• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

13 Ağustos 2021 Cuma1 Kastamonu ve Sinop’taki sel felaketinde can kaybı 27’ye yükseldi Orman yangınları söndü derken Karadeniz’deki sel felaketinin bilançosu ağırlaştı. Bartın, Sinop, Kastamonu ve Karabük’te aşırı yağışın ve dere kenarlarına yapılaşmanın bedeli çok ağır oldu. Yerleşim yerlerindeki caddeler nehre döndü. Yollar çöktü, çok sayıda araç ve ev hasar gördü, bazı binalar yıkıldı. Kastamonu’da 25, Sinop’ta 2 kişi hayatını kaybetti. Bartın’da kaybolan bir kişiyi arama çalışmaları sürüyor. Özellikle Kastamonu Bozkurt’ta büyük bir felaket yaşanıyor. Ezine Çayı kenarındaki üç binanın hali görenlere felaketin boyutu hakkında bir fikir veriyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, Bozkurt’taki felaketin başka her yerdekinden daha büyük olduğunu söylüyor.


2 Bozkurt’ta dayanılmaz acı, anne babasını ve iki küçük kızını kaybetti Kastamonu Bozkurt’ta Ezine Çayı kenarındaki 8 katlı Ölçer Apartmanı yıkıldı. Yaz tatili için anneleri Arzu Yücel ile İstanbul’dan gelen 12 yaşındaki ikizler Ecrin ve İclal, babaanneleri Ayşe Remziye ve dedeleri Nadir binanın çökmesiyle sel sularında kayboldu. Arzu Yücel ise çayda su seviyesinin yükselmesi nedeniyle belediyeden ‘araçlarınızı çayın kenarından kaldırın’ anonsu üzerine otomobilini çekmek için evden çıktığı için hayatta kaldı. Belediyenin otomobilleri düşünüp insanların başına gelebilecekleri düşünmemiş ve onlara “Çıkın evden” dememiş olması çok tartışıldı. Arzu Yücel, yıkılan binanın önünden ayrılamıyor; enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Bartın’da 318 kişi, Kastamonu’da 210 kişi, Sinop’ta ise 106 kişi helikopterlerle kurtarıldı. Bölgede yağışlar 72 saat daha sürecek.


3 Ankara’daki gerilimde ifadeler ortaya çıktı: Bekleyin burada, ölünüz çıkacak! Ankara Altındağ’daki bir parkta 18 yaşındaki Emirhan Yalçın’ın ölümüne neden olan iki Suriyeli sığınmacı tutuklanmıştı. Saldırıdan yaralı kurtulan Ali Yasin Ülger, tartışmanın iki Suriyeli’nin parka zarar vermesi üzerine başladığını belirtti. “Şahıslardan birinin belinden bıçak çıkararak Emirhan’a doğru 2 defa salladığını gördüm. Taş attım, kaçtılar. Uzaklaşırken de ‘Bekleyin buradan ölünüz çıkacak’ dediler” diye konuştu. Tutuklanan Yahya Al Abdo ise şunları anlattı: 2015’te Suriye’den kaçak yollarla önce Kilis’e, sonra Ankara’ya geldik. Parkta oturuyorduk. Lambaların yanmadığını fark edince direğin altına vurdum. Bu esnada bankta oturan 3 kişi bana ‘Siz Suriyelisiniz, ne işiniz var burada’ diyerek küfür etti. Kendimi savunmak için karşılık verdim. Yerde bıçak gördüm. Aldım ve beni darp edenlerden birine 1 defa, diğerine 2 defa vurdum. Onları bıçakladıktan sonra korktum ve eve kaçtım. Öte yandan olayla ilgili sosyal medyadan sahte paylaşım yapan 76 kişi yakalandı. DW Türkçe Altındağ’a giderek olayın arka planını araştırdı. Öte yandan Ankara polisi, Altındağ’daki Suriyelilerin evlerine ve iş yerlerine yönelik saldırılara katıldığını saptadığı 76 kişiyi göz altına aldı. Altındağ’daki olaylar siyasetin de gündemindeydi. Sabah saatlerinde Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik Twitter üzerinden olayları provokasyon olarak niteleyen açıklamalar yaptı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da sosyal medyadan bir video paylaşarak, vatandaşlardan provokasyonlara kapılmamalarını istedi.


4 Kılıçdaroğlu: Sınırlarımız yol geçen hanı değilse 1 milyona yakın Afgan nasıl geldi? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Van Kapıköy Gümrük Kapısı’nı ziyaret ettikten sonra soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’nin sınırları yol geçen hanı değildir” açıklamasına tepki gösterdi. “Güzel. Hiçbir ülke kendi sınırlarının yolgeçen hanı olmasını istemez. Peki merak ediyorum 1 milyona yakın Afgan göçmen hangi sınır kapısından geçerek geldiler Türkiye’ye? Karakollar birbirini görüyorsa, kameralar birbirini görüyorsa bütün sınır boyunca bir milyona yakın Afgan nasıl geldi? Nasıl geçti?” diye sordu. Kılıçdaroğlu ayrıca Van’ın Edremit ilçesinde sivil toplum örgütleriyle de bir araya geldi, buradaki konuşmasında da çok sert sözler kullandı.


5 Merkez Bankası faizi yüzde 19’da sabit tuttu, dolar 8.51’e geriledi Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 19 seviyesinde sabit tuttu. Böylece Şahap Kavcıoğlu başkanlığında yapılan beşinci toplantıda da faiz değişmedi. Açıklamada, faiz indirimi yapılabileceğine dair bir sinyale de yer verilmedi. Enflasyon, temmuzda yüzde 18.95 yükselmiş, TCMB politika faiziyle arasındaki fark 0.05 puana gerilemiş ve reel faiz neredeyse sıfırlanmıştı. Merkez Bankası’nın taahhüt ettiği “enflasyon üzerinde faiz” şeklindeki duruşuna rağmen “Gerekirse ilave sıkılaştırma yapılabilir” ifadesi metne girmedi. Ekonomistlerin faiz kararına ilişkin değerlendirmeleri şurada. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4 Ağustos’ta yaptığı “Faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz” açıklaması piyasalarda tedirginliğe neden olmuştu. Karar öncesinde 8.6016 TL’yi gören dolar, karar sonrası 8.5125 TL’ye geriledi. ABD’deki enflasyon verileri sonrasında dolardaki gerileme ve Güney Kore ile yapılan swap anlaşması da TL’yi destekledi. Dolar günü 8.5800 liradan, Euro 10.0600 liradan tamamladı. Borsa İstanbul ise son 2 ayın zirvesine çıktı, dün yüzde 2.38 kazandırdı.


6 Afganistan hızla çöküyor: Kabil’den önceki son kale Taliban’ın elinde ABD ve NATO güçlerinin çekildiği Afganistan’da silahlı örgüt Taliban, ülkedeki hakimiyet alanını hızla genişletiyor. Kırsal bölgelerde güçlü olan ve ülkedeki 34 eyaletten 10’unun merkezini de son bir haftada ele geçiren Taliban’ın kontrol altına aldığı son yer stratejik Gazne kenti oldu. Kabil’den sadece 150 kilometre uzaklıkta bulunan Gazne, güneyde Taliban’ın güçlü olduğu yerlerle başkent arasındaki bağlantıyı sağlayan bir nokta. Kent ayrıca “Kabil’den önceki son kale” olarak görülüyordu. Kentteki tüm üst düzey yetkililerin kaçarak Kabil’e gittiği ifade ediliyor. Taliban Gazne’den sonra Herat’taki resmi binaları da ele geçirdi.


7 İstanbul vaka sayısını katladı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Aşı olup bağışıklık elde edene kadar tedbirlere uymaya devam etmeliyiz” dedi. Koca vaka görünme oranı en çok artan illeri de açıkladı. Rize zirvede, Batman ikinci, Diyarbakır üçüncü, Artvin dördüncü, Bingöl beşinci sırada. İllere göre her 100 bin kişide İstanbul vaka sayısı 182, 21; Ankara’da 184.58; İzmir’de ise 65.85.


8 Adana’da inanılmaz bir define yakalandı Adana merkezli 30 ilde gerçekleştirilen operasyonda tarihi eserler arasında dünyada sadece 40 tane bulunan, değeri 1 milyon dolar olan Antik Yunan dönemine ait Atina Dekadrahmisi ele geçirildi. Milattan önce 467-465 yılları arasında yapılan gümüş sikke, en çok aranan antik sikkeler arasında yer alıyor. Sikkenin ön yüzünde tanrıça Athena ve arka yüzünde bir baykuş bulunuyor.

9 Instagram, önce Almadomar’ın film afişini sansürledi, sonra özür diledi Instagram, ünlü yönetmen Pedro Almodovar’ın yeni filmi “Madres Paralelas”ın posterini “çıplaklık” gerekçesiyle kaldırdığı için özür diledi. BBC’de yer alan habere göre, Pedro Almodovar’ın yeni filmi “Madres Paralelas”ın posterinde bir damla süt çıkaran meme ucu görünmesi üzerine Instagram, fotoğrafı “çıplaklık” gerekçesiyle kaldırdı.


10 Meğer “intikam soğuk yenen bir yemek” değilmiş ABD’deki Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, insanların yüzde 58’nin intikam için hemen harekete geçmek istediğini gösterdi. Araştırma ekibi, 1500’den fazla katılımcıyı içeren 6 deney yaptı. Motivation Science adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan bulgular, katılımcıların yüzde 58’inin birisine ders vermek için hemen misilleme yapmayı istediğini gösterdi.


11 İBB ve Ankara’dan sel bölgesine destek Türkiye’nin dört bir yanından selden etkilenen Karadeniz’deki Ayancık, Bozkurt, Cide, Abana ve Azdavay’a yardım seferberliği başlatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 50 kişilik kurtarma ekibi, ağır iş makinaları, tahliye pompaları, kurtarma araçları gönderdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaraların birlik içinde destekle sarılacağını söyledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi de 43 personel, 2 K-9 arama kurtarma köpeği, 18 araçtan oluşan destek ekibi ve gıda kolisi ulaştırdı. Benzer destekler her bölgeden sürüyor.

12

Pakdemirli: Büyük yangınların hepsini söndürdük Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde, 28 Temmuz’da başlayan orman yangını 15 gün sonra kontrol altına alındı. Gelişmeyi sosyal medya hesabından duyuran Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Ülkemizde gerçekleşen büyük yangınların hepsini söndürmüş olduk. Canımız yandı, nefesimiz yandı. Hep birlikte yeşerteceğiz. Müsterih olun” dedi. Köyceğiz’de toplam 15 bin hektarlık kızılçam ve karaçam ormanı yandı.


13 Akbelen Ormanları için çevrecilerin hukuk zaferi Limak Holding’in linyit madeni açmak için ağaçları kesmesine direnen köylülere mahkemeden güzel haber geldi. Muğla 3. İdare Mahkemesi, Milas’taki Akbelen Ormanları’nda yapılan çalışmalarla ilgili iki ayrı davada yürütmenin durdurulmasına karar verdi. İkizköy köylüleri “Karar çıktı, dur artık Limak” pankartı açtı.

14

Metropol anketi: Ak Parti ve MHP’li seçmen de ‘sınırları kapatın’ dedi Metropoll, Türkiye’nin en önemli sorunlarından olan göçmenler konusunu halka sordu. Toplumun yüzde 66.5’i sınırların göçmenlere tamamen kapatılmasını savundu. İYİ Parti’ye oy verenlerin yüzde 85’i sınırların göçmenlere kapatılması gerektiğini belirtti. CHP seçmeninin yüzde 83.2’si, Ak Parti seçmenin ise yüzde 60.1’i ‘sınırlar kapatılsın’ diyor. MHP seçmeninin yüzde 57.8’i sınırların kapatılması gerektiği görüşünde. Bu oran HDP seçmeninde bile yüzde 67.4.15 Rabıta Vakfı’nın kaçak inşaatını İBB mühürledi Nesin Vakfı’nın İstanbul Çatalca’daki arazisinin yanındaki araziyi bir buçuk yıl önce alan İsmailağa Tarikatı’na ait Rabıta Vakfı’nın kaçak inşaat yaptığı ortaya çıktı. Ak Partili Çatalca Belediyesi’nin göz yumduğu kaçak inşaat, çevredekilerin şikayeti üzerine İBB ekipleri tarafından durdurularak mühürledi. BirGün’ün haberine göre İsmailağa Tarikatı’na ait Rabıta Vakfı’nın Başkanı Murat Perçin, kaçak inşaat yaptıklarını doğruladı. Perçin “Söz konusu alan bir buçuk yıl önce bize bağışlandı. Burada da küçük bir restoran vardı ve alkollüydü. Onlarla konuştuk ve çıkardık. Bizim yerimiz burası, piknik yapıyoruz, toplanıyoruz ama namaz kılacak alanımız yoktu. Var olan bir yere ayarlama çektik. Nesin Vakfı’nda kızlı erkekli karma karışık manzaralar var. İş başka noktalara gitmesin. İki tane ağaçtan dolayı memleket yandı. Ufacık bir yerden dolayı da piyasa karışmasın yani” dedi.


Kaynak: www.10Haber.net

69 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör