylu için istemiş Avusturya’da tutuklun olan ve kara para aklama iddiasıyla ABD’ye veya Türkiye’ye iadesi hakkında karar verilmesi beklenen Sezgin Baran Korkmaz’dan bomba bir iddia geldi. Gazeteci ve TKP milletvekili Ahmet Şık dün sosyal medya üzerinden Sezgin Baran Korkmaz’dan geldiğini söylediği bir ses kaydı paylaştı. SBK’nın Türkiye’ye iade edilip bir hakim tarafından tutuklanması halinde avukatları aracılığıyla bir suç duyurusunda bulunacağına ilişkin tehditleri de içeren ses kaydında, Sezgin Baran Korkmaz, bir Ak Partili olduğunu söylediği karşısındaki kişiye, gazeteci Veyis Ateş’le arasında geçen konuşmaya ilişkin detaylar anlatıyor. Veyis Ateş’in kendisinden telefonda iki şey istediğini söylüyor, “Bir Süleyman Beye vermiş olduğun sözü tut, borcu sil” diyor. Burada kastedilen borç, büyük olasılıkla SBK’nın iş insanı İnan Kıraç aleyhine açtığı alacak davası. Yine SBK’nın söylediğine göre Veyis Ateş’e “İkincisi ne olacak” diye soruyor, Ateş de ona “İkincisi 10 milyon Euro” diyor. SBK’ya göre bu para İçişleri Bakanı Süleyman Soylu adına isteniyor.


2 Enflasyon patladı, yüzde 55’e dayandı Türkiye’de hem üretici hem de tüketici enflasyonu şubatta hızlı yükselişini sürdürdü. Tüketici enflasyonu beklentilerin üzerinde aylık yüzde 4,81 artarken, yıllık tüketici enflasyonu yüzde 54,44 ile Mart 2002’den beri görülen en yüksek seviyelere geldi. Üretici enflasyonu ise aylık yüzde 7,22 artarak 28 yılın ardından yüzde 105,01 ile üç haneli rakama fırladı. Tüketici enflasyonunda en büyük artış gıda maddelerinde yaşanıyor. Taze meyve ve sebzede şubat ayında fiyatlar yüzde 32 arttı, ocak-şubat toplamı yüzde 60’ı buldu, son 12 aylık artış ise yüzde 80. Çoğu uzmana göre tüketici enflasyonu mart ayında yüzde 60’ı da aşacak. Üretici enflasyonunun yüzde 105’e gelmesi de büyük bir endişe kaynağı. Bu da enflasyonda artışın devam edeceğinin önemli bir sinyali.


3 Kılıçdaroğlu çok sert: Beşli Çete, Putin’in oligarklarının Türkiye’deki kopyası Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medyadan yayınladığı bir video ile çok sert mesajlar verdi. Kılıçdaroğlu, “Beşli çete” diye adlandırdığı müteahhitlerin Rusya’da Vladimnir Putin’in etrafındaki oligarklardan farkı olmadığını söyledi, “Gitttiniz İngiltere’de mahalleler satın aldınız, villalar satın aldınız. Bankalar kurdunuz, paralarınızı oralara taşıyorsunuz, taşımaya da devam ediyorsunuz. Oralarda paranızın güvende olacağını mı düşünüyorsunuz? Bakın Putin’in oligarklarına… Ne oldu? Rusya’dan kaçırdıkları paraları söke söke alıyorlar. Bütün mal varlıklarına, parayı kaçırdıkları ülkeler el koydu. Batı Rus oligarklarını hedef alan özel birim kurdu. Teker teker hedef avlıyorlar. Aslında kimin parası o? Rus halkının parası sevgili halkım, Rus halkının parası” dedi.

4 Benzin ve motorine bir büyük zam daha geldi Benzine 53 kuruş, motorine 1 lira 33 kuruş zam geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) aktardığına göre Ankara’da ortalama 17,55 liradan satılan benzinin litre fiyatı 18,08 lira oldu. Benzinin litresi İstanbul’da 17,46 liradan 17,99 liraya, İzmir’de 17,58 liradan 18,11 liraya çıktı. Ankara’da ortalama 17,68 liradan satılan motorinin litre fiyatı 19,01 lira oldu. Motorinin litresi İstanbul’da 17,60 liradan 18,93 liraya, İzmir’de 17,69 liradan 19,02 liraya çıktı.

5 Korkunç olay: Zihinsel engelli kıza iki gün boyunca tecavüz ettiler İstanbul’daki evinden kaçan 15 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğu, iddiaya göre Kocaeli’de 3 şüpheli tarafından 2 gün boyunca TIR içerisinde cinsel istismara maruz kaldı. Duruşmadaki savunmasında suçlamaları kabul etmeyen TIR şoförü, mağdurun zihinsel engelli olduğunu bilmediğini ve onun da rızasıyla cinsel birliktelik yaşadığını iddia etti.


6 Washington endişeli: Acaba Putin’i çok mu köşeye sıkıştırdık Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması sonrası alınan yaptırım kararlarının hızlı uygulanması ve hızla yaygınlaşması Washington’da yeni bir endişenin doğmasına neden olmuş gibi duruyor. The New York Times gazetesinin konuştuğu Beyaz Saray yetkilileri, Putin’i köşe sıkıştırmanın tam tersi bir etkiye neden olmasından çekiniyor. Gazetenin yazdığına göre Beyaz Saray, çatışmaların Ukrayna’nın ötesine taşınması ve Putin’in savaşı genişletmeye kalkışması olasılığına karşı çare arayışları içinde.


7 Rusya’ya ilginç bir destek ekibi gitmiş: Perinçek ile Sancak Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi devam ederken Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ekibinin iş insanı Ethem Sancak’ın da içinde bulunduğu bir heyetle Rusya’ya gittiği ortaya çıktı. Türkiye’nin Rusya’nın işgal girişimini desteklemediğini ifade ettiği bir ortamda yapılan ziyaret sonrası Perinçek, canlı yayında yaptığı açıklamada ‘Rusya’nın Türkiye’nin tutumunu onaylamadığını’ bildirdi. “Rusya’nın Sayın Tayyip Erdoğan’ın tutumlarını vefalı bulmadığını söyleyebilirim” dedi.


8 Suudi prensi ilk kez konuştu: Kaşıkçı öldürülecek kadar önemli biri değildi Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD’nin önde gelen dergilerinden Atlantic’le yaptığı röportajda Cemal Kaşıkçı cinayeti ve ABD’yle ilişkiler konusunda ilginç açıklamalar yaptı. Riyad’da düzenlenen röportajda Atlantic muhabirlerinin, İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda 2018’de öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini verip vermediği sorusuna “Bu olay beni çok yaraladı. Beni ve Suudi Arabistan’ı. Özellikle gazeteciler arasındaki öfkeyi anlıyorum. Onların hislerine saygı duyuyorum. Ama biz de burada acı hissettik” yanıtını verdi. Prens, Washington Post yazarı olan Cemal Kaçıkçı’nın hiçbir yazısını okumadığını belirtti. Kaşıkçı’nın kendisi için öldürmeye değecek kadar önemli biri olmadığını söyleyen Selman, “Bizi eleştiren kişileri öldürseydik bile Kaşıkçı listedeki ilk 1000 isim arasında olmazdı” diye konuştu.


9 Rusya’ya “Yok artık” dedirten boykot, Moskova kara kara düşünecek! Fransa merkezli kuruluş Uluslararası Kedi Federasyonu (Fédération Internationale Féline FIFe), Rusya’da büyütülmüş ya da Rusya’da sahiplendirilmiş kedilere yaptırım getirdi. FIFe’den yapılan açıklamada “Rusya’da yetiştirilmiş hiçbir kedi ithal edilemeyecek ve Rusya dışında FIFe’nin hiçbir soykütüğü kitabına kaydedilemeyecek” denildi. Federasyon ayrıca “Rusya’da yaşayan katılımcılara ait hiçbir kedinin Rusya dışındaki hiçbir FIFe fuarına giremeyeceğini” duyurdu.

10

Güneşteki dev leke Hawaii’deki yer tabanlı yeni nesil Inouye Teleskobu, Güneş’i incelemek için mutlaka uzayda olmak gerekmediğini gösteriyor. Son derece güçlü teleskobun dev bir Güneş lekesine odaklanan yeni görüntüsü araştırmacıları hayrete düşürdü. Güneş lekeleri, yıldızın fotosfer diye de bilinen ve genellikle ışık küre diye anılan en dış katmanında oluşuyor. Independent Türkçe’nin çevirisine göre: Bu lekelerin sıcaklığı, çevresiyle karşılaştırıldığında daha düşük olduğu için teleskop gözlemlerinde karanlık lekeler halinde görünüyor. ABD Ulusal Güneş Gözlemevi, teleskobun kaydettiği yeni görüntüyü bu hafta Twitter adresinden paylaştı. Görüntüye eşlik eden açıklamada, Güneş lekesinin Dünya’yı çevreleyecek kadar büyük olduğu vurgulandı.

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör