• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber


1 Arabalarından ruhsatsız silah çıkmasa, 16 milyarı çaldıkları uzun süre anlaşılmayacakmış Samsun’da 2 Mart’ta akşam saatlerinde İlkadım ilçesi Adalet Mahallesi’nde rutin denetim yapan polis ekipleri, şüphe üzerine Recep G. (26) ve Emre G. (27) kardeşlerin, aracında arama yaptı. Aramada araçta ruhsatsız tabanca bulundu. Kardeşler “Çok paramız var, can güvenliğimiz yok. O sebeple silah taşıyoruz” diyerek telefondan hesaplarındaki para miktarını polise gösterdi. Gazi Polis Merkezi ekipleri şüphe üzerine durumu Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bildirdi.Yapılan incelemelerde kardeşlerin mobil bankacılık uygulamasının yazılımsal hatasından faydalanıp 70’e yakın işlemle 16 milyar TL’yi hesaplarına geçirdiği ortaya çıktı. Dosya hakkında gizlilik kararı verildi. Recep G. ifadesinde “5 bin liraya hisse senedi aldık. Kağıdı 1 milyar TL rakam yazarak sattık. Para hesaba yattı. Toplamda 16 milyar 200 milyon TL hesabımıza geçti” dedi. İki kardeş ifadelerinde bankanın birkaç kez hesaplarını aşırı para hareketi nedeniyle bloke ettiğini ama sonra telefon edip blokajları kaldırttıkları anlattı. Açığın fark edilmesinden sonra banka hesaptaki parayı yatırım hesabına geri çekti. Paranın bir kısmı EFT yapıldığı bazı bankalarla görüşülerek geri alındı. Olayın sonunda iki kardeş toplam sadece 600 bin TL harcayabildi.


2 Herkesin aklındaki soruyu emekli diplomat Selim Kuneralp sordu: Abramoviç’in yatları yeni Göben ve Breslau olur mu? Rus oligark Roman Abramoviç’in toplam değeri 15 milyar dolara yakın iki dev yatı, Avrupa ülkelerinden kaçtı ve el konmamak için Türkiye limanlarına sığındı. Bu iki yatın gelişi, “Abramoviç ve diğer oligarklar varlıklarını Türkiye’ye taşıyacak, hatta yatırım yapacak” söylentilerine de neden oldu. Bazı insanlar ise bu iki yata bakıp 1. dünya Savaşı öncesi Türkiye’ye sığınan iki Alman savaş gemisini, Göben ve Breslau’yı hatırlıyor. Bir gecede isimleri Yavuz ve Midilli olarak değiştirilen bu iki savaş gemisi Rus limanı Sıvastopol’u bombalayarak Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’na katılmasına neden olmuştu. Bu bombardıman emrini kimin verdiği bilinmiyor, çünkü Osmanlı hükümetinin haberi yoktu. Emekli büyükelçi Selim Kuneralp’in aklına da bu soru gelmiş ve Serbestiyet adlı haber portalına bir yazı yazmış.


3 Kur korumalı mevduat: TL’den geçen kârlı çıktı, döviz bozan yerinde saydı Ekonomide tüm umutlar Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında vade dönüşlerinin döviz talebine dönüşüp dönüşmeyeceğine bağlandı. Analistlere göre vade tarihlerinde KKM’ye yeniden yatırım olmaz ve yatırımcılar ile tüzel kişiler paralarını yeniden dolara çevirirlerse kur şoku etkileri aktif hale gelebilir. Dolayısıyla şu aşamada cazibesinin korunması gerekiyor. Peki KKM’ye ilk giren yatırımcının getirisi ne oldu? Doların söz konusu üç ayda yaklaşık yüzde 27 yükselmesi TL tasarrufunu KKM’ye bağlayan yatırımcıya kazandırdı. Dolar 11.67 lira seviyelerindeyken 100 bin lirayla KKM’ye geçen yatırımcısının parası, kurun 14.83 seviyelerine gelmesiyle 127 bin liraya yükseldi. Fakat, dolar 11.67 lira seviyesindeyken 100 bin dolarını TL’ye dönüştürerek KKM’ye geçenler ancak ana parasını koruyabildi. Hazine’ye göre kur korumalı mevduatın bütçeye yükü az. Kur Korumalı Mevduat hesabında ilk ödemeler sonrası açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı, KKM’nin bütçeye yükünün sınırlı olduğunu bildirdi. Açıklamada, 2021 yılı Aralık ayından bu yana yabancı paranın mevduat içindeki payının 10 puan azaldığına işaret edildi.

4 Abu Dabililer’le 300 milyon dolarlık girişim fonu kuruldu Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ve Türkiye Varlık Fonu (TVF) 300 milyon dolarlık girişim sermayesi fonu kurdu. ADQ, Twitter’dan yaptığı açıklamada, fonun farklı girişim sermayesi fonları ile Türkiye’deki yüksek büyüme potansiyeline sahip şirketlere yatırım yapacağını belirtti. Ayrıca enerji, kamu, gıda ve tarım gibi farklı sektörlere odaklanılacağı ifade edildi. Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hassan Al Suwaidi daha önce yaptığı bir açıklamada TL’deki zayıflığın fırsatlar sunabileceğine dikkat çekerek “Eğer uzun vadeli bakarsanız, Türkiye’de varlık satın almak için harika bir zaman” demişti.


5 Türkiye’nin Sudan’da tarım yapma ümidi vardı, şirket kuruldu, sermaye kondu ama ortada ne toprak var ne de üretim Türkiye ilke Sudan 2015 yılında, Sudan topraklarında tarım yapmak için anlaşma imzaladı. Buna göre Sudan devleti 780 bin 500 hektar tarım arazisini tahsis edecek, buna karşılık kurulacak şirkete yüzde 20 ortak olacaktı. Yüzde 80’i Türkiye’ye ait şirket kuruldu, içine 66,5 milyon lira sermaye kondu. Ama Sudan hükümeti arazileri tahsis etmedi, şirketin hiçbir faaliyeti olmadı. Sadece sermayesini bankaya koyup faiz geliri elde etti, yönetim kurulu üyelerine durduk yerde huzur hakkı paraları verdi. Şirketin 2020 faaliyet raporunu Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır haberleştirdi.


6 Rusya’da uzun ekmek ve şeker kuyrukları Savaşın Rus ekonomisi üzerindeki etkileri sokaktaki Ruslar açısından daha hissedilir hale geldi. Moskova dahil pek çok şehirde dükkanların önünde artık uzayan şeker ve ekmek kuyrukları var. Dünyanın tahıl ambarı kabul edilen Rusya’da ekmek sıkıntısı çekilmesi şaşırtıcı ama bu ülke bütün şekerini yurt dışından ithal ediyor ve ticaret kısıtlamaları Rusya’yı vurmaya başladı. 7 ABD: Rusya’nın savaş suçları işlediği sonucuna ulaştık ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, mevcut belgeler ışığında ABD yönetiminin Rus güçlerinin Ukrayna’da savaş suçları işlediği sonucuna ulaştığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Sivilleri kasten hedef alan ayrım gözetmeyen saldırı ve diğer vahşetlere ilişkin çok sayıda güvenilir rapor gördük. Rus güçleri apartmanları, okulları, hastaneleri, kritik altyapıları, sivil araçları, alışveriş merkezlerini ve ambulansları yok ederek binlerce masum sivili öldürdü veya yaraladı” denildi.

8 MacKenzie Scott, 12 milyar dolardan fazla parasını hayır işlerine dağıttı bile Jeff Bezos’la birlikte Amazon’un ortak kurucusu olan, Bezos’tan boşandıktan sonra da ciddi bir serveti kontrolu altına alan Amerikalı yazar ve iş insanı MacKenzie Scott, “Kasanın dibini görene kadar bu parayı dağıtacağım” demişti ve sözünü de tutuyor. Son olarak dün bir makale yazan Scott, son 9 ayda 465 yardım kuruluşuna toplanda 3,9 milyar dolar hediye ettiğini açıkladı. Çarşamba günü “Habitat for Humanity” adlı gruba ve onunla ilişkili kar amacı gütmeyen kuruluşlara 436 milyon dolar bağışlayan Scott, ayrıca “Planned Parenthood” adlı kuruluşa da 275 milyon dolar verdi. MacKenzie Scott’un 2020 yılından beri yaptığı bağışların toplamı 12 milyar doları aştı.

9 Matematiğin Nobel’i Abel Ödülü, topoloji ile kaosu birleştiren isme Matematik, Nobel Bilim Ödülleri’nin bir parçası değil. Ama Nobel’e karar veren Norveç Bilim ve Sanat Akademisi’nin belirlediği bir matematik ödülü var, Nobel’in eşiti kabul ediliyor, Abel Ödülü. Bu yıl Abel Ödülünü Amerikalı matematikçi Dennis Sullivan kazandı. Sullivan, matematiğin karmaşık şekilli üç boyutlu nesnelerin geometrisini inceleyen dalı olan topografi ile kaos teorisini bir araya getiren çalışmalarıyla biliniyor. Ödül de zaten onun topografiye yaptığı katkılar yüzünden verildi. Sullivan daha çok matematikçilerin “manifoldlar” adını verdiği iki boyutlu yüzeylerin daha yüksek boyutlu versiyonları üzerinde yaptığı çalışmalarla tanınıyor.


10 Hakkarigücü, Galatasaray’ı 1-0 yendi Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kadınlar Futbol Süper Ligi’nde mücadele eden Hakkârigücü Kadın Futbol Takımı, evinde konuk ettiği Galatasaray Kadın Futbol Takımı’nı 1-0 yenerek gruptaki puanını 34’e yükseltti.

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör