• HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

27 Kasım 2021 Cumartesi1 Bir korona varyantı daha çıktı, üstelik çok hızlı bulaşıyor, bütün dünya panikte Dünya yaklaşık iki yıldır boğuştuğu koronavirüs salgınında yeni bir kabus ile karşı karşıya. Bu kez tehlikenin adı “B.1.1.529” veya Nu veya “Omikron” varyantı. Bu yeni tür koronavirüs ilk Güney Afrika’da tespit edildi. Bu varyantta virüs inanılması güç bir hızla yayılıyor, yani delta varyantından bile daha hızlı bulaşıcı. Botsvana, Hong Kong, İsrail ve Belçika’da da görüldü. Diğer ülkelerdeki vakaların Güney Afrika’ya seyahat etmiş kişiler olduğu belirtildi. Almanya, İngiltere, İsrail, İtalya, İspanya ve Brezilya, Güney Afrika ve bölge ülkelerine uçuşları durdurdu. Avrupa Birliği de Güney Afrika ve çevresindeki ülkelerden seyahatleri geçici olarak erteledi. İsrail de Afrika kıtasından seyahatlere yasak getirdi. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı’nın Başkanı Jenny Harries “Bu, şimdiye kadar karşılaştığımız en önemli varyant” dedi. BBC’ye konuşan bir uzman ise “Şimdiye kadar gördüklerimizin en kötüsü” ifadesini kullandı. Dünya Sağlık Örgütü de acil toplantı kararı aldı. DSÖ varyanta Yunan alfabesinin 16. harfinden hareketle Omikron adını verdi. Koronavirüsün ‘Beta’ varyantı da geçen yıl Güney Afrika’da tespit edilmişti. Nu varyantının 50 mutasyonu birden taşıdığı ve aşıya karşı dirençli olduğu uyarısı yapıldı. “Nu” ya da “Omikron” adı verilen yeni varyantla ilgili bilgiler henüz çok sınırlı. En çok bilinen şey, bu mutasyonda virüsün geçmiş varyantlara çok daha fazla bulaşıcı olduğu. Ama Dünya Sağlık Örgütü’nün ilk değerlendirmesine göre bu vartyant hastalığı daha önce geçirmiş kişileri de tehdit ediyor. Virüsün üzerinde bulaşmayı kolaylaştıran 30’dan fazla protein bağlantısı var. Şimdilik daha çok gençlerde rastlandı.


2 Davutoğlu’nun iddiası: Ekonomiyi Berat Albayrak perde gerisinden yönetmeye devam ediyor Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslendi, “Eğer damadınızı tekrar bakan yapmayı düşünüyorsanız, yapın. bu sizin iradenizdir. Ama var olan bakanların şahsiyetlerini ezerek, perde gerisinden damadınızın ekonomiyi veya devleti yönetmesine izin vermeyin. Önümüzdeki günlerde bir bakan değişikliği olursa perde gerisinden kimin, sorumluluk almadan yönetmeye çalıştığını ortaya çıkaran tablolarla karşı karşıya kalabiliriz” dedi. Davutoğlu ekonomi ve dış politikayla ilgili kapsamlı açıklamalar yaptı.


3 Erdoğan ‘Faizler düşecek’ dedi, doları yine zıplattı Birleştirilen Gezi Parkı ile Çarşı Grubu davasında iş insanı Osman Kavala’nın tutukluğunun devamına karar verilmesinin ardından görülen döviz kurlarındaki artış, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz açıklamasıyla hızlandı. Erdoğan faiz konusunda net açıklamalar yaptı ve yeni oluşturulan programda kesinlikle yüksek faiz olmayacağının altını çizdi. Yeni programı 19 yıl içinde hazırladıklarını söyledi ve bundan sonra bunu uygulama dönemi olacağını belirtti. Bu açıklamaların ardından Merkez Bankası’nın yılın son toplantısında da faiz indirimine devam edeceği beklentisi arttı. Gün içinde 12.1688 liraya kadar gerilen dolar gelişmelerin etkisiyle 12.6756 liraya, 13.7385 liraya kadar gerileyen Euro 14.3096 liraya kadar yükseldi.


4 Osman Kavala bir kez daha serbest bırakılmadı, dünyadan tepki yağdı Bozularak birleştirilen ve 1’i tutuklu, 8’i firari toplam 52 sanıklı Gezi ile Çarşı davalarının ikinci duruşması görüldü. İsveç ve İngiltere konsolosluk yetkilileri de izleyici olarak salonda yer aldı. Dosyalarının ‘Gezi Davası’ dosyasından ayrılmasını talep eden ‘Çarşı Grubu’ avukatları Yıldız İmrek, “Çarşı ve Gezi’nin torba dava haline gelmesi siyasi irade istediği içindir” dedi. Kavala’nın avukatı Tolga Aytöre ise “Müvekkilim adil yargılanmıyor. Gezi’den beraat kararı verildi. Apar topar suç türetildi ki tutuklayabilsinler” diye konuştu. Mahkeme Kavala’nın tutukluluk halinin devamına oy çokluğuyla karar verdi. Bir üye hakim muhalefet şerhi düştü. Hakim Kürşat Bekdaş “Ölçülü olmayan tutukluluğun devamı görüşüne katılmıyorum” dedi. Davaların ayrılma talepleri reddedildi ve duruşma 17 Ocak 2022’ye ertelendi. Şimdi gözler Avrupa Konseyi’nde. Konsey, Kavala’nın serbest bırakılmaması halinde yaptırım uyarısında bulunmuştu. Af Örgütü Konsey’den Türkiye’ye karşı ihlal prodesürünü başlatmasını istedi. ABD ve AB de Türkiye’ye tepki gösterdi.


5 CHP’nin Mersin mitingine valilik izin vermedi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ilk seçim mitingini 4 Aralık Cumartesi günü Mersin’de yapacaktı. Ancak Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek miting için valilik izin vermedi. Aynı meydanda Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ay önce miting düzenlemişti. CHP’den yapılan açıklamada “Bu yakışıksız görüntüye bir an önce son verilmesini ve daha önce de mitinglere sahne olmuş Cumhuriyet Meydanı’nın milletin sesine, milletin iradesine açılmasını bekliyoruz” denildi.


6 Türkiye’ye zorlu rakip: Portekiz 2022 Dünya Kupası play-off turu kura çekimi Zürih’te yapıldı. G Grubu’nu 21 puanla ikinci sırada tamamlayan Türkiye’nin rakibi Portekiz oldu. Portekiz’deki maç 24 Mart 2022’de oynanacak. Kazanan ikinci play-off maçının biletini alacak. Eğer Türkiye, Portekiz’i elemeyi başarırsa İtalya-Kuzey Makedonya maçının galibiyle oynayacak. 29 Mart’taki maçın nerede oynanacağı daha sonra kura ile belirlenecek. A Yolu’nda İskoçya-Ukrayna ve Galler ile Avusturya eşleşti. Kazananlar karşı karşıya gelecek. B Yolu’ndaki maçlar ise Rusya-Polonya ve İsveç-Çek Cumhuriyeti arasında oynanacak. A Milli Takım’ın teknik direktörü Stefan Kuntz “En zor yol C Yolu’ydu, biz de oradayız” dedi.


7 30 dolara aldı, şimdi 50 milyon dolar ediyor İsmi paylaşılmayan Amerikalı bir adam, 2016 yılında Concord, Massachusetts’te büyük bir evin içindeki eşyanın satışından bir anne ve kucağındaki çocuğu gösteren ve daha çok bir eskiz gibi duran bir resmi aldı, sonra da bunu deposuna kaldırdı ve unuttu. Ama 30 dolara alınan o çerçevesiz resim, 16. yüzyıl Alman Rönesans sanatçısı Albrecht Dürer’in çıktı ve şimdi resme 50 milyon dolar değer biçiliyor.


8 Çok kişiyi kızdıracak bir araştırma: Burçlara inananlar daha az zeki İsveç’te yapılan yeni bir araştırma, astrolojiye ve burçlara inanan kişilerin daha narsist ve daha az zeki olma eğiliminde olduğunu ortaya çıkardı. Bilim insanları, astrolojinin kişilerdeki “büyüklenme” duygusunu güçlendirdiğini ve bunun narsistik kişilik özelliğini desteklediğini söyledi. Bununla birlikte, bilimsel gerçeklere dayanmayan bu tür inançların, eleştirel düşünme yeteneğini körelttiğini açıkladı.


9 Çiçek Pasajı’na pompalı tüfekle gelip ateş açtı İstanbul Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’nin sembol yerlerinden tarihi Çiçek Pasajı’nda “pompalı tüfek dehşeti” yaşandı. Yan yana restoranların yoğun misafir ağırladığı dün gece yarısı 12.00 sıralarında Çiçek Pasajı’na gelen bir kişi pompalı tüfekle havaya ateş açtı. Büyük bir paniğe kapılan müşteriler ve işletmeciler, saldırgan etkisiz hale getirilene kadar geçen sürede mağduriyet yaşadılar. Çok sayıda insan gece yaşanan olayı videoya kaydedip sosyal medyadan paylaştı.


10 Eşi devlet başkanının kulağını çekti Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro katıldığı bir törendeki konuşması ile eşini kızdırdı. Cinsiyetçi diliyle tanınan Bolsonaro, konuşmasında yemeklerden bahsetse de kadınları ima ederek “Her zaman açım. Hiç ayırt etmem” dedi. Yaptığı espriyi çok beğenen Bolsonaro, gülmekten kürsünün üzerine yattı. Bolsonaro’ya ilk tepki yerine oturduktan sonra eşinden geldi. Dinleyiciler arasında yer alan Michelle Bolsonaro, canlı yayın sırasında Devlet Başkanı’nın kulağını çekti. Eşini kızdırdığını fark eden Bolsonaro şakayla karışık şekilde “Bu akşam kanepede uyuyacağını biliyorum” dedi.


11 Kavala, yazılım firmasını 4’te 1 fiyatına Türkiye’ye satmış Eski Birgün yazarı Erk Acarer, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’den aldığı son bilgileri sosyal medya hesabından paylaştı. Osman Kavala’nın 1998’de savaş uçaklarının yazılımını yapan bir firması olduğunu belirten Acarer “Kavala bu firmayı ABD’li bir yatırımcıya satacaktı. Fakat tam bu noktada, devreye ‘çok önemli’ bir kişi girdi: Korkut Eken, Kavala’ya firmasını Türkiye’ye ait bir firmaya satmasını istedi. Bu ricayı ileten ise Sedat Peker’di. Hem dönemin arşivini hem de Peker’in ifadelerinin olduğu belgeyi iliştireceğim. Peker, Eken’in bu ricasını şirketin hem yöneticisi hem CEO’su Zeki Türkkan vasıtası ile Kavala’ya aktardı. Kavala Amerika’ya satılacak şirketi 1/4 fiyata Türkiye’nin istediği firmaya sattı” paylaşımında bulundu. DW Türkçe bu iddiayı Korkut Eken’e sordu. Eken “Sanırım Mikes diye bir şirket vardı. Onun lehine olması için konuştuğum doğru. Osman Kavala’yı o dönem Sedat Peker tanıyordu. Bu konuda yardımcı olmasını istedim” dedi.


12 DEVA’lı Metin Gürcan’a ‘siyasal casusluk’ gözaltısı Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi kurucu üyelerinden Metin Gürcan dün sabah İstanbul Bakırköy’de gözaltına alındı. Gürcan, gözaltına alındığını sosyal medyadan “Siyasi casusluk suçlaması ile gözaltına alınıyorum. Polisler evde… Arama yapıyorlar. Şok oldum. Desteğinizi istiyorum” paylaşımıyla duyurdu. Gürcan’ın Ankara’da yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı açıklandı. DEVA Partisi lideri Ali Babacan “Bugünkü gelişme eğer siyasi bir gelişmeyse, eğer hedef partimize yönelik bir tutumsa veya hedef ülkenin bu ağır ekonomik kriz gündeminin üzerini örtmekse şunu ifade etmek istiyorum ki bu tür olaylar, bu tür girişimler DEVA kadrolarını asla yıldıramaz” dedi.

13

Kaçakçılara müdahalede bir asker şehit düştü Kilis’te yasa dışı yollarla Suriye sınırını geçmeye çalışan şüphelilere müdahale sırasında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Savaş Dinç’in (29) acı haberi memleketi Gaziantep’te yaşayan ailesine verildi. Şehidin baba evine acı çöktü. Dinç’in iki kız çocuğu babası olduğu öğrenildi. Kardeşi de Çanakkale’de uzman çavuş olarak görev yapan Dinç son yolculuğuna bugün uğurlanacak. Olayla ilgili 5 kişinin jandarmadaki sorgusu devam ediyor.

14

Okul için bağışlanan araziye nikah salonu yaptılar İstanbul Bağcılar’da 7 bin metrekarelik ortaokul alanı niteliğindeki arsa, 1997’de belediyeye bağışlandı. Arazinin imar planları 2016 yılında eğitim alanından “sosyal kültürel tesis” alanına alındı. CHP grubu dava açtı. İstanbul 10. İdare Mahkemesi imar planı değişikliğini iptal etti. Karar 2019’da onandı. Bunun üzerine plansız kalan alan için İBB Planlama Müdürlüğü yeni plan teklifi hazırladı. Parsele “eğitim alanı” fonksiyonu verildi. Bağcılar Belediyesi, ilçede nikah salonu eksikliği bulunduğunu belirterek teklifi uygun bulmadı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü teklifi uygun buldu. Plan değişikliğini AKP-MHP grubunun çoğunlukta olduğu İmar ve Bayındırlık Komisyonu değerlendirdi. Komisyon İBB Planlama Müdürlüğü’nün planını değiştirdi. Alanın eğitim tesisi değil “sosyal tesis alanı”na alınması uygun görüldü.

15

Eskişehir’de ‘Beyaz Yürüyüş’e’ polis engeli Türk Tabipleri Birliği (TTB) üyesi hekimler, ‘Emek Bizim, Söz Bizim’ başlıklı mücadele programı kapsamındaki ‘Beyaz Yürüyüş’ün dördüncü gününde İstanbul, Kocaeli ve Bursa’nın ardından Eskişehir’e ulaştı. Eskişehir’de yürümek isteyen hekimler polis engeliyle karşılaştı. Zaman zaman emniyet güçleri ile yürüyüşe katılanlar arasında sözlü gerginlik yaşandı. Emniyet güçleri tarafından yolları çevik kuvvet polisi tarafından kesilen hekimlerin slogan atmadan yürümelerine izin verildi.

43 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör