• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

12 Mart 2022 Cumartesi1 Albayrak’ın kitabında Erdoğan’ın adı sadece önsözde tek cümlede geçiyor Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden 16 ay önce istifa eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın “Burası Çok Önemli-Enerjiden Ekonomiye Tam Bağımsız Türkiye” kitabı çıktı. Erdoğan’ın adı sadece kitabından önsözünde bir kez geçiyor. “Bahsi geçen bu zaman zarfında tüm bu hizmetleri hayata geçirmemize vesile olduğu için Cumhurbaşkanımıza teşekkürü bir borç biliyorum” deniliyor. Kitapta 128 milyar doların hangi koşullarda kime satıldığı sorusu ve istifa kararına götüren süreç yok. En ilginç bölümlerden biri ABD ile Türkiye arasında yaşanan Rahip Brunson krizinin anlatıldığı kısım. ABD Başkanı Trump’ın attığı Türkiye ekonomisini hedef alan Tweet’in ardından yaşananlar. Albayrak’ın aktardığına göre o günlerde ekonomik vizyon toplantısı yapacakken ABD’den gelecek yaptırım kararından önceden haberdar olunuyor. Toplantı erteleniyor. ‘Toplantı ertelendikçe ABD’nin açıklaması da’ erteleniyordu. Nihayet Albayrak biz beklemeyelim yapalım dediğinde Trump’ın tweet’i geliyordu. Albayrak’a göre zamanlama manidardı. T24 yazarı Murat Sabuncu kitabı anlattı.


2 Kılıçdaroğlu: Demirtaş, ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dediği için hapiste CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’da gençlerle basına kapalı bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, öğrencilerden gelen 50 soruyu tek tek cevapladı. Edirne Cezaevi’nde 5 yıldan fazla süredir tutuklu bulunan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili soruya “Selahattin Demirtaş’ı da, Osman Kavala’yı da, askeri öğrencileri de, gazetecileri de, ne kadar haksızlığa uğramış onlara göre düşünce mahkumları varsa, tamamını serbest bırakacağız” dedi. Bir gencin ‘PKK terör örgütü müdür’ sorusunu cevaplayan CHP lideri “Partimizin düşüncesine göre PKK terör örgütüdür. Bir arkadaşımız ‘HDP’li vekilin dokunulmazlığı kaldırıldı, neden CHP’li vekiller el kaldırdı’ dedi. Bir milletvekilinin elinde uzun namlulu silahlarla fotoğraf çektirmesi doğru değil. Ben de yapsam suçtur. Siz de yapsanız suçtur. Dolayısıyla böyle bir tablo hukukun üstünlüğünün tartışıldığı bir yerde kabul edilemez” diye konuştu. HDP’nin üçüncü ittifakı kurmasını istediğini söyledi.


3 Ukrayna’da Bayraktar SİHA’lara şarkılar yazılıyor Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, dünyanın dört bir yanında savunma uzmanlarının merakla izlediği bir savaş. Batılı uzmanlar, Rus silahlı kuvvetlerinin yavaşlığına, başarısızlığına ve koordinasyonsuzluğuna şaşırmak için her gün yeni şeyler görüyorlar. Şaşırtıcı şeylerden biri de, Rusya’nın Ukrayna semalarında hava üstünlüğünü hala tam olarak sağlayamamış olması. Gerek Ukrayna hava savunma sistemi, gerek Ukrayna hava kuvvetleri ve son olarak da Ukrayna’nın Türkiye’den satın aldığı Bayraktar SİHA’lar, Rus güçlere karşı oldukça etkili olmaya devam ediyorlar. The New York Times’ın savunma uzmanı muhabirlerinin yazdığına göre, Bayraktar SİHA’lar Ukrayna halkının da gururu, Bunlar için şarkılar yazılıyor, Ukrayna’daki kaynaklar sürekli SİHA’ların Rus tanklarını ve başka askeri güçlerini imha etmesine dair görüntüleri paylaşıyor. Hatta son olarak Kiev hayvanat bahçesinde doğan bir lemura “Bayraktar” adı verildi.


4 Dolar bir haftada yüzde 5 yükseldi, 15 liradan döndü Yıl başından bu yana 13.50 lira düzeyinde dengelenen ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle yönünü yukarı çeviren dolar 15 lira seviyesine ulaştı. İçeride kamunun TL’ye verdiği desteğe rağmen ağır ağır yükselen döviz kurları yeniden dikkat çekmeye başladı. Dolar dün 14.9932 lirayı, Euro 16.5185 lirayı test etti. Böylece haftaya 14.20 lira seviyelerinde başlayan dolar yüzde 5.6 primle 15 lira seviyelerine ulaştı. Türk Lirası’nın haftalık değer kaybı ise yüzde 9.3’ü buldu. Rusya lideri Putin’in Ukrayna ile yapılan görüşmelerde ‘pozitif’ değişimler olduğunu açıklaması piyasalarda hareketlilik yarattı. Dolar endeksi 98’e doğru gerilemeye başlarken, altının ons fiyatı da yüzde 1’in üzerinde düşüşle 1.969 dolar seviyesini gördü. Yurtiçinde 15 lira seviyesine dayanan dolar, Putin’in açıklamalarının ardından 14.70 TL seviyelerine geriledi. Euro ise 16.25 liraya kadar indi. Kremlin’de Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşen Putin, “Bizim tarafımızdaki müzakerecilerin bana bildirdiğine göre bazı olumlu değişimler var” dedi.


5 Ertuğrul Özkök, Poyrazköy kumpası mağduru Kireçtepe’yi yazdı Poyrazköy Davası’nda üç yıl hapis yatan Ercan Kireçtepe, darbe girişiminden sonra göreve geri dönmüş ve SAT Komutanı olmuştu. Ertuğrul Özkök, Kireçtepe’nin diploma töreninde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la olan fotoğrafını paylaştı. Kireçtepe’nin Kardak operasyonundaki rolünü anlatan Özkök “Hain kimdir bilmek istiyorsanız İstanbul’da çekilen bu fotoğrafa yakından bakın” diye yazdı.
6 Amerika, Putin’in süper yatını bulduğu kanısında İtalya’da küçük bir sahil kasabası, Marina di Carrara’nın marinasında dev bir yat demirli. 140 metrelik bu süper yatın adı Şehrazat. Ve Amerikan otoriteleri bu yatın Rusya lideri Vladimir Putin’e ait olduğunu düşünüyor. Böyle düşünmelerinin başlıca sebebi, teknede eskiden çalışan birinin verdiği ifade. Yat resmi olarak başka bir isme kayıtlı ama salgın sırasında Karadeniz kıyısındaki Sochi kentinde bol bol vakit geçiren Putin’in yine o dönemde bu yatı da Sochi’ye getirttiği ve orada bindiği konuşuluyor. Yatın değerinin 700 milyon dolar olduğunu hesaplayan Amerikan Hazine Bakanlığı yetkilileri, yata el koyma hazırlığında.


7 İsrail’e jest: “Türkiye 2 bin 700 yıllık Siloam Yazıtı’nı İsrail’e iade ediyor” iddiası Bu iddia İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un Türkiye ziyaretinden hemen sonra The Times of Israel’den geldi. 1891 yılında Kudüs’ten İstanbul’a getirilen ve halen Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Siloam Yazıtı, Kral Hezekiya’nın Kudüs’te inşa ettiği tünelin kanıtı olarak gösteriliyor. İsrailli bir yetkili yazıtın İsrail’e iade edileceğini öne sürdü. Aynı yetkili, bu jestin karşılığında İsrail’in de elinde bulunan tarihi ve dini açıdan önemli bir eseri Türkiye’ye göndermeyi teklif ettiğini söyledi. İsrail daha önce de hem Şimon Peres döneminde hem de Binyamin Netahyahu döneminde yazıtın iadesini, en azından ödünç olarak sergilenmesini istemiş ancak bu gerçekleşmemişti.8 Elvira Kamaloğlu altın madalyayı aldı Milli sporcu Elvira Kamaloğlu, Bulgaristan’da düzenlenen 23 Yaş Altı Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 57 kiloda altın madalya kazandı.
9 Ali Koç, MHK’nın da acil istifasını istedi: Görevi bıraksınlar Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda basın toplantısı düzenledi. MHK’nın 8 Mart’ta 13 hakeme sezonun kalanında maç verilmeyeceğini açıklamasını eleştiren Koç, MHK Başkanı’na tepki göstererek “TFF yetkilisinin elinde oyuncak olan futbolda kaosa, kargaşaya, rezilliğin ortaya döküldüğü yerdeyiz. Garip ilişkiler ağı saklanamaz hale geldi” dedi. Koç “MHK’nin acilen istifa etmesi gerekir. İstifa etmemesi halinde kalan haftalarda Futbol Federasyonu ve MHK şaibe altında kalacaktır. Yüreğiniz varsa bizim hakkımızda, Fenerbahçe hakkında savcılığa gidin ve suç duyurusunda bulunun hadi bakalım” diye konuştu.


10 Sedef Kabaş 49 gün sonra tahliye edildi ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ve iki bakana karşı ‘kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret’ iddiasıyla 22 Ocak’ta tutuklanan ve 12 yıl 10 ay hapsi istenen Gazeteci Sedef Kabaş ilk kez hakim önüne çıktı. Kabaş “Atasözünden hakaret çıkarıp cezalandırılmamı istiyorlar. Ben bugün DEAŞ üyesi olup, emniyetin canlı bomba listesinde olsaydım serbest olacaktım. Uyuşturucu ticareti yapsaydım rahat rahat dolaşacaktım. Öcalan ile görüşüp mektubunu okusaydım görüşleri referans alınan bir akademisyen olacaktım. Fethullah Gülen ile fotoğraf çektirseydim gözde bir bakan olacaktım. Otele çöküp, devlet ihalelerine çöküp millete ana avrat küfretseydim suçlu olmayacaktım. Cumhurbaşkanına hakaret etmedim, etmem, edilmesini de onaylamam” dedi. Savcı Kabaş’ın en üst sınırdan cezalandırılmasını istedi. Ancak mahkeme 2 yıl 4 ay hapis cezası vererek tahliye etti. Cezaevinden tahliye edilen Kabaş “İktidar tüm imkanlarını kullanarak kadın bir gazetecinin üzerine çullandı. Biri kaçacaksa o Sedef Kabaş olmayacak” dedi.

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör