top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

04 Ocak 2022 Salı1 Memura ancak yüzde 2,5 ekstra zam çıktı, en düşük emekli maaşı 2500 TL oldu, Memur-Sen zammı beğenmedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında milyonca memur ve emeklinin beklediği açıklamayı yaptı. Ancak ekstra zam beklendiği kadar çıkmadı. TÜİK yıllık enflasyonu 36.08 olarak açıklamıştı. Buna göre memur ve memur emeklileri bu aydan itibaren yüzde 5 toplu sözleşme zammının yanı sıra yüzde 22,48 de enflasyon farkı alacaktı. Böylece maaş ve aylıklara yapılacak toplam zam oranı zaten yüzde 27,48 olacaktı. Erdoğan sadece yüzde 5’lik toplu sözleşme zammının yüzde 7.5’e çıkarıldığını duyurdu. Böylece memurların zam oranı yüzde 30,5 oldu. En düşük memur maaşı 4 bin 444 TL’den 5 bin 776 TL’ye çıktı. Memur emeklilerinin maaşlarına da yüzde 30.5 zam yapıldı. En düşük memur emekli maaşı ise 2 bin 500 TL’ye çıkarıldı. Erdoğan geçen yıl doğalgazda 80 milyar, elektrikte 20 milyar, akaryakıtta ise 65 milyar TL’lik kamu adına fedakarlık yaptıklarını söyledi. Kur korumalı TL mevduatına dönüşün 78 milyar TL’yi aştığını belirtti. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Hükümet tarafından yapılan ilave zam ile birlikte ilk altı ay için maaş ve ücretlerde yüzde 30,5’lik bir artış olacaktır. Yüzde 30,5’lik artış, ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez” dedi.


2 Düşük faiz, yüksek kur ve yüksek enflasyon Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur” şeklindeki teorisi gerçek hayatta doğrulanamıyor. TÜİK verilerine göre enflasyon aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 13.58 arttı, yıllık enflasyon yüzde 36.08 oranına çıktı. Son olarak Kasım 2002’de yıllık enflasyon yüzde 37 düzeyindeydi. 2018 döviz krizinde ise ulaşılan en yüksek seviye Ekim 2018’deki 25.24’lük oran olmuştu. Bu artışlarla 1994 yılından bu yana en yüksek orana ulaşan aylık enflasyon oranı olan yüzde 13,58 pek çok ülkenin yıllık enflasyon oranlarını katlarken, üretici fiyat endeksindeki oranlar da gelecek aylar için alarm veriyor. 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 19.08 yıllıkta ise yüzde 79.89 olarak açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, TÜFE ile arasında yüzde 43.8’e ulaşan makas nedeni ile gelecek aylarda da tarihi rekorların birer birer kırılmaya devam edeceğine işaret ediyor. Bu dönemde en büyük artışlar yüzde 53.66 ile ulaştırma ve yüzde 43.8 ile gıda gibi halkın temel ve vazgeçilmez giderlerinde yaşanırken, aralık ayı zam şampiyonu yüzde 64.48 ile kağıt ürünlerinde gerçekleşti. İlk 10 zam şampiyonunun büyük bir kısmını gıda ürünleri oluşturdu. Öte yandan alternatif Enflasyon hesaplaması yapan ENAG’a göre Aralık’ta enflasyon yüzde 19.35 oldu, yıllık bazda ise yüzde 82.81.


3 Enflasyon için iki önemli yorum: Artmaya devam edecek Ekonomist Uğur Gürses, T24’teki yazısında enflasyonun yüzde 20’lerden büyük bir hızla yüzde 40’lara sıçramasını “tehlikeli” buluyor. Gürses’e göre enflasyon artmaya devam edecek. Dünya Gazetesinden Alaattin Aktaş da aynı fikirde. Üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu arasında açılan farka dikkat çeken Aktaş, önümüzdeki aylarda aylık düzeyde yüzde 14’ü aşan enflasyonlar görmenin şaşırtıcı olmayacağını yazıyor.


4 Yeni vaka sayısı 10 bin arttı, 45 bine yaklaştı Sağlık Bakanlığı’nın yeni koronavirüs tablosuna göre son 24 saatte 368 bin kişiye test yapıldı. Yeni vaka sayısı yaklaşık 10 bin artarak 44 bin 869’a yaklaştı. 160 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından vaka artışlarına dikkat çekerek “Ne yapmalıyız” diye sordu. Koca “Havalandırması kısıtlı, kalabalık ortamlarda vakit geçirmemeliyiz. Maskeyi, bizi koruyacak şekilde takmalıyız. Sosyal mesafeyi, Omikron varyantının kolay bulaştığını bilerek ayarlamalıyız. Hijyen kurallarına uymalıyız. Aşı hatırlatma dozunu zamanında yaptırmalıyız” dedi.

5 Sigara ve içkiye yüzde 47 ÖTV zammı İçki ve sigaranın Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) maktu tutarlarına yüzde 47.40’lık ÜFE oranında zam yapıldı. Vergi artışları zam olup yağacak. Üstelik nispi yerine maktu vergiler artırıldığı için düşük gelirlilerin tercih ettiği ucuz sigaralara daha yüklü zamlar gelecek. Yeni zamlardan sonra piyasada 22 liradan daha ucuz sigara bulmak neredeyse imkansız hale gelecek. Zamların ardından bir paket sigaradan alınacak en düşük ÖTV tutarı 15.11 lira oldu. Ayrıca sigaralardan paket başına yüzde 18 de KDV alınıyor. Asgari maktu vergi artışı en ucuz sigaraları vurduğu için örneğin 17.5 liralık sigaraya 4.5 lira zam yapılması zorunlu hale geldi. 18 liralık sigaralara 4 lira, 20 liralık sigaralara da 3 lira civarında zam yapılması bekleniyor. Alkollü içeceklerin vergilerine yapılan zamlarla birlikte litrelik rakı ve viskiden alınan maktu ÖTV tutarı 147 liradan 217 liraya çıktı. ÖTV’deki artış KDV yükünü de artırdı. Buna göre örneğin halen 249 liraya satılan litrelik rakının fiyatı 86 lira civarında zamlanarak 335 liraya çıkacak. Aynı şekilde cin, votka, şarap ve bira dahil tüm alkollü içeceklere yüzde 47.40’lık vergi artışını karşılayacak şekilde zamlar yapılacak.


6 Kadın Dernekleri Federasyonu: Geçen yıl 367 kadın öldürüldü Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun tuttuğu kadın cinayetleri istatistiğine göre son 1 yılda 367 kadın erkekler tarafından öldürüldü. 13 yıllık kadın cinayetleri istatistiğine göre 2008 ile 2021 yılları arasında 3719 kadın katledildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatı Rukiye Leyla Süren geçen yıl özellikle şüpheli ölüm oranlarının çok yükseldiğine dikkat çekti. Buna göre sadece ekim ayında öldürülen 18 kadından 12’sinin ölümü şüpheli olarak kayıtlara geçti. Süren “2021 kadınlar için acı bir yıl oldu” diye konuştu.


7 aHaber’in son komplo teorisi: Yahudi asıllı Rothschild Ailesi de bu satanist sembolleri kullandı Türkiye iki gündür FoxTV’de yılbaşı gecesi yayınlanan bir programı konuşuyor. “Maske Kimsen Sen” adlı bir uluslararası formata dayalı yarışma-eğlence programına önce RTÜK inceleme başlattı, dün de aHaber kanalı bu programla ilgili bir dizi iddiayı ve komplo teorisini haberleştirdi. Yarışmacıların çeşitli maskeler ve kostümler giyerek dans ettiği program, AHaber’de “Bu sembolleri aynı zamanda, Yahudi asıllı Rothschild ailesinin 1972’de verdiği balosunda da görmüştük” cümleleriyle anlatıldı. Maskeleri satanist ve pagan ritüel propagandası olarak görenler de var. Sabah gazetesi de aHaber gibi programa yüklendi.8 Tekno dolandırıcılık davası bitti, Elizabeth Holmes suçlu bulundu Amerika’da Elizabeth Holmes adlı üniversite terk bir genç kadın tarafından kurulan ve insanlara ucuz bir kan testi ile teşhis vaat eden teknoloji şirketi Theranos, bu alanda yaşanan en büyük dolandırıcılık hikayelerinden biri olmuştu. Yatırımcıların milyarlarca dolar koyduğu şirketin vaatlerini yerine getirmediği, kan testini yapan aletin aslında hiç bir işe yaramadığı ortaya çıkınca şirket kurucusu Holmes aleyhine dolandırıcılık davası açıldı. O dava dün nihayet sona erdi ve Elizabeth Holmes kendisine yöneltilen 11 suçlamadan 4’ünden suçlu bulundu. The New York Times, Holmes’un yükseliş ve düşüşünün hikayesini anlattı.


9 Geçen yılın en pahalı 10 sanat eseri 2021’de en iyi 10 satışın tamamı 50 milyon doların çok üzerinde fiyatlara satıldı. Bu yılın en yüksek satış rakamlı 10 eserinin toplamı 1,2 milyar dolara ulaşırken, listedeki en düşük fiyat 61,6 milyon dolar oldu. Birincilik, Picasso’nun Marie-Therese’i resmettiği tablosunun oldu. Eser 103,4 milyon dolara satıldı.

10 Apple, dünyanın ilk 3 trilyon dolarlık şirketi oldu Apple bugün dünyada piyasa değeri 3 trilyon dolara ulaşan ilk şirket oldu. İki trilyon dolarlık bir şirket haline gelmesinden sadece 16 ay sonra ve Apple’ın piyasa değeri 3 trilyon dolara ulaştı. Apple bu başarıyı 1 trilyon dolara ulaşmasının üzerinden sadece üç buçuk yıl gibi kısa bir süre geçmesinden sonra sağladı.

11 Marmara Bölgesi’nde sıcaklıklar 4-10 derece artacak Meteoroloji’den yapılan açıklamada yeni yılın ilk günlerinde Marmara’yı etkileyen yağışlı ve soğuk hava bugünden itibaren bölgeyi terk edecek. Sıcaklıklar hissedilir derecede artacak ve hafta boyunca mevsim normallerinin 4-10 derece üzerinde seyredecek. Hafta boyunca beklenen en yüksek hava sıcaklığı İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da 17 derece olacak.

12 FETÖ raporu: Örgüt üyesi kalın bir çizgi çektiyse devlet ve millet şans vermeli! 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından KHK ile FETÖ üyesi, yöneticisi, örgütle irtibatlı ya da iltisaklı olduğu iddiasıyla 126 bin kişi kamu görevinden çıkarıldı. 17-25 Aralık sürecinden sonra FETÖ ile mücadelede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevlendirdiği bir ismin hazırladığı rapor 2021 yılının ağustos ayında güncellendi. Söz konusu güncellenen raporda “Örgüt üyelerinin örgütçü olmayan aileleri devlete küstürülmemeli, çocukları dışlanmamalı. Örgüt üyesi FETÖ’yle arasına kalın bir çizgi çektiyse devlet de millet de şans vermeli” önerileri yer aldı.

13 Savcının kapısına kafa atan adama 10 ay hapis cezası Kayseri’de ifade vermek için götürüldüğü adliyede savcının kapısına kafa atan A.R. (21) hakkında ‘kamu malına zarar verme’ suçundan dava açılmıştı. A.R. “Polisler beni savcı ile görüştürmüyordu. Ben de dikkat çekmek için kapıya kafa attım. Amacım, zarar vermek değildi. Dikkat çekmek istedim. Bu yüzden de kafamı kapıya vurdum. Pişmanım” dedi. Mahkeme 10 ay hapis cezası verdi.

14 HDP Bahçelievler saldırganı mahkeme tarafından serbest bırakıldı İstanbul Bahçelievler’deki HDP İlçe Örgütü binasına 28 Aralık’ta kuru sıkı silah ve bıçakla saldırı düzenleyen Muhammed Eren Sütçe, Ramazan Dışarı ile Aziz Şimşek’i yaralamıştı. Silahının tutukluk yapması sonrası çalışanlar tarafından yakalanan Sütçe “Hepinizi öldürecektim” diye bağırmıştı. Gözaltı süresi 4 gün uzatılan saldırgan Sütçü dün mahkeme önüne çıkarıldı. Ve serbest bırakıldı.

15 Bir yılda 112 Acil Çağrı Merkezi’ni tam 18 bin 500 kez aradı 112 Acil Çağrı Merkezi iki yıl önce tek çatı altında faaliyete başladı. 112 ambulansın yanı sıra 110 İtfaiye, 156 Jandarma, 177 Orman Yangın gibi acil çağrılar tek merkezde toplandı. Ancak sadece Van’da 112’ye yapılan çağrıların yüzde 80’i asılsız çıktı. Bir kişi bir yılda tam 18 bin 500 kez bu hattı aradı. İsmi açıklanmayan kişi hakkında hem savcılığa suç duyurusu yapıldı hem de para cezası uygulandı. Ancak bu işe yaramadı. Çünkü hattı 4 bin kez arayan da var, 3500 kez arayan da. Bir yaptırımı olmadığı için doğru düzgün bir işlem yapılmadı.

Kaynak: www.10haber.net

8 görüntüleme0 yorum
bottom of page