top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 HaberGüne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber

20 Ağustos 2021 Cuma1 Merkez Bankası revizyonla dış borcu 25.7 milyar dolar azalttı Merkez Bankası yayınladığı birçok veride revizyona gitti. Kısa vadeli dış borç kalemi, yapılan düzenlemeden sonra 25.7 milyar dolar azaldı. Merkez Bankası’nın yaptığı revizyondan sonra ithalat borçlarında sert düşüş yaşandı, ihracat alacaklarındaki artış ise dikkat çekti. Revizyonla birlikte Türkiye’nin rezerv yeterliliği artmış görünürken, kısa vadeli dış finansman gerekliliği azaldı. Önceki seride mayısta 144.9 milyar dolar olan kısa vadeli dış borç stoku, yeni seride mayısta 119.2 milyar dolara düştü. Böylece revizyon sonrasında aynı ay için kısa vadeli dış borç stoku 25.7 milyar dolar azaldı. Yeni seride haziranda kısa vadeli dış borç stoku 121.7 milyar dolar oldu. Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, eski seride mayısta 189.4 milyar dolar iken, yeni seride haziranda 165 milyar dolara geriledi. Ekonomistler Merkez Bankası’nın açıkladığı revizyonu borç ve yükümlükleri azaltan bir makyaj olarak yorumladı.


2 Okulların açılışı kesinleşti; aşısız öğretmenler her hafta PCR test yaptıracak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Eylül itibarıyla tüm kademelerde haftada 5 gün ve yüz yüze eğitime başlanacağını açıkladı. Milyonlarca öğrenci ve velisinin merakla beklediği bu kararla birlikte okullarda alınacak önlemler de belirlendi. Türkiye aşı zorunluğu uygulamadığı için öğrenmen ve okul görevlileri arasında ciddi miktarda insan aşı yaptırmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kişilere aşı değil ama haftada iki kez PCR test yaptırma zorunluğu getirildiğini açıkladı. Erdoğan, “Okullarda 6 eylülde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrenciyle irtibatlı henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az iki defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz. Aynı şekilde üniversite çalışanlarından da düzenli PCR testi yaptırmasını talep edeceğiz” dedi. Erdoğan ayrıca “Uçak ve şehirlerarası otobüs yolculuğu, konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız” diye konuştu. Sağlık Bakanı Koca öğretmenlerin PCR testlerinin devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacağını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de mazereti dolayısıyla yüz yüze eğitime katılamayan öğrencilerin TRT EBA ve EBA platformu aracılığıyla eğitime devam edeceğini söyledi. Okullarda eğitim ve ders saatleri azaltılmayacak. Öğrenciler, öğretmenler ve diğer eğitim çalışanları okulda maskeli olacak.


3 Türkiye ilk kez uzay uydusu ihraç ediyor Türkiye düne kadar haberleşme uydularını bile yurt dışında yaptırmak zorundaydı ama bu durum değişti, artık Türkiye içinde üretilen uydular uzaya gönderiliyor. Bu gelişmenin son aşaması ise yurt dışına uydu ihraç etmekti. Dün bu konuda önemli bir imza atıldı ve Türkiye, bütün Güney Amerika’nın iletişim ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacak ARSAT-SG1 uydusunun GSATCOM ve INVAP’a satışı için sözleşme yaptı.


4 Afganistan’da demokrasi değil şeriat olacak Ülkede 20 yıl sonra yönetimi ele geçiren Taliban’ın üst düzey liderlerinden Waheedullah Haşimi, ülkeyi nasıl yöneteceklerine dair mesaj verdi. Ülkede bir demokrasi olmayacağını belirten Haşimi “Bizim ülkemizde temeli olmadığı için demokratik sistem de olmayacak. Afganistan’da ne tür bir siyasi sistem uygulamamız gerektiğini tartışmayacağız çünkü açık. Bu şeriat kanunudur” dedi. Haşimi, bu hafta içinde yönetim konularının tartışılacağı Taliban liderliği toplantısına katılacağını söyledi. Öte yandan Haşimi, kadınların çalışma ve eğitim hakkının yanı sıra nasıl giyinecekleri konusunda din adamlarının karar vereceğini de sözlerine ekledi.


5 Çavuşoğlu: Taliban’ı tanıma konusunda uluslararası camiayla hareket edeceğiz Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan’da izlenecek yol haritasına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu Türkiye’nin yeni hükümeti tanıyıp tanımayacağına yönelik soruya “Önce hükümetin nasıl kurulacağını görmemiz lazım. Tutumlarımız ve vereceğimiz mesajlar aynı olsun diye tüm ülkelerle görüşüyoruz. Kapsayıcı bir hükümet kurulacak mı bunları görmemiz lazım. Uluslararası camiayla birlikte hareket edeceğiz” cevabını verdi.


6 Vahim bir kuraklığın pençesindeyiz Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün temmuz ayına ilişkin meteorolojik kuraklık durumunu gösteren haritası yayınlandı. Haritada güney ve iç kesimler başta olmak üzere ülkenin yarısından fazlası ‘olağanüstü kurak’ ve ‘şiddetli kurak’ olarak işaretlendi.


7 Doğadan ümit kesilmez: Yanan ormanlarda ilk filizler Antalya’nın Manavgat ilçesinde 10 gün süren 50 bin hektardan fazla alanın zarar gördüğü orman yangını sonrası yanan alanlarda ilk filizlenen bitkiler Akdeniz’e özgü maki türü, mavi-mor renklerde çiçek açan ‘hayıt’ isimli bitkiler oldu.


8 Anket: Yüzde 95 “Kürt sorunu silahla çözülmez” diyor MetroPOLL Araştırma’nın verilerine göre toplumun yüzde 95’i ‘Kürt sorunu’nda ‘silahlı çözüm’e inanmıyor. Katılımcılara “Kürt sorununu çözmek için öncelikle aşağıdaki yöntemlerden hangisine öncelik verilmelidir” diye sorulduğu ankette yüzde 36’lık kesim ‘demokrasi ve yerel yönetimlerin güçlenmesi gerektiğini’ söylerken yüzde 22’lik kesim ‘İslam kardeşliğini pekiştirmeyi’, yüzde 22’lik kesim ise ‘ekonomik yatırımları arttırmayı’ savundu. Sadece yüzde 5,5 ‘silahlı mücadeleye devam etmeyi’ savunurken, yüzde 17,4 “Fikrim yok” veya “Cevabım yok” dedi.


9 Aşure tenceresi bu sene yüzde 40 zamlı kaynıyor Hicri takvime göre Muharrem ayının 10. günü idrak edilen Aşure Günü’nde ‘aşure’ tatlısı dağıtılarak bereketin yayılacağına inanılıyor. Bereket, birlik ve paylaşmanın simgesi aşure, içinde bulunduğumuz Muharrem ayına anlam katıyor. Aşure yapmayı adet edinen birçok kişi bu yıl aşure pişirmekte tereddüt ediyor. Çünkü aşure malzemeleri aşırı pahalı. Tarımsal kuraklık ve yüksek üretim maliyetleri aşurelik malzeme fiyatlarını vurdu. Geçen yıla göre aşurelik buğday yüzde 30, kuruyemişler yüzde 40 daha pahalı.


10 Avrupa’da bir tek Fenerbahçe kazandı, bir beraberlik, iki mağlubiyet! Fenerbahçe 2 yıl 5 ay sonra bir Avrupa maçına çıktı. Sahasında Finlandiya ekibi Helsinki’yi Muhammed Gümüşkaya’nın golüyle 1-0 mağlup etti. Rövanş maçı 26 Ağustos’ta. Galatasaray ise evinde Danimarka ekibi Danders ile 1-1 berabere kaldı. Trabzonspor evinde Jose Mourinho’nun çalıştırdığı Roma’ya 2-1 mağlup oldu. Sivasspor da evinde Danimarka temsilcisi Kopenhag’a 2-1 yenildi.


11 Emekli generaller Bir ve Doğan cezaevinde 28 Şubat Davası’nda müebbet hapis cezası kesinleşen 14 sanıktan dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan (84) Bodrum Adliyesi’ne teslim oldu. Doğan “Sözün bittiği yerdeyiz. Elbette bunun bir sonu gelecek” dedi. Emekli orgeneral Çevik Bir de, İstanbul’a gitmek için geldiği Milas Bodrum Havalimanı’nda polislerce alınarak Milas Adliyesi’ne götürüldü. Çetin Doğan ve Çevik Bir Muğla Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Cezaları kesinleşen 14 sanığın rütbeleri sökülecek, TSK ile ilişikleri kesilecek.


12 Selde kaybolanlar Karadeniz’de aranıyor 62 kişinin selde hayatını kaybettiği Kastamonu Bozkurt’ta kayıp 26 kişi aranıyor. Ekipler hem ilçenin içinden geçerek taşan Ezine Çayı güzergahında hem de çayın döküldüğü Karadeniz sahilinde arama çalışması yapıyor. Botla denize açılan AFAD’ın su altı ve su üstü ekipleri, kayalık alanlarda çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ancak sel nedeniyle denizin bulanık olması çalışmaları zorlaştırıyor. Ekipler, görüşün sıfır olduğu noktalarda arama çubuklarıyla tarama yaparken, görüş olan bölgelerde ise dalış yaptı.

13

13 PKK’lı etkisiz hale getirildi Eren -14 Operasyonu kapsamında Hakkari’de Cilo Dağı Alandüz bölgesinde 8 terörist etkisiz hale getirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Uzun zamandır takip ettiğimiz 8 kişilik terörist grup, Hakkari Cilo Alandüz’de etkisiz hale getirildi. Kahramanlarımızı kutluyorum” dedi. Ayrıca Tunceli’nin Hozat İlçesi kırsalında geçen hafta ormanı ateşe veren PKK’lı teröristlere yönelik düzenlenen hava destekli operasyonda da bir terörist öldürüldü. Van ve Irak’ın kuzeyinde hava destekli icra edilen operasyonlarda toplam 13 PKK’lı öldürüldü.

14

İstanbul’un göbeğinde bodyguard terörü İstanbul Taksim’de iddiaya göre alkollü olan Murat K. (42) gittiği gece kulübünün güvenlik görevlisi Fırat İ. ile tartıştı. Bir süre sonra Murat K., Fırat İ.’den özür dilemek istedi. Ancak burada yeniden kavga çıktı. Fırat İ., Murat K.’ye yumruk attı. Yere düşen Murat K. hastaneye kaldırıldı. Yaralının kafatasının kırıldığı ve durumunun kritik olduğu öğrenildi. Fırat İ. gözaltına alındı. Saldırgan, Murat K.’nin ettiği küfürleri hazmedemeyerek yumruk attığını söyledi. “Kasten yaralama” suçundan adli işlem yapılan Fırat İ. tutuklandı.

15 Bir kadın cinayeti daha İstanbul Büyükçekmece’de, Metin E. (55) boşandığı 4 çocuk annesi eski eşi Fatma İnan’ın (51) evine gitti. Konuşmak istediğini söyledi. Metin E. ile İnan arasında tartışma çıktı. Metin E. üzerindeki atleti çıkarıp İnan’ı boğazına sararak öldürdü. Ardından polisi arayıp eski eşini öldürdüğünü söyledi. Metin E. tutuklandı.


Kaynak: www.10haber.net

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page