top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber

11 Aralık 2022 Pazar1 Türkiye’nin yeni hali: Artık yabancı sermaye yatırımlarının yüzde 86’sı Türkiye’deki ev satışlarından Türkiye’ye giren doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının büyük bir kısmı gayrimenkule kaymış durumda. Son dönemde yoğun göçlerin ardından ev alana vatandaşlık verilmesi gibi uygulamaların öne çıktığı piyasada ilk 9 ayda gayrimenkul kaynaklı net girişlerin toplam (net) içindeki payı da yüzde 71’den yüzde 86’ya ulaştı. Eylül ayı itibarıyla yıllıklandırılmış veriye bakıldığında ise bu oran yüzde 93.9. TEPAV tarafından hazırlanan “Doğrudan Yatırımlar” raporuna göre 2022 yılı ilk dokuz ayında doğrudan yabancı yatırım girişleri 9.3 milyar dolara ulaştı. Ocak-Eylül 2022 döneminde, gayrimenkul kaynaklı net girişler 2021 yılında 3.95 milyar dolar iken bu yıl 4.79 milyar dolara yükseldi. Rapora göre, gayrimenkul alımları (net) 2006 yılında 2.9 milyar doları düzeyinde iken Eylül 2022 itibarıyla yıllıklandırılmış veriler ile 6.5 milyar dolara ulaştı. Net girişler içindeki pay ise yüzde 15.2’den Eylül 2022’de yüzde 93.9’a ulaştı ve yabancıların gayrimenkul alımları temel doğrudan yatırım kaynağı oldu.


2 Nasıl oldu da Tom Odell’in kırık bir aşkı anlatan şarkısı İran protestolarının sesi oldu? İngiliz pop şarkıcısı Tom Odell’in 2012’de kaydettiği “Another Love” adlı şarkısı, bugünlerde dünyanın dört bir yanında sosyal medyada ama en çok TikTok’ta o kadar çok kez karşınıza çıkıyor ki, şaşırıyorsunuz. Videoların bir bölümü İran’dan, İran’da aylardır devam eden Mahsa Amini protestolarından, İranlı kadınların özgürlük arayışı eylemlerinden geliyor. Ama sadece İran değil; dünyanın başka yerlerinde de İran’la dayanışma içinde olmak isteyenler bu şarkıyı sokaklarda, konser alanlarında, her yerde hep bri ağızdan söylüyor. Orijinalinde kırılmış, zamansız sona ermiş bir aşkı anlatan Another Love, dünya çapında İran protestolarının şarkısına dönüşmüş durumda. Şarkı daha önce de Ukrayna’nın işgali sırasında benzer şekilde protesto şarkısı olmuştu. Sözlerinin bir yerinde, “Eğer birisi senin canını acıtırsa, onunla savaşmak isterim/ Ama ellerim çok defa kırıldı / O yüzden sesimi kullanıyorum, sözlerim çok kaba olabilir/ Kelimeler her zaman kazanır, ama ben kaybedeceğimi biliyorum” deniyor; en çok tekrarlanan bölüm de burası zaten. Şarkısının İran protestolarının sesi olmasına Tom Odell de tepki verdi zaten, “İran’da insan ve kadın hakları için eylem yapanlara sevgilerimi gönderiyorum” dedi, Almanya Hannover’deli konserinde Another Love’ı söyleyerek şarkıyı İran’daki protestoculara adadı. Şarkının bütün konser salonundakiler tarafından hep bir ağızdan söylenmesinin videosu da günlerdir elden ele dolaşıyor. İranlı protestocuların. bir başka şarkısı da, İranlı müzisyen Şervin Hacıpur’un seslendirdiği Bayare adlı şarkı. Bu şarkının sözleri tamamen İranlı kadınların özgürlük arayışıyla ilgili ve İran sosyal medyası bu şarkıyı söyleyen insanların görüntüleriyle dolu. Şarkıyı söylemenin kendisi bir protesto hareketi zaten.

3 Otoda matrah düzenlemesi sonrası indirim değil zam geldi Kasım ayında otomobillerde ÖTV matrah limitinin artması sonrası sıfır araç fiyatlarında sınırlı da olsa indirim beklenirken, tam aksine yeni zamlar geldi. 25 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni ÖTV matrah düzenlemesi sonrası, sıfır araçlarda yüzde 5-16; ikinci el araçlarda ise yüzde 5-10 aralığında sınırlı bir indirim bekliyordu. Sektör temsilcileri, ÖTV sonrası yeni araç almak isteyenlerin, ellerindeki mevcut araçları satmak istedikleri için piyasada bir miktar hareketlilik oluşturduklarını, bunun da sıfır araç fiyatlarında yeni zamlar yarattığını anlattı.Buna göre, yüzde 5-16 aralığında indirim yaşanması beklenen sıfır araç fiyatları, aralık ayında yaklaşık yüzde 1.8 ile yüzde 6 arasında zamlandı.4 İstanbul’da bugün hızı 100 kilometreyi bulacak lodos fırtınası bekleniyor Meteoroloji Genel Müdürlüğü Kıyı Ege’de kuvvetli yağış, Marmara ve Batı Karadeniz’in batısında kuvvetli fırtına, Batı bölgeleri için de lodos fırtınası uyarısı verdi. Dün geceden etkisini göstermeye başlayan olumsuz hava şartları yarına kadar devam edecek. İstanbul’un özellikle Avrupa yakası, Edirne, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da hızı saatte 100 kilometreyi bulacak tam fırtına bekleniyor. AFAD bölgede yaşayan vatandaşları dikkatli olmaları için cep telefonlarına gönderdiği mesajla uyardı. İstanbul Valiliği de özellikle pazar günü dikkatli olunmasını istedi.


5 Emine Erdoğan: Çocuk istismarı, insanlık dışı bir suçtur, sapkınlıktır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6 yaşında imam nikahıyla evlendirilen kız çocuğuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Eşi Emine Erdoğan ise dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Çocuk istismarı, insanlık dışı bir suçtur, sapkınlıktır! Hiçbir dine, ahlaka, geleneğe sığmaz, mazereti kabul edilemez. Bu suçu işleyen, göz yuman, sessiz kalan herkes hesap vermelidir. Sürecin ben de takipçisi olacağım. Adaletin tecelli edeceğine inanıyorum” dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, “Çocukların cinsel istismarı din, ahlak, hukuk, kültür dahil bizim mukaddes saydığımız her değeri ayaklar altına almak, çiğnemektir. Çocukların cinsel istismarı bir insanlık suçudur” dedi.

6 Polis Londra’da bir galeriyi bastı, hiper-reel heykeli ölmüş bir insan sandı Sanat dünyası günlerdir Kasım ayı sonunda Londra’daki bir sanat galerisinde yaşanan olayı konuşuyor. 25 Kasım günü Londra polisi Londra’nın Soho mahallesindeki Lexington sokağı üzerindeki “Laz Emporium” adlı sanat galerisinde içeride bilincini kaybetmiş bir insan olduğu ihbarını alıyor ve harekete geçiyor. Kapıya vardıklarında sanat galerisi kapalı, kapılar kilitli ve sahiden içeride hareketsiz duran birisi var. Polis kapıyı kırıp içeri girdiğinde o hareketsiz kişinin bir heykel olduğunu görüyor. Hiper reel tarzda eserleriyle tanınan Amerikalı heykeltraş Mark Jenkins’in “Kristina” adını verdiği bu heykeli, polisi de biraz olsun güldürüyor. Polis, bir masanın üstüne yığılmış gibi duran kadının kalp krizi geçirdiğini veya aşırı doz uyuşturucu aldığını düşünmüş.


7 Sosyal medyada bir yapay zekayla avatar yapma çılgınlığı başladı Bugünlerde Türkiye dahil dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi, sosyal medyadaki avatarlarını bir masal prensesine, bir Rönesans tablosuna, bir süper kahramana benzetme peşinde. Bunu da Lensa AI adlı bir ücretli app yardımıyla yapıyorlar. App’i indiriyorsunuz, kendi selfienizi çekiyor ve yüklüyorsunuz, uygulama da o selfieyi alıp üzerinde 30-40 dakika çalıştıktan sonra dönüştürüyor. Aslında bu app hiç de yeni değil, 2018’den beri var ama son dönemde uygulamanın içinde “sihirli avatar” adlı özellik eklendiğinden beri, yanı kasım ayı ortalarından beri dünya çapında bir çılgınlık haline geldi. Uygulama aslında yapay zekayla görsel üreten standartlardan biri olan “stable diffusion” tekniğiyle çalışıyor. Yani sizin yüklediğiniz selfieler, ana makinanın belleğindeki diğer milyonlarca, belki milyarlarca diğer selfienin yanına ekleniyor ve yazılım bütün bu resimlere bakıp “öğrenip” size size benzeyen ama farklılıkları da olan yeni bir selfie yaratıyor. Uygulama ücretli ama ilk beş gün size bedava kullanma imkanı veriyor. Üstelik Türkiye için “indirim” de var; çünkü örneğin Amerika’da uygulamaya yıllık 36 dolar vermeyi kabul ediyorsunuz ama Türkiye’de yıllık abonelik şimdilik 190 lira, yani 10 dolardan biraz fazla. Hürriyet gazetesi bu uygulama ve olası sakıncalarıyla ilgili çok güzel bir 8 soru 8 cevap haberi yapmış.


8 Recep İvedik hiç de hatırladığınız gibi değil Yazar ve oyuncu Şahan Gökbakar’ın unutulmaz karakteri Recep İvedik, yeni uzun metrajlı filmiyle seyircilerin karşısında. Disney+ kanalında gösterime giren Recep İvedik serisinin yedinci filminde, İvedik karakteri bir hayli değişmiş durumda. Bir zamanlar lumpenliğin ve seviyesizliğin sembolü olan, kadın düşmanlığından başlayıp her türlü duyarsızlığa uzanan ve ilginç biçimde içinde saf bir iyilik de bulunan İvedik bu kez karşımızda bir koca köyü, orayı yok etmek isteyen müteahhite karşı örgütlemeye çalışan, tereddütsüz yeşili ve doğayı savunan, veganlarla dalga geçmeyen, okumuş yazmış insanlara saygı duyan bir karakter olarak çıkmış. Diken.Com.Tr’den Zeynep Güven Ünlü bu yeni İvedik’i hem sevmiş hem yadırgamış. İlginç bir tartışma.


9 Fas, Portekiz’i eleyip yarı finale yükseldi Fas, 2022 FIFA Dünya Kupası Çeyrek Final maçında Portekiz’i 1-0 mağlup ederek yarı finale yükseldi. Fas’a galibiyeti getiren golü 42. dakikada Youssef En Nesyri attı. Fas Dünya Kupası tarihinde yarı finale yükselen ilk Afrika takımı oldu. Daha önce 1990 yılında Kamerun, 2002 yılında Senegal ve 2010’da Gana çeyrek finalde elenip yarı finale yükselemedi. Portekiz’de Ronaldo oyuna sonradan dahil oldu. Fas forması giyen Beşiktaşlı savunma oyuncusu Romain Saiss, 57. dakikada sakatlanarak oyundan çıkmak zorunda kaldı. Fas’ın zaferinin ardından bu ülke vatandaşları başta Taksim olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde sokaklara döküldü. Fas, kupada daha önce de İspanya ve Belçika gibi iki devi elemişti. Harry Kane penaltı kaçırdı, Fransa yarı finale çıktı


10 Harry Kane penaltı kaçırdı, Fransa yarı finale çıktı Gecenin ikinci çeyrek final maçında Fransa, İngiltere’yi 2-1 yenerek yarın finale yükseldi ve Fas’ın rakibi oldu. Maçta ilk golü Fransa adına Aurelian Tchouamendi 17 dakikada attı. Ardından üst üste İngiltere atakları ve kaçan goller geldi. 54. dakikada kazanılan penaltıyı gole çeviren Harry Kane eşitliği sağladı ama 78. dakikada Fransız golcü Olivier Giroud’nun şık kafa golü Fransa’ya üstünlüğü getirdi. M açın sonlarında İngiltere bir penaltı daha kazandı ama bu kez Harry Kane topu dışarı attı ve İngiltere kupaya veda etti. 11 Camide eşinin kadınla bastığı imam görevinden alındı Karabük Sipahiler Köyü İmamı Yusuf Ziya S.’nin eşi tarafından caminin içinde bulunan odada başka bir kadınla basıldığı ortaya çıkmıştı. Karabük Valiliği dün açıklama yaparak sözleşmeli imamın görevden alındığını duyurdu. Açıklamada “Kamuoyu gündemini meşgul eden Sipahiler Köyü Camii sözleşmeli imam hatibi Y.Z.S. ile ilgili iddialar üzerine müftülüğümüzce ivedi olarak mahallinde soruşturma başlatılmış olup, konuyu incelemek üzere murakıp görevlendirilmiştir. Konunun hassasiyetine binaen Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan müfettiş talebinde bulunulmuş, müfettişler tarafından konu tahkik edilmiş ve adı geçen kişinin 9 Aralık’ta sözleşmesi feshedilerek görevine son verilmiştir” denildi. İmam Yusuf Ziya S. “Eşimle boşanmak istediğim için bana itibar suikastı yaptılar. Bayan arkadaşımızla oturduğumuz yer cami değil, caminin deposu olarak kullandığımız yer. Hakkımda idari soruşturma yürütülüyor. Sözü edilen kadın da bir saat oturup gidecekti” demişti. 12 Avukat duruşmada hakime çıkışarak namaz kılmak istemiş Halk TV yazarı İsmail Saymaz, davalık oldukları İhsan Şenocak’la mahkemede yaşanan bir olayı anlattı. Şenocak’ın avukatının duruşma salonunda “Biz seni bekledik, sen de beni bekle” diyerek namaz kılmak istediğini ancak hakimin buna izin vermediğini söyledi. Avukat Huzeyfe Furkan Karakuş da sosyal medya hesabından olayı doğruladı. Saymaz’a yanıt veren Karakuş, hâkimin duruşmanın 30 dakika geç başlamasını istemesi ve Saymaz’ın yarım saatlik savunması nedeniyle uzadığını; beyanda bulunma sırası kendilerine geldiğinde öğle namazına 17 dakika kaldığını belirtti. Duruşmaya 10 dakika ara isteyip namazlarını adliye meclisinde kılma talebinde bulunduklarını ifade eden Karakuş “Hakim bey kabul etmeyince mahkeme salonunda köşe bir yerde bulunan seccadeyi işaret ederek ‘Sizi bekletmemek adına burada da kılabilirim’ dedim”. Hakim bana ‘Kaza et’ dedi. Hiçbir kanun hâkime ibadet hürriyetini kısıtlama, bunun üzerine tahakküm eder şekilde ‘kaza et’ gibi tavsiyelerde bulunma hakkını vermez” ifadelerini kullandı.

13 Kılıçdaroğlu: Dünyayı başlarına yıkın, daha neyi bekliyorsunuz? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’yi sarsan çocuk istismarına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı yazılı paylaşımda “Neyi bekliyorsunuz?” diye sorarak iktidara yüklendi. Kılıçdaroğlu “6 yaşında çocuğun tecavüze uğraması konusunda daha neyi bekliyorsun ey saray hükümeti. Fotoroman’ı geç, ondan kimse bir şey beklemiyor zaten, devlet hemen gerekeni yapsın. Bunu yapanların, buna vesile olanların, dünyayı başlarına yıkın! Neyi bekliyorsunuz? Neyi seyrediyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

14 Erdoğan: 6’lı masayı çökerteceğinize inanıyorum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Samsun’da toplu açılış töreninde konuştu. 20 yıllık Ak Parti iktidarına vurgu yapan Erdoğan “Bunca yıldır ülkeyi yöneten bir kişinin elbette eksiklikleri, hataları olabilir. Eski Türkiye’nin en büyük sorunu, milletin yetki verdiklerinden, ülkeye ve millete vermedikleri hizmetin hesabının sorulmamasıydı. Biz bu muhasebeyi kimseye bırakmadan kendi kendimize yapıyoruz. Söz verip de yapamadıklarımızın peşinden koşuyoruz. Bu kardeşiniz 50 yıldır siyasetin içinde. 50 yıldır halkıyla yattı, kalktı. Buralara böyle geldik. İthal danışmanlarla yürümedik biz bu yollarda. İthal danışmanlar falan filan nedir, geç o işleri. Her seçim bir yol ayrımıdır. Milletimiz bizi 15 seçimdir birinci yaparak iradesini büyük ve güçlü Türkiye yolunda ilerlemekten yana kullandı. İnşallah 2023’te milletimizden kendi adımıza son defa istediğimiz destekten alacağımız güçle Türkiye yüzyılının inşasını başlatıp, bu kutlu bayrağı gençlerimize teslim edeceğiz” dedi. HDP ve 6’lı masayı da hedef alan Erdoğan “Parlamentoda terör örgütünün uzantıları var. Bu uzantıları 2023’te temizlemeye hazır mıyız? 2023’te artık parlamentomuz gerçek sahipleri ile ihya olacak, inşa olacak. 6’lı masayı falan hep birlikte çökerteceğinize inanıyorum” diye konuştu.

15 Özdağ: Soylu bana suikast için eylem grubu kurdu Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ TBMM’de düzenlediği basın toplantısında 12 Eylül 2022 günü üst düzey bir İçişleri Bakanlığı bürokratıyla yaptığı görüşmeyi anlattı. Ümit Özdağ “Manisa’dan Ankara’ya gelen ve Gölbaşı’nda bir emniyet müdürünün düğününe giden Mustafa Türk, orada bulunan emniyetçilerden bana yönelik suikast yapılacağına ilişkin bir konuşmayı duyuyor. Bu da bize bildirince 21 Eylül günü bu ihbarları MİT Başkanlığı’na resmi yazı ile ilettik. Daha sonra bu konuda Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden bir telefonla davet aldık. Bizim başvurumuz Hakan Fidan tarafından Süleyman Soylu’ya gönderilmiş, bu devletin ayağa düşmesi demektir. Bunu ortaya dökemezsiniz. Ahbap çavuş ilişkisi ile konuyu şüpheli durumda olan Bakan Soylu’ya bildiriyor. Mustafa Türk hakkında da suç duyurusunda bulunulmuş. Devletin çivisi çıkmış” dedi. 16 Soylu’dan HDP’li vekile: PKK’nın kadro elemanı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TBMM’de “Barışa ihtiyacımız var. Geleneklerimizde beyaz tülbendini yere atarak çatışmaları sonlandıran kadınlar bugün de bu gücünü kullanmalı” diyerek başörtüsünü yere atan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun için “PKK’nın kadro elemanı” dedi, Meclis’te tartışma çıktı. HDP Grup Başkanvekili Meral Daniş Beştaş, Bakan Soylu’yu Kürt düşmanı olmakla suçlarken, Soylu da “Kürt düşmanı 10 yaşındaki çocuğa kalaşnikof veren PKK ve HDP’dir” dedi. Beştaş’ın konuşması sırasında Soylu da oturduğu yerden parmak sallayarak HDP’lilere laf attı. Beştaş “Soylu senden korkan senin gibi olsun” derken, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da “Terbiyesiz, hadi oradan” diye bağırdı. Soylu ise Beştaş’a “Hiç masum gibi bakma. Kimi kaçırdığını, dağa gönderdiğini, annelerin sana nasıl nefret ettiğini herkes bilmektedir. Burada tülbent atan Remziye Tosun, sadece PKK’nın kadro elemanıdır. Devletin bütün kayıtlarında bu böyledir. Son 5 yılda 1230’un üzerinde teslim olan PKK’lı teröristler var. Geldiler ve ’ HDP bizi dağa gönderdi’ dediler. Asıl siz hesabı vereceksiniz” diye konuştu.

17 Meclis’te 5 milyon dolar rüşvet kavgası TÜRGEV eski Başkanı Ahmet Ergün’ün ilk evliliğinden olan kızı, babasının ikinci eşi tarafından dolandırıldığını ve mal varlığının aklandığını iddia ederek dava açmıştı. Ancak ikinci eş Sibel Ergün savunmasında 20 yıldır beraber olduğu Ergün’ü dolandırmadığını, eşinin kira getirilerinin aldığı ihaleler karşılığında bazı şahıslara rüşvet olarak verildiğini söylüyordu. Sibel Ergün bir belgeyi rüşvet iddialarına kanıt olarak mahkemeye sundu. 16 Ocak 2017 tarihli belge TCDD Genel Müdürü Süleyman Kahraman’a ödenecek 5 milyon doların Ahmet Ergün tarafından tek taraflı olarak bir taahhütname ile imza altına alınmasını düzenliyordu. Paranın Hızlı Tren Projesi’nin Ankara-İstanbul arasındaki hattındaki tünellerden biri olan T26’nın ihalesi kapsamında ödeneceği öne sürülüyordu. Karaman hakkındaki rüşvet iddiası Ulaştırma Bakanlığı bütçe görüşmelerine damga vurdu. Karaman “Ne yeryüzünde ne gökyüzünde böyle bir iftira görülmedi“ dedi. CHP’li Ulaş Karasu araştırma komisyonu kurulmasını isteyerek “Kim alçaksa çıksın ortaya” diye konuştu. Karasu “T26 Tüneli’nde dönen dolapları anlat. 5 bin sermayeli bir şirketin 610 milyon dolarlık bir işte, iş deneyimi olmadığı halde nasıl resmi alt yüklenici olduğunu anlat. T26 tüneline 244 milyon dolar ek ödenek verildiği halde niçin tamamlanamadı? Bu tünelin 1020 metresi hatalı yapılıyor, bunu düzeltmek için 219 milyon dolara bir ihale daha yapılıyor. 219 milyon doların yüzde 15’i komisyon oluyor, 5 milyon dolar da Karaman’a düşüyor” ifadelerini kullandı. 18 Kılıçdaroğlu: Demokrasi yoksa düşünce özgürlüğü olmaz CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da bir otelde düzenlenen “Gençlerin Anayasada Sözü Var” çalıştayının açılışında konuştu. 6’lı Masa’nın çok değerli olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu “Her birimiz ayrı partiyiz, her birimizin dünya görüşü farklı ama bizi bir araya getiren demokrasi, demokrasiye duyduğumuz özlem. Demokrasi olmalı diyoruz. Düşüncelerimizi özgürce ifade edebilmemiz için önce demokrasi olması lazım diyoruz. Demokrasinin olmadığı yerde zaten düşünce özgürlüğü de olmaz. O nedenle 6 lider bir aradayız” dedi.

19 Meclis’te Bakan Yanık’a çocuk istismarı protestosu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Meclis’te bütçesine ilişkin konuşurken CHP grubu ellerindeki dövizleri göstererek, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken imam nikahıyla evlendirmesini protesto etti. Milletvekilleri bu sırada kürsüde konuşan Bakan Yanık’a sırtlarını döndü. Milletvekilleri “Çocuk susmadı, siz sustunuz, biz susmayacağı” sloganı attı ve Bakan Yanık’ı istifaya davet etti. Dövizlerde “Çocuk susar, sen susma. Sessiz kalma” mesajlarıyla yazılıydı. Bakan Yanık ise vekillere “Dönün arkanızı, ben de sizi görmek istemiyorum” dedi.

20 En çok borsa ve Euro kazandırdı BIST 100 endeksi, en düşük 4.711 ve en yüksek 5.032 puanı gördükten sonra haftayı önceki hafta kapanışına göre yüzde 0.85 artarak 5.005 puandan tamamladı. Böylece tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Borsanın ardından yüzde 0.78 ile en fazla Euro kazandırırken, altının gram satış fiyatı yüzde 0.65 arttı, dolar yüzde 0.08 değer kazandı. Bu hafta dolar 18.6450 liraya, Euro da 19.6550 liraya yükseldi. Yatırım fonları bu hafta yüzde 0.39 ve bireysel emeklilik fonları da yüzde 0.18 değer kaybetti.

Kaynak: www.10haber.net

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page