top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

01 Ekim 2021 Cuma1 Erdoğan noktayı koydu: Başkanlık sistemiyle devam edeceğiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi zirvesi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken son günlerde iç politikada tartışılmaya başlanan başkanlık sisteminden vaz geçme tartışmalarını durdurucu bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Muhalefetin parlamenter demokrasiye dönüş konusundaki tavrı ortada. Zaman zaman AK Parti içinde de buna dönük bazı fikirler konuşulduğu iddia ediliyor. Bu konudaki görüşünüz nedir?” sorusu üzerine, şunları kaydetti: “Asla böyle bir şey söz konusu değil. Başkanlık sistemini getiren bir iktidar kalkıp da muhalefetin kuyruğuna takılır mı? Böyle bir şey asla olamaz. Biz başkanlık sistemini getirdik ve bu yeni sistemden de memnunuz. Başkanlık sistemiyle inşallah yolumuza devam edeceğiz. Başkanlık sistemiyle aldığımız mesafe de ortadadır. Bizi yıllarca geride bırakmış olan eski vesayetçi sistemi tekrar denemenin anlamı yok. Eski sistem demek, yamalı bohça demektir. Eski sistem demek, sürekli koalisyon hükümetlerinin olması demektir. Eski sistem demek, kesinlikle sağlıklı bir yönetim biçiminin olmayışı demektir. Olay bu kadar basittir.”


2 Büyük sürpriz: Honda’nın fabrikasını alan Habaş otomobil üretimine başlayacak Habaş, Türkiye’nin en büyük kimya şirketlerinden biri. Bu şirketin üretip sattığı yaptığı şeyler arasında hidrojen de var. Şirket, son olarak Gebze’de yakın zaman önce kapanan Honda otomobil fabrikasını satın aldı ve otomobil üretme hazırlıklarına başladı. Habaş’ın üreteceği aracın elektrikli veya hibrit olacağı konuşuluyor. Araç, hidrojen yakıt hücresiyle çalışan elektrikli-hidrojen hibrit de olabilir. Şirketin patronu Mehmet Rüştü Başaran’ın otomobil ve motosiklet tutkusu uzun zamandan beri biliniyor.


3 Erdoğan: Biden randevu verdi, hayra alamet adımlar atılıyor Geçen hafta New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısı sırasında ABD Başkanı Joe Biden’la görüşemeyen ve bu durumu “Hayra alamet değil” diyerek sitemle karşılayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sitemini geri almaya başladı. erdoğan, Rusya’nın Soçi kentinde Vladimir Putin’le yaptığı görüşmeden dönüşünde bir soru üzerine Biden ile önümüzdeki ay Roma’daki G20 zirvesinde görüşeceklerini söyledi, “Oradan da inşallah Glasgow’a gideceğiz. Glasgow’da da büyük ihtimalle görüşeceğiz. Demek ki hayra alamet bazı adımlar atılıyor” şeklinde konuştu. Erdoğan dönüş yolunda hayli uzun açıklamalar yaptı.


4 Türkiye’nin iklim hedefi net sıfır emisyona ulaşmakmış Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Türkiye olarak, enerjiden tarıma, ulaştırmadan ticarete, sanayiden atık yönetimine kadar ekonomimize yön veren tüm alanlarda geliştireceğimiz politika, teknoloji ve yeni bir hayat tarzıyla net sıfır emisyon hedefimizi kararlılıkla hayata geçireceğiz” dedi. Türkiye’nin böyle bir hedefi olduğu ilk kez duyuluyor. Bu hedefe nasıl ulaşılacağına dair bir plan yapılıp yapılmadığı da bilinmiyor. Paris İklim Anlaşması, imzacı ülkelere 2050 yılına kadar atmosfere saldıkları karbondioksiti 1990 yılın daki seviyesine indirmelerini tavsiye ediyor. Buna da “net sıfır emisyon” adı veriliyor.


5 Kılıçdaroğlu: Çifçinin faizini bir haftada sileceğiz CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisi tarafından Ankara’da düzenlenen ve çok sayıda çiftçinin de katıldığı “Tarımsal Kalkınma” toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, artan fiyatlara karşı hükümetin önlemlerini eleştirerek, “Fiyatları polisiye tedbirlerle indirmeye kalkarsanız o ülkede otoriter rejim vardır. Dolasıyla baskıyla bu işin içinden çıkamazsınız. Fiyatların düşmesi, makul seviyeye gelmesi ve ülkede fiyatlarda istikrarın olmasının tek yolu akılcı politikalardır. Aklı değil copu kullanırsanız devleti yönetemezsiniz” dedi. Kılıçdaroğlu, “İlk yapacağımız iş, ilk bir haftada, çiftçinin ister bankalardan ister tarım kredi kooperatifinden aldıkları kredilerin faizlerini ilk bir haftada sileceğiz. Bitti. Faiz yok, anaparayı da makul bir şekilde alacağız” diye konuştu.

6 Otogaza 71 kuruş zam geldi LPG’ye bu geceden itibaren geçerli olacak şekilde 71 kuruş zam kararı alındı. Yapılacak bu zamla birlikte İstanbul, İzmir ve Ankara’da LPG’nin litresi 6 liraya dayanacak.


7 Contempopary Istanbul bu yıl Tersane’de İstanbul’un en büyük sanat fuarı Contempopary Istanbul bu yıl mekan değiştiriyor, Harbiye’den Haliç kıyısındaki tersaneye taşınıyor. Bu yıl 5-6 ekimde ön izlemeye, 7-10 ekimde de herkese açık olacak olan Contemporary Istanbul, 9 bin 500 metrekare kapalı ve 10 bin metrekare açık alanda 57 galeri ve kurumu, sanatçıları, koleksiyonerleri, uluslararası basını ve sanatseverleri Tersane İstanbul’da ağırlayacak.


8 Gergin maçtan Galatasaray puanla ve lider dönüyor UEFA Avrupa Ligi E grubu ikinci hafta maçında, Olimpik Marsilya ile Galatasaray Marsilya’daki Velodrome Stadı’nda karşı karşıya geldi. Tribünlerdeki gerginlikten dolayı 10 dakika duran maçta kazanan olmadı, Galatasaray bu sonuçla gruptaki puanını 4’e yükselterek liderliğini sürdürdü. Maçta çıkan olaylarla ilgili konuşan Fatih Terim, “Çok tahrik ettiler” dedi. Marsilya cephesi ise maçtaki penaltı olayına itiraz etmeyi sürdürdü. Maç sonrası Marsilya Başkanının hakemin üzerine yürümesi de dikkat çekti.


9 Fenerbahçe evinde 3-0 kaybetti UEFA Avrupa Ligi D Grubu ikinci haftasında Fenerbahçe kendi sahasında konuk ettiği Olympiakos’a 3-0 yenildi. Taraftar da bazı oyunculara tepki gösterdi. Kaptan Luiz Gustavo ve Mert Hakan Yandaş ıslıklanırken Altay alkışlandı.Maç sonrası Fenerbahçe Teknik Direktörü Pereira, “Bunu açıklamak zor” dedi. Olympiakos’un sahibi Vangelis Marinakis’in maç sonrası “İstanbul’da, kendi şehrimizde böyle bir galibiyet elde etmek çok önemliydi. Bizim için çok anlamlı bir zaferdi. Bu zafer bana 2012’de İstanbul’da EuroLeague şampiyonu olduğumuz geceyi hatırlattı. Çocuklara da soyunma odasında söyledim” demesi sosyal medyada tepki çekti.


10 49 yaşındaki Sofia Vergara, “Dünya Kahve Günü” için soyundu Bugün “Dünya Kahve Günü.” Kahve denince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Colombia. Ve işte Colombia asıllı ünlü oyuncu Sofia Vergara bugün nedeniyle kahve çekirdekleriyle çıplak poz verdi, bu pozunu da sosyal medya üzerinden paylaştı.

Kaynak: www.10haber.net

23 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page