top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

25 Ocak 2023 Çarşamba1 Cumhur İttifakı, Anayasayı çıkmaza soktu: Önergeleri reddedilen İyi Parti ve CHP komisyonu terk etti, genel kurulda da red oyu verecek Başörtüsü ve aile konusunda Anayasada değişiklik yapmak isteyen iktidardaki Ak Parti-MHP Cumnhur İttifakı ile muhalefetteki CHP ile İyi Parti arasında bir müzakere olup olmayacağı merak ediliyordu, dün bu sorunun cevabı belli oldu. Ak Partili ve MHP’li milletv ekilleri, CHP ile İyi Parti’nin ortaklaşa sunduğu değişiklik önergesini reddetti. CHP ve İYİ Parti’nin önergesinde 24’üncü maddeye eklenmesi öngörülen ‘dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve…’ ibaresinin ‘başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere’ olarak değiştirilmesi istendi. Gerekçe olarak, dini inanç ibaresine bağlı kalmaksızın tüm kadınların başını örtme ya da örtmeme özgürlüğünün anayasal güvence altına alınması gerektiği kaydedildi. Buna ek olarak 24’üncü maddenin son cümlesinin, “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda ise devlet kadının başını örtmesini engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alır” diye değiştirilmesi istendi. Gerekçe olarak ise kamusal görevin gerektirdiği şekilde giyinme hususundaki tereddütlerin giderilmesi gerektiği gösterildi. Ancak önerge reddedildi. Ak Parti ile MHP’nin getirdiği teklif TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. Bunun üzerine CHP ve İyi Parti komisyonu terk etti. Önergesi reddedilen CHP ve İYİ Parti ile parti kapatma davası nedeniyle iktidar kanadını protesto ederek komisyon görüşmelerine de katılmayan HDP, Genel Kurul’daki görüşmelerde anayasa değişikliği teklifine, bu haliyle destek vermeyecek. Yeni bir uzlaşma olmazsa, teklifin Meclis’ten geçmesi mümkün görünmüyor.

2 İspanya’da hükümet bir ayda 6 kadın öldürüldü diye olağanüstü toplanıyor İspanya’da ocak ayında 6 kadının öldürülmesi üzerine İspanya’da hükümet bir ayda ikinci kez olağanüstü toplanıyor. Eşitlik Bakanı İrene Montero “Ocak ayında şimdiye kadar 6 kadın ve 8 yaşında bir kız çocuk erkek şiddeti nedeniyle öldürüldü” dedi. Hükümetin 2003’ten bu yana kaydettiği kadın cinayetlerine ilişkin verilere göre partnerleri ya da eski partnerleri tarafından öldürülen kadınların sayısı 1188’e yükseldi. Türkiye’de kadın cinayetleri ise İspanya’yla kıyaslanacak gibi değil. Hemen hemen her gün en az bir kadın erkekler tarafından katlediliyor.

3 Ticari krediler yavaşladı, bireysel krediler patladı Bankalar hem ticari kredi faizi ile kredi büyümesine yönelik, hem de TL mevduat oranına yönelik getirilen ek menkul kıymet alımları nedeniyle yönünü tüketiciye çevirdi. Ticari kredi büyümesi yüzde 28,85’te kalan bankacılık sektörünün tüketici kredisi büyüme hızı yüzde 65,65’e geldi.

4 Soylu’nun yardımcısı Çataklı’nın kardeşi için FETÖ ihbarını MASAK yapmış, dosya 4 yıl bekletilmiş İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın kardeşi Osman Çataklı’nın FETÖ’ye yardım ve yataklıkla suçlandığı iddia edilmişti. T24 yazarı Tolga Şardan, Osman Çataklı hakkındaki ihbarın Bank Asya konusunda araştırma yürüten Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından tespit edilerek İçişleri Bakanlığı’na ‘gizli’ koduyla gönderildiğini yazdı. Üstelik ihbar 2019’da yapılmış. Ancak ihbar Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı’nın raflarında bekletilmiş. Şardan’ın yazısında bir ilginç nokta daha var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiği tarih olan 9 Temmuz 2018’de müsteşar yardımcısı olan Çataklı, kardeşinin durumunu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya aktarmış. Görev verilmemesi halinde bunu anlayışla karşılayacağını iletmiş. Ancak Soylu tarafından bu tarihten sonra bakan yardımcısı yapılmış.

5 Ankara, İsveç ve Finlandiya ile üçlü mekanizmayı süresiz erteledi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısı sonrasında İsveç’in NATO üyeliği başvurusuna değinmiş ve Kuran yakma eylemini hatırlatarak “Büyükelçiliğimiz önünde böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenler NATO’ya üyelik başvuruları konusunda bizden herhangi bir hayırhahlık beklemesin” demişti. Ankara şimdi bir adım daha attı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusunun ardından Türkiye’nin bu ülkelerden terör örgütleri konusunda talepleri ve NATO üyeliklerine onayıyla ilgili üç ülke arasında kurulan üçlü mekanizma toplantısı süresiz ertelendi.

6 Sicilya’da mafyanın yazılı anayasası da varmış İtalya’da geçen hafta yakalanan mafya babası Matteo Messina Denaro’nun 30 yıl boyunca yakalanmaktan kurtulabilmesini sağlayan şebekeye yönelik operasyonlar sürüyor. Messina Denaro’nun kimliğini kullandığı Andrea Bonafede ile bir mafya üyesi 7 kişi gözaltına alındı. Operasyonda, Sicilya mafyası Cosa Nostra’nın yazılı bir ‘anayasa’ hazırladığı da belirlendi. Pagliarelli klanına yapılan operasyonda, Cosa Nostra’nın yazılı bir ‘tüzük’ hazırladığı da ortaya çıktı. Dinlemeye takılan bir klan patronunun ‘‘kurucu babaların yazdığı yazılı bir tüzükten’’ bahsettiği duyuldu. İtalya basınındaki haberlere göre söz konusu yazılı metinde Cosa Nostra’nın hiyerarşisi, kural ve rolleri düzenleniyor. Basında bu belge ‘mafyanın anayasası’ ve ‘yazılı mafya yasaları’ gibi ifadelerle nitelendi. Belgenin içeriğiyle ilgili bilgiyse paylaşılmadı. Bu arada gazeteci Ertuğrul Özkök de, mafya babası Messina Denaro’nun yakalanmasını yakından izleyenlerin başında geliyor. Özkök dün Denaro’nun evinden ve odasından çıkanları yazdı, gerçekten çok ilginç.

7 Araştırma: Ergenlikte 7 saatten az uyumak, MS riskini yüksek oranda artırıyor Yeni bir araştırmaya göre, ergenlik çağında 7 saatten az uyumak multipl skleroz (MS) riskini artırıyor. Bilim insanları, ergenlik döneminde yetersiz ve bozuk uykunun, bu hastalığa yakalanma olasılığını yüzde 50’ye kadar artırabileceğini söyledi. Independent Türkçe’nin aktardığına göre; İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nün yürüttüğü çalışma, 7 saatten fazla uyumanınsa hastalığı önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Uzmanlar, sosyal medyanın ve gece vardiyasının, ergenlerin düzgün bir gece uykusu çekememesinin nedenlerinden bazıları olduğunu söyledi.

8 Everything Everywhere All At Once 11 dalda Oscar’a aday gösterildi Sinema dünyasının en prestijli ödülleri olan Oscar Ödülleri’nin adayları belli oldu. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu sene 12 Mart’ta yapılacak törende En İyi Film dalında yarışacak filmler arasında “All Quiet on the Western Front”, “Avatar: The Way of Water” ve Top Gun: Maverick” de bulunuyor. Altın Küre ödüllü “Everything Everywhere All At Once” filmi, Oscar’da 11 adaylıkla öne çıktı. Bu yıl 95’incisi düzenlenecek Akademi Ödülleri’nde TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni (Triangle of Sadness)”, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar’a aday gösterildi. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Yabancı Dilde Film dallarında adaylar burada.

9 NASA, Mars’a gitmek için nükleer roketleri deneyecek Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi, teorik olark 2030’da Mars’a ilk insanlı uçuşu yapmak istiyor. Mevcut roket ve uzay aracı teknolojisiyle bu yolculuğun 7 ay sürmesi bekleniyor ve bu uzun süre önemli bir engel olarak NASA’nın önünde duruyor. Bu yüzden NASA, teorisi uzun zaman önce gerçekleştirilmiş ama gerçekte hiç denenmemiş olan bir yöntem olan nükleer roketi denemeye karar verdi. Amerikan Savunma Bakanlığı’nın meşhur DARPA ajansı, 2027’de nükleer roket denemek için şimdiden çalışmaya başladı. Nükleer enerjiyle çalışan roketler aslında sıvı hidrojen ve diğer kimyasalları kullanan roketlere göre daha düşük bir hızlanma sağlıyor ama zaman içinde bu hızlanma daha uzun süre sürdürülebildiği için ciddi bir hıza erişiliyor, ayrıca ciddi yakıt tasarrufu da yapılıyor. Bu da uzay aracının daha hafif olması anlamına geliyor.

10 İstanbul’un geçen yılı ve bu yılı Anadolu Ajansı, İstanbul’daki yağışsızlığı sergilemek için internet teknolojisinden de yararlanan çok çarpıcı bir resimli haber yapmış. Ajansın geçen yıl ocak ayında İstanbul karlar altındayken çektiği fotoğraflar aynı açılardan bu yıl da çekilmiş ve fotoğraflar üst üste yayınlanmış. Dilerseniz resimlerin üzerin deki düğmeden tutup kaydırıyor, iki resim arasın daki farkları çok daha çarpıcı biçimde görebiliyorsunuz.

11 İddia: Sinan Ateş, Uzi marka otomatik silahla öldürüldü Ankara’da öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş soruşturmasında gözaltına alınan iki kişi daha tutuklandı. Tutuklu sayısı 15’e yükseldi. Gerçek TV kanalında program yapan gazeteci Ali Tarakcı sosyal medya hesabından paylaştığı videoda Çukurambar’a giderek görgü tanıklarıyla konuştuğunu anlattı. Tarakcı şunları anlattı: “Tanıklardan duyduğuma göre suikastta kullanılan silah UZİ markaydı. İlk ateş başına edildi. Sonra da üzerine 5 kurşun yağdırıldı. Yanında koruması diye söylenen ama aslında yeğeni olan kişi hem omuzundan hem karnından yaralandı. Yan tarafında bulunan iş yerinden bir genç, tetikçiyi vurmak için olay yerine geldi. Fakat tetikçinin UZİ markalı silahında henüz şarjörün bitmediğini anlayınca geri çekildi. O sırada silahları almak için ofise çıkan koruma geri gelirken Ateş’in yanında bulunan tanıklardan birisi ‘Abi tetikçi kaçıyor, üzerine doğru koşsana, kovalasana’ dedi. Tetikçi motorsikletine binerek olay yerinden uzaklaştı. Tetikçi kaçarken Sinan Ateş’in koruması arkasından ateş etti ama vuramadı. Sinan Ateş’in koruması o heyecanla mı vuramadı, yoksa iyi bir tetikçi mi değildi bilmiyoruz. Yoksa tam tersine Sinan Ateş’in korumasından çıkan kurşunlar tetikçiyi vurdu mu, tetikçi yaralı mı, bunu da bilmiyoruz. Polisin elinde bizzat tetiği çeken kişinin görüntüleri var. O kişi Eray (Özyağcı) değilse, bir başkası ise bunu kamuoyunun bilme hakkı var.”


12 Almanya: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılmalı Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, halen cezaevinde olan iş insanı Osman Kavala ile eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istedi. Merkezi Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne hitap eden Baerbock “Tüm üye devletler Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne saygı göstermeli. Buna dayalı olarak da AİHM kararlarını uygulamalıdır. Türk makamlarının, AİHM’in tutukluluğun siyasi olduğunu düşündüğü Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönündeki taleplerini yıllardır görmezden gelmesi beni derinden endişelendiriyor. Ve evet, nihayet bir ziyaretin gerçekleşmiş olması iyi ama bu alkışlanacak bir şey değil zira Osman Kavala cezaevinde olmamalıydı” ifadelerini kullandı. Alman bakan “Türk yetkililere Osman Kavala’yı serbest bırakmaları ve ayrıca Selahattin Demirtaş ve mahkemenin hukuksuz bir şekilde tutuklu olduğuna karar verdiği diğer kişileri de bırakmaları çağrımızı yineliyorum” diye konuştu.


13 Habertürk ‘et’ haberini yapan muhabirini işten kovdu Habertürk’te et fiyatlarıyla ilgili haberde bir çocuğun mikrofona “Annem karne hediyesi et aldı” demesi sosyal medyada gündem olmuştu. Muhabir çocuğu ‘tebrik’ ederken, kasap ise “Karne hediyesi kasap abisinden 3 kalem pirzola” diyerek eti çocuğa uzatmıştı. İktidara yakın Sabah ve A Haber hem aile, hem çocuk hem de kasapla konuşmuştu. Çocuğun et sevmediği için ‘et hediyesi’ verildiği, gerçek hediyesinin ise tablet olduğu iddia edilmişti. Tartışmalar sonrası Habertürk, haberde imzası bulunan muhabirin işine son verdi. Kanaldan yapılan açıklamada “Çocuğun konuşmasına muhabir müdahalesi olup olmadığını belirlemek için soruşturma açıldı. Muhabirimizin haberde konuşan çocukla gazetecilik ilke ve kurallarına tümüyle aykırı olarak, çocuğa nasıl konuşacağına ilişkin dikte edici ve yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığı ve çocuğun bu yönlendirme doğrultusunda konuştuğu maalesef tespit edilmiştir. Kendisiyle iş ilişkimiz sonlandırıldı. Başta haberde konuşturulan çocuk olmak üzere haberden etkilenen tüm kişilerden ve değerli izleyicilerimizden muhabirimizin kabul edilemez bu görev ihlali nedeniyle açıkça özür diliyoruz” denildi. Kovulan muhabir Fatmanur Soylu sosyal medya hesabından açıklama yaparak hakkındaki iddialarını reddetti. “Çocuğun kulağına fısıldadığım iddiaları kesinlikle yalandır” dedi. Bunun üzerine Habertürk haberin ham görüntülerini yayınladı.


14 Amasra maden faciasında bürokratlara soruşturma Bartın’ın Amasra ilçesinde yer alan Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait ocakta 42 madencinin hayatını kaybettiği grizu patlamasıyla ilgili TTK Genel Müdürü ve yöneticileri ile Çalışma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı denetçileri hakkında soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Patlamayla ilgili hazırlanan iddianamede 23 şüpheliye yer verilmişti, TTK yetkilileri listede yoktu. Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı’nın TTK Genel Müdürü Kazım Erdoğla ile 8 bürokratı dosyadan ayırdığı öğrenildi. Soruşturma izni istenen TTK yetkilileri 2 yıla kadar hapisle yargılanabilecek.


15 Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 30’uncu yılında, bombalı saldırıya uğradığı evinin önünde anıldı. Anma törenine Mumcu ailesinin yanı sıra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da kişi katıldı. CHP lideri tören öncesi Mumcu’nun evinde eşi Güldal, kızı Özge ve oğlu Özgür Mumcu ile görüştü. Mumcu ailesi ve Kılıçdaroğlu, Faili Meçhuller Anıtı’na ve Mumcu’nun hayatını kaybettiği alana karanfiller bıraktı, mum yaktı.


Kaynak: www.10haber.net

35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page