top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber1 Zaten dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk dün 23 milyar dolar daha kazandı

Elon Musk’ın bugün 249 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı olarak anılmasının arka planında, zaten büyük hissedarı olduğu Tesla ile 2018 yılında yaptığı bir anlaşma yatıyor. O yıl Tesla çok zor durumdaydı, üretim hedeflerini tutturamıyordu ve hisse fiyatları da o yüzden düşüyordu. Musk o yıl şirket hissedarları tarafından yönetim kurulu başkanlığından ayrılmaya zorlandı. Ayrılırken de hissedarlarla bir anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre Musk CEO olarak ve hiç maaş almadan şirketi yönetmeye devam edecekti ve eğer 10 yıl içinde şirketi 650 milyar dolar değerinde bir şirket haline getirebilirse toplamda 12 dilim halinde ikramiyeler alacaktı. Bu ikramiyeler de 70 dolar sabit fiyattan Tesla hissesi şeklindeydi. 650 milyar dolarlık toplam şirket değerine ulaşılması halinde Musk’ın 55,8 milyar dolar değerinde ikramiye alacağı hesaplanıyordu. Musk ana hedefi 10 yılı beklemeden, 2020 yılının Ocak ayında tutturdu, yani şirketin toplam değeri 650 milyar doları aştı. Bugünse Tesla’nın piyasa değeri 1,1 trilyon dolar. Tek bir Tesla hissesi dün 1033 dolardı. Yani, Musk’ın başlangıçta 55,8 milyar dolar diye hesaplanan toplam ikramiyesi şirketin değeri artmaya devam ettiği için 100 milyar doları aştı aslında. Çarşamba akşamı Tesla 2022 ilk çeyrek sonuçlarını duyurdu; şirket rekor kar açıkladı. Böylece 2018’de başlayıp aslında 2028’de tamamlanacak olan 10 yıllık anlaşmanın bütün hedeflerine ulaşıldı ve Musk’ın 8,4 milyon adet Tesla hissesini daha tanesi 70 dolardan alma şansı doğdu. Bu da onun tek bir günde 23 milyar dolar daha kazanması anlamına geliyor. Ancak Musk bu hisseleri alır almaz satamıyor, en az 5 yıl elinde tutmak zorunda. Bundan sonra da Musk’ın yönetim kuruluyla yeni bir ikramiye düzeni pazarlığı yapıp yapmayacağı bilinmiyor, bilinen henüz böyle bir konuşmanın hiç gerçekleşmediği.

2 Ve Kılıçdaroğlu’nun elektriği kesildi

Elektrik zamlarını protesto için evinin elektrik faturasını ödemeyeceğini açıklayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev elektriği dün kesildi. Kılıçdaroğlu dün sabah saatlerinde bu durumu duyurunca muhalefetteki bütün liderlerden destek telefonları aldı, hatta İyi Parti lideri Meral Akşener faturayı ödemeyi bile teklif etti. Selvi Kılıçdaroğlu durumu “Alışacağız, atlatacağız” sözleriyle özetledi. Akşam saat 21.00’de Kılıçdaroğlu evinde mini tüp gazla yapılmış ışıldaklar eşliğinde bir basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, faturayı ödeyecek parası olduğunu, amacının faturalarını ödeyemediği için elektriği kesilmek durumunda kalan vatandaşlarla dayanışmasını sergilemek olduğunu söyledi, “Bir hafta karanlıkta oturacağız” dedi.

3 Yabancılar Borsa’da 4 haftadır alım yapıyor

Yabancı yatırımcılar son dört haftadır hisse senedine giriş yapıyor. 8 Nisan haftasında 245.2 milyon dolar net giriş yapan yabancı yatırımcılar 15 Nisan haftasında da 26.9 milyon dolar sınırlı bir giriş gerçekleştirdi. Merkez Bankası haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre yabancı yatırımcılar geçen hafta 36.8 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 0.2 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı. Yurtdışında yerleşik kişilerin 8 Nisan itibarıyla 19 milyar 462,3 milyon dolar olan hisse senedi stoku, 15 Nisan’da 20 milyar 512,7 milyon dolara çıktı. Aynı dönemde yurtdışında yerleşik kişilerin DİBS stoku 2 milyar 235,6 milyon dolardan 2 milyar 362,8 milyon dolara, ŞBS stokları ise 131.1 milyon dolardan 132.4 milyon dolara yükseldi. Bu arada Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 1,22 kazançla 2.556,81 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını yaptı.

4 Türkiye’de çiftçi sayısı 500 binin altına düştü

Türkiye Odalar Birliği’nin bir yan kuruluşu olan Türkiye Ekonomi Politika Araştırmaları Vakfı TEPAV’ın bu ayki İstihdam İzleme Bülteni’nde ilginç bir bilgi var: Türkiye’de ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısı 500 binin altına düşmüş durumda. ÇKS, yani Çiftçi Kayıt Sistemi, tarımsal üretim yapan herkesin her yıl kendini yeniden kaydettirdiği ve bu yolla tarımsal desteklerden yararlandığı sistemin adı. Kayıtlar hem Ziraat Odaları tarafından hem de il ve ilçe tarım müdürlükleri tarafından tutuluyor. TEPAV’ın raporuna göre çiftçi sayısı son bir yılda 75 bin kişi daha azaldı ve 493 bine geriledi.

5 Konya’da dehşet apartmanı: Rezidansta işkencenin mağdurları artmaya devam ediyor

Konya’da 27 yaşındaki M.K.’nin eski sevgilisi Murat Demirci ile nişanlısı ve yanlarındaki kadın arkadaşları tarafından rezidansta işkenceye maruz kaldığı olayın detayları ortaya çıkmaya devam ediyor. Saçları usturayla kesilen, yüzünde sigara söndürülen M.K.’nin o gün şiddete uğrayan tek kadın olmadığı öğrenildi. Demirci ile daha önce flört eden genç bir kadın daha aynı gün rezidansta saatlerce işkence görmüş.

6 Putin, Mariupol’de erken zafer ilan etti ama şehirde direniş devam ediyor

Rusya, 24 Şubatta başlattığı Ukrayna işgalinin daha ilk günlerinde Azak denizi kıyısındaki 400 bin nüfuslu küçük liman şehri Mariupol’ü kuşattı. Kuşatma yedi haftadır devam ediyor; Rus ordusu şehrin içine kadar girdi ve şehrin önemli bölümünü kontrol ediyor ama henüz şehri tam olarak ele geçiremedi. Önemli direniş noktalarından biri, içine çok sayıda sivilin de sığındığı söylenen devasa Azovstal çelik fabrikası kompleksi. Oldukça geniş bir alana yayılan bu fabrika Rus askerleri tarafından kuşatılmış durumda ve içerideki direnişçilere teslim olmaları çağrıları yapılıyor ama onlar teslim olmayı reddediyor. Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu fabrikaya da saldırılması emri verdiği haberleri vardı ama dün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şaygu çıktı, “Putin o emri geri aldı, Mariupol’ü tamamen ele geçirdik, fabrikayı da kuşattık, duruyoruz” dedi. Bu, Rus Savunma Bakanlığı’nın son iki hafta içinde üçüncü kez “Mariupol’ü tamamen ele geçirdik” açıklaması aslında. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, dün gece şehrin önemli bölümünün Rusya’nın kontrolunda olduğunu kabul etti ama şehrin düşmediğini söyledi. Zelenski’ye göre şehirde hala 120 bin sivil de abluka altında. Amerikan Savunma Bakanlığı da şehrin düştüğünü teyit etmedi, şehrin düştüğü iddiasının dezenformasyon olduğunu açıkladı.

7 Cüneyt Özdemir ile Levent Gültekin, Twitter’da Abdullah Gül ve Halk TV yüzünden birbirine girdi, ağır sözler havada uçuştu

Gazeteci Cüneyt Özdemir ile HalkTV programcısı ve yazar Levent Gültekin Twitter üzerinden birbirine girdi. Kavgayı Cüneyt Özdemir’in Levent Gültekin’i “HalkTV’de Abdullah Gül reklamı yapmak”la suçlaması başlattı, Gültekin’in “Abdullah Gül’ü destekliyor musun, çaktırmadan reklamını mı yapıyorsun sorularına hayır demediğini” söyledi. Buna Levent Gültekin’in cevabı ağır oldu, Cüneyt Özdemir’e “Medya soytarısı” dedi. Bu cevap sonrası Özdemir de Gültekin’e “Uyduruk bir adamsın” diye yazdı. Levent Gültekin’i esas kızdıranın Abdullah Gül’ü desteklediği iddiası değil Cüneyt Özdemir’in işin içine HalkTV’yi katması olduğu anlaşılıyor, Gültekin daha sonra “İşin içine Halk tv’ye niçin karıştırdığını anlamayacak kadar aptal mı sanıyorsun buradaki insanları” diye yazdı, Özdemir’in HalkTV’ye saldırdığını öne sürdü.

8 Disney+’ın ilk Türk dizisi bir hayli iddialı ve siyasi


Türkiye uluslararası dijital platformların çok ilgisini çeken ülkelerden biri. İşte bunlardan biri olan Disney+ Haziran ayında Türkiye’de yayına başlayacak ve daha ilk günden koleksiyonunda Türk yapımlara da yer verecek. İlk dizi “Kaçış” adını taşıyor. Yapımcılığını O3 Medya ve Same Film’in üstlendiği, hikayesini Engin Akyürek’in kaleme aldığı, senaryosunu Ali Doğançay’ın yazdığı dram, aksiyon ve macera türündeki dizinin yönetmen koltuğunda Yağız Alp Akaydın otururken; dizide Engin Akyürek’in yanı sıra İrem Helvacıoğlu, Aziz Çapkurt, Onur Bay, Leyla Tanlar, Aras Aydın, Levent Ülgen gibi isimler yer alıyor. Esas Türkiye için alışılmadık olanı, dizinin ciddi bir siyasi içeriğe sahip olması. Dizide Kuzey Irak’ta Ezidi’lerle görüşmeye giden bir gazetecinin bir terör örgütü tarafından esir alınmasının öyküsü anlatılıyor.

9 Ve MHK bu hafta Cüneyt Çakır’ı göreve çağırdı


Futbol Federasyonu’ndaki büyük çatırdı devam ediyor. Federasyon Merkez Hakem Kurulu’nun 13 FİFA kokartlı hakemi gerekçesiz emekli etmesi sonrası başlayan büyük tartışmada önce Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir görevinden istifa etmiş, ardından yeni federasyon daha seçilmeden MHK da görevi bırakmış yerine yeni atamalar yapılmıştı. Şimdi göreve gelen yeni MHK bu 13 yasaklı hakemden Cüneyt Çakır’a bu haftaki Antalyaspor-Kayserispor maçında görev verdi.

10 Osman Kavala davasında karar yaklaştı


İş insanı Osman Kavala bugün son savunmasını yapmak üzere mahkeme karşısına çıkacak. Savunmanın kısa sürmesi halinde mahkeme bu davayla ilgili kararını bugün bile verebilir. T24’te Gökçer Tahincioğlu artık içinden çıkılması zor bir hukuk labirentine dönen davayla ilgili merak edilen bütün soruları cevaplayan bir yazı derlemiş. Öte yandan bir süre için Osman Kavala ile birlikte yargılanan ama sonra davaları ayrılan “Gezi Davası”nda da karar günü bugün olabilir.

Kaynak: www.10haber.net

29 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page