top of page
  • HaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

20 Şubat 2022 Pazar1 Enflasyonun ve elektrik faturasının vatandaşa etkisini The New York Times’dan okuyoruz Türkiye, Merkez Bankası’nın geçen yılın eylül ayında ansızın faiz indirimlerine başlamasıyla bir yandan döviz kurlarında büyük bir yükselme, bir yandan da enflasyonda gerçek bir patlama yaşadı; hayat pahalılığı herkesi etkiledi. Ocak ayı başından beri bir yandan yüzde 50’ye dayanan enflasyonu bir yandan da elektrik fatıralarındaki yüzde 200’ü bulan artışları konuşuyor insanlar ama Türk medyasında bu konuşmalara pek rastlanmıyor. Amerikan gazetesi The New York Times, bir hayli kapsamlı bir haberle bu zamların ve hayat pahalılığının vatandaşı nasıl etkilediğini anlattı. İstanbul’dan Konya’ya ve başka şehirlere kadar giden, berberden kebapçıya, moto kuryeden öğrenciye kadar her çeşit insanla konuşup hayat pahalılığının etkilerini merak eden gazetenin Türkiye muhabiri Carlotta Gall’ın haberi çok sayıda güzel fotoğrafla da süslü.


2 İmamoğlu: Türkiye’de demokrasi yaralı ama ölmedi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Münih Güvenlik Konferansı için Almanya’ya gitti. Burada DW Türkçe’nin sorularını yanıtladı. İmamoğlu’na İstanbul seçimlerinde yaşananlar soruldu. İBB Başkanı “Toplum otoriter bir anlayışla, hem basını elinde tutan, daha da ileri gidip kaybettiği bir seçimi iptal edecek kadar otoriter davranmayı tercih eden bir güce karşı büyük bir dayanışma göstererek, demokrasinin yanında durarak, 25 yıl sonra, hatta belki bugünkü hükümetin en büyük gücünü aldığı İstanbul kentinde, 10 puandan fazla bir farkla 806 bin oy farkıyla bizi seçti. Onun için Türkiye’de çoğulculuk, demokrasi adına şüphe etmemek lazım” yanıtı verdi. Türkiye’nin Avrupa Birliği ya da NATO’dan kopup kopmayacağı da soruldu. Türkiye’nin NATO ve Avrupa’nın asli bir parçası olduğunu söyleyen İmamoğlu “Avrupa İstanbul’dan başlıyor. Türkiye de Avrupa’nın başlangıç noktası, vazgeçilmez bir parçası. Türkiye’nin toplum bütünlüğü içerisinde Avrupa’ya, Batı’ya bakışı, çok büyük çoğunlukla desteği sürmekte. Bugün Türkiye’nin bu toplumsal anlayışının karşısında hiçbir siyasi parti duramaz. Bazen popülist söylemlerle siyaseti kullanma yönünde çatışma dilini tercih edenler olsa da, genel anlayışta artık Türkiye’nin Avrupa’nın ya da NATO’nun vazgeçilmez bir parçası, bir erki olduğunu biz de biliyoruz” dedi. İBB Başkanı konferansta yaptığı konuşmada da İstanbul’un demokrasiye aç olduğunu söyledi. “Türkiye’de demokrasi sakat görülebilir ancak ölmemiştir. Kurumlar yıpranmış olabilir ancak toplumda Avrupa değerleri ve demokratik normlara özlem, azalmamış artmıştır” diye konuştu.

3 Futbol yayını için Saran Group’tan ilginç teklif Türkiye’de süper lig kulüpleri salgın döneminden büyük yaralarla çıktılar. Salgın sırasında seyirci gelirlerini tamamen kaybeden ve zaten maddi olaralk sürekli zor durumda olan kulüplerin tek dayanağı TV yayın gelirleriydi ama ligin yayıncısı Bein, kur artışını gerekçe göstererek ödemesi gereken parayı çok azalttı. Şimdi Futbol Federasyonu yeni bir yayın ihalesine çıktı ve ihalede aslında iki tane teklif geldi. Tekliflerden birini yine BeinSports verdi; Türkiye’de futbola yılda 146 milyon dolar ödemeyi teklif etti. İkinci teklif ise Saran Group’un teklifiydi. Bu teklifte Saran Yayın Grubu kendisi yayıncı olmuyor, Kulüpler Birliği ve federasyona, bu iki kurumun sahibi olacağı LigTV adlı bir kanal kurmayı teklif ediyordu. Sanal Group bu yeni şirketin yayın altyapısını oluşturacak ve maçları çekecekti. Maç yayını ise hali hazırda şifreli yayın alt yapısı bulunan Bein dahil uygu yayın platformları ve yine paralı yayın yapabilen Exxen, Netflix, Amazon gibi dijital yayıncıların kanallarından yapılacaktı. Saran Group, Futbol Federasyonu’na yıllık minimum garanti olarak 100 milyon dolar öneriyor, bunun üzerindeki hasılatı ise yüzde 80’i futbol kulüplerine kalmak üzere paylaşmayı teklif ediyordu.


4 Kurtulmuş: 2023 seçimi aslanın ağzında Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, partisinin Gaziantep örgütleriyle düzenlediği sohbette “2023 seçimleri açık söylüyorum, aslanın ağzındadır. Bunun için çok güçlü çalışmak zorundayız. Hani diyorlar ya, zannedersin ki kendileri birinci parti olmuş. Şu anda bütün kamuoyu anketlerinde AK Parti açık ara birinci partidir, en yakın rakibinden 10-12 puan öndedir. Çok şükür durum böyledir. Ama 50+1 gerekiyor, her gün artı 1 alarak yolumuza devam edeceğiz” dedi. Kurtulmuş, Adalet Bakanlığı görevinden ayrılan Abdulhamit Gül’ü yarı yolda bıraktığı iddialarına da yanıt verdi. Kurtulmuş “Gül ile her zaman beraberim. Bu konuyla ilgili bir takdir, görev değişikliği talebi oldu. Cumhurbaşkanımızın da bu konuyu tensip etmesiyle görev değişimi yaşandı. Gül, dün durduğu yerdedir, sadece mücadele içerisinde şu andaki pozisyonu değişmiştir. Gün ola harman ola. Kendisi siyasi mücadeleyi de makam mevki için yapan bir arkadaşımız değildir” dedi. Kurtulmuş’a göre Ak Parti anketlerde açık ara birinci ve en yakın rakibinden 10-12 puan önde.


5 Migros boykotu yayılıyor: O fotoğrafı unutmayacağız! Yüzde 8’lik zammı kabul etmeyince greve başlayan 257 Migros depo işçisi işten atılmıştı. İşçiler önceki gün Anadolu Grubu’nun patronu Tuncay Özilhan’ın evinin önünde gösteri yapmış, bu sırada çoğu kelepçe takılarak gözaltına alınmıştı. O işçilerden Gülabi Aksu’nun kelepçeli fotoğrafı sosyal medyada gündem oldu. Yazar, bilim insanı, akademisyen, siyasetçi, milletvekili, gazeteci, kitle örgütü temsilcisi ve hak savunucularından oluşan 335 kişi Migros depo işçilerinin direnişine desteklerini açıklayarak yapılan boykot çağrısına destek istedi. O isimler arasında Murathan Mungan’dan Çarşı’ya, Ayşen Şahin’den Mısra Öz’e kadar çok sayıda isim vardı. Çalışma Bakanlığı da Migros işçilerinin şikayetleri ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

7 Inventing Anna’nın gerçek hikayesi Bugünlerde Netflix’te yayınlanan bir dizi, Inventing Anna Türkiye dahil dünyanın dört bir yanında çok seyrediliyor ve üzerinde konuşuluyor. Anna, henüz 26 yaşındaydı. Çok zengin bir ailenin kızı olduğunu söylüyor, zekasıyla, görgüsüyle, rafine zevkleriyle, Alman aksanlı İngilizcesiyle tanıştığı herkesi büyülüyordu. En lüks restoranlarda yiyor, en lüks otellerde kalıyor, özel jetlerle seyahat ediyordu. Bir yandan da New York sosyetesinin en tanınmış isimlerine, kuracağı çok özel kulübe yatırımcı olma “fırsatı” sunuyordu. Ne var ki ödenmeyen iki otel faturası nedeniyle bu ihtişamlı tablonun cilası biraz kazınınca altından inanılmaz bir dolandırıcılık hikayesi çıktı. Hürriyet gazetesinden Sevin Turan çeşitli kaynaklardan bu gerçek hikayenin “gerçek”ini derlemiş.


8 Ukrayna liderinden Türkiyeli zirve çağrısı, Avrupa’ya sert eleştiri Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski Münih Güvenlik Konferansı’nda ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile görüştü. Ülkesinin tek isteğinin barış olduğunu söyledi. Ukrayna lideri, Almanya, Türkiye ve BM Güvenlik Konseyi üyelerinin bir zirve yapmasını istedi. Zelenski konferansta yaptığı konuşmada ise Rusya lideri Putin’le görüşmek istediğini belirterek Avrupa güvenlik sistemini sert sözlerle eleştirdi. Ukrayna lideri “Ülke bombalandıktan sonra yaptırımlarınıza ihtiyacımız yok. Savaş Ukrayna’da değil Avrupa’da. Herkes bunun Ukrayna’nın yalvardığı, dilendiği bir bağış olmadığını anlamalı. Ukrayna 8 yıldır dünyanın en büyük ordularından birine karşı Avrupa’nın kalkanı olma işlevi görüyor. İsviçre, Hollanda ve Belçika’dan daha büyük olan bir toprağımızı kaybettik” diye konuştu.


9 Tamek’in patronu kızına dava açtı: Aşı karşıtı, bizden uzak tutun Türkiye’nin ilk kadın madencilerinden Güngör Sipahioğlu’nun eşi Melih Sipahioğlu’na geçen yıl kalp pili takıldı. Tamek Holding’in sahibi Melih Sipahioğlu’nun kızı Selda Sipahioğlu iddiaya göre steril ortamda bulunması gereken babasının odasına yasak olmasına rağmen girdi. Dava açan Güngör Sipahioğlu, kızının iki kez koronavirüse yakalanmasına rağmen aşı karşıtı olduğunu ve eşinin sağlığını riske attığını belirterek kendilerinden uzak tutulmasını istedi.


09 Mars’ın bulutlarını görmek ister misiniz? Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın Mars’ın yüzeyindeki aracı Curiosity, Mars atmosferindeki bulutları görüntüledi, bu görüntüler NASA tarafından paylaşıldı. Saniyede 8 kare olarak çekilen görüntüler, kızıl gezegende dünyadaki gibi bulutların olduğunu gösteriyor. Mars, atmosferini büyük ölçüde kaybetmiş olmasına rağmen hala bir atmosfere sahip ve zaman zaman gezegende kuvvetli fırtınalar yaşandığı da biliniyor.

10 Hakimlerin ve savcıların üniversite hocası ünlü hukukçu bakın böyle dolandırılmış… Telefon dolandırıcıları, çok sayıda insanı kandırdı, onların milyonlarca lirasını aldı. Genellikle kendilerine polis ve savcı süsü veren dolandırıcıların son kurbanlarından biri ünlü sosyoloji profesörü Nifüler Narlı idi. Ama yegane okumuş yazmış, bilgili insan o değildi dolandırılan. Prof. Dr. Erdener Yurtcan, Türkiye’nin önemli ceza hukukçularından biri, Türkiye’deki hakim ve savcıların bir bölümü onun öğrencisi olmuş. Bundan 7 yıl önce o da dolandırılmış, kendine savcı ve polis süsü veren birilerine bankadaki 600 bin dolarını poşet içinde bir otobüs durağında teslim etmişti. Onun öyküsünü Hürriyet gazetesi bir kez daha hatırlatmış. Çok çarpıcı bir hikaye.

11 Prof. Yaltırak: Aklı başında olan Marmara’dan gitsin İTÜ Jeoloji Mühendisi Prof. Cem Yaltırak, Geçmişten Geleceğe Marmara Depremleri konulu konferansta konuştu. Marmara depreminin elinin kulağında olduğunu söyleyen Prof. Yaltırak “Depreme karşı önlem ve tedbir almazsanız Marmara’yı ve evlerinizi bırakıp gidin. Aklı başında olan Marmara’dan gitsin. Ne mal bıraksın, hepsinin değeri varken satsın gitsin. Kendisi için, ailesi için, çocukları için. Yenileyeceksiniz, yenileyemiyorsanız bırakın gidin. Ölmeyin. Kirada oturanlar, hiç oturmasın. Nem olmuşsa, sütunlara su almışsa, karnabahar gibi olmuşsa duvarlarınız oturmayın. Bina içeriden çürümüştür yani. Tedbir alın” dedi. 12 Sağlık-Sen: Geçen ay 57 sağlık çalışanı saldırıya uğradı Sağlık-Sen, ocak ayı şiddet raporunu yayınladı. Buna göre geçen ay 68 saldırganın neden olduğu 30 şiddet olayında 57 sağlık çalışanı mağdur oldu. Saldırganlardan 25’i hakkında işlem yapılmadı. 17 saldırgan ise tutuklandı. Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş “Bu konuda acilen düğmeye basılmalı. Gerekli tedbirler bir an önce alınmalı. Sağlık kuruluşlarına herhangi bir kesici, delici, yaralayıcı cisimle kolaylıkla girmenin önüne geçilmeli” diye konuştu. 13 Kadınlar sokakta: Zamlar geri alınsın İzmir Kadın Platformu, zamları protesto etmek için basın açıklaması düzenledi. Karşıyaka Çarşı girişinde toplanan kadınlar “Krizi biz yaratmadık, bedelini de ödemeyeceğiz zamları geri al” yazılı pankart taşıdı. “Krizi yaratan bedelini ödesin”, “Krizin yükü patronlara” ve “Ak Parti elini cebimizden çek” sloganları attı. İzmirliler de alkış ve ıslıklarla kadınlara destek verdi. Ankara’daki eyleme polis müdahale etti. 10 kişi gözaltına alındı. 14 Türkiye’nin en kalabalık mahallesi, ilçe olmak istiyor TÜİK verilerine göre nüfusu 100 binin üzerinde olan 4 mahalle var. Diyarbakır Bağlar’a bağlı Bağcılar Mahallesi 141 bin 11, İstanbul Beylikdüzü’ndeki Adnan Kahveci Mahallesi 111 bin 798, İstanbul Başakşehir’deki Kayabaşı 108 bin 556 ve İstanbul Küçükçekmece’deki Atakent 103 bin 195 nüfusa sahip. Nüfusu Ardahan, Tunceli ve Bayburt’tan daha fazla olan Diyarbakır’daki Bağcılar Mahallesi ilçe olmak istiyor.

15 Tur otobüsü devrildi, 6 yolcu öldü, 41 kişi yaralandı İzmir’den Kapadokya’ya giden Metin Ç. (49) yönetimindeki tur otobüsü Konya’da yoğun sis ve yoldaki buzlanma nedeniyle kontrolden çıkıp şarampole devrildi. 2’si şoför, 45’i yolcu 47 kişinin bulunduğu otobüste yolculardan Yasemin Özkan, Nazan Uysal, Mustafa Karakan, Mehmet Alçık, Büşra Nur Kaçan ve Aslıhan Akdoğan yaşamını yitirdi, 41 kişi de yaralandı. 2 otobüs şoförü gözaltına alındı.

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page