• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

10 Ağustos 2021 Salı1 Dev rapor uyardı: İklimde bunlar iyi günlerimiz, havaların ne kadar daha ısınacağı bize bağlı Bu yaz dünyanın dört bir yanında kabus gibi geçiyor. Türkiye daha önce tanık olmadığı sıcakları yaşadı; buna bağlı orman yangınları ve diğer aşırı iklim olayları patladı. Dün Türkiye’nin Güney Batısında orman yangınları devam ederken Kuzey Doğusunda, yani Doğu Karadeniz’de yine aşırı yağış ve sel baskınları vardı örneğin. ABD’de ve Kanada’da dev orman yangınları söndürülemiyor. Rusya’daki yangınlar inanılmaz büyüklükte. İşte bütün bunlar küresel iklim krizinden, yani küresel ısınmadan kaynaklanıyor ve dünyamız henüz endüstri öncesi çağa göre sadece 1.1 derece celcisus ısınmış durumda. Ve bu ısınmanın artarak sürmesi bekleniyor. Zaten o yüzden Paris İklim Anlaşması imzalanmış, dünyanın sıcaklığındaki artışın 2040 yılına kadar 1.5 derece celcius’ta sınırlanması hedeflenmişti. Ama dün Birleşmiş Milletler’e bağlı İklim Paneli (IPCC) son raporuyla bu tarihi daha öne, 2030 yılına çekti. Yani böyle gidersek 2030 yılında bugünkünden 1.5 derece daha sıcak bir dünyada yaşayacağız. Bu gidişi durdurmak için dünyanın hızla frene basması, karbon salımını azaltması gerekiyor. Dev raporla ilgili The New York Times’ın haberi, “Sıcaklık artacak, ne kadar artacağı bize bağlı” başlığını taşıyor. Gazete rapordan çıkan 5 önemli sonucu da derlemiş. Aynı şekilde BBC de raporu haberleştirirken “İnsanlık için kırmızı alarm” başlığını kullanmış. BBC’nin uzman muhabiri, rapordan çıkan beş önemli sonucu derlemişler.

2 Trendyol’un değeri 16.5 milyar dolar oldu Türkiye’nin önde elen e-ticaret platfromlarından Trendyol, 16.5 milyar dolar değerleme ile 1.5 milyar dolar yeni yatırım aldığını duyurdu. Trendyol bu değerleme ile 10 milyar dolar değerleme eşiğini geçmiş ilk yeni kurulan ve hızlı büyüyen Türk şirketi oldu. Çinli e-ticaret platformu Alibaba’nın ortak olduğu Trendyol’un yatırımcıları arasında General Atlantic, Japonya merkezli SoftBank Vision Fund 2, Berlin merkezli Princeville Capital, ABU Dhabi’nin ulusal varlık fonu ADQ ve Katar Yatırım Otoritesi de yer aldı. Şirkete son 1.5 milyar dolarlık yatırımı Softbank, ADQ ve Princeville Capital yaptı.


3 Bodrum ve Milas’tan geriye korku filmi sahneleri kaldı Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçelerinde çıkan orman yangınları 11 gün sonra kontrol altına alınabilmişti. Binlerce hektar ormanın yandığı bölgeyi Bodrum Bisiklet Kulübü Başkanı Emrah Tezer drone’la görüntüledi. Manzara korkunçtu. Yeşil cennetlerden geriye simsiyah bir toprak tabakası kalmıştı. Tezer “Onlarca kez geçtiğimiz bu bölgelerin eski halini hatırlayınca gün içinde bol bol ağladım. Korku filmi sahnelerinden bir farkı yok. Durum felaket” dedi.


4 Komşuda askeri helikopterler uçamayınca general istifasını verdi, Başbakan yangındaki başarısızlık için özür diledi Yunanistan’da devam eden çok sayıda orman yangını, ordu yönetimini sarstı. Yangınlarla mücadelede Kara Kuvvetleri’ne bağlı Havacılık Birimi’ndeki 14 adet Chinook helikopterden sadece üçü kullanılabiliyor. Helikopterlerin bakımından sorumlu olan Havacılık Birimi Komutanı Korgeneral Georgios Kumentakos istifasını sundu. Sadece Eğriboz’da 650 dönümden fazla orman kül oldu. Söndürme çalışmalarına 17 uçak ve helikopter katılıyor. Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise ulusa sesleniş konuşması yaptı. Yangınlarla mücadeledeki başarısızlık için halktan özür diledi.


5 Kitapçı dükkanında “Dedem bana tecavüz etti” diye not bıraktı, bakın sonra neler oldu? Bursa’da bir kitapçıda yaşanan ilginç bir olay dün bütün Türkiye’nin konuştuğu konu haline geldi. Bir genç kız, kitapçıda bazı kalemleri denedikten sonra oradaki minik deftere “Dedem bana tecavüz etti” yazdı. Bir başka müşteri bu notun fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşınca olay ülke gündemine girdi. Sosyal medyadaki çağrılar üzerine polis harekete geçti, önce güvenlik kamerası görüntülerine bakıldı, ardından G.B. adında olduğu öğrenilen 23 yaşındaki genç kız ve ailesi bulundu. Sözü edilen dede 2013 yılında ölmüştü. Annesine göre genç kızın akli dengesi her zaman yerinde değildi. Ama tabii bütün bunlar onun çocukken veya daha küçükken cinsel saldırıya uğramadığı anlamına gelmiyor. Fakat suçlanan dede öldüğü için adli bir süreç yaşanamayacak.

6 Bahçeli: Üniversite baraj puanları düşürülsün Üniversite sınavında yaklaşık bir milyon aday sıfır çektiği için punları bile hesaplanmamıştı. Bu nedenle ilk sınavdaki 180 puan barajının 170’e indirilmesi konuşuluyordu. MHP lideri Bahçeli çıtayı daha da yükseltti. Twitter’dan açıklama yapan Bahçeli “Üniversite sınavı kaldırılmadan, üniversite kapılarına yığılan genç kuşağın özlemleri karşılanmadan hakkaniyetli ve huzurlu bir vicdana kuşkusuz sahip olamayız. Salgın dönemi göz önüne alınarak TYT (Temel Yeterlilik Testi) baraj puanın 140’a, AYT (Alan Yeterlilik Testi) baraj puanın da 160’a çekilmesi teklif ve temennimizdir” dedi. Bu yıl üniversite sınavında TYT ve AYT’de baraj puanları aşabilenlerin sayısı bir önceki yıla göre neredeyse yarı yarıya azaldı. Bu konuyu dün Karar yazarı Oğuz Demir yazmıştı.


7 NASA, dünya ekonomisinden daha büyük madene sahip olan asteroidin peşinde! Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) değeri dünya ekonomisini geçen 10 kentilyon dolarlık maden değerine sahip 16 Psyche’ye uzay aracı göndermede sona yaklaştı. Psyche, Mars ve Jüpiter arasında halka şeklindeki bir uzay bölgesi olan asteroit kuşağında Güneş’in yörüngesinde dönen en büyük cisimlerden bir tanesi. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre asteroide gömülü şekilde altın, platin, bakır, redyum, nikel gibi eşsiz kaynaklar yer alıyor. Bu madenlerin değeri 10 kentilyon dolar değerinde. Bu paranın büyüklüğünü görmek için 10 bin doların devamına 15 tane daha sıfır eklemeniz gerekiyor. NASA uzay aracını 2026’da gönderecek, 21 ayda maden haritasını çıkaracak.


8 Erkekler zayıf, kadınlar uzun partner tercih ediyor Dünya genelinde faaliyet gösteren İngiltere merkezli internet tabanlı pazar araştırması ve anket şirketi You Gov, ‘Vücut Algısı’ araştırması yaptı. Ankete 2 bin 500 kişi katıldı. Ankete göre kadınların yüzde 67’si kendilerinden daha uzun bir partner arıyor. Erkeklerin yüzde 35’i ise kendilerinden kısa bir partneri tercih ediyor. Erkeklerin yüzde 22’si kendilerinden daha zayıf bir partneri tercih ediyor. Kadınların böyle bir tercihi yok.


9 Ayvalık Festivali bu akşam başlıyor Prof. Dr. Filiz Ali’nin öncülüğünde 23 yıl önce kurulan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi tarafından düzenlenen Ayvalık Müzik Festivali, bu yıl yedinci kez sahneye çıkıyor. Festival bu akşam saat 21.00’de Şef Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın (TUGFO) Ayvalık Amfi Tiyatro’da vereceği konserle açılıyor. Orkestra, konserde Rossini’nin, M. Ravel’in ve F. Mendelssohn’un yapıtlarını yorumlayacak. Ayvalık Müzik Festivali 19 Ağustosa kadar devam edecek.


10 Fenerbahçe 30 saniyede 15 milyon lira topladı Avrupa’nın önde gelen kulüplerinin ardından Fenerbahçe de dijital parasını çıkardı. Dijital para platformu Paribu işbirliği ile Fenerbahçe Token piyasaya sürüldü. 190 milyon 700 bin adet arz edilmesi planlanan Fenerbahçe Token’ın ilk etapta 28 milyon adedi piyasaya sürülecek. Tanesi 30 TL’den satışa çıkarılan 500 bin token 30 saniye içinde satıldı ve 15 milyon TL gelir elde edildi. Piyasaya sürülen tanesi 15 TL’den 20 milyon adet token da 1 saat içinde tükendi. Ancak bu 20 milyon token 9 ay dolaşıma giremeyecek. Toplantıdan sonra Fenerbahçe’den KAP’a yollanan bildiride ise “Toplam 175 milyon TL tutarında asgari hasılat taahhüt edilmiştir” ifadeleri yer aldı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç bilet, forma satışı ve yayın gelirlerinin en üst noktaya geldiğini, dijital paranın yeni gelir kapısı olduğunu vurguladı. Paribu ile sponsorluk anlaşmasına değil 25 yıllık bir işbirliğine gittiklerini belirtti.


11 Cinsel saldırıya uğradıktan sonra intihar eden Eda Nur’un ifadesi ortaya çıktı Ankara’da yaşayan Eda Nur Kaplan (18), hafta sonu 15’inci kattaki evin balkonundan atlayıp yaşamına son verdi. Genç kızın cinsel saldırıya uğradığını iddia ederek suç duyurusunda bulunduktan bir hafta sonra annesine veda mesajı gönderip intihar ettiği ortaya çıkmıştı. Bu kez polis ifadesi ortaya çıktı. Eda, Yusuf G. ile kendisini ‘Tayfur’ olarak tanıtan Mehmet A.’nın otelde rızası olmadan zorla kendisiyle cinsel ilişkiye girdiklerini, yarı baygın olduğu için karşı koyamadığını anlattı. Eda’nın yakın arkadaşı S.F. ise “Eda cinsel saldırıya uğradıktan sonra sürekli ‘Yarı baygındım, engel olamadım, çırpınamadım’ diyordu” diye konuştu.


12 Eski danışmanından Burhan Kuzu ile ilgili yeni iddialar Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, koronadan vefat eden eski Ak Parti Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Anayasa hukukçusu Burhan Kuzu ile ilgili açıklamalarının ardından yeni iddialar ortaya atıldı. Kuzu’nun eski danışmanı Sinan Çiftçi, Bizim TV’den Şaban Sevinç’e konuştu. Devletin üst kademesindeki isimlerin Kuzu ile kirli ilişkiler kurduğunu öne süren Çiftçi “Burhan Kuzu, ciddi paralara iş takibi yapardı. En çok Berat Albayrak’ı kullanırdı. Fuat Oktay, Mustafa Şentop’a da çok iş çözdürdü” dedi. Uyuşturucu baronu Zindaşti’nin cezaevinden tahliyesini ve kaçışını Kuzu’nun ayarladığını öne süren Çiftçi, bu kişiden alınan paranın 100 milyon doları bulduğunu anlattı. “Bu olaylar daha fazla büyümesin diye, Zindaşti dosyasını kapatmak için hastanede Kuzu’nun fişini çektiler diye düşünüyorum” dedi.


13 Ece Üner’in program tanıtımına tepki yağdı Show TV’den ayrılan ünlü sunucu Ece Üner, Kanal D ile anlaşmıştı. “Ece Üner ile Susma” adlı sabah programının tanıtım filmi yayınlandı. Ancak tanıtımda, Fedai Varan tarafından iki yıl önce öldürülen Emine Bulut’un kızının sesi fon olarak kullanıldı. “Adaletsizliği değiştiremezsin ama adaletsizlik karşısındaki duruşunu değiştirebilirsin” sloganıyla duyurulan tanıtıma sosyal medyadan tepki yağdı.


14 Sultangazi’ye bir kamyon dolusu mülteci bıraktılar! Sosyal medyada mültecilere yönelik bir video çok paylaşıldı. Görüntüler Sultangazi’de kaydedildi. Sokağa giren kapalı kasa kamyonetten çok sayıda göçmen inerek hızla ara sokaklara dağılıyor. O anları çeken kişi, kamyonet sürücüsüne tepki göstererek “plakanı aldım, mültecileri bıraktın. Seni şikayet edeceğim” diyor. Şoförün yanıtı ise “Ya sıkıntı yaşarım. Mecburum” diyor.

15

Suriyeli terörist pimi çekeceği sırada yakalandı Mardin Nusaybin’de polis durumundan şüphelendikleri bir kişiyi durdurmak istedi. Şüpheli, polisin ‘dur’ ihtarına ve havaya ateş açmasına rağmen onlara doğru koşup üzerindeki bombayı patlatmaya çalıştı. Suriye uyruklu canlı bomba vurularak etkisiz hale getirildi. Üzerinde 2,5 kilogram patlayıcı olduğu belirlendi.


Kaynak: www.10haber.net

44 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör