top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

30 Kasım 2022 Çarşamba1 İnanılmaz: Yıllık dış ticaret açığı 100 milyar doları aştı Yeni Ekonomi Modeli’yle iş gücünü ucuzlatıp yatırım için cazip bir ülke yaratılacağı, düşük üretim maliyetleri dolayısıyla ihracatın artıp Türkiye’nin cari açık sorununun kalmayacağı vaatlerine karşılık tam tersi bir tablo ortaya çıktı. Son bir yılda dış ticaret açığında adeta patlama yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ekim ayı dış ticaret verilerine göre, dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 421.7 artarak 1 milyar 509 milyon dolardan, 7 milyar 874 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı Ekim 2021’de yüzde 93.2 iken, bu yıl ekimde yüzde 73’e geriledi. Ocak-ekim döneminde dış ticaret açığı yüzde 168.3 artarak 33 milyar 933 milyon dolardan, 91 milyar 49 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı Ocak-Ekim 2021’de yüzde 84.3 iken, 2022 yılının aynı döneminde yüzde 69.7’ye geriledi. Ekim ayında ihracatta ilk sırayı 1 milyar 688 milyon dolarlık ihracatla Almanya alırken, bu ülkeyi sırasıyla; 1 milyar 418 milyon dolar ile Irak, 1 milyar 308 milyon dolar ile ABD, 1 milyar 146 milyon dolar ile Rusya takip etti. İthalatta ise ilk sırayı 4 milyar 989 milyon dolarla Rusya alırken, onu sırasıyla; 2 milyar 850 milyon dolar ile Çin, 2 milyar 384 milyon dolar ile İsviçre, 1 milyar 963 milyon dolar ile Almanya izledi. Ocak-Ekim 2022 döneminde ithalatta ilk sırayı Rusya Federasyonu aldı. Rusya Federasyonu’ndan yapılan ithalat 49.6 milyar dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 34.6 milyar dolar ile Çin, 19.3 milyar dolar ile Almanya, 13.2 milyar dolar ile ABD takip etti.


2 Sasa’nın kendi patronu söylüyor: Şirketin şu anki piyasa değerinden çok rahatsızım İstanbul Borsası rekor üzerine rekor kırıyor. Borsa endeksinin 5000 puan eşiğine kadar tırmanmasının arka plandaki yıldız şirketlerinden biri ise Sasa. Bu şirketin hisselerindeki olağanüstü yükseliş aylardır herkesin dikkatini çekiyor, üst üste uyarı mesajları yayınlanıyor, birkaç kez SPK bu hisselerle ilgili tedbir uyguladı ama hisse yükselmeye devam etti. Sasa hissesi geçen yıl 20 liranın altında işlem görüyordu, bir ara 190 lirayı gördü, bugün 139,80 kuruştan güne başlayacak. Bu artıştan rahatsız olanlardan biri de şirketin patronu Erdemoğlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu. Nasıl Bir Ekonomi gazetesinden Vahap Munyar’la konuşan Erdemoğlu, “Sasa hissesinin fiyatı çok yüksek” diyor, kendi şirketinin eriştiği piyasa değerinden rahatsızlığını gizlemiyor.

3 Bahçeli: Cumhurbaşkanı iki dönem değil üç dönem görev yapsın MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında televizyonlarda yorum yapan uzmanlara tepki gösterdi. Bahçeli “Ne kadar geveze yorumcu, sözde uzman varsa ‘Türkiye’nin kara harekatı şu günde yapılacak’ diye konuşuyor. Deprem olur bunlar ekrana çıkar, sanırsın ki fay hatlarını bilirler. Domates patateste bile ahkam keserler. Aynı maskaralıklar devamlı gözümüze sokuluyor. Potansiyel maksatları terörle mücadeleyi sabote etmek, terör örgütünün gelişmelerden haberdar olmasını sağlamaktır. Bu cibilliyetsiz ve ciddiyetsiz ekran yüzlerinden midemiz bulanmaktadır” dedi. 6’lı masanın yeni Anayasa teklifini eleştiren MHP lideri “Zillet ittifakının açıkladığı anayasa değişikliği önerisi ölü doğmuş, dağın fare doğurması bile mümkün olmamıştır. Beyhude bir çabadır. Bunlardan hiçbir halt olmaz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne keyfi demek, anayasal hakları güvencesiz bıraktığını söylemek bühtandır. Şimdi bunların uykusunu kaçırayım. Cumhurbaşkanı yedi yılda bir defa seçilecekmiş. Biz bir görevi tamamladık. Cumhur İttifakı ‘3 olsun’ derse ne yapacaksınız? Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi 5’er yıllık 3 dönem olsa da yeni yüzyılın 25 yılını hızla götürsek” diye konuştu.

4 424 bin sözleşmeli personel hemen memur olabilecek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasının detaylarını paylaştı. Düzenlemeyle hali hazırda görevde bulunan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamındaki (4/C’den 4/B’ye geçenler dahil) ve bazı kurumsal sözleşmeli personel ile mahalli idarelerde görev yapan yaklaşık 197 bin sözleşmeli personel süre aranmaksızın hemen kadroya geçirilecek. Sayıları 227 bin olan ve 3+1 modeline göre istihdam edilen sözleşmeli öğretmenler, sağlık personeli ve din görevlileri de süre aranmaksızın hemen kadroya geçirilecek. Kapsama giren sözleşmeli personel isteğe bağlı olarak kadroya geçebilecek. Kadroya geçmek istemeyenlerin hakları görevleri sona erene kadar şahsa bağlı olarak korunacak. Dört yıldan daha az hizmeti bulunanların bu süreyi doldurduktan sonra kurum içi veya kurumlar arası nakli yapılabilecek. Mahalli idarelerde aynı şartlarda kadroya geçirilen sözleşmeli personelin sadece mahalli idareler arasında yer değiştirebilmesi öngörülüyor. Bu kapsamda, kamudaki yaklaşık 520 bin sözleşmeli personelden 424 bininin memur kadrolarına atanabilmesine imkan sağlanıyor.

5 Rüzgar ve güneş için yatırım talebi patlaması var Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, depolamalı rüzgâr ve güneş enerjisi santrali kurmak için yapılan yatırım taleplerinin 110 milyar dolara ulaştığını söyledi ve “Bu miktarın 40-45 milyar dolarının sahaya yansımasını bekliyoruz” dedi.


6 Babacan: Zorunlu askerliği kaldıracağız DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Halk TV yayınında zorunlu askerliği tamamen kaldıracaklarını söyledi. Askerliğin şu anda fırsat eşitliğinin olmadığı çok önemli bir alan olduğunu belirten Babacan “80 bin lirayı denkleştiren askerliği bir ay yapıyor, parası olmayanlar daha uzun süre yapıyor. Burada adaleti sağlamanın yolu ne biliyor musunuz? Zorunlu askerliği kaldırıp, tamamen profesyonel orduya geçmek” dedi. 7 Yeni ilaç Alzheimer’in ilerlemesini yavaşlattı, tıp dünyası sevindi Alzheimer hastalığına karşı geliştirilen yeni bir ilaç için yapılan araştırmalar hayli ümit verici sonuçlar ortaya çıkardı. Lecanemab adı verilen yeni ilaç Alzheimer hastalığının oluşumunda rol oynayan ve beyinde biriken beta amyloid proteinlerin miktarını azaltıyor. Bu yolla hastalığın ilerlemesi de yavaşlatılıyor. Amerikalı Biogen tarafından geliştirilen ilacın araştırmasına ABD ve Japonya’da 1800 hasta katıldı. Araştırma, hastaların bilişsel becerilerinin gerilemesinin yüzde 27’ye varan oranda yavaşladığını ortaya koydu.


8 Amerika’da kendini kopyalayabilen ve robot yapabilen bir robot yapıldı Amerika’daki ünlü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden mühendisler, kendisinin yeni kopyaları da dahil “neredeyse her şeyi” inşa edebilen bir robot geliştirdiklerini açıkladı. Kendini kopyalayan robot, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bir ekip tarafından üretildi. Araştırmacılar robotun bir araçtan binaya kadar her şeyi, pratik ve ekonomik biçimde monte edebildiğini öne sürüyor. MIT’nin Bitler ve Atomlar Merkezi’nde doktora öğrencisi olan Amira Abdel-Rahman, “Bir yapı, aynı boyutta başka bir robot veya daha büyük bir robot inşa edebilir” dedi. Robot, yapay zekadan yararlanarak karmaşık görevleri anlayabiliyor ve bir yapı inşa etmek için gereken bot topluluklarını birbirlerinin yoluna çıkmayacak şekilde organize edebiliyor.


9 Bugün iki grupta daha maçlar tamamlanıyor, Arjantin kader maçında Dünya Kupası’nda bugün de C ve D Grubu maçları tamamlanacak. Saat 18.00’de zaten ilk 16’ya kalmayı garantilemiş olan Fransa Tunus’la, Avustralya ile Danimarka ile karşı karşıya gelecek. Saat 22.00’de Arjantin-Polonya ve Suudi Arabistan-Meksika maçları var. Bu grupta dört takım da son 16’ya kalma iddiasını sürdürüyor, maçlar çok heyecanlı olacak. Maçlar TRT1 ve TRT Spor’dan yayınlanıyor.10 Türkiye dört şehidine daha veda etti Pençe-Kilit Operasyonu’nda şehit olan Uzman Çavuş Eyyüp Uğurlu Gaziantep’te, Uzman Çavuş Mustafa Yıldız Samsun’un Vezirköprü ilçesinde, Sözleşmeli Er Hakan Köroğlu ise Afyonkarahisar’da toprağa verildi. Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı üs bölgesinde yıldırım düşmesi sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Mustafa Işık da son yolculuğuna Konya’da uğurlandı. Şehit Işık’ın Seydişehir’deki cenaze töreninde eşi Derya Işık, tabuta sarılan kayınvalidesi Meryem Işık’ı “Ağlama anne. Bak nasıl gülüyor Mustafa’m. İnci gibi dişleri görünüyor” diye teselli etti. 4 aylık kızı Efnan’ı da tabutun başına getiren Derya Işık şehit eşi için “Melek gibiydi zaten. Bir kanatları yoktu. Kanatları da oldu, bak nasıl uçuyor” dedi.

11 Depremin ardından Düzce’nin doğusu ile batısı 20 santimetre uzaklaşmış Gölyaka merkezli 5.9 büyüklüğündeki depremi inceleyen Prof. Şenol Hakan Kutoğlu, “Toplamda 19 ila 20 santimetre Düzce’nin doğusu ile batısı, birbirine göre bir tarafı kuzeye giderken diğer tarafı güneye doğru hareket etmiş. Bu bize şunu gösteriyor. Bu fay, Kuzey Anadolu Fayı’ndan ayrı, bağımsız bir fay. Çünkü Kuzey Anadolu Fayı’nın hareket karakteristiği sağa yatay hareket yapar” dedi.

12

Soylu BAE'ye Sedat Peker için mi gitti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gitti. Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Saif bin Zayed Al Nahyan ile görüşmesinde Ortak Stratejik Güvenlik Diyaloğu (OSGD) mekanizması kurulması kararlaştırıldı. Soylu “Bu mutabakatla hem Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki vatandaşlarımızın hem de onların Türkiye’deki vatandaşlarının güvenliklerini temin eden hem de suç ve suç unsurlarını takip etmeye çalışan bir anlayış ortak bir şekilde değerlendirilecek. Aynı zamanda yetkinliklerimizin de birbirimizle paylaşılması sağlanacak” dedi. Hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılan ve uzun dönemdir sosyal medyada suskun olan organize suç örgütü lideri Sedat Peker de halen bu ülkede bulunuyor. Bakan Soylu’nun Peker’in iadesi için bu ülkeye gittiği öne sürüldü.

13 Savcı, Deva Partili Metin Gürcan’a müebbet istedi Askeri ve siyasi casusluk suçlamasıyla tutuksuz yargılanan DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan hakkında savcı mütalaasını açıkladı. Gürcan’ın “devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla zincirleme biçimde temin etme ve açıklama” suçlarından müebbet ve 35 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. 14 Üniversitenin resmi aracından 74 kilo uyuşturucu çıktı Şanlıurfa’da Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, Şanlıurfa-Gaziantep kara yolunda bir vakıf üniversitesine ait resmi plakalı aracı durdurdu. Şüpheli araçta yapılan aramada 7 valiz içinde 98 paket halinde 53 kilo skunk ile 29 paket halinde 21 kilo 350 gram toz esrar ele geçirildi. Piyasa değeri toplam 3 milyon TL olan uyuşturucuya el koyan polis, makam aracının sürücüsü ile ona öncülük yapan araç sürücüsünü gözaltına aldı. 15 Ankara merkezli PKK/KCK soruşturmasında 50 kadına gözaltı Ankara merkezi 14 ilde, PKK/KCK’nın kadın alan yapılanması içerisinde faaliyet yürüttüğü belirlenen 50 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Gizli tanıkların ifadeleri, MASAK ve HTS çalışmaları sonucunda gözaltı kararı verilen isimler arasında HDP eski Ağrı Diyadin Belediye Başkanı H.A. da var.

Kaynak: www.10haber.com

45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page