• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

10 Ekim 2021 Pazar1 İmamoğlu Doğu Anadolu turunda: Az kaldı, her şey çok güzel olacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Trabzon’dan başlatıp, Gümüşhane ve Bayburt’ta sürdürdüğü yurt gezisini Erzurum’da noktaladı. Tarihi Çifte Minareli Medrese önünde vatandaşlara seslenen İmamoğlu “Ülkemizin güzel bir geleceğe ihtiyacı var. Çocuklarımızın iyi eğitim aldığı gençlerimizin iş imkanıyla buluştuğu, hanımefendi ve beyefendilerin huzurlu bir yaşam yaşadığı, herkesin hoşgörüyle baktığı, birbirini sevip saydığı bir geleceğe ihtiyacımız var. Zor bir hastalık dönemi geçirdik, zor bir ekonomik süreç yaşıyoruz. Göreceksiniz her şey güzelleşecek, az kaldı. Birlik, beraberlikle siyaset üstü düşünerek memleket milletin geleceğini düşünerek çok çalışarak sizlerin halkımızın katkısıyla çok az bir zaman sonra size söz veriyoruz her şey çok güzel olacak. Bugünkü atmosferde, özellikle siyasi birlikteliği, siyaset üstü bir akılla memleket meselesi görerek yol yürüyen hem başta ittifak partileri CHP ve İYİ Parti olmak üzere, bütün bu sürecin iyileşmesi için, halkla iş birliği yaparak yol yürümek isteyen bir sürecin sonunda, göreceksiniz az önce ülkemiz adına dilediğim gelecek çok yakındır” dedi.


2 AB: Kavala derhal yargılanmalı ve serbest bırakılmalı 1440 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Osman Kavala’nın duruşması 26 Kasım’a ertelenmişti. Avrupa Birliği Sözcüsü Peter Stano’dan karara çok sert tepki geldi. Stano ”AİHM’in 2019’daki bağlayıcı kararına, altı kararına ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin derhal serbest bırakılmasını talep eden bir geçici karara rağmen, Kavala’nın serbest bırakılmasına yönelik herhangi bir ilerleme olmadı. Bu özellikle Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri ışığında üzücüdür. Kavala derhal yargılanmalı ve serbest bırakılmalı” dedi. Kavala ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Her şeye rağmen Türkiye’ye adalet geleceğine inanıyorum” diye konuştu.


3 Erdoğan’dan bir tartışılacak açıklama daha: Almanya’da halk yiyecek bulamıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adana’da açılışlara ve partisinin toplantısına katıldı. İşlerin iyi gittiğini öne sürdü. Enerji fiyatlarını üçte bir, beşte bir oranında tüketiciye yansıttıklarını söyledi. “Amerika’nın, İngiltere’nin halini görüyorsunuz değil mi? Benzin yok benzin. Aynı şekilde, Almanya’da kuyruklar, Fransa’da kuyruklar, yiyecek bulamıyorlar, Türkiye’de böyle bir sorun yok. Ülkemizi bugüne kadar önüne çıkan her badireden nasıl kurtardıysak, bugün de aynısını yapacağımızdan kimsenin şüphesi bulunmasın” dedi. İşin ilginç tarafı Erdoğan bu açıklamayı yaparken bazı vatandaşlar, tören alanının girişinde polislerin kumanyalarından artan yiyecekleri topluyordu.

4 İki haftada 3.6 milyar dolar sıcak para çıktı, yerli 3.4 milyar dolar sattı Türk Lirası dolar karşısında dibe vurdu ve kur haftanın son işlem günü 8.97 TL ile rekor tazeledi. Kurun 8.44’ten 8.88’e sıçradığı 17 Eylül-1 Ekim arasındaki dönemde yabancılar Türkiye’de menkul kıymet ve swap (döviz-TL takası) kanallarından 3.6 milyar dolarlık çıkışa imza atarken, yerliler de kur yükselişini kâr amaçlı kullanarak 3.4 milyar dolarlık döviz bozdurdu. Böylece yerlilerin toplam yabancı para mevduatı 232.7 milyar dolara geriledi.


5 Erkekler dün 3 kadını daha öldürdü Osmaniye’de iki çocuk annesi Meltem G. (23) boşanma işlemleri için avukatının bürosuna gitti. Bir süre sonra eşi İbrahim G. (27) de geldi. Boşanmak istemeyen İbrahim G. ile eşi arasında tartışma çıktı. Eşinin yumruklarıyla bayılan Meltem G. hastanede 10 günlük yaşam savaşını kaybetti. Antalya’da Yahya Y. (52) marketteki eşi Gönül Y. (43) ile kavga etti. Eşini pompalı tüfekle öldürdü. Konya’da emekli öğretmen Turgut Ş, kanser hastası eşini başından silahla vurarak katletti.


6 Polisin lazer silahlı SİHA’sı oldu Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine ilk kez bir silahlı insansız hava aracı katıldı. TÜBİTAK ve ASİSGUARD iş birliğiyle geliştirilen, ismi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından “Eren” konulan lazer silahlı dron, belirli bir uçuş ve atış mesafesinde attığı lazer yardımıyla hedefi imha ediyor. SİHA, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı tarafından kullanılacak. Suçu önlemek ve suçluyu yakalayıp kanunu korumakla görevli olan polisin, normalde düşmanla savaşan ordular tarafından kullanılan böyle bir silaha neden sahip anlaşılamadı. Dronla ilgili bilgi veren Komiser Yardımcısı Aykut Eroğlu, “Eren, testlerde ilk olarak 500 metreden 90 saniye boyunca, ardından 300 metreden 30 saniye boyunca, en son da 100 metreden 10 saniye boyunca yaptığımız lazer atışıyla 3 milimetrelik karbon çelik tablayı delmeyi başardı. EGM Kriminal Daire Başkanlığı olarak lazer silahını insansız döner kanatlı hava aracına entegre ettirerek dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Bu lazerli dronun dünyada henüz bir örneği yok” dedi.


7 Altın Portakal’da büyük ödül Okul Tıraşı’nın oldu 58. Altın Portakal Film Festivali sona erdi. En İyi Yönetmen Ödülü, ‘Kerr’ filmiyle Tayfun Pirselimoğlu’na verildi. Festival’de, Ferit Karahan imzalı ‘Okul Tıraşı’, Ulusal Film Yarışması’nda ‘En İyi Film’ seçildi. En İyi Kadın Oyuncu ‘Zuhal’ filmindeki rolüyle Nihal Yalçın aldı. En İyi Erkek Oyuncu ise ‘Kafes’ filmindeki rolüyle Tarhan Karagöz oldu.

8 Ismarlama anket ve yandaş medya iddiaları Avusturya Başbakanı’nı istifa ettirdi Avusturya’da Başbakan Sebastian Kurz devlet kaynaklarını kullanarak partisi hakkında yanıltıcı anketler ve haberler yayınlatmak, bu yayını yapan gazetelere de devlet ilanlarını vermekle suçlanıyordu. Viyana’da sokağa çıkan binlerce kişi Kurz’u istifaya çağırdı. İktidar ortağı Yeşiller de hükümetten desteğini çektiğini açıkladı. Salı günü hakkında güven oylaması yapılacak olan Kurz görevinden istifa etti. 1.5 yıldır başbakan olan Kurz “Ülkem benden daha önemli. Şimdi istikrar ve bunu sağlayacak koşullara ihtiyacımız var. Çözüm için yolu açmak istiyorum” dedi.


9 Madonna, “sanat için” poposunu gösterdi Ünlü amerikalı şarkıcı Madonna bugünlerde son konser belgeseli Madame X’in tanıtımıyla meşgul. Bunun için önceki gece New York’ta Harlem’deki Red Rooster adlı lokantada çok özel bir davet verdi, bu davet sırasında sahneye çıkıp birkaç şarkı da söyledi. O gece çekilen videolar sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı. Aynı Madonna geçen gece de ünlü komedyen Jimmi Fallon’un sunduğu “The Tonight Show” adlı programa katıldı. Programda, Amerikalı şair James Baldwin’den çok etkilendiğini anlatan Madonna, “Sanat hayatımız için çok önemli. James Baldwin’in bir sözünü sık sık tekrar ediyorum, ‘Sanatçı, huzuru bozmak için vardır.’ Ama tabii bunu en iyi şekilde yapmalıdır” dedi. Fallon bu sözlere Amerikalı ünlü medeni haklar eylemcisi John Lewis’ten yaptığı bir alıntıyla, “Evet, başını güzel şekilde dewrde sokmalısın” diyerek onay verince Madonna ayağa kalktı ve önce masanın üzerine uzandı, adından da kameraya arkasını dönerek eteğini kaldırdı, poposunu gösterdi. O sırada Fallon’un yaşadığı şaşkınlık ve Madonna’nın üstünü örtmeye çalışması görülmeye değerdi.


10 İtalya’da bir kasabada 250 ev 1 Euro’ya satılık İtalya’nın başkenti Roma’ya yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta yer alan Abruzzo bölgesindeki Pratola Peligna kasabasında evler, 1 Euro’ya satışa çıktı.Kayak pistlerine erişimi ve eşsiz manzarasıyla ünlü olan bölgede, nüfusun 7 binin altına inmesi nedeniyle ve bölgenin yeniden canlanması amacıyla yapılacak olan satış ile ilgili konuşan kasabanın meclis üyesi Paolo Di Bacco, “Yaklaşık 630 boş binadan 250’si 1 Euro’ya satılabilir. Amacımız, biraz zaman alsa bile, hepsinin yeniden parlamasını ve eski güzelliğini geri kazanmasını sağlamak” dedi.

23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör