top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

06 Haziran 2022 Pazartesi1 “Liralaşma” dedik ama dolarlaşma yüzde 72’ye ulaştı Artık Türkiye’de bankalarda duran her 100 liranın 72 lirası ya doğrudan döviz ya da dövize endeksli. Üstelik bu paranın dövize endeksli bölümüne ya Merkez Bankası’nın ya da Hazine’nin doğrudan garantisi de var. Dolayısıyla doların fiyatındaki her 1 liralık artışın kamuya maliyeti 55-60 lirayı buluyor. Türkiye Aralık ayı sonunda Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasını başlattığında döviz mevduatın toplam mevduat içindeki payı yüzde 62’ydi ve hedefin “liralaşmak” yani bu döviz mevduatının azalmasını sağlamak olduğu ilan edilmişti. O günden bu güne sınırlı bir azalma oldu, toplam mevduat içinde doğrudan döviz mevduatının oranı yüzde 58’e indi. Ama hem bu dövizden bozulan yüzde 4 hem de üzerine o tarihe kadar TL’de duran yüzde 10’luk mevduat daha eklendi ve KKM ortaya çıktı. Şimdi Türkiye’de bankalarda duran her 100 liranın 72 lirası ya doğrudan ya da KKM aracılığıyla dövizin fiyatına endeksli. Bütün mevduat içinde KKM’nin payı yüzde 13,68 oranında. Bu oranda, doların fiyatındaki her 1 liralık artışın kamuya maliyeti 55-60 milyar lira olarak hesaplanıyor.


2 Erdoğan hızını alamadı, bu kez “Gezi’de camilerimiz yakıldı” dedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son bir haftada üçüncü kez 2013 yılı mayıs ayında yaşanan Gezi olayları ile ilgili konuştu. İlk iki konuşmasında Gezi sırasında Dolmabahçe camiine sığınan eylemcilerin burada bira içtiği iddiasını dile getiren Erdoğan dün Kızılcahamam’da bu kez hızını alamadı, “Bütün bunlar olurken, bunları savunan zihniyetten hiçbir şey olmaz. Polis araçlarımız, camilerimiz yakıldı. Bu kendini bilmezler tarafından işgal edildi” dedi. Dolmabahçe camiinde bira içildiği iddiası hiçbir zaman doğrulanmadı, aksine caminin o zamanki müezzini tarafından defalarca yalanlandı, ortaya “kanıt” diye konan ve sonradan çekilen bir videoda ezilmiş bir içecek kutusu gözüküyor, bunun bira kutusu olduğu öne sürülüyor. Ama eylemcilerin bu ezilmiş kutuları polise doğru fırlatmak için kullandığı da biliniyor. Cami yakma iddiası ise olaylardan 9 yıl sonra ilk kez dile getiriliyor ve bilindiği kadarıyla böyle bir olay yaşanmadı.


3 Rusya, Ukrayna’dan çaldığı buğdayı Afrika başta olmak üzere satıyor Rusya’nın savaş sırasında Ukrayna’nın depolarda bekleyen buğdayının önemli bölümünü çaldığı biliniyor. Daha önce ortaya çıkan çeşitli görüntülerde Ukrayna’ya ait buğdayın kamyonlarla Kırım’da Rusya kontrolundaki limanlara götürülüp gemilere yüklendiği ortaya çıkmıştı. Bu gemiler artık birer birer Karadeniz’deki limanlardan ayrılıyor ve dünyanın dört bir yanına, en çok da açlık tehlikesiyle karşı karşıya oldukları için kaynağını çok sorgulamadan alım yapan Afrika ülkelerine gönderiliyor. Amerika bu buğdayı yakından izlemeye ve satışına engel olmaya çalışıyor ama her zaman başarılı olamıyor. The New York Times’ın haberine göre çalınan buğdayın değeri 100 milyon doları buluyor ve bazı gemiler Türkiye limanlarına da yanaştı. Geçen hafta Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi, çalıntı buğdayın bir miktarının sahte belgeler kullanılarak Türkiye’de bazı alıcılara satıldığını duyurmuş, bu konuda Türk adli makamlarının halen soruşturma yürüttüğünü söylemişti.


4 Türkiye Latif Demirci’yi kaybetti Türk mizahının ve karikatür sanatının dev ismi Latif Demirci hayatını kaybetti. Cumartesi sabahı evinde düşen ve bu sebeple hastaneye kaldırılan Demirci pazar sabahı kurtarılamayarak öldü. Demirci sadece 61 yaşındaydı. Çizdiği “Press Bey”, “Muhlis Bey”, “Mithat ve Mirsat” ve “Arap Kadri” gibi unutulmaz tiplemelerle Türkiye’nin hafızasında büyük yer edinen Demirci hayatının son döneminde Hürriyet gazetesinde çalışıyordu ama gazetesi onun siyasi eleştiri içeren karikatürlerini yayınlamıyordu. Demirci, 2016 yılında “Ekoseli Yargıç” karikatürüyle Sedat Simavi Karikatür Ödülü‘nü almış, kariyeri boyunca Gırgır, Fırt, Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz ve Hürriyet gibi yayınlarda yer almıştı. Demirci’nin ölümü büyük üzüntü yarattı. Eski eşi eşi yazar Latife Tekin, ölüm haberinin ardından paylaştığı mesajında, “Kızımın babası, sevgili arkadaşım, dostum adaşım Latif’i kaybettim, çok üzgünüm” yazdı. Sosyal medya gün boyu Demirci’nin karikatürlerini paylaşan mesajlarla doldu taştı. Demirci’nin ardından yazı yazanlar arasında Murat Belge ve Hasan Cemal de vardı.


5 İstanbul’da bugün gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor Meteoroloji bir haftalık hava durumunu paylaştı. Pek çok ilde sağanak yağış bekleniyor. İstanbul’da bugün öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök görültülü sağanak yağış bekleniyor.


6 Kılıçdaroğlu: Altı lider Türkiye’ye huzuru getirecek CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Çankaya Belediyesi’nin lansman toplantısına katıldı. Hiç kimseden karamsarlığa kapılmamasını isteyen Kılıçdaroğlu “Önceliğimiz Türkiye’nin neresinde yaşıyorsa yaşasın insanların mutlu olması. Bizim önceliğimiz parlamentonun gerçekten halkı temsil etmesi ve üzerindeki vesayetin kaldırılması. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında cumhuriyetimizi demokrasiyle kavuşturacağız. 6’lı masanın dağılacağına yönelik söylemleri ciddiye almayın. Altı lider Türkiye’ye huzuru getirecek. Önümüzdeki seçimin kaderini kadınlar ve gençler belirleyecek. 7 buçuk milyon gencimiz ilk defa oy kullanacak. Onlar otoriter bir yönetimi demokratik yöntemlerle sonlandıracaklar” diye konuştu. CHP lideri Erdoğan’ın Gezi eylemlerine katılanlar için kullandığı ‘sürtük’ kelimesiyle ilgili soru üzerine “Ben o düzeye inmem. Benim halka saygım var” yanıtı verdi.


7 Operasyon sinyali sonrası Suriye’de hareketlilik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de yeni operasyon açıklamasının ardından Suriye Milli Ordusu (SMO) da hazırlıklara başladı. Olası harekatta TSK ile birlikte hareket edecek olan SMO, Tel Rıfat ve Münbiç kentleri ile kırsalındaki bölgelere yakın noktalardaki cephe hatlarını güçlendirdi. Ağır ve hafif silahlarla 24 saat nöbet tutan SMO askerleri, zaman zaman teröristler tarafından yapılan saldırıları da anında karşılık vererek püskürtüyor. Öte yandan Suriye’de terör örgütü YPG/PKK tarafından topraklarından zorla göç ettirilen Tel Rıfatlılar, Türkiye sınırında sığındıkları Azez ilçesinde YPG/PKK ve Beşşar Esed rejimini protesto ederek topraklarının terörden arındırılmasını istedi.


8 Buğday ve arpa alım fiyatları belli oldu, 3600 ek gösterge bugün açıklanacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan buğday ve arpa alım fiyatlarını açıkladı. Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) sert ekmeklik buğdaya ton başına 6 bin 50 TL alım, 1.000 TL prim bedeli olmak üzere 7 bin 50 lira ödeme yapacağını açıkladı. TMO arpa için ise ton başına 5 bin 500 TL alım, 500 TL prim bedeli olmak üzere 6 bin TL ödeme yapacak. Erdoğan, “TMO’nun fiyatları diğer kamu kurumları için de belirleyici olacaktır” dedi. Erdoğan “Çalışan ve emekli memurlarımızla ilgili 3600 ek gösterge çalışmasını yürütüyoruz. Meclise sunma aşamasına getirdik. Kabine toplantısının ardından bu hazırlığı detaylarıyla anlatacağım. 4 meslek grubunu değil 5 milyonu aşkın memur ve emeklinin meselesini çözdüğümüzün müjdesini paylaşmak istiyorum” diye konuştu.


9 Filenin Sultanları Belçika’yı da devirdi Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, Milletler Ligi’ndeki 4. maçında Belçika’yı 3-1 yendi. Gruptaki üçüncü galibiyetini aldı.
10 Fransa Açık tek erkeklerde 36 yaşındaki Nadal 14. kez şampiyon oldu Sezonun ikinci grand slam tenis turnuvası Fransa Açık’ta (Roland Garros) tek erkeklerde 36 yaşındaki İspanyol Rafael Nadal şampiyon oldu. İlk kez grand slam turnuvasında final heyecanı yaşayan Norveçli 23 yaşındaki 8 numaralı seribaşı Caspar Ruud’a karşı 2 saat 18 dakika süren karşılaşmada Nadal setleri 6-3, 6-3, 6-0 kazanarak maçtan 3-0 galip ayrıldı. Fransa Açık’ta 14. kez şampiyon olan İspanyol raket, bu son başarısıyla da toplamda 22. grand slam şampiyonluğuna ulaştı. Avustralya Açık’ta elde ettiği şampiyonlukla yirmişer grand slam şampiyonluğu bulunan Roger Federer ve Novak Djokovic’i geçerek tek erkeklerde en çok grand slam zaferi yaşayan tenisçi unvanını elde eden Nadal, Fransa Açık’taki zaferiyle de toplamda 22. grand slam şampiyonluğuna ulaştı ve en yakın rakipleriyle arasındaki farkı ikiye çıkardı.

Kaynak: 10haber.net

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page