top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

07 Eylül 2021 Salı1 Laik Cumhuriyet’in Diyanet İşleri Başkanı, din siyaset dahil her yerde olsun istiyor Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından Aksaray Üniversitesi’nde organize edilen 18. İmam Hatipliler Kurultayı’nda konuştu. Erbaş, adli yıl açılışına katılıp dua etmesi ve Yargıtay Başkanının da cübbesiyle duaya eşlik etmesine yönelik eleştirilere yanıt verdi. “İtikadi açıdan Batı merkezli din anlayışlarının sonucu olarak, neşret eden ve dünyayı etkileyen deizm, ateizm ve nihilizm vb. akımların, itikadi alanda yaşanan kaotik ortamın da etkisiyle İslam coğrafyasında karşılık bulması, üzerinde durulması gereken hususlardandır. Bunları müzakere etmemiz gerekiyor. Bu sorunu tetikleyen en önemli olgu, dinin yaşanan hayatla irtibatının bilerek zayıflatılmasıdır. Bireysel ve sosyal meselelere İslam adına pratik çözümler getirilememesi. Bu durum hayatın içinden konularda, inancın ikinci planda kalmasına yahut inancın hayatın dışına itilmesine sebep olmaktadır.” diyen Erbaş, şu ifadeleri kullandı: “Hani ‘inanç sokakta olamasın, mahallede olmasın, insanın içinde olsun’ diye bir anlayış var ya. ‘İnanç işte insan ile Allah arasında olsun, evine yansımasın, ticaretine yansımasın, siyasetine yansımasın, adeletine, yargısına yansımasın’… Görüyorsunuz ya ortalığı ayağa kaldırıyorlar. İnançtan ayıklansın oralar, adeta bu düşünce insanlığı bu noktaya getirmektedir.” HalkTV.Com yazarı Kadri Gürsel, Erbaş’ın bu konuşmasını yorumladı.


2 FETÖ’de örgüt içinde ilk “15 Temmuz’u biz yaptık” itirafları Türkiye’de yargı makamlarının “Fethullahçı Terör Örgütü – FETÖ” adıyla andığı örgütün beyin takımı uzun zamandan beri yurt dışında. Örgüt, ortaya çıkan bütün kanıtlara rağmen kanlı 15 Temmuz darbe girişimini hiç bir zaman üstlenmedi, Fethullah Gülen birkaç kez darbeyi kendilerinin yaptığını açıkça inkar eden konuşmalar yaptı. Ancak yurt dışında çeşitli ülkelere dağılan örgüt içinde son birkaç yıldır ciddi bir kavga ve iç çekişme olduğu biliniyor. Bu kavgalarda taraflardan birinde yer alan ve yazdıklarıyla kavgaların iç yüzünün ortaya çıkmasına neden olan isimlerden biri Ahmet Dönmez isimli bir FETÖ’cü. O bir süreden beri 15 Temmuz darbe girişimi için Fethullah Gülen’in düğmeye basmaya, yani darbeye onay vermeye ikna edilirken “kandırıldığını” öne süren bir dizi komplo teorisini uzun uzun yazıyor. Dün örgütün bir başka önde gelen ismi, Emre Uslu dün, daha önce görmezden gelinen Ahmet Dönmez’in iddiaları hakkında değerlendirmelerde bulunan sosyal medya paylaşımları yaptı. Uslu, Gülen’in kandırıldığı iddiasının “deli saçması” olduğu görüşünde. Ancak bu görüşünü dile getirirken dolaylı olarak 15 Temmuz darbesinin Gülen’in bizzat verdiği onaya yapıldığını da kabul etmiş oldu.

3 Yeni Orta Vadeli Plan’ın hedefleri ne kadar gerçekçi? Resmi Gazetede yayınlanarak ilan edilen Orta Vadeli Program’ın ortaya koyduğu hedefler, aradan iki gün geçmesine rağmen tartışılmaya devam ediyor. Bu hedefler arasında en dikkat çekenlerden biri enflasyonla ilgili. OVP, bu yıl sonunda enflasyonun Merkez Bankası’nın tahmininden 2 puan daha yukarıda çıkacağını, 16.2 olacağını öngörüyor. Ama seneye enflasyon ansızın 9.8’e düşüyor, ardından 2023’te yüzde 8 ve 24’te de yüzde 7.6’ya iniyor. Enflasyondaki bu düşüşe karşılık Türk ekonomisinin büyümeye devam edeceği öne sürülüyor. TL bazında büyüme daha mütevazı; bu yıl baz etkisiyle yüzde 9, seneye 5 ve izleyen iki senede de üst üste 5.5 büyüyecek deniyor. Ama esas sürpriz dolar bazında büyümede. OVP’ye göre bu yıl GSYH dolar bazında 801, seneye 850, 2023’te 925 ve 2024’te de 1002 milyar olacak. Bu mucizenin gerçekleşmesi için de dolar kuru son birkaç yıla göre çok daha yavaş artacak. OVP’nin varsayımlarına göre bu yıl ortalama kur 8.29; seneye 8.32, 2023’te 9.77 ve 2024’te de 10.26 lira olacak. Kur kağıt üzerinde bu yavaşlıkta artınca da bu yıl dolar bazında büyüme hızı yüzde 11, seneye yüzde 6, 2023’te yüzde 8.8 ve 24’te de 8.3 olacak. Doların fiyatı çok yavaş artar, Türk ekonomisi adeta bir patlama şeklinde büyürken cari açığımız da azalacak OVP’ye göre. Bu hedefler ekonomistlere göre fazla iyimser. İstanbul Analytics’ten Güldem Atabay “Sene sonunda yüzde 18’in altında bir enflasyon zor görünüyor. FED’in para politikasını değiştirmeye başlayacağı için 2022’de ne TL’nin istikrarlı kalması beklenebilir, ne de enflasyonun tek haneye düşmesi. Enflasyon açısından bakınca OVP maça 1-0 yenik başlamış durumda” diyor. BGC Partners yayımladığı notta ise OVP tahminlerinin büyük bölümünün makul olduğu, en iyimser beklentisinin ise tek haneli enflasyona düşüş olduğuna dikkat çekildi. Raporda “OVP bir kez daha bize hükümetin büyümeyi enflasyona göre önceliklendirdiğini gösteriyor” denildi. DW Türkçe’ye konuşan ekonomi uzmanı Prof. Ege Yazgan’a göre de hedefleri tutturmak zor.


4 Okullarda ders başladı ancak salgın unutuldu Vaka artışlarının yüksek olduğu bir dönemde okulların yeterli önlem alınmadan açılması veliler arasında endişe yarattı. Sağlık Bakanlığı’nın genelgesine göre veliler okul bahçesine dahi alınmayacaktı. Ancak öyle olmadı. Kimi maskesiz olan veliler okullara doluştu. Sınıflarda masalar arasında 1.5 metrelik sosyal mesafe olacaktı. İstanbul dahil pek çok şehirdeki okullarda öğrenciler yan yanaydı. Sıralarda öğrenciler ikili şekilde oturdu. 1300 mevcutlu bir okulda sadece bir tane görevli vardı. Ders ve teneffüs saatleri ayarlanmadığı için tüm öğrenciler aynı anda bahçeye çıktı.

5 İkinci el otomobil fiyatları yine yükseldi Geçen ay satışa sunulan otomobil sayısı artmasına karşın ikinci otomobil fiyatları yine yükseldi. Ağustos ayı verilerine göre, satılık otomobil fiyatları yüzde 1.9 arttı. Marka-model sıralamasında ilk sırada yine Renault Clio yer aldı. Opel Astra ise ikinciliğe yükselerek Volkswagen Passat ile yer değiştirdi. Sıralama, Renault Megane ve Ford Focus şeklinde devam etti. Ağustos ayında en çok ilanı verilen arazi/ SUV-pick-up markası değişmeyerek yine Nissan oldu. İlana en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli arabalar, yakıt türü olarak da dizel araçlar çıktı.


6 Aşısız olanlar için hayat çok zor olacak Türkiye’de aşısızlar için yeni bir dönem başladı. Pazartesi itibarıyla uçak, otobüs ve trenle şehirlerarası yolculuğa çıkanlardan negatif sonuçlu PCR testi istenildi. Havalimanları, otogar ve garlarda aşısız veya PCR testi yaptırmayan yolculara bilet satılmadı. İstanbul Havalimanı’na giriş yapan yolcular, görevliler tarafından HES uygulaması üzerinden aşılı, geçirilmiş hastalık veya 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi kontrolü yapıldı. Aşı sürecini tamamlamamış ve negatif PCR testi bulunmayan yolcuların uçuşlarına izin verilmedi.


7 ‘Yaren leylek’ 11’inci kez sıcak diyarlara göç etti Bursalı balıkçı Adem Yılmaz ile kurduğu dostluk belgesel ve kitaplara konu olan Yaren leylek 11’inci kez Türkiye’den sıcak diyarlara uçtu. 5 aydır Eskikaraağaç’ta kalan Yaren leyleğin önümüzdeki sene gelip gelmeyeceği ise şimdiden merak konusu oldu. Türkiye’nin tek leylek köyü olan Uluabat Gölü kıyısından uğurlanan leylek, son gelişinde 5 yavru dünyaya getirmişti. Yaren’in 5 numaralı yavrusundan ise en son Çad’tan sinyal alındı.


8 İstanbul’da iktidarla belediye arasında metro simgesi tartışması Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da merkezi iktidar tarafından yürütülen metro inşaatlarını inceledi. İstanbul’da metronun yeni simgesinin ‘U’ olduğunu duyurdu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Sözcüsü Murat Ongun buna sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Ongun “İstanbul’daki metronun simgesi 1992 yılından bu yana ‘M”dir. Siz İBB’de görevdeyken de öyleydi, İstanbul’da en çok metro yapılan bu dönemde de M olarak kalacak. Hizmet İstanbul’a hizmettir. Ayrıştırmak hiç hoş değil” dedi.


9 Uzaya gideceğiz ama para yok! Yeni Orta Vadeli Programa göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “2023’te Ay’a gidiyoruz” diyerek duyurduğu Milli Uzay Programı’nı yürüten Türkiye Uzay Ajansı’na 2022’de 61,2 milyon lira, 2023 yılında ise 67,9 milyon lira olmak üzere 2 yıl için toplamda ayrılacak para 129 milyon TL olacak. Bu parayla uzaya gitmek zor.


10 7 kişiyi ölüme götüren şoförden pişkin savunma Tekirdağ Ergene’de 4 Eylül’de, yük treni hemzemin geçitte kapalı bariyerlerden geçmeye çalışan Bilal K’nın (51) kullandığı servis minibüsüne çarpmıştı. 7 kişinin öldüğü kazadan sonra tutuklanan Bilal K. ifadesinde bariyerleri son anda fark ettiğini, trenin minibüse çarptığını da hissetmediğini söyledi. Bilal K. “4.5 yıldır fabrikaya yolcu taşıyorum, günde 8 defa hemzemin geçitten minibüsle geçiyorum. Bu yoldan daha önce başka araçların geçtiğini gördük. O gün de ben geçtim. Demek ki geçmemek gerekiyormuş, araçtaki yolcuların hepsini çok yakından tanıyordum. Kazanın oluşmasından dolayı pişmanım” dedi.

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page